Προς το περιεχόμενο

powerline για access points


poihths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σορυ πουλινος τωρα είδα αυτο το μνμ . τελικα δεν πήρα το dlink powerline πήρα το devolo γιατι είχε εγγυηση για απροσκοπτη λειτουργεία σε τριφασικό

ναι τα devolo κανουν πολλα πραγματακια και αξιζουν απλα η τιμη τους ειναι λιγο τσιμπημενη αλλα οτι παιζει με σουκο και εχει πανω πριζα ειναι πολυ καλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν ειναι ιδιαιτερα τσιμπημενη ... πηρα το network kit (3 powerlines) me 88e 

περιπου 30e / εκαστο 

 

τα dlink ΄εχουν 20-25 / έκαστο

 

πιστεύω αξίζουν τα 5-10E παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι ιδιαιτερα τσιμπημενη ... πηρα το network kit (3 powerlines) me 88e 

περιπου 30e / εκαστο 

 

τα dlink ΄εχουν 20-25 / έκαστο

 

πιστεύω αξίζουν τα 5-10E παραπάνω

περιμενα οτι θα ηταν πιο ακριβα γιατι θυμαμαι παλια ηταν πιο ακριβα.εκτος αν τα πηρες απο κανα εξωτερικο και καμια προσφορα.ναι εννοειται για 5-10 ευρω ασυζητητη περνεις τα πιο καλα για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.γιατι αν ειναι να παρεις τα φτηνα και μετα να μην σου κανουν και να τρεχεις να τα πουλησεις για να παρεις αλλα τοτε θα χασεις χρονο και χρηματα κτλ.στα 88 ευρω τι 88 τι 80 δεν εχει διαφορα.η ηρεμια σου ειναι το βασικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε ολους

 

θελω και εγω να παρεμβω στη συζητηση για ενα δικο μου προβλημα

 

Εχω βαλει vdsl30 αλλα εχω θεμα στην ασυρματη συνδεση του ρουτερ με το   pc και δεν γινεται να βαλω καλωδιο δικτυου.

Ετσι λοιπον λεω να βαλω αυτα τα powerline devolo που λεει και ο φιλος παραπανω για 3φασικο ρευμα

 

θα δουλεψουν??  θα εχω  ιδιαιτερη απωλεια ταχυτητας ??  (τωρα εχω γυρω στα 28)

εαν μετα απο καποιο καιρο θελω να βαλω αλλο ενα σε αλλη πριζα θα πρεπει να ειναι της ιδιας εταιρειας για να δουλεψει (για

3φασικο φυσικα) η οχι??

 

ευχαριστω προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε ολους

 

θελω και εγω να παρεμβω στη συζητηση για ενα δικο μου προβλημα

 

Εχω βαλει vdsl30 αλλα εχω θεμα στην ασυρματη συνδεση του ρουτερ με το   pc και δεν γινεται να βαλω καλωδιο δικτυου.

Ετσι λοιπον λεω να βαλω αυτα τα powerline devolo που λεει και ο φιλος παραπανω για 3φασικο ρευμα

 

θα δουλεψουν??  θα εχω  ιδιαιτερη απωλεια ταχυτητας ??  (τωρα εχω γυρω στα 28)

εαν μετα απο καποιο καιρο θελω να βαλω αλλο ενα σε αλλη πριζα θα πρεπει να ειναι της ιδιας εταιρειας για να δουλεψει (για

3φασικο φυσικα) η οχι??

 

ευχαριστω προκαταβολικα

καλο ειναι να ειναι της εταιρειας.β.κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει ποσο καλα θα παιξει και αν θα εχεις εγγυημενες ταχυτητες.υπαρχουν και καποιο τροποι για βελτιωση αλλα κανεις δεν μπορει να πει κατι 100 τις 100.λογικα ναι θα παιξει .και καλο ειναι ναι να ειναι ολα τις ιδιας εταιρειας .οχι οτι με καποια αλλη δεν θα παιξει ενδεχομενος αλλα παιρνεις το ρισκο?καποια πχ λενε οτι παιζουν με τον ταδε τροπο πχ με τον ουδετερο ενω αλλα οτι παιζουν πχ με την φαση.αν παιζουν διαφορετικα θα εχεις ενδεχομενως θεμα.παντως καλωδιο ειναι οτι καλυτερο εκτος αν ειναι τοσο μεγαλη η αποσταση.αν και για να μην φαινεται το καλωδιο παιζει και καναλακι.απλα το προτεινω.ειναι η πιο φτηνη και η καλυτερη λυση αφου δεν χανεις τιποτα.η εστω να βαλεις ενα μικρο καλωδιο δικτυου και ενα access point Πιο κοντα στο pc σου αν το θεμα ειναι οτι δεν εχεις καλη ταχυτητα λογω αδυναμου σηματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

