Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκε ο τάφος του Αλεξάνδρου ή και πάλι όχι?


funbreaker

  

230 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος πιστεύετε ότι θάφτηκε στον τύμβο;

    • Μέγας Αλέξανδρος
      66
    • Ρωξάνη & Αλέξανδρος Δ'
      11
    • Ολυμπιάδα
      13
    • Ηρακλής, γιος του Αλεξάνδρου
      4
    • Θεσσαλονίκη, αδερφή του Αλεξάνδρου
      4
    • Κλεοπάτρα, αδερφή του Αλεξάνδρου
      2
    • Φίλιππος Β' (για όσους αμφισβητούν την έρευσή του)
      1
    • Φίλιππος ο Αριδαίος
      0
    • Ηφαιστίωνας
      26
    • Κάσσανδρος
      17
    • Αντίπατρος
      3
    • Αντίγονος ο μονόφθαλμος
      2
    • Νέαρχος
      11
    • Λαομέδων
      2
    • Κενοτάφιο φτιαγμένο για το Μέγα Αλέξανδρο
      33
    • Πολυάνδρειο στρατιωτών
      12
    • Άλλο (πείτε ποιος)
      23
  2. 2. Τι θεωρείτε πιθανότερο σχετικά με τη σύληση του τύμβου;

    • Ο τύμβος δεν είναι συλημένος.
      36
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πριν πολλούς αιώνες.
      93
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς στη σύγχρονη εποχή.
      10
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πολλές φορές σε διάφορες περιόδους.
      49
    • Ο τύμβος έχει συληθεί ολοκληρωτικά ως αποτέλεσμα μίας ή πολλών διαφορετικών συλήσεων.
      27
    • Ο τύμβος έχει λεηλατηθεί και καταστραφεί.
      6
    • Άλλο (εξηγείστε).
      9
  3. 3. Από που προέρχεται η άμμος;

    • Η άμμος προέρχεται από φυσικά αίτια.
      59
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε από την αρχή αμέσως μετά την ταφή του νεκρού.
      67
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε αργότερα.
      85
    • Άλλο (εξηγείστε).
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είχε αποκαλέσει τον μάρκο πορκιο κατων, πορκι στη τιβι

Επειδή είπα Πέρσι την Περσεφόνη; Χαχαχαχα. Πού να δεις κι άλλα: Μ' αρέσει και το Άλεξ ή Αλέκος για τον ξέρεις ποιον, και το πόρκι το βρίσκω πολύ χαριτωμένο - με την άδειά σου πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδιο βραχιολι φοραει και η Περσεφονη στη τοιχογραφια της Βεργινας.. Δεν νομιζω να υπαρχει αμφιβολια πως δεν ειναι ο Πλουτωνας και η Περσεφονη..

 

-raub-der-persephone-durch-hades-vergina

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καρυάτιδες και περσεφόνη λένε γυναίκα αλλά το Λιοντάρι λέει άντρας. κάνω λάθος; Μήπως έχουμε πολλά εκεί μέσα τελικά...

 

Μπορει να ειναι μικρος Αλεξανδρος και Ρωξανη και κανα κενοταφιο του Μεγα Αλεξανδρου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να ειναι μικρος Αλεξανδρος και Ρωξανη και κανα κενοταφιο του Μεγα Αλεξανδρου..

 

Νομίζω οτι θα είναι μια πολύ καλή περίπτωση αυτή. Μακάρι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είπα Πέρσι την Περσεφόνη; Χαχαχαχα. Πού να δεις κι άλλα: Μ' αρέσει και το Άλεξ ή Αλέκος για τον ξέρεις ποιον, και το πόρκι το βρίσκω πολύ χαριτωμένο - με την άδειά σου πάντα.

