Προς το περιεχόμενο

Ανάπηρη gpu, πιξέλιασμα.


JasonChart

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά απο κάνα δίωρο Assasin's Creed, -υπερθέρμανση-

η κάρτα έκλασε μέντες. Δείτε Link.png Site:

 

Τα specs:

imac27"  Mid 2010
intel core i7 2.93
16gb 1333DDR3
ATI Radeon HD 5750 1GB

 

 

Πρόσφατα πρόσθεσα ένα SSD και επέκτεινα τη RAM στα 16gb. Τυπικά έχω παραβιάσει την εγγύηση. Ουσιαστικά δεν έκανα κάτι διαφορετικό απο αυτό που κάνουν όλοι οι τεχνικοί, τα ξαναβγάζω και είναι πάλι σα καινούριο. Πως μπορούν να καταλάβουν οτι το μηχάνημα έχει ανοιχτεί?

Εδώ στο Ντόιτσλαντ, έμπειρο τεχνικό τμήμα (όχι apple) προσφέρει αντικατάσταση chip, (όχι ολόκληρού του module.  σ.σ. η κάρτα είναι διαφορετική απο τη mobo.) 
Κουφό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λολ έχεις και 70 views... :P

Στο θέμα μας τώρα, για κάρτα γραφικών σε κόβω... συνήθως τα λαπιτόπια έχουν κάποια ταινία ασφαλείας ειδικά για αυτό το σκοπό.

Πήγαινέ το όμως εσύ στην αντιπροσωπεία μπας και... και αν δεν πήγαινε στο τεχνικό τμήμα που λες αν συμφέρει καλύτερα στο οικονομικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου καλησπέρα, άν δέν έχεις πάρει Apple Care Extension έστω για +1 χρόνο (2 χρόνια εγγύησης λόγω ΕΕ + 1 χρόνο = 3 χρόνια) πιθανότατα είσαι εκτός εγγύησης.

 

Το iMac σου είναι middle 2010 αλλά σημασία έχει πότε το αγόρασες, τί γράφει η ημερομηνία αγοράς.

 

Το θέμα που σου έχει προκύψει δέν είναι κάτι τραγικό νομίζω, μπορείς σάν πρώτη κίνηση να πάς σε επίσημο Apple Service και να τους πείς τί συμβαίνει.

 

Άν ακούσεις κανένα μεγάλο ποσό για επισκευή, φεύγεις μαζί με το μηχάνημα. Νομίζω ότι αυτό το χαρτί μπορείς να το παίξεις λόγω του ότι δέν προήλθε απο δικιά σου υπαιτιότητα η βλάβη. Ηταν σε υλικό που ήταν ήδη μέσα στο Mac και θέλω να πιστεύω, δέν το πείραξες όταν έκανες την αναβάθμιση (εννοώ την κάρτα γραφικών).

 

Υπάρχει περίπτωση να σου κάνουν αντικατάσταση της κάρτας, αλλά πρέπει να είσαι ειλικρινής μαζί τους και να τους πείς την αλήθεια. Δέν έχεις και άλλη επιλογή...

 

Το άν θα καταλάβουν ή όχι ότι έβαλες χέρι, πίστεψέ με, έχω δουλέψει σε τεχνικό τμήμα και υπάρχουν αρκετές ενδείξεις ότι το μηχάνημα έχει ανοιχθεί. Μία απο αυτές είναι και οι "κλωτσιμένες" βίδες. Στην προσπάθεια του να ανοίξει κάποιος το σασί, χωρίς να το θέλει, στραβώνει ελαφρά τον εσωτερικό σταυρό της κάθε βίδας. Δέν είναι πιά όπως βγήκε απο το εργοστάσιο, τέλεια...

 

Άν δέν βρείς λύση γι αυτό, μέσα απο αγγελίες (και στο ebay) μπορείς να βρείς μία ίδια, πανομοιότυπη ή και καλύτερη κάρτα γραφικών (είπες πως είναι ξεχωριστή απο την motherboard).

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου καλησπέρα, άν δέν έχεις πάρει Apple Care Extension έστω για +1 χρόνο (2 χρόνια εγγύησης λόγω ΕΕ + 1 χρόνο = 3 χρόνια) πιθανότατα είσαι εκτός εγγύησης.

 

Το iMac σου είναι middle 2010 αλλά σημασία έχει πότε το αγόρασες, τί γράφει η ημερομηνία αγοράς.

 

Το θέμα που σου έχει προκύψει δέν είναι κάτι τραγικό νομίζω, μπορείς σάν πρώτη κίνηση να πάς σε επίσημο Apple Service και να τους πείς τί συμβαίνει.

 

Άν ακούσεις κανένα μεγάλο ποσό για επισκευή, φεύγεις μαζί με το μηχάνημα. Νομίζω ότι αυτό το χαρτί μπορείς να το παίξεις λόγω του ότι δέν προήλθε απο δικιά σου υπαιτιότητα η βλάβη. Ηταν σε υλικό που ήταν ήδη μέσα στο Mac και θέλω να πιστεύω, δέν το πείραξες όταν έκανες την αναβάθμιση (εννοώ την κάρτα γραφικών).

 

Υπάρχει περίπτωση να σου κάνουν αντικατάσταση της κάρτας, αλλά πρέπει να είσαι ειλικρινής μαζί τους και να τους πείς την αλήθεια. Δέν έχεις και άλλη επιλογή...

 

Το άν θα καταλάβουν ή όχι ότι έβαλες χέρι, πίστεψέ με, έχω δουλέψει σε τεχνικό τμήμα και υπάρχουν αρκετές ενδείξεις ότι το μηχάνημα έχει ανοιχθεί. Μία απο αυτές είναι και οι "κλωτσιμένες" βίδες. Στην προσπάθεια του να ανοίξει κάποιος το σασί, χωρίς να το θέλει, στραβώνει ελαφρά τον εσωτερικό σταυρό της κάθε βίδας. Δέν είναι πιά όπως βγήκε απο το εργοστάσιο, τέλεια...

 

Άν δέν βρείς λύση γι αυτό, μέσα απο αγγελίες (και στο ebay) μπορείς να βρείς μία ίδια, πανομοιότυπη ή και καλύτερη κάρτα γραφικών (είπες πως είναι ξεχωριστή απο την motherboard).

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Είχα πάρει το πακέτο fix-me (3χρόνια) που πρόσφεραν τα multirama. Λογικά τα εξυπηρετεί η public.

Το πρόμπλεμ είναι, πως κατοικώ Γερμανία!  :ph34r: 

Η συγκεκριμένη κάρτα έχει 450-500$ :eek:

 

Μάλλον θα το κάνω πακέτο για το τεχνικό τμήμα εδώ, να αλλάξουν το τσιπ και επανέρχομαι.

 

Σας ευχαριστώ όλους!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...