Προς το περιεχόμενο

Hearthstone: Heroes of Warcraft Topic v1


Tmark

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Esgn ματσάκια, και ειδικά StrifeCro τους διέλυσε όλους και μάλιστα 2 φορές τον Gnimsh, τον κορυφαίο της αντίπαλης ομάδας.
Πραγματικά παιχνίδια για σεμινάριο.

 

ναι, εχει. το μυαλο του αντιπαλου σου. στο ποκερ ειναι η μπλοφα.

εγω οταν ξερω οτι ο αλλος παιζει deck με giants, επειδη αυτο διαβασε στο ιντερνετ να παιζει για να κερδιζει, που ειναι η μπλοφα;

που η απροβλεπτη κινηση του;

 

Και τι απο αυτά δεν υπάρχουν στο hearthstone! Γίνε εσύ απρόβλεπτος, μπλόφαρε τον με ένα spell. έχω κερδίσει παιχνίδι στον 8ο γύρο με μάγο, αντίπαλο στο 10 κ να τον κάνω target με  frostball, αφού του είπα well played. έκανε concede...
ή κάνοντας 1 ζημια σε πλάσμα σαν να ετοιμάζω blizzard στον επόμενο γύρο και έκανε pass όλο το επόμενο του γύρο...
Κάνε μπλόφα με ένα earthen farseer,  target ένα μέτριο πλάσμα του και πάρτο πίσω, να νομίζει ότι έχεις aldor peacekeeper. μπορεί να κρατήσει για κάνα γύρο το giant να παίξει κάτι άλλο.

 

Επίσης ούτε πλησιάζει από χιλιόμετρα πόκερ και σκάκι σε θέμα πολυπλοκότητας είναι αστείο να αναφέρονται κάν μαζί..

 

Μιλήσαμε για άγνωστο παράγοντά! για πολυπλοκότητα δεν γίνεται κάν συζήτηση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνε εσύ απρόβλεπτος, μπλόφαρε τον με ένα spell. έχω κερδίσει παιχνίδι στον 8ο γύρο με μάγο, αντίπαλο στο 10 κ να τον κάνω target με  frostball, αφού του είπα well played. έκανε concede...

 

 

καλα, μιλαμε για παιχνιδια με ικανους παιχτες, οχι με βλακες. :-D

 

Κάνε μπλόφα με ένα earthen farseer,  target ένα μέτριο πλάσμα του και πάρτο πίσω, να νομίζει ότι έχεις aldor peacekeeper. μπορεί να κρατήσει για κάνα γύρο το giant να παίξει κάτι άλλο.

 

 

αυτο δεν το καταλαβα. πως θα ξερει ο αλλος οτι κανω target minion του με τον farseer?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλη μια παρτιδα. εχουμε και λεμε, απο τον 7ο γυρο και μετα: 1 Ysera, 1 Black Knight,2 Ancients of Lore, 1 Ragnaros + να τρωει οτι βγαζω απο κει και υστερα με AOE/5+ damage spells.

εγω το μονο legendary που εχω ειναι το Lay on Hands. :-D

 

μηπως εχει σταματησει να δουλευει σωστα ο τροπος που βγαινουν να παιξουν αντιπαλοι του ιδιου επιπεδου;

δεν γινεται αυτη τη βδομαδα να μου τυχαινουν συνεχεια παικτες με 4-5 legendary/epics καρτες...

 

πως διαλεγει αντιπαλους το παιχνιδι; ξερει κανεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν επιτρεπεται οσον αφορα το Giants Lock vs Pala.

Ειναι πιο πολυ grind το match up.

Θελεις να παρεις το board Και να ασκεις πιεση κανοντας ευνοικα trades.

Mεγαλη προσοχη στο ποτε θα χρησιμοποιησεις τα hard removals σου (equality + pyromancer/avenging wrath/consecration)

Παιζεις around απο το Hellfire και τον αναγκαζεις να παιζει τα threat του 1-1.

Ιδανικα να εχεις καποιο board, Να κανει διπλο γιγαντα με defender, κι εσυ equality - consecration για lethal.

Eπισης υπαρχει το σεναριο να χρησιμοποιησεις τα guardian of kings για να του παρεις ολα τα threats με οπλα

αλλα αν γινει αυτο χρειαζεσαι ενα νουμερο απο legendary. Γενικα ο παλα για να δουλεψει θελει legends + epics

 

Aν δεν εχεις καρτες ο lock και ο rogue ειναι καλες επιλογες αλλα μετα τα Nerfs δν ξερω.

