Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα αντικατάταστης ανεπίσημων φορτιστών με τους επίσημους της Apple


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέχρι και στους φορτιστές ειναι ένα βήμα ποιο μπροστά η apple.

iPhone 4 συσκευή του 2010 εχει φορτιστή με αποσπώμενο καλώδιο.

Samsung galaxy sii συσκευή του 2011 ο φορτιστής δεν έχει αποσπώμενο με αποτέλεσμα αν δεν προσεχείς λίγο να πληρώνεις φορτιστές.

 

 

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Σάν κάτοχος iphone θέλω να πώ πώς όταν αγοράζεις καινούργιο iphone έχει μέσα στην συσκευασία τον φορτιστή που χρειάζεσαι και είναι φυσικά ο αυθεντικός. Δέν υπάρχει λόγος να αγοράσεις κάποιον extra φορτιστή εκτός και άν έχεις χαλάσει ή έχεις χάσει αυτόν που αγόρασες μαζί με το τηλέφωνο.

 

Η τιμή του εδώ στην Ελλάδα είναι 22 ευρώ (i-storm, εμπορικό κέντρο river west), στην Γερμανία έχει 19 ευρώ στο επίσημο site της Apple Γερμανίας.

 

Η τιμή των 10 ευρώ είναι περίπου τα μισά απο ότι στοιχίζει ο φορτιστής, οπότε είναι καλό deal να τον αγοράσεις μισή τιμή για να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο ότι χρησιμοποιείς τον OEM (αυθεντικό).

 

Μπορείς μάλιστα να αγοράσεις έναν κινέζικο (τον πιό φθηνό που μπορείς) και να τον πάς να τον ανταλλάξεις με έναν γνήσιο.

 

Όλα αυτά άν μας κάλυπτε η προσφορά ώς χώρα...Μακάρι να αλλάξει κάτι και να μας συμπεριλάβουν και εμάς, έστω και καθυστερημένα!

 

:-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι και στους φορτιστές ειναι ένα βήμα ποιο μπροστά η apple.
iPhone 4 συσκευή του 2010 εχει φορτιστή με αποσπώμενο καλώδιο.
Samsung galaxy sii συσκευή του 2011 ο φορτιστής δεν έχει αποσπώμενο με αποτέλεσμα αν δεν προσεχείς λίγο να πληρώνεις φορτιστές.





Sent from my iPhone using Insomnia

 

 

htc wildfire 2009 αποσπωμενοςφορτιστής και μάλιστα 1000mha :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Ενός φίλου μου ο πατέρας προ λίγα χρόνια του αγόρασε με κάποια ρεμούλα μια Mercedes από τη Βουλγαρία σε αρκετά συμφέρουσα τιμή.  Τώρα που είναι άνεργος του έσπασε το τασάκι του αυτοκινήτου. Του ζήτησαν 200 ευρώ από την αντιπροσωπεία για αντικατάσταση του τασακιού και έπαθε σοκ. Σε μικρογραφία οι premium συσκευές πουλάνε και τα αξεσουάρ τους πανάκριβα, είναι θέμα μάρκετινγκ και κερδοφορίας. Πάντως οι τιμές των επίσημων φορτιστών iphone (ειδικά του νέου lightning connector) είναι όντως πανάκριβες σε σύγκριση π.χ με τα earbuds που είναι σχετικά πιο λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σωστά τα λες! Έχει κατασκευαστικό λάθος μέσα του το iphone που το κάνει να παίρνει φωτιά αν το συνδέσεις με μαϊμού φορτιστή...

 

:ph34r:

Δεν περιμενα κατι διαφορετικο ως απαντηση  απο εσενα...!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι και στους φορτιστές ειναι ένα βήμα ποιο μπροστά η apple.

iPhone 4 συσκευή του 2010 εχει φορτιστή με αποσπώμενο καλώδιο.

Samsung galaxy sii συσκευή του 2011 ο φορτιστής δεν έχει αποσπώμενο με αποτέλεσμα αν δεν προσεχείς λίγο να πληρώνεις φορτιστές.

 

 

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Ο αποσπώμενος φορτιστής μόνο για μείωση κόστους μπαίνει για να βάλουν ένα καλώδιο λιγότερο..

