Προς το περιεχόμενο

ΒΙβλιογραφια πτυχιακης


manos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά μπορεί να κάτσει σπίτι

Να κατεβάσει τα 100 βιβλία που μου πήρε μισό λεπτό να βρω

Να βρει 3 φορές αλλα τόσα για SEO και cloud

Και να τα βάλει σε έναν research manager για να μπορέσει να κανει την βρωμοδουλεια πιο γρήγορα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βασικά μπορεί να κάτσει σπίτι

Να κατεβάσει τα 100 βιβλία που μου πήρε μισό λεπτό να βρω

Να βρει 3 φορές αλλα τόσα για SEO και cloud

Και να τα βάλει σε έναν research manager για να μπορέσει να κανει την βρωμοδουλεια πιο γρήγορα...

Research manager; Ακούγεται σαν πρόγραμμα που το ταΐζεις πηγές και σου βγάζει προτάσεις ή πηγές που καλύπτουν το θέμα εκτενέστερα. Σωστά; Που βρίσκουμε κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Καλησπέρα σε όλους. </p>

<p>εχω πάρει πτυχιακή με θέμα το ηλεκτρονικό εμπόριο αλλα αντιμετωπίζω διάφορα προβλήματα στην αναζήτηση βιβλίων. Εχω δανειστεί καμιά δεκαρία απο βιβλιοθήκες, φίλους κλπ αλλά οπώς και να το κάνουμε χρειάζεται και η αναζήτηση στο ιντερνετ για περισσότερες πληροφορίες. Όταν ψάχνω στο ίντερνετ (google scholar, emerald, google) συνήθως καταλήγω με πονοκέφαλο χωρίς να έχω βρεί τίποτα που να μπορώ να χρησιμοποιήσω και αν βρω κάτι αξιόλογο χρειάζεται αγορά. ξέρει κανείς που μπορώ να βρω βιβλία όχι μόνο για κατέβασμα αλλά έστω κα  με κάποιου είδους πιστοποίηση για να μπορώ να τα διαβάσω ?</p>

 

Ξεκίνα να διαβάζεις journals του κλάδου σου. Και μετά ανατρέχεις στο reference list τους και πάντα θα βρίσκεις κάτι χρήσιμο για την πτυχιακη σου. Το καλό με τα journals είναι ότι τα βρίσκεις γρήγορα κ εύκολα online κ πολλά είναι τσάμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Research manager; Ακούγεται σαν πρόγραμμα που το ταΐζεις πηγές και σου βγάζει προτάσεις ή πηγές που καλύπτουν το θέμα εκτενέστερα. Σωστά; Που βρίσκουμε κάτι τέτοιο;

Ειναι προγράμμα που το ταιζεις βιβλία. Επίσης δεν ειναι τόσο εύκολο όσο ακούγεται.

 

Αν είσαι σε PC, μπορείς να δοκιμάσεις το quiqqa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασα το quiqqa αλλα δεν εβγαλα ακρη οποτε το αφησα προς το παρον.
να πω οτι με τα αρθρα βρηκα ακρη  με το http://www.sciencedirect.com οπου σου λεει ποια ειναι ελευθερα για κατεβασμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το sciencedirect, έχει μόνο από τον εκδοτικό οίκο elsevier. Για να βρεις επιστημονικό περιεχομένου δημοσίευσης, να χρησιμοποιείς κατάλληλες μηχανές αναζήτησης, πχ http://www.ebscohost.com/

 

Σε κάθε περίπτωση, χρειάζεσαι IP ελληνικού πανεπιστημίου ή ερευνητικού ιδρύματος, επομένως ή πας στο ίδρυμα που σπουδάζεις και χρησιμοποιείς το δίκτυο του ή χρησιμοποιείς vpn από το ίδρυμα (αν διατίθεται). 

 

Τέλος, οι βιβλιοθήκες έχουν ιδιαιτερα σημαντικό ρόλο στην επιστημονική ενηλικίωση των φοιτητών και επίσης διαθέτουν πληροφορίες και προσωπικό που πραγματικά θα σε βοηθήσουν στην αναζήτηση σου. Επισκέψου τες.

 

Καλή τύχη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την ip του τει μου με vpn. μπορεις να μου εξηγησεις τι πρεπει να κανω για να βρω βιβλια?

 

Δε σου έχουν δώσει username και password; Ή κάποιες οδηγίες για το πως θα συνδεθείς; Δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι μόνο με την IP...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού συνδεθείς στο vpn, πήγαινε στο http://www.heal-link.gr/ και ψάξε μέσα από τις μηχανες που προσφέρει ακόμα και για βιβλία. Αν υπάρχουν σε βιβλιοθήκη στην Ελλάδα, μπορείς να τα δανειστείς μέσω του ιδρύματος που σπουδάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα να ρωτήσω κάτι σχετικό.

 

Θέλω να χρησιμοποιήσω το ISO 690 - Numerical Reference Style στο Word για βιλβιογραφία αλλά θέλω τον αριθμό να τον βγάζει σαν το wikipedia 

 

δηλαδή Superscript και κάποιο χρώμα.

 

Δε βλέπω πως μπορώ να αλλάξω to default στυλ των αριθμών ... φαίνεται να πρέπει να τα του αλλάζω στυλ κάθε φορά που βάζω ένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...