Εγω παιζω (χαλαρα ομως δεν grindαρω) ramp druid με χοντραδια με αρκετα μεγαλη επιτυχια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς άλλος πρόβλημα τις τελευταίες μέρες με dailies που χάνονται μετά από rerolls; Έχω διαβάσει στο official forum πως πολλοί αντιμετωπίζουν ανάλογο πρόβλημα μετά το τελευταίο patch, αλλά κοιτάω να δω αν τυχαίνει σε όλους. Έχασα δεύτερο σήμερα, σύνολο 80g το λιγότερο. Ελπίζω η Jewzzard να αποζημιώσει.

 

========================================================================================

 

αλλη μια παρτιδα. εχουμε και λεμε, απο τον 7ο γυρο και μετα: 1 Ysera, 1 Black Knight,2 Ancients of Lore, 1 Ragnaros + να τρωει οτι βγαζω απο κει και υστερα με AOE/5+ damage spells.
εγω το μονο legendary που εχω ειναι το Lay on Hands. :-D
 
μηπως εχει σταματησει να δουλευει σωστα ο τροπος που βγαινουν να παιξουν αντιπαλοι του ιδιου επιπεδου;
δεν γινεται αυτη τη βδομαδα να μου τυχαινουν συνεχεια παικτες με 4-5 legendary/epics καρτες...
 
πως διαλεγει αντιπαλους το παιχνιδι; ξερει κανεις;

 
Απλά μετά το reset όλοι ξεκινάνε από το ίδιο rank και πολλοί έχουν grindάρει αρκετά και έχουν πλέον κάρτες. Απόλυτα αναμενόμενο.
 

Επίσης πρόσφατα διάβαζα συνέντευξη από ένα τύπο που παίζει 2 βδομάδες χωρίς competitive background πουθενά και κέρδισε MLG tournament, κάτι λέει και αυτό για την πολυπλοκότητα και το skill που θέλει το παιχνίδι.. Ακόμα και το high level του δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο πραγματικά.


Είναι αδιαμφισβήτητα το πιο casual card game που υπάρχει, μην τρελαίνεστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

έχω κερδίσει παιχνίδι στον 8ο γύρο με μάγο, αντίπαλο στο 10 κ να τον κάνω target με  frostball, αφού του είπα well played. έκανε concede...

skill οχι αστεια.. :P btw αυτο το ειπε ενας streamer και πριν το nerf μου το εκαναν ΟΛΟΙ πραγματικα, τι πλακα να μην το εχει ομως και να κανει αυτος concede μετα.. :P

 

 

 

Είναι αδιαμφισβήτητα το πιο casual card game που υπάρχει, μην τρελαίνεστε.

 

Δεν τρελαινεται κανεις.. :P Ειναι και αυτο με το καλυτερο presentation/art ομως, εγω προσωπικα δεν θα το ηθελα πιο "hardcore" να πω την αληθεια, για τους αλλους υπαρχει το MTG και τα σχετικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mindgames,δεν δουλεύουν πάντα,αλλά έτσι είναι οι μπλόφες.
Το παράδειγμα του farseer έχει ως εξής.
Έχεις 3 μάνα, παίζεις το πλάσμα αλλά δεν διαλέγεις target απλά κάνεις mouseover σε ένα του πλάσμα(ο αντίπαλος βλέπει το βελάκι πάνω από το πλάσμα του), δίνοντας του να καταλάβει(ικανός παίκτης) ότι μάλλον έχεις (paladin deck) aldor peacekeeper. Ακυρώνεις το παίξιμο, και παίζεις κάτι άλλο.
Ο ικανός παίκτης μάλλον θα κατάλαβε ότι το πιθανότερο 3μανα που θα είχες ήταν ο aldor.
Ανάλογα παραδείγματα έχουν οι περισσοτερες κάρτες με στόχους.
Αυτή είναι μπλόφα, δεν πιάνει πάντα, δεν είναι τρελό skill, αλλά μπορεί να σου κερδίσει tempo.

Στο παράδειγμα του pyro, έτσι κ αλλιώς χάνεις το παιχνίδι τον επόμενο γύρο, mind games και 1 στις 10 μπορεί να πάρεις μια αναπάντεχη win :) δε σε χάλασε!