δε ξέρω γιατί αλλά το Αλέκος δε θα με ένοιαζε, μάλλον έχω προκαταλαφθει ελέω της μογγολης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση στο καταπληκτικό αυτό έργο τέχνης.. Ισως να με γελούν τα μάτια μου, αλλά νομίζω με τη δυνατότητα που μου δίνει η φωτογραφία για μεγέθυνση δεν κάνω λάθος...εγώ βλέπω ένα φίδι να βρίσκεται στα απόκρυφα της Περσεφόνης και το κορμί του κατευθύνεται προς τη ρόδα του άρματος, ενώ το κεφάλι του διακρίνεται καθαρότατα στο 'παρα ΄τέταρτο΄ της ρόδας 
Μήπώς μέσω της Περσεφόνης παριστάνεται η Ολυμπιάδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως λενε οτι λογω του οτι ειναι τελικα η αρπαγη της Περσεφονης, εχουμε απευθειας συνδεση με βασιλικη οικογενεια.. Οποτε ψαχνουμε ατομα τα οποια οι ταφοι τους δεν εχουν βρεθει..

 

Ισχυει αυτο;


Θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση στο καταπληκτικό αυτό έργο τέχνης.. Ισως να με γελούν τα μάτια μου, αλλά νομίζω με τη δυνατότητα που μου δίνει η φωτογραφία για μεγέθυνση δεν κάνω λάθος...εγώ βλέπω ένα φίδι να βρίσκεται στα απόκρυφα της Περσεφόνης και το κορμί του κατευθύνεται προς τη ρόδα του άρματος, ενώ το κεφάλι του διακρίνεται καθαρότατα στο 'παρα ΄τέταρτο΄ της ρόδας 
Μήπώς μέσω της Περσεφόνης παριστάνεται η Ολυμπιάδα?

 

Γιατι ομως συσχετιζεις το φιδι με την Ολυμπιαδα;

 

edit: Επίσης, αναφέρει ότι εμφανιζόταν με εξημερωμένα φίδια.

 

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F%CE%BB%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE%AC%CE%B4%CE%B1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση στο καταπληκτικό αυτό έργο τέχνης.. Ισως να με γελούν τα μάτια μου, αλλά νομίζω με τη δυνατότητα που μου δίνει η φωτογραφία για μεγέθυνση δεν κάνω λάθος...εγώ βλέπω ένα φίδι να βρίσκεται στα απόκρυφα της Περσεφόνης και το κορμί του κατευθύνεται προς τη ρόδα του άρματος, ενώ το κεφάλι του διακρίνεται καθαρότατα στο 'παρα ΄τέταρτο΄ της ρόδας

Μήπώς μέσω της Περσεφόνης παριστάνεται η Ολυμπιάδα?

αν και είμαι από κινητό, εμένα σαν την ουρά τ' αλογου μου φαίνεται

Θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση στο καταπληκτικό αυτό έργο τέχνης.. Ισως να με γελούν τα μάτια μου, αλλά νομίζω με τη δυνατότητα που μου δίνει η φωτογραφία για μεγέθυνση δεν κάνω λάθος...εγώ βλέπω ένα φίδι να βρίσκεται στα απόκρυφα της Περσεφόνης και το κορμί του κατευθύνεται προς τη ρόδα του άρματος, ενώ το κεφάλι του διακρίνεται καθαρότατα στο 'παρα ΄τέταρτο΄ της ρόδας

Μήπώς μέσω της Περσεφόνης παριστάνεται η Ολυμπιάδα?

αν και είμαι από κινητό, εμένα σαν την ουρά τ' αλογου μου φαίνεται
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φιλε μοιαζει πολυ με φιδι.. ειδικα στο κεφαλι.. Εχεις δικιο.. 

 

Φυσικα μπορει να ειναι και το κατω μερος του ενδυματος.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχω καταλάβει καλά η  σκηνή της αρπαγής της Περσεφόνης είναι σήμα κατατεθέν της  βασιλικής οικογένειας.Νομίζω ότι απλά ο καλλιτέχνης αυτό ήθελε να υποδηλώσει -ότι εδώ είναι θαμένο μέλος της βασιλικής οικογένειας-δεν έχει να κάνει με φύλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...