Προς το περιεχόμενο

Βρέθηκε ο τάφος του Αλεξάνδρου ή και πάλι όχι?


funbreaker

  

230 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιος πιστεύετε ότι θάφτηκε στον τύμβο;

    • Μέγας Αλέξανδρος
      66
    • Ρωξάνη & Αλέξανδρος Δ'
      11
    • Ολυμπιάδα
      13
    • Ηρακλής, γιος του Αλεξάνδρου
      4
    • Θεσσαλονίκη, αδερφή του Αλεξάνδρου
      4
    • Κλεοπάτρα, αδερφή του Αλεξάνδρου
      2
    • Φίλιππος Β' (για όσους αμφισβητούν την έρευσή του)
      1
    • Φίλιππος ο Αριδαίος
      0
    • Ηφαιστίωνας
      26
    • Κάσσανδρος
      17
    • Αντίπατρος
      3
    • Αντίγονος ο μονόφθαλμος
      2
    • Νέαρχος
      11
    • Λαομέδων
      2
    • Κενοτάφιο φτιαγμένο για το Μέγα Αλέξανδρο
      33
    • Πολυάνδρειο στρατιωτών
      12
    • Άλλο (πείτε ποιος)
      23
  2. 2. Τι θεωρείτε πιθανότερο σχετικά με τη σύληση του τύμβου;

    • Ο τύμβος δεν είναι συλημένος.
      36
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πριν πολλούς αιώνες.
      93
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς στη σύγχρονη εποχή.
      10
    • Ο τύμβος συλήθηκε μερικώς πολλές φορές σε διάφορες περιόδους.
      49
    • Ο τύμβος έχει συληθεί ολοκληρωτικά ως αποτέλεσμα μίας ή πολλών διαφορετικών συλήσεων.
      27
    • Ο τύμβος έχει λεηλατηθεί και καταστραφεί.
      6
    • Άλλο (εξηγείστε).
      9
  3. 3. Από που προέρχεται η άμμος;

    • Η άμμος προέρχεται από φυσικά αίτια.
      59
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε από την αρχή αμέσως μετά την ταφή του νεκρού.
      67
    • Η άμμος αποτελεί αποτρεπτικό μηχανισμό κατά της τυμβωρυχίας και τοποθετήθηκε αργότερα.
      85
    • Άλλο (εξηγείστε).
      19


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν εχεις βρει χρυσο κτλ, τι αξία είχε ενα κεφαλι αγαλματος πριν 100αδες χρονια; 

 

Και γιατι να το κοψεις απο την αρχη και να το κουβαλας μεσα σκαβοντας ταυτοχρονα μεχρι το 3ο δωματιο και να μην το παρεις οταν βγαινεις με την ησυχια σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα δεδομένα έχουν ως έξεις:

 

Αποκεφαλισμένες σφίγγες που βρίσκουμε ομως το κεφάλι της μίας σχεδόν άθικτο.

Άθικτες Καρυάτιδες που τα χέρια και το πρόσωπο της μιας μπορει να κόπηκαν απο φυσικά αίτια

Σπασμένη μαρμάρινη πόρτα.

 

Αν ήταν βανδαλισμός, οι βάνδαλοι πρέπει να ηταν ήρεμοι τυποι...σε τέτοιες περιπτώσεις δε θα άφηναν τιποτε όρθιο.

Αν υπάρχει σύληση θα φανεί. Το δεδομένο είναι οτι κάποιοι μπήκαν μέσα σε αυτό το τάφο πριν αυτός σφραγιστεί, και έβαλαν τα κεφάλια των σφιγγών στο 3ο δωμάτιο. Για προστασία? Δε μπορούσαν απλά να τα ξανακολλήσουν να υποθέσω? Δε ξέρουμε. Εικασία κάνω.

 

Δεν ειναι βανδαλισμός νομίζω. Μάλλον πρόκειται περι αρχαίας σύλησης. Kαι τότε δε τους ενδιέφεραν τα κεφάλια...Οι σφιγγες μπορει βέβαια να έπεσα θύματα βανδαλισμού όντας έξω έξω και ο τάφος επισκέψιμος.

 

Άρα...Βανδαλισμός σφιγγών, σύληση εντός, σφράγιση μετά απο Ρωμαίους...??????

