Προς το περιεχόμενο

Το Facebook και 6 εταιρείες τηλεφωνίας θέλουν να φέρουν το Internet σε όλους


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η φιλανθρωπία με τη μορφή της ελεημοσύνης, είναι η χειρότερη μορφή εξουσίας του ανθρώπου που ασκεί στον συνάνθρωπό του, όταν αυτός έχει βασικές ανάγκες επιβίωσης. Όταν μέσω της παιδείας και εκπαίδευσης, καλλιεργηθεί το αίσθημα ότι πρέπει να προσπαθούμε να ζούμε όσο το δυνατόν λιγότερο εις βάρος των άλλων, τότε θα σταματήσει ο συγκεντρωτισμός πλούτου σε συγκεκριμένους ανθρώπους κι έτσι θα σταματήσει και η φτώχεια. Δεν γίνεται να μιλάμε για εκατομμυριούχους και μετά να μιλάμε για φιλανθρωπίες. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ δηλαδή. Και ευτυχώς σχολιάστηκε ειρωνικά η είδηση από τους 2 πρώτους σχολιαστές και αποδεικνύεται ότι υπάρχει κριτική σκέψη ακόμα στους Έλληνες. Όσο για το ότι είναι τεχνολογικό Forum κτλ... Για να ασχοληθεί κάποιος με την τεχνολογία, θα πρέπει να λύσει πρώτα άλλα προβλήματα και είναι πραγματικά ευτυχές ότι σχολιάζονται σε τεχνολογικά φόρουμ τα προβλήματα αυτά.

Σορρυ αλλα εσυ πως ζεις εις βαρος των αλλων?Αγοραζωντας τεχνολογια δινεις δουλεια σε καποιους αλλους απλα πραγματα απλα τυχαινει να ειναι οι κινεζοι αυτοι που τα παραγουν αν σκεφτεις οτι κοντευουν τα 2 δις καπως πρεπει να ταιστουν ολοι αυτοι εμεις σαν Ελλαδα ειμαστε μια γειτονια στην Κινα ο πλυθησμος μας ειναι μια γειτονια....

Ποιος περιμενεις να κανει φιλανθρωπιες?Εγω?Εσυ?

Εχεις 10 εκ..να διαθεσεις και αλλα 150 απο πισω για να το στηριξεις αν εχεις μπραβο σου...

Γιατι πρεπει δηλ καποιος που γινεται πλουσιος αυτοματως να ειναι και κακος ανθρωπος δεν το καταλαβαινω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βλεπω οτι ακομα και σημερα,μετα απο τετοιον εξευτελισμο στην ιδια μου την χωρα (βασικα χεστηκα κιολας για το φαντασιακο "μου" αλλα σε κουβεντα να βρισκομαστε), μερικοι εξακολουθειτε να ζειτε καπου αλλου, μακρυα απο ολα αυτα, σ'ενα ζεν συμπαν. Η αληθεια ειναι οτι τωρα που θα ερθουν τα σκουρα (εχεχε) και βγειτε απο τις σκουληκοτρυπες σας (του χωροχρονου ντε,αμεσως να με χαρακτηρισετε) θα φατε ενα ακυρο ολο δικο σας. Καθεστε και ασχολειστε να πουμε με διαδικτυα στην αφρικη. Λεει ο αλλος οτι αν βαλουν ιντερνετ στις φτωχες χωρες θα ερθει και το νερο. Ακου τι λεει..Σοβαρα τωρα,εχετε καθολου συναισθηση τι λετε; Μιλαμε για πραγματικο κοσμο,οχι για καποια scifi αναλυση, απο αυτες που διαβαζουμε κατα καιρους για..εσχατολογικα επιτευγματα σε σελιδες και εφημεριδες που καλυπτουν κενα φυλλα με μπουρδες. Οσο για το αν ενας πλουσιος ειναι κακος ανθρωπος. Οχι,δεν ειναι. Κι εγω διαφωνω με αυτο. Κακος ειναι ο τροπος που εγινε πλουσιος και δεν σηκωνω κουβεντα περι αυτου. Οποιος εχει διαφορετικη γνωμη θα μου απαντησει με οικονομικα επιχειρηματα. Α, και υποκρισια ειναι να νομιζεις οτι ολος ο κοσμος εκτος απο εσενα και τους ομοιδεατες σου ειναι υποκριτες. Απλα δεν αναγνωριζετε την διαφορετικοτητα ή μαλλον την υπερτονιζετε. Ξερετε πως λεγεται αυτο στην ιστορια. Ξεκιναει απο Φ και τελειωνει σε ασισμος. Bos.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι περιμένεις τώρα να πω Κομουνισμός για να αρχίσουμε νέο γύρο;

