Προς το περιεχόμενο

Ψύχτρα επεξεργαστή


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, έχω αυτήν την ψύχτρα.

 2013-08-19%252015.38.05.jpg

 

Δηλ. την ψύχτρα που είχε από μόνο του. Τώρα όμως που είναι καλοκαίρι ζεσταίνετε εύκολα κι έτσι έχω ένα πρόβλημα. Κατ' αρχάς χρειάζεται να αλλάξω ψύχτρα; Αν ναι αυτή: Link.png Site: http://www.skroutz.gr/s/416812/Zalman-CNPS5X-Performa.html">Ψύχτρα είναι καλή;

 

Ένα άλλο που ξέχασα να πω είναι ότι δεν έχω ψύχτρα για όλο του κουτί. Δηλ. τέτοια: 

2013-08-19%252015.38.12.jpg

 

που παίζε κάποιο ρόλο. 

 

Θέλω σας παρακαλώ να μου πείτε αν είναι καλή αυτή που έχω ή αν χρειάζεται aftermarket. Αν ναι είναι καλή αυτή που βρήκα. Και μία καλή ώστε να έχω το κουτί μου γύρω στους 30ο C. Δηλ. η ψύχτρα που λείπει παραπάνω!!

 

Υ.Γ. Να μην κάνουν θόρυβο! Γι' αυτό έβγαλα την παραπάνω ψύχτρα!

 

Παρακαλώ βοηθήστε με! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πρέπει να πάρεις έναν ανεμιστήρα πίσω για να βγάζει αέρα και ένα μπροστά για να βάζει.

Πες μας τι μητρική φοράει.

 

Πάντως όπως είπε και ο Θανος ένα καθάρισμα το θέλει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιος ακριβως ειναι ο επεξεργαστης σου?πρεπει να μπει ανεμιστηρας στο πισω μερος του κουτιου.και εαν καθαρισμα το θελει.

 

Τον κάνω κάθε 2 μήνες. Σε λίγο θα το κάνω! Ναι αλλά θέλω έναν καλό και που έχει και υποδοχή που να μου μειώνει την θερμοκρασία κάτω από τους 30οC

 

Πρέπει να πάρεις έναν ανεμιστήρα πίσω για να βγάζει αέρα και ένα μπροστά για να βάζει.

Πες μας τι μητρική φοράει.

 

Πάντως όπως είπε και ο Θανος ένα καθάρισμα το θέλει...

Ναι θα τον κάνω σήμερα! Πώς βλέπω πια μητρική για να μην το βγάλω πάλι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή πάρε.

Καθώς όπως είπαμε και έναν ανεμιστηράκι για πίσω και άλλο ένα μπροστα, αν δεν έχει.

 

Οι θερμοκρασίες σου είναι καλές.Απλώς αν θες ησυχία πας στην παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή πάρε.

Καθώς όπως είπαμε και έναν ανεμιστηράκι για πίσω και άλλο ένα μπροστα, αν δεν έχει.

 

Οι θερμοκρασίες σου είναι καλές.Απλώς αν θες ησυχία πας στην παραπάνω...

Στην φωτογραφία που έδειξα στην αρχή εκεί τι θα μπεί;

 

Αυτή πάρε.

Καθώς όπως είπαμε και έναν ανεμιστηράκι για πίσω και άλλο ένα μπροστα, αν δεν έχει.

 

Οι θερμοκρασίες σου είναι καλές.Απλώς αν θες ησυχία πας στην παραπάνω...

Για το coolerάκι;

 

 

http://www.skroutz.gr/c/674/case-fans.html?keyphrase=zalman είναι καλό cooler;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το fan του κουτιου πισω παρε 120mm παντως

και για μπροστα οσο μεγαλυτερο χωραει..αν και αμφιβάλλω πως θα παιρνει πανω απο 120mm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.οταν εχεις 30 βαθμους μεσα στο δωματιο να εχει η cpu λιγοτερο απο 30 δυσκολο.

β.περα απο καλυτερη ψυκτρα λεω μηπως ειναι καιρος να παρεις και ενα καλυτερο κουτακι.γιατι απο την φωτο νομιζω οτι το κουτι πρεπει να ειναι απο τα πολυ φτηνα και πολυ απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι θα χρειαστει αλλαγη η ψυχτρα για τον athlon.εαν την καθαρισεις και βαλεις τους ανεμιστηρες μπροστα πισω,θα ανασανει ολο το συστημα και θα πεσει και η θερμοκρασια του επεξεργαστη.

 

Edit:πιο πολυ θα σε ωφελησει η προσθηκη αλλων 2 gb μνημης μεταχειρισμενης με τα ιδια λεφτα,παρα να αλλαξεις ψυχτρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι θα χρειαστει αλλαγη η ψυχτρα για τον athlon.εαν την καθαρισεις και βαλεις τους ανεμιστηρες μπροστα πισω,θα ανασανει ολο το συστημα και θα πεσει και η θερμοκρασια του επεξεργαστη.

 

Edit:πιο πολυ θα σε ωφελησει η προσθηκη αλλων 2 gb μνημης μεταχειρισμενης με τα ιδια λεφτα,παρα να αλλαξεις ψυχτρα.

το να βαλει παντως μια πιο καλη σε συνδυασμο με τα υπολοιπα δεν θα ειναι κακο αφου οι ψυκτρες και τα fans που ερχονται μεσα στο κουτι ειναι οτι πιο φτηνο/απλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν διαφωνω.αλλα σκεψου τι θερμοκρασιες ανεβαζει τωρα χωρις ανεμιστηρες μεσα στο case και με μια ψυχτρα μεσα στην σκονη.οποτε εαν την καθαρισει και βαλει και 2 ανεμιστηρες με κοστος 10 euros,θα πεσει η θερμοκρασια και κατα συνεπεια και οι στροφες της ψυχτρας.

ο athlon,σιγα την ψυξη που χρειαζεται.

εγω το λεω καθαρα απο την οικονομικη πλευρα.δεν διαφωνω μαζι σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν διαφωνω.αλλα σκεψου τι θερμοκρασιες ανεβαζει τωρα χωρις ανεμιστηρες μεσα στο case και με μια ψυχτρα μεσα στην σκονη.οποτε εαν την καθαρισει και βαλει και 2 ανεμιστηρες με κοστος 10 euros,θα πεσει η θερμοκρασια και κατα συνεπεια και οι στροφες της ψυχτρας.

ο athlon,σιγα την ψυξη που χρειαζεται.

εγω το λεω καθαρα απο την οικονομικη πλευρα.δεν διαφωνω μαζι σου.

σωστος απο πλευρα οικονομιας το καθαρισμα και ενα δυο φαν μπρος πισω θα φτιαξουν τα πραγματα.κατα τα αλλα αν εχει λεφτα και ενα καλυτερο κουτι και μια καλυτερη ψυκτρα και για future use(το κουτι)θα ηταν καλη ιδεα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνησω με τα παιδια πιο πανω...παρε ενα κουτακι μεγαλυτερο για καλυτερη ροη του αερα και μετα βλεπεις για ψυκτρα κτλ...κι εγω αυτο εκανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...