Προς το περιεχόμενο

Επιλογή κάρτας πέριξ των 250€


Zaknafein

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ το φόρουμ, για αρχή να πω ένα ευχαριστώ για την φιλοξενία αλλά και γιατί έριξα αρκέτο διάβασμα αυτό το Σ/Κ και πολλές απαντήσεις σε αντίστοιχα τόπικ ήταν άκρως κατατοπιστικές... παρόλα αυτά είμαι ολίγον unique περίπτωση οπότε θα χρειαστώ τα φώτα σας :P

 

Πρώτα το υπόβαθρο... το μηχάνημα τρέχει κυρίως World of Tanks σε 1680x1050 ελέω monitor οπότε δεν έχω τρελές απαιτήσεις άμεσα(H GTS450 που είχα το έτρεχε ανεκτά), αλλά μιας και πάω για αλλαγή κάρτας γραφικών (κάηκε η παλιά 3 μήνες πριν λήξει η εγγύηση) θα προτιμούσα να δώσω κάτι παραπάνω για να κρατήσω την νέα κάρτα αξιοπρεπώς για 2-3 χρόνια.

 

Πριν την GTS450 είχα μια 8800GTS η οποία μετά από 3½ χρόνια ξεσκίσματος παρέδωσε πνεύμα, απλά ήμουνα Έβρο (λόγω θητείας) όταν κάηκε οπότε πήρα μια φτηνή κάρτα χωρίς πολύ ψάξιμο, περιμένοντας ότι θα την αντικαθιστούσα σύντομα.

 

Λογικά πάω για κάποια υλοποίηση gtx760 στο budget μου(εκτός αν πάω λίγο παραπάνω για 7950 ή λίγο παρακάτω για 7870) , έχω τις εξής απορίες όμως:

 

1ον) Υπάρχει περίπτωση να έχω θέμα με το Μ/Β; Βλέπω όλες λένε PCIe 3.0, παίζει θέμα συμβατότητας;

2ον) Για τροφοδοσία, είναι όλες με 6pin; Από ισχύ, η 8800GTS ήτανε γύρω στα 150W σε full load και δεν είχε θέμα το τροφοδοτικό, υποθέτω οι νεότερες είναι στα ίδια επίπεδα;

3ον) Θερμοκρασίες, θυμάμαι η 8800 ήτανε φούρνος κανονικός (υλοποίηση ASUS), σήκωνε 80°+ σε full load σε αντίθεση με την 450 η οποία ήτανε πολύ ηπιότερη (60-70) (υλοποίηση ASUS DCU), οι 660/760/7870 που κυμαίνονται;

4oν) Έχουν θέμα γενικότερα αξιοπιστίας οι σύγχρονες κάρτες; Τα 3½ χρόνια της 8800 ήταν οριακά ανεκτά, τα 2½ της 450 είναι λίγα και αν δεν έπαιζε εγγύηση χαλαρά θα εγκατέλειπα οριστικά την ASUS. Να αναμένω αντίστοιχη διάρκεια ζωής από μια 760;

 

Τα system specs είναι στο sig.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με no name PSU δεν πας και πολύ μακριά.

 

Σκέφτεσαι για αναβάθμιση συστήματος στο προσεχές μέλλον; Γιατί με αυτό που έχεις τώρα, μια 7870 και πολύ είναι.

 

Κατά τα άλλα και αυτό το νήμα προσφέρεται για καβγάδες μεταξύ των απανταχού fanboys.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα πρέπει να σκεφτεί αν πρόκειται να αλλάξει σύστημα. Αν ναι, ας πάει σε 7950, απλά θα χρειαστεί και τροφοδοτικό άμεσα λογικά, κάτι που θα ανεβάσει το κόστος.

 

Αν όχι, δεν αξίζει να πάει σε 7950, θα πάει χαμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και CPU θέλει επειγόντως, η 7950 δεν θα αποδίδει ούτε σαν 7870 με τον E8500@stock..

