Προς το περιεχόμενο

Public και απόσυρση pc games


ondine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτηκα να πάω στο Public και να αποσύρω το retail μου επειδή κάτι αγόρασα και ψηφιακά αργότερα. Χρησιμοποιούσα αυτή την υπηρεσία για αθλητικά παιχνίδια.

Πάω σήμερα και μου λέει ο υπάλληλος πως δε δέχονται pc games εδώ και δύο μήνες. Στην ιστοσελίδα του μαγαζιού δεν το είδα πουθενά. Ρωτάω γιατί και απαντά επειδή γινόταν μπέρδεμα με τα κλειδώματα. Φυσικά δε διαμαρτυρήθηκα στο μεροκαματιάρη αλλά έστειλα rage mail στην εταιρία.

Τι να πω; Για τους Ελληνάρες που έκαναν την πονηριά και τώρα χάθηκε μία τόσο χρήσιμη υπηρεσία; Ή για τους ανεύθυνους υπεύθυνους που δεν μπορούσαν να εξηγήσουν στον υπάλληλο πως γράφεται το S-T-E-A-M και να μην δέχονται παιχνίδια με παρόμοιες ενδείξεις στη συσκευασία;

Μωρέ καλά κάνω και ψωνίζω από digital stores και retailers εξωτερικού εδώ και χρόνια.

 

edit. Αφαίρεσα το παράδειγμα προς αποφυγή παρεξηγήσεων

Επεξ/σία από ondine
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι υπάλληλοι των μεγάλων αλυσίδων δεν γνωρίζουν σχεδόν τπτ από τεχνολογία. Όσοι γνωρίζουν απέξω πχ όλα τα specs των κινητών και ασχολούνται δεν θα μπορούσαν να κοροϊδεύουν τον κόσμο για να αγοράσει turbo-x κινητό. Ελάχιστοι είναι όσοι γνωρίζουν κάτι παραπάνω. Οι πιο πολλοί έψαχναν απλά δουλειά και καλά έκαναν δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω το σχόλιό σου. Είπα πως δε μάλωσα με τον υπάλληλο, απλά ζήτησα εξηγήσεις και απάντησε μια χαρά. Μετά απευθύνθηκα στη διοίκηση και τους ενημέρωσα πως η κίνηση είναι απαράδεκτη για retailer.

Λίγο που έψαξα κανείς δεν ασχολήθηκε με το θέμα οπότε μάλλον μόνο εγώ και οι "πονηροί" χρησιμοποιούσαμε την υπηρεσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι στο crysis 2 το serial δεν δενεται με λογαριασμο  για να παιξεις mp?

πως μπορει καποιος να διαπιστωσει οτι  το δικο σου δεν ειναι ηδη χρησιμοποιημενο η δεν εχει περαστει στο origin

 

και δεν ειναι πονηρια η δικη σου που θες να τους πασαρεις  ενα παιχνιδι που πλεον το εχεις διπλο απο bundle?

 

 

 

γενικα παντως πλεον ειναι   πολυ σπανιο(λιγοτερο απο 10% των τιτλων) να υπαρξει παιχνιδι ΑΑΑ χωρις steam /origin /uplay / serial

πραγμα που καθιστα αυτες τις υπηρεσιες αχρηστες αλλα και επικινδυνες λογω των "πονηρων"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αγορά των μεταχιρησμένων πάει να σβήσει. Η μόνη ελπίδα είναι να ανοίξει το steam, origin,uplay δυνατότητα ανταλαγής των τίτλων που έχεις στην κατοχή σου η τουλάχιστον μια έκπτωση σε κάποιο τίτλο που θέλεις να αγοράσεις.

Το steam έχει βάλει δειλά ένα market με τις κάρτες δεν ξέρω αν τολμήσει να το επεκτείνει με παιχνίδια 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@rofl: Προσωπικά ούτε multiplayer έχω παίξει ούτε Origin έχω για να βάλω το κλειδί αλλά δέχομαι το σχόλιό σου πως δεν μπορεί να διαπιστωθεί αυτό. Τώρα γιατί είναι πονηριά να δώσω ένα παιχνίδι που ξαναγόρασα για οποιοδήποτε λόγο πολύ θα ήθελα να μου το εξηγήσεις. Ενάντια στους κανόνες είναι να δώσεις τα κλειδιά από το ΗΟΒ, όχι το retail μου. Ευχαριστώ για την προσωπική επίθεση και θα απαντήσω αν έχεις τέτοια διάθεση.

 

@check2fire: Το Origin έχει ήδη refund.

 

Καλύτερα να κλειδωθεί το θέμα, οι απαντήσεις δεν έχουν σχέση με το αρχικό μου post. Όπως ξαναείπα, προφανώς κανείς δε χρησιμοποιούσε την υπηρεσία.