 

Το θέμα ειναι να δούμε μέχρι που φθάσανε και τι πήραν. Δε μας ενδιαφέρει να βρουμε χρυσά κτλ...μας ενδιαφέρει να βρουμε τον νεκρό :)

Και για να σφραγίστηκε ο τάφος, μάλλον ο νεκρός θα ειναι μέσα...λέω εγω τωρα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ερώτημα βασικά ακομα παραμένει ίδιο...ανδρας ή γυναίκα?? :)

Κούκλά η σφίγγα :)

μήπως επειδή είναι στην ΑΜΦΙπολη πρέπει να βάλουμε και το ενδιάμεσο φύλο; :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πως ακριβώς έγιναν τα πράγματα τα πράγματα εκεί πέρα μπορεί να μην το μάθουμε ποτέ στα σίγουρα, αυτά που βλέπουμε δεν πολυβγάζουν νόημα.

 

Εγώ νομίζω πως είναι αποτέλεσμα πολλών παραγόντων μαζί, γιαυτό και δεν είναι εύκολο να καταλάβουμε.

 

Το να παρασύρθηκε το κεφάλι τις σφίγγας από την πλυμμύρα αποκλείεται όπως προναφέρθηκε γιατί αποκλείεται να πέρναγε από τον τοίχο των καρυάτηδων.

 

Τώρα ποιος το έβαλε εκεί, είναι ένα ερώτημα. Πιθανώς ο τάφος να βανδαλίστηκε, και αυτός που σφράγισε τον τάφο να το πήρε από όπου είχε πέσει και να το έβαλε μέσα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την ανακοινωση πάντως δε καταλαβαίνω κάτι βασικό...Ειμαι και κουρασμένος ισως...Βρέθηκε συνέχεια? Βρέθηκε άλλο δωμάτιο? Οδηγεί κάπου η πόρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης.. Σφίγγες που βρέθηκαν στην Μέμφιδα.. Σας θυμίζουν κάτι;

 

imagen9.png

 

It is especially interesting and pertinent that another pair of monumental late 4th to early 3rd century BC freestanding female Greek sphinx sculptures was uncovered by Auguste Mariette in excavating the dromos of the Memphite Serapeum at Saqqara in Egypt in 1851 (Figure 9). These sphinxes are a very good parallel for the Amphipolis sphinxes and Lauer & Picard in their 1955 book on the Greek sculptures at the Serapeum argued that they date to Ptolemy I. A semicircle of statues of Greek philosophers and poets was also uncovered by Mariette in the dromos of the Memphite Serapeum near to the sphinxes (Figure 10) and Dorothy Thompson in her 1988 book on Memphis Under The Ptolemies suggested that the semicircle had guarded the entrance of the first tomb of Alexander the Great at Memphis. I elaborated on this idea in my article on The Sarcophagus of Alexander the Great
published in Greece & Rome in April 2002. Later, in the 2nd edition of my book on The Quest for the Tomb of Alexander the Great (May 2012), I wrote in the context of discussing the semicircle: “In 1951 Lauer discovered a fragment of an inscription in the neighbourhood of some other Greek statues [including the pair of Greek sphinxes] standing further down the dromos of the Serapeum. It appears to be an artist’s signature in Greek characters of form dating to the early third century BC. It therefore
seems likely that all the Greek statuary at the Serapeum was sculpted under Ptolemy I, hence these statues were contemporaneous with Alexander’s Memphite tomb.”

 

Παίδες.. Δεν ξέρω αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο μνημείο που να φωνάζει Μέγας Αλέξανδρος.. Ειλικρινά, θα μπορούσατε να σκεφτείτε άλλο μνημείο παγκοσμίως (που ηδη εχει βρεθει) που να εχει τις περισσοτερες πιθανοτητες για να ειναι εκει θαμμενος.. ? Περα απο τα κομπλεξ και τις πιθανοτητες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και για να σφραγίστηκε ο τάφος, μάλλον ο νεκρός θα ειναι μέσα...λέω εγω τωρα...