Το θέμα δεν είναι το πολιτικό σύστημα άλλα πόσο κατανοούμε και παίρνουμε στα ψιλά ορισμένα πράματα και όχι δεν έχω facebook και ναι έχω Samsung Galaxy Ace (το παλιό αν θυμάσαι).

 

 

ναι προφανώς και κάνουμε χρήση των προιόντων του γιατι ζούμε σε αυτό το σύστημα, κατάλαβες πόσο χαζό ήταν αυτο που ειπες ?? γιατί ο καπιταλισμός εφαρμόζεται ? ακόμα και τώρα που βλέπεις τι γίνεται στη χώρα σου (γτ αν εισαι απεξω ειναι αλλιως) λες οτι εφαρμόζεται ?

 

Ενταξει αυτα περιμενα να ακουσω συνεχιστε να αερολογειτε ειτε σας αρεσει ειτε οχι ενα μονο οικονομικο συστημα υπαρχει  και εφαρμοζεται στον πλανητη  τα αλλα αποτυχανε ,οταν θα βρεθει κατι αλλο  το ξανασυζηταμε σε 500 χρονια.Προς το παρον  ειστε κλασικη περιπτωση "ολα δικα μας και οτι μας συμφερει" και κανουμε χρηση του συστηματος και μπουρδολογουμε κατα του.Αν εισασταν συνεπεις με τα πιστευω σας θα πηγαινεται σε μια σπηλια χωρις ιντερνετ να κανετε θεωρια προς το παρον τσαμπα μαγκες και εχουμε μπολικους  δυστυχως....

Στο δια ταυτα εχετε μπερδεψει τις εταιρειες με τα φιλανθρωπικα ιδρυματα οταν κανετε τον διαχωρισμο θα καταλαβετε και το θεμα του τοπικ.

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραματα. εμφυλιοι πολεμοι στην αφρικη υπηρχαν πριν ερθουν οι αποικιοκρατες. οπως και το σκλαβοπαζαρο.

μην τα ριχνουμε ολα στον κακο λευκο, ε;

 

οσο για τους κινεζους που ζουν για ενα πιατο φαι, θα εχεις δει φανταζομαι τα επισημα στοιχεια απο διεθνεις οργανισμους που μιλανε για θεαματικη μειωση στην φτωχια και ανεργια, και αυξηση του

βιοτικου επιπεδου του κινεζικου πληθυσμου.

 

 

μα πως δεν μιλανε για το φιλανθρωπικο εργο του Gates? μονο οταν ειναι να δωσουν την κυνικη απαντηση οτι το κανει μονο για να γλυτωνει τους φορους...

η σκατοψυχια του ανθρωπινου ειδους δεν εχει ορια..

 

α επισης ο Gates ειναι και συνιδρυτής του The Giving Pledge

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Giving_Pledge

α) Και μιας και στην Αφρική υπήρχαν διαμάχες και πόλεμοι μεταξή φυλών, έ, είπαν οι Ευρωπαίοι να τους βγάλουν από τη μιζέρια τους και να τους υποδουλώσουν έτσι ώστε να μην τρώει ο ένας τον άλλον μωρέ αδελφέ!

