Προς το περιεχόμενο

vga upgrade


theofanis20

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για κάρτα γραφικών θα κρατήσω αυτήν για λίγα χρόνια, από επεξεργαστή θα βάλω τον οχταπυρηνο της AMD κάποια στιγμή και ίσως να του κάνω και λιιίγο overclock

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 κατ αρχας, συμφωνω με ο,τι εχει ειπωθει ηδη για το τροφοδοτικο σου. εκτος του οτι δεν ειναι καλο ποιοτικα, εχει ηδη κα ι4.5 χρονια στην πλατη του!!!!   αρα βαλε στοχο να το αλλαξεις οσο πιο γρηγορα μπορεις..!!  

 

2 ομως επειδη η 7750 δεν ειναι απο τις καρτες που τραβανε ρευμα, αφου αν δεις, δεν εχει ουτε καν εξωτερικη τροφοδοσια, φυσιολογικα δεν θα εχεις προβλημα. 

 

αν ομως στο μελλον σχεδιαζεις να αναβαθμισεις κι αλλα πραγματα (επεξεργαστη), τοτε βαλε ΑΜΕΣΗ προτεραιοτητα την αλλαγη του τροφοδοτικου..!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ όλους όσους απαντανε στο thread μου!!!

 

Δεν θα σας κουρασω αλλο μια τελευταια ερώτηση για να μαθαινω και εγω:  Πως καταλαβενετε πιο τροφοδοτικο ειναι ποιοτικο και πιο οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Μαρκα και κατασκευαστής (Τις πιο πολλες φορες για καθε τροφοδοτικο ή μαρκα του διαφερει απο τον κατασκευαστή). 

 

Για περισσοτερες πληροφοριες σε παραπέμπω στο πολυ καλο thread του φιλου coolerman

 

http://www.insomnia.gr/topic/487346-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-desktop%CF%80%CE%BF%CE%B9%CF%8C%CF%80%CE%BF%CE%B9%CF%8C%CF%82/

 

 

2) Efficiency (Να εχει πιστοποιηση τουλαχιστον 80+ και πανω)

 

3) Να αποδίδει την περισσότερη απο την ονομαστικη ισχύ του στην 12V γραμμη/ες (κοινως μπολικα αμπερ στην 12αρα, το βλεπεις συνηθως στον πλαινο πινακακι του καθε τροφοδοτικου)

 

4) Να ειναι κατασκευασμενο απο ποιοτικα υποσυστήματα και να παρεχει όλες τις απαραίτητες ασφάλειες (δεν επεκτείνομαι αλλο διοτι μπαινουμε σε πολυ τεχνικο τομεα και γενικοτερα ειναι δυσκολο ο απλος χρηστης να βρει τετοιες λεπτομεριες για το εκαστοτε τροφοδοτικο.

 

 

Υ.Γ. Τα βατ απο μονα τους δεν λενε απολυτως τπτ για ένα τροφοδοτικο. πχ. ενα ποιοτικο 500αρι σιγουρα αποδιδει καλύτερα απο ενα Noname 750αρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ όλους όσους απαντανε στο thread μου!!!

 

Δεν θα σας κουρασω αλλο μια τελευταια ερώτηση για να μαθαινω και εγω:  Πως καταλαβενετε πιο τροφοδοτικο ειναι ποιοτικο και πιο οχι;

κοιτα.... ετσι απλα, δεν μπορεις να καταλαβεις ποιο ειναι καλο PSU και ποιο οχι.  αυτο χρειαζεται γνωσεις! και για να αποκτησεις γνωσεις χρειαζεται διαβασμα.  

και το παραπανω θεμα που σου λεει ο φιλος WalkerSW, ειναι μια πολυ καλη αρχη για να καταλαβεις καποια πραγματα...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω καταληξει πως για τον enthusiast user αρκει ενα ποιοτικο 500-550 αντε 600watt psu αν παει σε fx8**0.

 

Tα παραπανω ειναι για sli/crossfire και να χαμε να λεγαμε...

 

Στο συστημα σαν το δικο σου με 7750,βαζω στοιχημα οτι και 350αρη θα ηταν ανετο.

Λογικα και το δικο σου no-name θα την σηκωσει αλλα μιας και ειναι δουλεμενο ισως θα ηταν σοφο να το αλλαζες.

 

Btw Δεν υπαρχει καμια περιπτωση να βγαζει τα watt που αναφερει σε καμια των περιπτωσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...