Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκε ο τάφος του Αλεξάνδρου ή και πάλι όχι?


funbreaker

  

230 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος πιστεύετε ότι θάφτηκε στον τύμβο;

    • Μέγας Αλέξανδρος
      66
    • Ρωξάνη & Αλέξανδρος Δ'
      11
    • Ολυμπιάδα
      13
    • Ηρακλής, γιος του Αλεξάνδρου
      4
    • Θεσσαλονίκη, αδερφή του Αλεξάνδρου
      4
    • Κλεοπάτρα, αδερφή του Αλεξάνδρου
      2
    • Φίλιππος Β' (για όσους αμφισβητούν την έρευσή του)
      1
    • Φίλιππος ο Αριδαίος
      0
    • Ηφαιστίωνας
      26
    • Κάσσανδρος
      17
    • Αντίπατρος
      3
    • Αντίγονος ο μονόφθαλμος
      2
    • Νέαρχος
      11
    • Λαομέδων
      2
    • Κενοτάφιο φτιαγμένο για το Μέγα Αλέξανδρο
      33
    • Πολυάνδρειο στρατιωτών
      12
    • Άλλο (πείτε ποιος)
      23
  2. 2. Τι θεωρείτε πιθανότερο σχετικά με τη σύληση του τύμβου;

    • Ο τύμβος δεν είναι συλημένος.
      36
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πριν πολλούς αιώνες.
      93
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς στη σύγχρονη εποχή.
      10
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πολλές φορές σε διάφορες περιόδους.
      49
    • Ο τύμβος έχει συληθεί ολοκληρωτικά ως αποτέλεσμα μίας ή πολλών διαφορετικών συλήσεων.
      27
    • Ο τύμβος έχει λεηλατηθεί και καταστραφεί.
      6
    • Άλλο (εξηγείστε).
      9
  3. 3. Από που προέρχεται η άμμος;

    • Η άμμος προέρχεται από φυσικά αίτια.
      59
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε από την αρχή αμέσως μετά την ταφή του νεκρού.
      67
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε αργότερα.
      85
    • Άλλο (εξηγείστε).
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έτσι κάπως εξηγούνται και οι "φλούδες" ψηφιδωτού μέσα στα χώματα (δεξιά, στις πρώτες φωτό)

θα επρεπε ομως να βρεθει λογικα,και το κομματι αυτο που εκανε τη ζημια.

τα 'κινητα ευρυματα' ομως λεει δεν τα αναφερουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν το μνημείο ήταν προσβάσιμο, όλοι θα κάθονταν στο κέντρο και θα καμάρωναν. Μέχρι και αυτό μπορεί να αποδυναμώσει το κονίαμα σχετικά περισσότερο σε εκείνο το σημείο.

 

Μπορεί κατά το κτίσιμο του θαλάμου να ακούμπησαν κάτι πολύ βαρύ σε εκείνο το σημείο, με τις ίδιες συνέπειες.

 

Όλα αυτά τα θεωρώ πιθανότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μετά το θέμα του Lost με τις ατέλειωτες θεωρίες και το μάπα τέλος αυτό το θέμα είναι το αγαπημένο μου. Ελπίζω μόνο σε καλύτερο τέλος.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα επρεπε ομως να βρεθει λογικα,και το κομματι αυτο που εκανε τη ζημια.

τα 'κινητα ευρυματα' ομως λεει δεν τα αναφερουν.

Όπως και πολλά άλλα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://empedotimos.blogspot.gr/2014/10/blog-post_16.html

 

Επισης σημερα στις 12 στον Alpha η Αυτοψία εχει αφιερωμα στο Μεγα Αλεξανδρο και τον ταφο του, που μπορει να ειναι κλπ.. Με συνεντευξεις αρχαιολογων κ.α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το μνημείο ήταν προσβάσιμο, όλοι θα κάθονταν στο κέντρο και θα καμάρωναν. Μέχρι και αυτό μπορεί να αποδυναμώσει το κονίαμα σχετικά περισσότερο σε εκείνο το σημείο.

 

Μπορεί κατά το κτίσιμο του θαλάμου να ακούμπησαν κάτι πολύ βαρύ σε εκείνο το σημείο, με τις ίδιες συνέπειες.

 

Όλα αυτά τα θεωρώ πιθανότερα.

 

εγω θεωρω πιο πιθανο απο αυτο που λες να ειχε στροβιλιζομενους δερβισηδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δεν μου πολυφαίνεται για φυσική φθορά αυτό.

 

Μου θυμήζει τον τρόπο που σχηματίζονται οι λακούβες στον δρόμο. Λόγω κάποιας εξωτερικής δύναμης, ένα πετραδάκι της ασφάλτου σπάει και πετάγεται. Αυτό αφήνει τα διπλανά πιο εκτεθειμένα και ξεκινάει μια αλυσιδωτή αντίδραση και τα πετραδάκια πετάγονται το ένα δίπλα από το άλλο σχηματίζοντας κύκλο, με κέντρο το πρώτο πετραδάκι που έφυγε.

 

Έτσι και εδώ, κάτι πρέπει να έπεσε απάνω, είτε πέτρα είτε σφυριά ή οτιδήποτε, και ξεκίνησε η αλυσιδωτή αντίδραση. Το πιο μυστήριο είναι πως οι ψηφίδες ανακατεύηκαν τόσο έντονα με το χώμα.

 

Αυτά τα περί εκτόνωσης της πίεσης σε 4 σημεία από το χώμα, ειδικός δεν είμαι αλλά μου φαίνεται έως και γελοία σαν εξήγηση


Από το ψηφιδωτό προκύπτει οτι είναι ο Αλέξανδρος δηλαδή; Δεν μου αρέσει το στόρυ.