...δε τα βάζω με τον "κακό λευκό", ο άπληστος άνθρωπος είναι το πρόβλημα.

 

β) Ναι, όντως, οι Κινέζοι έχουν ραγδαία αύξηση του βιοτικού τους επιπέδου. 200 και 300 τοις εκατό επάνω. Πλέον ζουν με 40 ευρώ το μήνα, δουλέυοντας 14-16 ώρες την ημέρα και όχι με 10...

 

γ) Αν διακρίνεις την "σκατοψυχία του ανθρώπινου είδους" στα κυνικά σχόλια κάποιων για τις δωρεές του Bill και όχι στο ότι το μεγαλύτερο ποσοστό του παγκόσμιου πληθυσμού ζει στην ανέχεια, παρά το ότι χάρη στην επιστήμη και την τεχνολογία θα μπορούσαν να τον  θρέψουν άνετα, τότε λυπάμαι που στο λέω, αλλά έχεις θέμα.

Ά! και να μην ξεχάσουμε να στείλουμε και στην κυρία Μαριάννα κανένα συγχαρητήριο μήνυμα για το θεάρεστο έργο της "Ελπίδα", που κάνει ότι μπορεί για να γιατρέψει παιδιά που η οικογένεια Βαρδινογιάννη έχει γεμίσει με καρκίνο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει αυτα περιμενα να ακουσω συνεχιστε να αερολογειτε ειτε σας αρεσει ειτε οχι ενα μονο οικονομικο συστημα υπαρχει  και εφαρμοζεται στον πλανητη  τα αλλα αποτυχανε ,οταν θα βρεθει κατι αλλο  το ξανασυζηταμε σε 500 χρονια.Προς το παρον  ειστε κλασικη περιπτωση "ολα δικα μας και οτι μας συμφερει" και κανουμε χρηση του συστηματος και μπουρδολογουμε κατα του.Αν εισασταν συνεπεις με τα πιστευω σας θα πηγαινεται σε μια σπηλια χωρις ιντερνετ να κανετε θεωρια προς το παρον τσαμπα μαγκες και εχουμε μπολικους  δυστυχως....

Στο δια ταυτα εχετε μπερδεψει τις εταιρεις με τα φιλανθρωπικα ιδρυματα οταν κανετε τον διαχωρισμο θα καταλαβετε και το θεμα του τοπικ.

Αυτος ειναι ο Ελληνας,να 'τος. Αν και ασχετος εχει γνωμη επι παντος επιστητου και επιμενει! Με καλυψε και ο jimcrazee.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω οτι ακομα και σημερα,μετα απο τετοιον εξευτελισμο στην ιδια μου την χωρα (βασικα χεστηκα κιολας για το φαντασιακο "μου" αλλα σε κουβεντα να βρισκομαστε), μερικοι εξακολουθειτε να ζειτε καπου αλλου, μακρυα απο ολα αυτα, σ'ενα ζεν συμπαν. Η αληθεια ειναι οτι τωρα που θα ερθουν τα σκουρα (εχεχε) και βγειτε απο τις σκουληκοτρυπες σας (του χωροχρονου ντε,αμεσως να με χαρακτηρισετε) θα φατε ενα ακυρο ολο δικο σας. Καθεστε και ασχολειστε να πουμε με διαδικτυα στην αφρικη. Λεει ο αλλος οτι αν βαλουν ιντερνετ στις φτωχες χωρες θα ερθει και το νερο. Ακου τι λεει..Σοβαρα τωρα,εχετε καθολου συναισθηση τι λετε; Μιλαμε για πραγματικο κοσμο,οχι για καποια scifi αναλυση, απο αυτες που διαβαζουμε κατα καιρους για..εσχατολογικα επιτευγματα σε σελιδες και εφημεριδες που καλυπτουν κενα φυλλα με μπουρδες. Οσο για το αν ενας πλουσιος ειναι κακος ανθρωπος. Οχι,δεν ειναι. Κι εγω διαφωνω με αυτο. Κακος ειναι ο τροπος που εγινε πλουσιος και δεν σηκωνω κουβεντα περι αυτου. Οποιος εχει διαφορετικη γνωμη θα μου απαντησει με οικονομικα επιχειρηματα. Α, και υποκρισια ειναι να νομιζεις οτι ολος ο κοσμος εκτος απο εσενα και τους ομοιδεατες σου ειναι υποκριτες. Απλα δεν αναγνωριζετε την διαφορετικοτητα ή μαλλον την υπερτονιζετε. Ξερετε πως λεγεται αυτο στην ιστορια. Ξεκιναει απο Φ και τελειωνει σε ασισμος. Bos.