 

Το δικό μου Samsung του '11 πάντως είναι με αποσπώμενο καλώδιο, όπως και το προηγούμενο LG μου

 

Άσχετα αν είναι πιο πρακτικό να έχεις μόνο ένα καλώδιο η άποψη μου είναι πως η Samsung ακολουθεί αυτή τη τακτική γιατί θεωρεί ότι είναι πιο premium σα λύση και ίσως δε θέλει να μπερδεύει και μερικούς που δε θα καταλάβουν ότι το καλώδιο του φορτιστή είναι και καλώδιο δεδομένων

 

Σα λύση πάντως είναι μάλλον πιο ακριβή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά κίνηση της Apple, respect. Εννοείται πως κίνητρο είναι η διαφύλαξη του brand name της και φυσικά αυτό ενισχύεται και με μια δόση customer care.

Δεν καταλαβαίνω τις ενστάσεις μερικών. Δηλαδή προσφέρει μια εταιρία, αντικατάσταση απομίμησης προϊόντος που κατασκευάζει (η οποία απομίμηση θέτει σε κίνδυνο τη ζωή σου) με αυθεντικό κομμάτι με έκπτωση και αυτό είναι κακό;

Σχετικά με τα σχόλια περί κόστους κατασκευής του αυθεντικού φορτιστή, ακόμα και τα φθηνότερα κινητά κοστίζουν πολύ περισσότερο από την αξία των πρώτων υλών τους. Αν και κατανοώ την οπτική γωνία από την οποία γίνονται τέτοιου είδους παρατηρήσεις, αυτές ισχύουν για όλες τις εταιρίες.

Είναι μονόπλευρη λογική να καταλογίζεται με βάση αυτό αισχροκέρδεια μόνο στην Apple.

Swyped from my MI 2 using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς αποφάσισε οτι η κακή δημοσιότητα της δημιουργεί μεγαλύτερο πρόβλημα απο τα λεφτά που θα χάσει πουλώντας τους φορτιστές φτηνότερο απο οτι συνήθως. Βέβαια αν το πρόγραμμα έχει μεγάλη επιτυχία μπορεί να βγάλει τα σπασμένα απο την αύξηση του τζίρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο υπολογισμός αν και μοιάζει λογικός δεν είναι αυτός που καθορίζει την τελική τιμή. Υπάρχουν άπειροι ακόμη παράγοντες που καθορίζουν την τιμή στο ράφι.

Σωστα, βαλε και εξοδα διαφημησης, τετοιο τουμπανο φορτιστη να μην τον προμοταρις? 

 

Δηλαδή, για να καταλάβω: Η Apple πουλάει τους φορτιστές 35€ και σου λέει επειδή πολλοί φορτιστές-μαϊμού έχουν πάρει φωτιά και μπορεί να κάνουν ζημιά και στη συσκευή, ΑΝ θέλεις, μας φέρνεις τον φορτιστή που πήρες 2€ και μπορείς να πάρεις έναν αυθεντικό με 10€; Δηλαδή, πάει ο βλάχος ο Έλληνας και παίρνει τον κινέζικο γιατί είναι έξυπνος και δεν μπορεί να το κοροϊδέψει η Apple αφού η κατασκευή τους κοστίζει 1€, και τώρα βγαίνει και κράζει γιατί η Apple το κάνει για να βγάλει φράγκα.

 

Α ρε κοροϊδία που μας αξίζει... Για κάτι τέτοια είναι πρώτη σε customer satisfaction η Apple στην Αμερική καμία 10αρια χρόνια στη σειρά αλλά εκεί είναι "βλάκες και αμερικανάκια" οι καταναλωτές, δεν ξέρουν αυτοί σαν εμάς εδώ που είμαστε οι καλύτεροι και πιο έξυπνοι σε διαγαλαξιακό (διαβαλκανικό) επίπεδο...

Εγω ας πουμε που δεν εχω μαιμου φορτιστη πρεπει να παω να αγορασω εναν για να παρω τον αυθεντικο 10 ευρω? Αμα πω οτι μου εκανε ηδη μπουμ δεν θα μου δωσουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τζάμπα τον παίρνεις αν είναι στην εγγύηση. Τους πας τον παλιό και τον αντικαθιστούν.

Οπα κατσε γιατι χαθηκα. Αν ο δικος μου αυθεντικος (εντος / εκτος εγγυησης, does it matter?) δουλευει, δεν μπορω να αγορασω εναν κινεζικο και να οφεληθω της προσφορας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...