 

Από μένα με τα παραπάνω Specs και εφόσον δεν πρόκειται να αλλαχτεί κάτι άλλο σύντομα, μέχρι μια 7850 το πολύ, αλλιώς αν αλλαχτούν όλα, ας πάει σε 7950.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γίνει αναβάθμιση-αντικατάσταση του PC στο προσεχές μέλλον (3-6μήνες), απλά κατά προτίμηση θα ήθελα να μην αλλάξω τροφοδοτικό αυτή τη στιγμή (θα κρατηθεί το κουτί για backup, οπότε θα ήθελα να αποφύγω βάλε-βγάλε τροφοδοτικού).

 

Από κει και πέρα, προφανώς ότι και να πάρω, όλα τα σύγχρονα games θα έχουν θέμα με CPU/DDR2 κτλ οπότε ναι για κάποιο διάστημα το ξέρω ότι θα φάει throttling η κάρτα από τον E8500, το κάψιμο της παλιάς με αναγκάζει να αλλάξω κάρτα τώρα, αλλιώς θα πήγαινα για σύστημα πρώτα με τα 1000.

 

Θα επιμείνω στο θέμα της τροφοδοσίας, 7870 ή 760gtx έχουν μόνο 6pin για ρεύμα; Αν ναι τότε τραβάνε 150W max και με καλύπτει το τροφοδοτικό που έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ δεν καταλαβαίνω, είναι θέμα connectors ή θέμα παροχής; Είμαστε λίγο offtopic, αλλά ποιοι είναι οι άλλοι, πολλοί λόγοι;

Αυτό να υποθέσω ότι θα καλύπτει τις μελλοντικές ανάγκες μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ναι....

 

 

Το βασικοτερο περα απο τα αμπερ στην δωδεκαρα και το efficiency που παρεχει ένα τροφοδοτικο... ειναι οι προστασίες που έχει, η ποιοτητα των πυκνωτων που χρησιμοποιει και γενικοτερα των εξαρτηματων απο τα οποια απαρτιζεται....

 

Ενα noname τροφοδοτικο δεν έχει τπτ απο τα παραπανω  και να του επιστεύεσαι μια νεα ενεργοβορα καρτα έστω και αν φαινομενικα καλυπτεσαι στα βατ είναι ρισκο....

 

Αν θελεις παρτο το ρισκο , εγώ δεν θα το επερνα! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7950 σε E8500 ;

Οκ..

 

 

Γενικότερα πρέπει να σκεφτεί αν πρόκειται να αλλάξει σύστημα. Αν ναι, ας πάει σε 7950, απλά θα χρειαστεί και τροφοδοτικό άμεσα λογικά, κάτι που θα ανεβάσει το κόστος.

 

Αν όχι, δεν αξίζει να πάει σε 7950, θα πάει χαμένη.

 

 

Και CPU θέλει επειγόντως, η 7950 δεν θα αποδίδει ούτε σαν 7870 με τον E8500@stock..

 

Από μένα με τα παραπάνω Specs και εφόσον δεν πρόκειται να αλλαχτεί κάτι άλλο σύντομα, μέχρι μια 7850 το πολύ, αλλιώς αν αλλαχτούν όλα, ας πάει σε 7950.

 

 

Έχουν δίκιο τα παιδιά, άλλαξε επεξεργαστή οπωσδήποτε (ο ΑΜD 6300 είναι φτηνός και καλός) και τροφοδοτικό (ένα καλό 550αρι) και τσίμπα μαζί μια κάρτα επιπέδου 7850. Για αυτά θες περίπου 4 κατοστάρικα.

 

Αλλιώς  πάρε μια 7770 και τέλος. Πιο πάνω πετάς τα χρήματά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απόψεις και τον διαφωτισμό, τελικά η 450 είναι εντάξει, οπότε τώρα πρέπει να βρω γιατί σε αυτό το PC δεν δουλεύει καθόλου και θα κινηθώ αναλόγως των ευρημάτων. Πιθανολογώ ότι είναι θέμα mobo (έλεγξα ήδη το 12v rail με πολύμετρο και είναι ΟΚ) οπότε μάλλον πάω για αναβάθμιση προς 6300 ή 8320 μεριά εκτός κι αν το πρόβλημα είναι αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...