Με το ιντερνετ οταν ειπα θα ερθει και το νερο εννοουσα αφου θα γινουν υποδομες για επικοινωνια θα γινουν και αλλες υποδομες...Αντε παρε τωρα το υφακι το απολυτο "μονο εγω εχω δικιο"..

Και γιατι απαραιτητα καποιος με κακο τροπο εγινε πλουσιος?Επειδη εκανε κατι που δεν εκαναν οι αλλοι και πλουτισε?Πλακα κανεις?Δεν μιλαω για καποιον συγκεκριμενα..Μαλλον στην δικη σου πραγματικοτητα αυτους που θα εγιναν πλουσιοι θα γιναν με κακο τροπο αλλα εγω που διευρηνω τους οριζοντες βλεπω οτι καποιοι ειχαν εξυπνες ιδεες και τα καταφερανε,μαλλον απελπιζεσαι που εσυ δεν τα καταφερνεις....

Ναι μονο εσυ εχεις δικιο και μονο εσυ στον μικροκοσμο σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεπατεριους εννοείται ότι ο δυτικός κόσμος (ευρωπη και ηπα) ζουν  εις βάρος "τριτοκοσμικών" χωρών !! αυτο δε το ξέρεις ? τι παράδειγμα ειναι αυτο που ανέφερες οτι με το να αγοράζεις gadgets τους στηρίζεις κιόλας ? ειλικρινα το πιστεύεις αυτο ? βέβαια αυτη ειναι η νοοτροπία που συντηρεί το καπιταλιστικό σύστημα και διακατέχει όλη την αστική τάξη θα μου πεις..

 

δε ξέρεις ποιος είναι ο ρόλος της #@#$#% usa σε όλο το κόσμο ξερω γω (και στη χωρα " μας" μαζι) ? δε ξέρεις οτι η ευρώπη έχει ισχυρές οικονομικά χώρες τη στιγμή που όλος ο πλούτος της γης βρίσκεται στις "τριτοκοσμικές" χώρες ? αλλά ξέχασα οτι στην ευρώπη είναι απλά τα έξυπνα άτομα που έχουν έξυπνες ιδέες !! αυτο ειναι το απαιτούμενο στον καπιταλισμό για να πετύχεις !! σωστα ?

 

p.s. το πιο σωστό που διάβασα είναι το φαντασιακό "μου" του chaplin. διαβάστε και λίγο ρε παιδιά όχι μόνο tv σαν παιδεία..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεπατεριους εννοείται ότι ο δυτικός κόσμος (ευρωπη και ηπα) ζουν  εις βάρος "τριτοκοσμικών" χωρών !! αυτο δε το ξέρεις ? τι παράδειγμα ειναι αυτο που ανέφερες οτι με το να αγοράζεις gadgets τους στηρίζεις κιόλας ? ειλικρινα το πιστεύεις αυτο ? βέβαια αυτη ειναι η νοοτροπία που συντηρεί το καπιταλιστικό σύστημα και διακατέχει όλη την αστική τάξη θα μου πεις..

