Προς το περιεχόμενο

Hacker δημοσιεύει αναφορά bug στο λογαριασμό του Mark Zuckerberg


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδια, καποιος γνωστης να απαντησει..

 

Πως βρισκουν τα bugs? Εχουν καποια ειδικη πλατφορμα ή μπαινουν πχ απο firefox?

 

Αυτος βρηκε ενα bug που σε αφηνει να κανεις ποστ σε οποιονδηποτε τοιχο.. το bug ειναι κωδικας? ειναι καποιος συνδιασμος ενεργειων που ξεκλειδωνει τον τοιχο?

 

 

Εδώ μπορείς να δείς ακριβώς πως γίνεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ε ειναι και λίγο Παλαιστίνιος ο τύπος ....ειναι και λίγο Εβραίος ο Μαρκ.....Εσείς δηλαδη πόσες πιθανότητες δινατε σε έναν Παλαιστίνιο να πάρει λεφτά απο Εβραιο για οτιδήποτε ?

 

Sent from my iPad using Insomnia

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εδώ μπορείς να δείς ακριβώς πως γίνεται.

 

Ναι, αλλα μετα το copy του facebook id που εκανε (3.52), δεν δειχνει που το εκανε επικολληση.. η δεν το καταλαβα καλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λεει και ευχαριστω ο Zuckerberg που επεσε σε καλο ανθρωπο, εγω θα του ελεγα θες την λυση σκαστα μου!!!

την λυση την βρισκουν αυτοι ! το προβλημα τους νοιαζει να τους βρισκεις εσυ ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την λυση την βρισκουν αυτοι ! το προβλημα τους νοιαζει να τους βρισκεις εσυ ..

Αυτο ηθελα να πω δεν θα τους ελεγα το προβλημα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν ήθελε ο κολοσσός που αποκαλείται Facebook θα το είχε λύσει το πρόβλημα της αποζημίωσης του μηχανικού (...ή μήπως του τυχερού;) σε κλάσμα του δευτερολέπτου.

 

Μιά τέτοια εταιρία αυτού του βεληνεκούς υποτίθεται πώς παροτρύνει κάτα κάποιο τρόπο τους χρήστες της να βρίσκουν κενά ασφαλείας (και γι αυτό τους ανταμείβει με $500) και με αυτόν το τρόπο όλοι γίνονται έν δυνάμει μηχανικοί στην δούλεψή της για ψιχουλάκια.

 

Δέν θέλω να ξέρω πόσα κερδίζει ετησίως αυτή η εταιρία σε σχέση με την αποζημείωση του φίλου.

 

Το ερώτημα που γεννάται είναι πώς, μήπως αυτά που μας έχουν "ποτίσει" μέσα απο ταινίες του Hollywood ή δημοσιεύματα στον επίσημο διεθνή τύπο, είναι ψέμματα;

 

Δηλαδή, ότι όποιος βρεί το bug ανταμείβεται ακόμα και με πρόσληψη στην ίδια την εταιρία;

 

Λέω τώρα εγώ.....

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο εγωισμός τους μάρανε...εκεί,να μην θέλουν να αποδεχτούν το γεγονός ότι ένας χάκερ βρήκε κενό ασφαλείας.Αυτός ήταν μάλιστα και μια χαρά παλικάρι,κάνα πιο πονηρός,άμα είχε κακόβουλες προθέσεις και άρχιζε τα "πανηγύρια",εκεί θα ήθελα να δω τι θα κανε η this-is-not-a-bug security team.Μπινέδες,μη δώσουν 500 δολλάρια,θα τους πέσει η κωλάρα στο πάτωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εκανε κατι το ιδιαιτερο ο τυπος αλλα μαλλον το FB ειναι ξεφραγο αμπελι. Απλα ανοιξε το firebug ή το inspector του chrome και πειραξε τις παραμετρους του ποσταρισματος της φορμας. Ή τουλαχιστον αυτο θεωρησα χωρις να θελω να μειωσω την ολη του ενεργεια.

Μπραβο στον τυπο, πιθανον να βγαλει πολλα 500αρικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια, καποιος γνωστης να απαντησει..

 

Πως βρισκουν τα bugs? Εχουν καποια ειδικη πλατφορμα ή μπαινουν πχ απο firefox?

 

Αυτος βρηκε ενα bug που σε αφηνει να κανεις ποστ σε οποιονδηποτε τοιχο.. το bug ειναι κωδικας? ειναι καποιος συνδιασμος ενεργειων που ξεκλειδωνει τον τοιχο?

 

1. μαθαινεις HTML

2. μαθαινεις MySQL

 

αν ξερεις πως φτιαχνονται οι σελιδες και οι βασεις δεδομενων το μυαλο σου θα πηγαινει μονο του σε πιθανα bug. τα περισσοτερα bug γινονται ορατα με εντολες MySQL στην γραμμη διευθυνσεων (εκει που γραφεις διευθυνση, δινεις εντολες που χτυπανε την βαση δεδομενων του site).

το συγκεκριμενο παντως ειναι παιδικο bug, δεν θελει ιδιαιτερες γνωσεις και απορω πως υπήρχε κιολας,

το ειχα χρησιμοποιησει στο myspace πριν 6-7 χρονια σε εναν που ειχε κανει το προφιλ του να μοιαζει με την login οθονη του myspace και οποιος εμπαινε την παταγε και εβαζε τα στοιχεια του, για να του στειλω μηνυμα οτι τον εχω αναφερει.

μου ειπανε και μπραβο απο το myspace :-p

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήξερα ότι ο mark έχει δικό του προφίλ στο fb...όλα fake νόμιζα ότι είναι.

με αυτο που λες,ειναι σαν να εχεις πχ διαφημιστικη εταιρια και να διαφημίζεσαι απο αλλες εταιριες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου φαίνεται αδιανόητο το ότι υπήρχε τέτοιο κενό στο γιγάντιο facebook..τι να πω;; Μπράβο στο άτομο που το βρήκε ..ντροπή που δεν πήρε ούτε το αστείο ποσό που έχουν ανακοινώσει..  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...