Προς το περιεχόμενο

Επιλογή κάρτας πέριξ των 250€


Zaknafein

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ για τις απόψεις και τον διαφωτισμό, τελικά η 450 είναι εντάξει, οπότε τώρα πρέπει να βρω γιατί σε αυτό το PC δεν δουλεύει καθόλου και θα κινηθώ αναλόγως των ευρημάτων. Πιθανολογώ ότι είναι θέμα mobo (έλεγξα ήδη το 12v rail με πολύμετρο και είναι ΟΚ) οπότε μάλλον πάω για αναβάθμιση προς 6300 ή 8320 μεριά εκτός κι αν το πρόβλημα είναι αλλού.

Το οτι το 12αρι το μετράς καλα δεν σημαίνει οτι και το τροφοδοτικο είναι Οκ. Σε load μπορεί να ρίχνει την τάση στον πάτο. Το μετρήσεις σε load? αλλά και πάλι να δείξει Οκ τάσεις πάλι δεν σημαίνει οτι είναι Οκ το τροφοδοτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω, ίσως έχεις δίκιο τελικά και να φταίει το LC6550v1.3 (μοντέλο PSU). Ξέθαψα την χαλασμένη 8800GTS και δίνει σήμα, ενώ η 450 δεν βγάζει σήμα καθόλου, ενώ στο παλιό μου PC δουλεύει κανονικότατα. Λες να δίνει αρκετό ρεύμα για να δώσει σήμα η 8800 αλλά όχι αρκετό για την 450; Μου φαίνεται πιο πιθανό πλέον το θέμα να είναι από PSU παρά από Mobo/PCIe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως, με ολοκαίνουριο XFX Pro 550 εξακολουθεί να μην δίνει σήμα η κάρτα, οπότε είναι σίγουρα θέμα mobo πλέον, κάτι το οποίο δεν θα ήταν έκπληξη αν δεν είχε δώσει σήμα η (χαλασμένη) 8800GTS. Το μόνο άλλο ενδεχόμενο είναι να έχω ghosts in the machine :P

Anyway, το τροφοδοτικό ήθελε αντικατάσταση ούτως ή άλλως (ήταν οριακό για την 450 που ζητάει 24Α@12V) αφού δεν καλύπτει καμία απ'τις πρόσφατες κάρτες γραφικών.

 

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι δεν βρίσκω PCIe 3.0 mobo για FX6350, το βρίσκω λίγο ξενέρα να παίρνω mobo PCIe 2.0 όταν κυκλοφορούν ήδη κάρτες PCIe 3.0, χάνω πολύ σε απόδοση αν βάλω PCIe 3.0 κάρτα σε PCIe 2.0 θύρα;

 

Επίσης, SLI γίνεται/έχει νόημα (δλδ ορατά οφέλη) με gts450+gtx650; To mobo που κοιτάω είναι το Link.png Site: http://www.e-shop.gr/product?id=PER.526085">Gigabyte 990XA-UD3 το οποίο θεωρητικά είναι συμβατό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης, SLI γίνεται/έχει νόημα (δλδ ορατά οφέλη) με gts450+gtx650; To mobo που κοιτάω είναι το Link.png Site: http://www.e-shop.gr/product?id=PER.526085">Gigabyte 990XA-UD3 το οποίο θεωρητικά είναι συμβατό.

 

SLI δεν γίνεται με διαφορετικές καρτες..... 

 

Για το Pci οτι ειπε ο ψυχακιας απο πανω.

 

Παντως ειναι πολυ κουλο να δουλευει με την 8800 και να μην δουλεύει με την 450

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω ότι είναι κουλό, θα έκανα κι άλλες δοκιμές αλλά δεν έχω άλλη PCIe κάρτα γραφικών και περιμένω τον 6350+990ΧΑ οπότε είναι καθαρά ακαδημαϊκό το ενδιαφέρον από εδώ και πέρα.

 

 

SLI δεν γίνεται με διαφορετικές καρτες.....

Δηλαδή SLI μόνο με ίδια GPU, πρέπει να είναι και ίδια υλοποίηση; Πχ αν θέλω εγώ να στήσω SLI μου κάνει μια οποιαδήποτε GTS450 ή πρέπει να βρω μια ASUS GTS450 DCU; Ισχύει το ίδιο και για Crossfire;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλημερα.Ενδιαφερομαι για καινουργια καρτα γραφικων και εγω στα 250 ευρω +- 15 .Το τροφοδοτικο που εχω ειναι ενα cx750m. Την καρτα την θελω για παιχνιδια.Κανει η 7950 3gb που ειδα στο 2-3 ποστ;Απλα θα ηθελα να μην ειναι amd(ηδη κατοχος μιας 7770 2gb και οι drivers με παιδευουν..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πιο ακριβώς τομέα σε παιδεύουν οι drivers?

οταν θελησα να περασω τους καινουργιους δεν με αφηνε και επρεπε να ξηλωσω τους παλιους τελειως για να περασω τους νεους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν θελησα να περασω τους καινουργιους δεν με αφηνε και επρεπε να ξηλωσω τους παλιους τελειως για να περασω τους νεους

 

Να πω ότι δεν το παριμενα ....... το περιμενα και με το παραπανω....

 

 

Αυτο δεν είναι προβλημα αυτή ειναι η σωστή διαδικασια που πρεπει να ακολουθηται ειτε έχεις nvidia ειτε ΑΜD για να αποφευγονται διαφορα προβληματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...