 

δε ξέρεις ποιος είναι ο ρόλος της #@#$#% usa σε όλο το κόσμο ξερω γω (και στη χωρα " μας" μαζι) ? δε ξέρεις οτι η ευρώπη έχει ισχυρές οικονομικά χώρες τη στιγμή που όλος ο πλούτος της γης βρίσκεται στις "τριτοκοσμικές" χώρες ? αλλά ξέχασα οτι στην ευρώπη είναι απλά τα έξυπνα άτομα που έχουν έξυπνες ιδέες !! αυτο ειναι το απαιτούμενο στον καπιταλισμό για να πετύχεις !! σωστα ?

 

p.s. το πιο σωστό που διάβασα είναι το φαντασιακό "μου" του chaplin. διαβάστε και λίγο ρε παιδιά όχι μόνο tv σαν παιδεία..

Ισως δεν εγινα κατανοητος,σκεψου αν στην μια περιπτωση δεν αγοραζαμε ολα αυτα που φτιαχνονται στην κινα τι θα γινοταν σημερα....Τους στηριζουμε εφοσον ολα φτιαχνονται σε χωρες της ανατολης και μεσω του δυτικου ανθρωπου τρωει και ο κινεζος.Αλλο αν ο κινεζος αφεντης εκμεταλλευεται τον κινεζο εργατη..Ειναι σχεδον 2 δις σκεψου να εκλεινε ολη η βιομηχανια στην κινα τι θα γινοταν,,Δεν γινεται αλλιως να επιβιωσει η ανθρωποτητα οταν εχει τοσες ανισοτητες οταν εμεις που θεωρουμαστε δυτικοι ειμαστε λιγοτεροι απο τους κινεζους που δεν μπορουν να καταναλωσουν ολα αυτα που παραγουν..Επισης δες και λιγο που βρισκεται η παιδεια στην κινα και που στον δυτικο κοσμο ειναι τελειως διαφορετικη,αν εμεις εχουμε χαλια παιδεια ευρωπη και αμερικη πιστεψε με στην κινα εχουν ακομα ποιο χαλια...

Δεν εχει να κανει με το που παταει ο δυτικος αυτο γινεται απο την αρχη της ανθρωποτητας και ειναι χαρακτηριστικο του ανθρωπου να επιβληθει στους αλλους φυσικα και στις τριτοκοσμικες χωρες η Αμερικη και η Ευρωπη βγαζουν τα περρισοτερα ειτε πουλανε οπλα ειτε διακινουν τα παντα..

Παντως και για να σου απαντησω στο θεμα καπιταλισμος ετσι ειναι ο καπιταλισμος αδιστακτος διαβολικος και ανταγωνιστικος μεχρι αηδιας δεν ειναι κατι καινουργιο...Απο την αρχη καθε ανθρωπου μαθαινει ενα πραγμα "να βγαλει λεφτα να ζησει" ειτε ειναι πολλα ειτε λιγα οτι και να κανεις σημερα αποτελει αυτο το κινητρο δεν αλλαζει αυτο ..Ετσι οπως ο αφρικανος στην χωρα του γινεται πολεμος γινεται για τα λεφτα και δεν μπορει να το αλλαξει ειτε βγαινει κερδισμενος ειτε χαμενος ετσι και ο κινεζος δουλευει για να απολαμβανεις εσυ με τα λεφτα σου και ετσι ζει και αυτος δεν προκειτε να αλλαξει αυτο..οσο ο ανθρωπος αντιλαμβανεται σαν μοναδικο τροπο και κινητρο τα λεφτα αυτος θα ειναι ο κοσμος μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά δεν νομίζω κανείς να πιστεύει ότι το κάνουν από την καλή τους την καρδιά!! Προφανώς το μόνο που βλέπουν είναι "πελάτες"!!!

Το θέμα είναι πως θα χρησιμοποιήσουν αυτή τους τη δύναμη! Και πιστεύω πως θα το κάνουν με τον χειρότερο τρόπο! πχ..
 