 

edit. Το Origin έχει refund, όχι ανταλλαγές

Επεξ/σία από ondine
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τους προηγούμενους. Όντας συλλέκτης βιντεοπαιχνιδιών οφείλω να συμφωνήσω το οτι κανένας τους δεν ξέρει τίποτα. Κυριολεκτικά όμως. Αλλά και πάλι να το πουλούσες, θα σου έδινε 10-15€ που κατά την γνώμη μου, για μια ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ όπως το C2 είναι πολύ λίγα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10-15? Αν το εδινε τοσα θα επρεπε να κανει παρτυ. Ειχα παει το nfs undercover για ps3 (που ειναι πιο ακριβο) την επομενη χρονια αφου βγηκε και μου το επερναν για 5 ευρω. Δεν το εδωσα βεβαια.

Αυτη η υπηρεσια θα δουλευε πριν 13 χρονια που το steam ηταν στις αρχες του και δεν το χρησιμοποιουσε κανεις. Και τωρα που υπαρχει ειναι αχρηστη μιας και τα παιχνιδια συνδεονται με λογαριασμους και ο αγοραστης μετα θα εκανε παραπονα στο public δικαια για τα λεφτα που εχασε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@rofl: Προσωπικά ούτε multiplayer έχω παίξει ούτε Origin έχω για να βάλω το κλειδί αλλά δέχομαι το σχόλιό σου πως δεν μπορεί να διαπιστωθεί αυτό. Τώρα γιατί είναι πονηριά να δώσω ένα παιχνίδι που ξαναγόρασα για οποιοδήποτε λόγο πολύ θα ήθελα να μου το εξηγήσεις. Ενάντια στους κανόνες είναι να δώσεις τα κλειδιά από το ΗΟΒ, όχι το retail μου. Ευχαριστώ για την προσωπική επίθεση και θα απαντήσω αν έχεις τέτοια διάθεση.

 

 

δεν ειναι θεμα προσωπικης επιθεσης

 

απλα αυτη τη στιγμη ενας gamer που ασχολειται με το αθλημα δεν κοστολογει το crysis 2 πανω απο 1 ευρω

(3.4 εκατομυρια κλειδια crysis 2 απο το hib και εχουμε μια βδομαδα ακομη)

 

εσυ ποσα ηλπιζες να πιασεις απο τη retail σου? οχι οτι με νοιαζει μην πεσει εξω το Public απλα επειδη μιλησες για ελληναραδες με λαθος νοοτροπια και δεν θεωρω οτι αυτο που ηθελες να κανεις ειναι σωστο

 

προσωπικα θα το χαριζα σε ενα φιλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, πρέπει να ξεκαθαρίσω κάτι. Θα κάνω edit το αρχικό μου post και θα γράψω με κεφαλαία για να λήξει το θέμα.

Το topic το δημιούργησα για να ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ, επειδή δεν είδα να αναφέρεται αλλού, πως η ΥΠΗΡΕΣΙΑ USED GAMES ΤΟΥ PUBLIC ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ PC εδώ και δύο μήνες. Δεν το έκανα για να διαμαρτυρηθώ που έχω δύο φορές κάποιο παιχνίδι. Και για του λόγου το αληθές ορίστε το key της retail μου: 8C5A-SN7I-3NHN-C5LT-4U4P

 

@rofl: Προφανώς έχουμε γενικά διαφορετική αντιμετώπιση στη ζωή. Το αντικείμενο δεν το χρειάζομαι πια, οπότε ήθελα να το πάρει κάποιος άλλος. Οι φίλοι μου που ασχολούνται με το άθλημα το έχουν ήδη. Δεν πήγα να εκμεταλλευτώ κανένα gamer αλλά να χρησιμοποιήσω μία νόμιμη υπηρεσία. Τώρα εσύ, που δε βάζεις και τόνους τρομάρα σου, γιατί δεν το θεωρείς σωστό δεν καταλαβαίνω και δεν παρουσιάζεις και επιχειρήματα για να πείσεις κανένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μου απάντησε το Public:

 

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση

For the record, όπως θα δείτε στο σχετικό Link, πουθενά δεν γίνεται αναφορά σε εκδόσεις pc, άρα τα περί παραπλανητικής επικοινωνίας του πελάτη δεν ισχύουν.

Και, για να γνωρίζετε και εσείς που έχετε την επαφή με τους πελάτες, για να μιλάμε για pc game που δεν γράφει «steam, gfwl κλπ», όπως σημειώνει ο πελάτης, κατά 99% μιλάμε για τίτλο 2008 και πίσω, επομένως, η αγανάκτηση δεν είναι ακριβώς δικαιολογημένη…

http://www.public.gr/cat/gaming/used-games-wanted

 


Παραμένουμε πάντα στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση ή πληροφορία.

Με εκτίμηση,
Public.gr Customer Passion

www.public.gr info@public.gr • 32 καταστήματα Public σε όλη την Ελλάδα

 

 

Τα συμπεράσματα δικά σας.

 

edit: δεν ξεχώριζε το μήνυμά τους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...