Προς το περιεχόμενο

ΒΙβλιογραφια πτυχιακης


manos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. 

εχω πάρει πτυχιακή με θέμα το ηλεκτρονικό εμπόριο αλλα αντιμετωπίζω διάφορα προβλήματα στην αναζήτηση βιβλίων. Εχω δανειστεί καμιά δεκαρία απο βιβλιοθήκες, φίλους κλπ αλλά οπώς και να το κάνουμε χρειάζεται και η αναζήτηση στο ιντερνετ για περισσότερες πληροφορίες. Όταν ψάχνω στο ίντερνετ (google scholar, emerald, google) συνήθως καταλήγω με πονοκέφαλο χωρίς να έχω βρεί τίποτα που να μπορώ να χρησιμοποιήσω και αν βρω κάτι αξιόλογο χρειάζεται αγορά. ξέρει κανείς που μπορώ να βρω βιβλία όχι μόνο για κατέβασμα αλλά έστω κα  με κάποιου είδους πιστοποίηση για να μπορώ να τα διαβάσω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπες Wikipedia. Ψάξε για τα θέματα που σε ενδιαφέρουν. Τσέκαρε τα references που δίνει η Wikipedia. Βρες τ' αντίστοιχα βιβλία από βιβλιοθήκη ή (τι να κάνουμε; Fair Use!) από το θείο. Profit.

 

Ψάξου επίσης μήπως η σχολή σου δίνει πρόσβαση σε κάποια online βιβλιοθήκη μέσω VPN δικτύου. Ακόμα και αν η σχολή δε σου παρέχει τέτοια υπηρεσία, ρώτα κανένα φιλαράκι φοιτητή, τα περισσότερα ΑΕΙ δίνουν τέτοιες συνδέσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμένω πάντως στον "χαζό" μου τρόπο. Είναι καλός για να ξεκινήσεις διάβασμα. Δες π.χ., ψάχνοντας στη Wiki με τον όρο "electronic commerce", πας εδώ:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Electronic_commerce

 

Απλά δες πόσα άρθρα και βιβλία υπάρχουν στα references και το "further reading"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο θα κανω προς το παρον, αλλα νομιζω οτι αυτο ειναι για πιο γενικα πραγματα, τα οποια εχω ηδη γραψει. για παραδειγμα τωρα αναζητω πληροφοριες για ηλεκτρονικες πληρωμες και συγκεκριμενα για ηλεκτρονικη μεταφορα χρηματων (paypal). κοιτα εδω ποσο λιγοτερα βγαζει
http://en.wikipedia.org/wiki/E-commerce_payment_system

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο θα κανω προς το παρον, αλλα νομιζω οτι αυτο ειναι για πιο γενικα πραγματα, τα οποια εχω ηδη γραψει. για παραδειγμα τωρα αναζητω πληροφοριες για ηλεκτρονικες πληρωμες και συγκεκριμενα για ηλεκτρονικη μεταφορα χρηματων (paypal). κοιτα εδω ποσο λιγοτερα βγαζει

http://en.wikipedia.org/wiki/E-commerce_payment_system

 

Έχεις δίκιο. Ωστόσο, αν πηγαίνεις από link σε link σίγουρα θα βρεις περισσότερο υλικό. Για παράδειγμα, ψάχνοντας με τον όρο "PayPal", πας Link.png Site: http://en.wikipedia.org/wiki/PayPal">εδώ και από τα references του συγκεκριμένου άρθρου βρίσκεις Link.png Site: http://research.microsoft.com/apps/pubs/default.aspx?id=145858">αυτό το ενυπόγραφο επιστημονικό άρθρο.

 

Κάπως έτσι θα το πας, διαβάζεις το abstract, αν είναι σχετικό με τη δουλειά σου βρίσκεις την πλήρη δημοσίευση κ.λ.π.

 

Και μια παράγραφο μέσα σε μια δημοσίευση να βρεις που να σου κάνει, έχεις κερδίσει (μετράει να έχει αρκετές παραπομπές και βιβλιογραφία σε μια πτυχιακή)!