  • Τα μέλη του Internet.org φιλοδοξούν επίσης να προτείνουν νέα μοντέλα εμπορικής πολιτικής ώστε βασικές ιντερνετικές υπηρεσίες, όπως η διαδικτυακή αναζήτηση ή η πρόσβαση σε υπηρεσίες ηλεκτρονικού ταχυδρομείου και κοινωνικής δικτύωσης να παρέχονται με εξαιρετικά χαμηλό ή και μηδαμινό κόστος.

H Nokia θα επιδιώξει συνεργασίες με δίκτυα κινητής τηλεφωνίας σε χώρες με χαμηλή διείσδυση του Διαδικτύου, ώστε η πρόσβαση σε υπηρεσίες όπως το Facebook να παρέχονται δωρεάν τουλάχιστον στα τηλέφωνα δικής της κατασκευής -κάτι με το οποίο έχει ήδη πειραματιστεί στο Μεξικό, συμβάλλοντας στην σημαντική αύξηση της χρήσης του δικτύου για την μεταφορά δεδομένων με αποτέλεσμα το πείραμα να επαναλαμβάνεται σε Αφρική και Ινδία (Nokia Asha).

 

Όλα αυτά από το αντίστοιχο άρθρο στο in.gr

 

Καταλαβαίνω λοιπόν ότι παίζει να προωθήσουν μόνο τις δικές τους υπηρεσίες και δεν δίνουν δεκάρα για την "προώθηση της κοινωνίας της πληροφορίας" και άλλα τέτοια ουτοπικά.

 

Άποψή μου πάντως είναι πως κινούμαστε προς μια πολύ ελεγχόμενη (και μάλιστα με την συγκατάθεσή μας) κοινωνία. Επίσης δεν μου αρέσει που για κάποιους ιντερνετ σημαίνει facebook. Και ειδικά με τέτοιες κινήσεις σε κάποιους που δεν ξέρουν τι είναι το internet αλλά θα δουν μόνο κάποιες από τις πτυχές τους μου μοιάζει ακόμα χειρότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανεπανάληπτε χρήστη Apple, κάποιοι έχουν επιλέξει να είναι πρώτα άνθρωποι και μετά όλα τ' άλλα.

Το οτι η χωρα μας ειναι σε αυτο το χαλι που ειναι αυτη τη στιγμη, φταιμε εμεις, αλλα βγαινουμε και βριζουμε τους γερμανους κτλ. ετσι και με τις χωρες αυτες, φταινε οι ιδιοι που βρισκονται σε αυτο το χαλι, αλλα βριζουμε τους παντες που δεν τους βοηθουν και το FB κτλ. που θελουν να ανοιξουν ενα παραθυρο σε αυτες τις χωρες μπας και μπει λιγο φως στο κεφαλι τους. εννοειτε οτι λεφτα θελουν να βγαλουν απο αυτο, και πολυ καλα κανουν. Ο καθενας μας στην θεση τους το ιδιο θα εκανε ή και χειροτερα..

Επεξ/σία από billdanos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιντερνετ για ολους δεν θα ειναι καλο!

Ειδικα στις χωρες που απαγορευεται το πορνο θα τους περνουν τα χερια (αριστερό ή δεξιο, αναλογα με ποιο θα κρατανε το bugdroid τους) με χατζαρες.

 

Οι γυναικες παλι θα εχουν χειροτερη μοιρα αμα κανουν like σε τπτ αμερικανικες σειρές σε τπτ τυπισσες με μαγιο τον ήπιανε.

Χερι και κεφάλι off the body...

Το μονο που θα κααφερουν ειναι ενα φιλτραρισμενο internet για τους χωρικους σε τετοιες χωρες που θα βλεπουν μονο τα νεα του ψαροντούφεκου και του διπλανού χωριού...

 

Οποτε zukemberg κατσε στα αυγα σου, παιδι του Harvard και της τουλούμπας και ασε να παει κατα διαόλου ο κοσμος μονος του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...