Πως προκύπτει αυτό; Κανένας δεν είπε κάτι τέτοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(...) έχουμε ένα έργο μεγάλης ζωγραφικής, κατ’ ουσίαν ξεκινάει από αυτό εδώ η μεγάλη ευρωπαϊκή ζωγραφική που θα κορυφωθεί στην πρώιμη Αναγέννηση», ανέφερε ο καθηγητής Ιστορίας Τέχνης στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, Μάνος Στεφανίδης

 

http://www.enikos.gr/society/270815,BINTEO-Amfipolh-O_kallitexnhs_exei_pagw.html

 

newego_LARGE_t_1101_54410521.JPG

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως προκύπτει αυτό; Κανένας δεν είπε κάτι τέτοιο

 

Έτσι λέει το άρθρο του swimmer21. Αν υπάρχει κάποια άλλη εκδοχή, πες μου γι' αυτό μπήκα στο thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το ψηφιδωτό προκύπτει οτι είναι ο Αλέξανδρος δηλαδή; Δεν μου αρέσει το στόρυ.

Η αλήθεια ειναι οτι ο τύπος χρησιμοποιεί καλά επιχειρήματα. Εγω θεωρω πλέον οτι ο τάφος ειναι γυναίκας (έτσι μου έχει κάτσει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι λέει το άρθρο του swimmer21. Αν υπάρχει κάποια άλλη εκδοχή, πες μου γι' αυτό μπήκα στο thread.

 

Εμπεδότιμος είναι, μην τον παίρνουμε και πολύ στα σοβαρά αυτόν.

 

Έχει πέσει σε κάποια θέματα μέσα βέβαια, η αλήθεια είναι, αλλά αυτά δεν αρκούν για να χαρακτηριστεί αξιόπιστος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι λέει το άρθρο του swimmer21. Αν υπάρχει κάποια άλλη εκδοχή, πες μου γι' αυτό μπήκα στο thread.

Αυτά που λέει είναι τραβηγμένα, και ειδικά αυτά για τον ερμή είναι παρατραβηγμένα. Μια άποψη είναι, δεν χρειάζεται να δώσουμε τόσο βάση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια ειναι οτι ο τύπος χρησιμοποιεί καλά επιχειρήματα. Εγω θεωρω πλέον οτι ο τάφος ειναι γυναίκας (έτσι μου έχει κάτσει).

 

Για τα δίχρωμα μάτια, υπάρχει το σενάριο ότι έχουν ξεκολλήσει ψηφίδες και έχει αποκαλυφθεί το συγκολλητικό υλικό που μπλεδίζει στο φως.

 

Πρέπει να περιμένουμε να μιλήσει κάποιος ειδικός γι' αυτό, επίσημα. 

Έκλαψα με το παρακάτω :lol:

 

 

 

Αξιοζήλευτη όσο και ασύλληπτη είναι η μαθηματική ακρίβεια με την οποία οι Αρχαίοι έχουν υπολογίσει θέσεις των αρχαίων πόλεων και μνημείων.

Μια ευθεία συνδέει τον μεγάλο τάφο της Αμφίπολης και το μυστηριώδες Στόουνχεντζ της Αγγλίας. Ασύλληπτο το πως συνυπάρχουν αυτά τα δύο μνημεία υπακούοντας παράλληλα με ευλάβεια τις προσταγές του χάρτη.

2720 χιλιόμετρα χωρίζουν τα δύο ιστορικά μέρη που αν τα διαιρέσουμε με το π=3,14 και με το χρυσό αριθμό φ=1,618 προκύπτει το αποτέλεσμα 535 στο πι και φι. Το 535 αν το διαιρέσουμε με τον αγαπημένο αριθμό των αρχαίων 7 και το πολλαπλασιάσουμε με το 4,25 που είναι το σημείο που είχαν κολλήσει οι δείκτες του Μηχανισμού των Αντικυθήρων, προκύπτει το 323 που είναι και η ημερομηνία θανάτου του Μεγάλου Αλεξάνδρου.

Οι “συμπτώσεις” όμως δεν σταματούν εκεί! Η λέξη Αμφίπολη έχει 8 γράμματα και η λέξη Στόουνχεντζ έχει 11. Μαζί έχουν 19 γράμματα, όσα και η λέξη Τζιτζιμιντσικότσιρα. Ερωτηθείς ο διάσημος μουσουργός Γιάννης Κότσιρας για το τι θα μπορούσε να συνδέει το οικογενειακό του όνομα με την Αμφίπολη και το Στόουνχεντζ, διηγήθηκε:

“Ακόμα θυμάμαι και ανατριχιάζω την ιστορία που μου λεγε μικρο ο παππούς μου. Ένας αρχαίος πρόγονος μας είχε αναλάβει να συνδέσει υπογείως την Αμφίπολη με το Στόουνχεντζ. Είχε ξεκινήσει να σκάβει από την Αγγλία ένας τύπος ονόματι GG και από την Ελλάδα ο προπροπροπροπροπροπάππους μου, ο Κότσιρας. Όταν συναντήθηκαν στη μέση τα τούνελ που σκάβανε οι 2 άντρες, ο ιστορικός της εποχής έγραψε: GG meets Kotsira.”

Το υπόγειο τούνελ δεν έχει ανακαλυφθεί ακόμα, αλλά αν δεν βρεθεί σύντομα, η εταιρία Αττικό Μετρό που φτιάχνει με μεγάλη επιτυχία το μετρό της Θεσσαλονίκης τα τελευταία 10 χρόνια, προθυμοποιείται να αναλάβει την υπόγεια σύνδεση ανάμεσα σε Αμφίπολη και Στόουνχεντζ, ώστε να ξαναδημιουργηθεί η απευθείας σύνδεση της Αρχαιότητας ανάμεσα στα δύο μνημεία.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...