Και εγώ έτσι το σκέφτομαι. Όποιοι μπήκαν και έκλεψαν/βανδάλισαν, πήραν τα χρυσαφικά και τα αντικείμενα αξίας αλλά τον νεκρό η το άφησαν ή σκόρπισαν τα κόκαλά του. Μετά κάποιοι άλλοι βρήκαν τα κόκαλα, τα μάζεψαν και αφού τα έβαλαν μέσα μαζί με κάποια αντικείμενα σφράγισαν τον τάφο βιαστικά. Αλλιώς γιατί να σφραγίσουν κάτι άδειο;

 

Βέβαια είναι επίσης πιθανό να σφραγίστηκε πολύ μετά, από χριστιανούς οι οποίοι δεν ήθελαν το ειδωλολατρικό μνημείο και απλώς πέταξαν μέσα ό,τι βρήκαν μαζί με χώμα και δεν ασχολήθηκαν περεταίρω,αλλά δεν ήταν και τόσο βάρβαροι ώστε να προκαλέσουν επιπλέον φθορές.

 

 

Αν και καθώς το σκέφτομαι, ακόμα πιθανότερο μου μοιάζει να το σφράγισαν οι χριστιανοί αλλά πρώτα να έκαναν συμβολικές φθορές σε κάθε ένα από τα αγάλματα για να ξορκίσουν τους ειδωλολάτρες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως το σενάριο με χριστιανούς είναι πολύ πιθανό!

Συνήθως κατέστρεφαν αγάλματα.Τα κόκκαλα κτλπ δεν νομίζω να τα πείραξαν.

 

Φίλε zus βρέθηκε το ένα κεφαλάκι που τόσο το έψαχνες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To τελευταίο μου φαίνεται απιθανο σα σενάριο. Οι πρωτοχριστιανοί, ή έκαναν βανδαλισμούς ή δεν έκαναν. Αυτοι γκρέμιζαν αγάλματα τοτε... Αποκλείεται να έκοβαν απλά κεφάλια και τις καριάτυδες να τις άφηναν έτσι. Ασε δε για το ψηφιδωτο.

 

Το 2ο σενάριό σου μου φαίνεται περισσότερο αληθινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η σφράγιση φαίνεται να έγινε με επιμέλεια (τοίχοι, το γέμισμα με χώμα από ψηλά). Δεν μου φαίνεται πιθανόν να το έκαναν οι χριστιανοί, ούτε να άφηναν άθικτο το κεφάλι της σφίγγας. Πιστεύω ότι αυτός που το σφράγισε έτρεφε σεβασμό προς το πρόσωπο και τον πολιτισμό του νεκρού.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή να ζητήσω συγνώμη που δεν ενημέρωσα άμεσα.

 

Άρχισε την ώρα που δίδασκα να σκούζει το laptop στο τέρμα. Κόλλησε ο A.L.S.A. και δεν έκλεινε ο ήχος. Δεν έμπαινε καν σε sleep mode (είχα κάνει kernel update και ξέχασα να κάνω επανεκκίνηση).

 

ΡΟΜΠΑ!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΤΡΩΓΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΝΑ ΠΝΙΓΩ ΜΟΛΙΣ ΕΙΔΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΗΣ ΣΦΙΓΓΑΣ.. ΑΛΗΘΕΥΕΙ??

ΠΩΠΩ ΑΝ ΑΛΗΘΕΥΕΙ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΛΗΜΕΝΟΣ ΜΕ ΚΑΜΙΑ ΠΑΝΑΓΙΑ.

Το κεφαλι της Σφιγγας ειναι ιδιας τεχνοτροπιας με αυτο της Καρυατιδας. ΚΑΙ ΝΑΙ ΑΛΗΘΕΥΕΙ.

 

βασικα εισαι ο μονος που εχει συνδεσει την συληση με τα κομμενα κεφαλια.Ειπαμε 100 φορες πως στην αρχαιοτητα κανεις δεν θα ενδιαφεροταν να κλεψει τα κεφαλια για να τα πουλησει στο ebay.

 

Η λογικη λεει οτι εγινε βανδαλισμος του μνημειου/ταφου και οτι περισωθηκε το πεταξαν οπως-οπως μεσα και γεμισαν τον χωρο με χωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα κερδίζει πόντους το σενάριο που θέλει άτομα να έχουν μπει από αλλού και να προχωρούσαν ανάποδα (προς στην είσοδο). Όσον αφορά την σύληση δεν αλλάζουν κάτι οι σημερινές αποκαλύψεις.

 

ΠΟΥ βρέθηκε το κεφάλι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...