σε ευχαριστω πολυ , να εισαι παντα καλα για να μας βοηθας

 

οτι μπορω να βοηθησω χαρα μου.απλα τα Powerline ειναι λιγο παραξενη φαση και δεν ειναι ευκολο να βρεις καποιον να εχει για να σου δανεισει και να δοκιμασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

poulinos τα εβαλα τα devolo τελικα και συνδεθηκα μια χαρα

 

τα στατιστικα μου απο το ΥΠΕΡΙΩΝ (οπως εχω διαπιστωσει απο το φορουμ οτι το προτιματε) ειναι

 

ταχυτητα ληψης          27,530 mbps

ταχυτητα αποστολης  2,316    mbps

χρονος αποκρισης           74    msec

απωλεια πακετων            0%

διακυμανση                     62     msec

 

η συνδεση μου ειναι οτεvdsl30

δεν ξερω απο αυτα , αλλα να υποθεσω οτι τα αποτελεσματα ειναι πολυ καλα???

 

ευχαριστω προκαταβολικα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

poulinos τα εβαλα τα devolo τελικα και συνδεθηκα μια χαρα

 

τα στατιστικα μου απο το ΥΠΕΡΙΩΝ (οπως εχω διαπιστωσει απο το φορουμ οτι το προτιματε) ειναι

 

ταχυτητα ληψης          27,530 mbps

ταχυτητα αποστολης  2,316    mbps

χρονος αποκρισης           74    msec

απωλεια πακετων            0%

διακυμανση                     62     msec

 

η συνδεση μου ειναι οτεvdsl30

δεν ξερω απο αυτα , αλλα να υποθεσω οτι τα αποτελεσματα ειναι πολυ καλα???

 

ευχαριστω προκαταβολικα

την τερματιζεις την γραμμη οποτε εισαι μια χαρα.σορρυ για το delay αλλα 2 μερες δεν προλαβα να μπω καν.

 

μια χαρα ειναι είσαι αρχοντας!! τλκα τα devolo έχουν σώσει πολύ κόσμο!

και η devolo εχει βγαλει πολλα λεφτα. :P :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

τελικα δεν αντεξα και αγορασα το Mikrotik 751 να το δοκιμασω. . και ομολογω οτι ειναι απιστευτο και σε εμβελεια(χωρις εξωτερικες κεραιες) και σε menu και σε ταχυτητα

 

εχω ομως μια ερωτηση

 

εχω θεσει το Tx στο 20 - 100mwatt , το default είναι 17 στο μηχανακι

 

ειναι ήδη αρκετα δυνατο το σημα... μπορω να το ανεβάσω λιγο ακόμα η θα αρχίσει να γίνεται επικινδυνο για τους ενοικους ??

 

αυτος εδω ειναι  ο πινακας των watt-dBm http://www.cpcstech.com/dbm-to-watt-conversion-information.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα δεν αντεξα και αγορασα το Mikrotik 751 να το δοκιμασω. . και ομολογω οτι ειναι απιστευτο και σε εμβελεια(χωρις εξωτερικες κεραιες) και σε menu και σε ταχυτητα

 

εχω ομως μια ερωτηση

 

εχω θεσει το Tx στο 20 - 100mwatt , το default είναι 17 στο μηχανακι

 

ειναι ήδη αρκετα δυνατο το σημα... μπορω να το ανεβάσω λιγο ακόμα η θα αρχίσει να γίνεται επικινδυνο για τους ενοικους ??

 

αυτος εδω ειναι  ο πινακας των watt-dBm http://www.cpcstech.com/dbm-to-watt-conversion-information.htm

ολα τα router απο default ειναι στα 20dbm 100mw που ειναι και το νομιμο για ελλαδα στα 2,4 ghz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα τα router απο default ειναι στα 20dbm 100mw που ειναι και το νομιμο για ελλαδα στα 2,4 ghz.

 

ετσι πιστευα κγω αλλα απο ενα μικρο search που εκανα διαπιστωσα οτι to draytek 700 παιζει στα 15 +-1 , το dlink 1360 στα 13

μονο καποια aerolive και tplink δουλευουν στο 20.

 

στις καφετεριες/ξενοδοχεια χρησιμοποιούν αυτα τα mwatt?ή ψηνομαστε κανονικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ξενοδοχεία και στις καφετεριες συνήθως τα ΑPs τα βαζει ο "μάστορας" τις γειτονιάς και έτσι τέτοιες ευαισθησιες δεν υπάρχουν, τα βάζουν όπως παίζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...