 

Πάντως μια πανεπιστημιακή VPN θα σου λύσει τα χέρια, ψάξε το! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. 

εχω πάρει πτυχιακή με θέμα το ηλεκτρονικό εμπόριο αλλα αντιμετωπίζω διάφορα προβλήματα στην αναζήτηση βιβλίων. Εχω δανειστεί καμιά δεκαρία απο βιβλιοθήκες, φίλους κλπ αλλά οπώς και να το κάνουμε χρειάζεται και η αναζήτηση στο ιντερνετ για περισσότερες πληροφορίες. Όταν ψάχνω στο ίντερνετ (google scholar, emerald, google) συνήθως καταλήγω με πονοκέφαλο χωρίς να έχω βρεί τίποτα που να μπορώ να χρησιμοποιήσω και αν βρω κάτι αξιόλογο χρειάζεται αγορά. ξέρει κανείς που μπορώ να βρω βιβλία όχι μόνο για κατέβασμα αλλά έστω κα  με κάποιου είδους πιστοποίηση για να μπορώ να τα διαβάσω ?

ψαξου λιγο...η πτυχιακη σου σαν θεμα ειναι πολύ κοινο. Εκμεταλλευσου αυτο το γεγονος και για να κανεις τη δουλεια σου ποιο ευκολη και μεσω της συγκρισης να κανεις μια διπλωματικη ενα σκαλι πιο πανω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ξενη ψαχνω κυριως :P. στον "θείο" εψαξα αλλά δεν βρίσκεις πολλά πράγματα

Εγω σχεδον ολοι απο τον θειο την εκανα παιζει να ειχα κατεβαζει και 30 βιβλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιό ίδρυμα είσαι; Όλα τα 3/βάθμια, αν δεν κάνω λάθος, έχουν τις βιβλιοθήκες τους στο HEAL-link.  Εάν είναι και η δκή σου εκεί, και δεν είσαι ξερωγώ σε κανένα ιδιωτικό, μπορείς να βρεις πολλά πράγματα μέσω VPN όπως σου είπαν και οι αποπάνω. 

Εάν είσαι ΑΠΘ ψάξε μέσω του Summon.  Βάλε electronic commerce και e-commerce και δες τί βγάζει.  Και εκτός ΑΠΘ ψάχνει, αλλά δεν θα σου ανοίγει τα αποτελέσματα σε full text.  Οπότε αν έχεις κάποιον στο ΑΠΘ, αξίζει να βρεις αυτά που θέλεις στο Summon και να τα κατεβάσει αυτός για σένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εισαι Αθηνα γιατι δεν πας στη βιβλιοθηκη της ΑΣΟΕΕ. Ό,τι αρθρα βρηκες απο την αναζητηση και θελουν αγορα, εκει λογικα ειναι free. Και τα κατεβαζεις μετα σε ενα φλασακι. Βασικα, αυτο πρεπει να ισχυει σε καθε σχολη, αλλά σου λεω για την ΑΣΟΕΕ που ξερω σιγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι τει πειραια παιδια. το θεμα ειναι οτι δεν ψαχνω βιβλιο για ecommerce. ψαχνω πχ βιβλιο για seo η για cloud services. τα βασικα του ηλεκτρονικου εμποριου τα εχω βρει και εγω.

οσο για βιβλιοθηκες εχω παει στου τει μου, στο ευγενιδειο και μου εχουν δωσει και βιβλια διαφοροι γνωστοι. για παραδειγμα στο τει μου οτι ξενο βιβλιο βρηκα ηταν πολυ παλιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα λεω οτι μπορεις να μπεις σε εναν απο τους Η/Υ που ειναι στη βιβλιοθηκη της σχολης σου (ή της οποιασδηποτε σχολης) και να κατεβασεις απο εκει τα αρθρα που βρηκες γουγλάροντας και ηθελαν πληρωμη. Πηγαινε καμια βολτα, δεν χανεις κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...