Το επίπεδο των παικτών το βλέπεις, είναι το rank, με μικροδιαφορές λόγω MMR. μπορεί να πέσεις με τέτοια deck αν ο αντίπαλος ξεκίνησε αργά το ranked, και ακόμα ανεβαίνει επίπεδα, ή αν δοκίμαζε άλλα deck και έχει πέσει επίπεδα.
Το πόσες κάρτες έχει ο καθένας δεν είναι κριτήριο. Όσο ποιό πολύ παίζουν οι αντίπαλοι τόσο ποιό πολλές κάρτες θα έχουν.
το ταβάνι οπως είπα πριν κατεβαίνει.
Δεν με πειράζει να χάνω παιχνίδι, απλά επειδή δεν είχα τα οπλα να το κερδίσω, με πειράζει να το χάνω από λάθη μου, επειδή βιάστικα, ή έκανα λάθος υπολογισμούς κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με πειράζει να χάνω παιχνίδι, απλά επειδή δεν είχα τα οπλα να το κερδίσω, με πειράζει να το χάνω από λάθη μου, επειδή βιάστικα, ή έκανα λάθος υπολογισμούς κτλ.

 

 

εγω οποτε κανω λαθος κινηση απο απροσεξια/λαθος υπολογισμο/βιασυνη, αμεσως κανω concede απο τα νευρα μου και ας ειμαστε ακομη και στον τριτο γυρο. :-D

 

αυτο με την μπλοφα ειναι καλη ιδεα, αλλα ενταξει δεν μπορεις να βασισεις το παιξιμο σου πανω σε αυτο. ειναι κατι που πιστευω πολυ σπανια μπορει να δουλεψει. τεσπα, θα το δοκιμασω ομως.

Απλά μετά το reset όλοι ξεκινάνε από το ίδιο rank και πολλοί έχουν grindάρει αρκετά και έχουν πλέον κάρτες. Απόλυτα αναμενόμενο.

 

 

 

οντως, λογικη εξηγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα, δεν αξιζει, το παραταω το παιχνιδι, τουλαχιστον μεχρι να βγει η τελικη εκδοση.

ειναι απλα αδυνατο και ανουσιo να παιζεις, οταν ολοι οι αντιπαλοι σου ξεκινανε με epic/legendary απο τον 5ο γυρο ενω εσυ ακομη βγαζεις 1/1 minions με το Hero Power σου.

well done Blizzard, well done.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ε αν δεν παιξεις λιγο αρενα να φτιαξεις μερικες καρτες τι περιμενεις?δωσε το deck που παιζεις να δουμε τι πρεπει να φτιαξεις...

 

ας πουμε τους lock giants ή murloc τους νικαω ανετα με pala αρκει να μου κατσει ενα equality ή concecration αντιστοιχα...

 

απο paladin cards θες 2 equality, 2 aldor και 1 avenging wrath

 

kodo κανει combo με τους aldor

pyromancer κανει combo με equality

καλο ειναι να εχεις ενα απο το καθενα

 

βαζεις και argent commander, sunwalker που ειναι καλες καρτες, ενα big game hunter για να καθαριζεις το ragnaros γρηγορα και απο εκει και περα με Lay on hands,guardian of kings εχεις τοσσο health...

 

τωρα νταξ αμα ο αλλος βγαλει sylvanas,cairne,ragnaros,alexstraza, black knight ενταξει προβλημα του που εδωσε τοσσα λεφτα για να αγορασει ολες τις καρτες...gg

 

 

btw τωρα τελευταια μου παιρνουν τα σοβρακα οι aggro hunter με leroy jenkins κτλ, ευτυχως δεν ειναι πολλοι, βλεπω να ξανανερφαρουν το uth

Επεξ/σία από xavier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τρελαινεται κανεις.. :P Ειναι και αυτο με το καλυτερο presentation/art ομως, εγω προσωπικα δεν θα το ηθελα πιο "hardcore" να πω την αληθεια, για τους αλλους υπαρχει το MTG και τα σχετικα..

 

Συμφωνούμε, εξάλλου δεν το είπα για κακό. Απλά εφόσον το game είναι όπως είναι, η υπερβολική ανάλυση μπορεί να κάνει και κακό ενίοτε.

 

μπα, δεν αξιζει, το παραταω το παιχνιδι, τουλαχιστον μεχρι να βγει η τελικη εκδοση.

 

Αν έχεις τώρα πρόβλημα με το προβάδισμα που έχουν οι αντίπαλοι λόγω καρτών, σκέψου τι θα γίνεται όταν φιλοτιμηθεί η Blizzard να το κάνει release. Ναι μεν θα υπάρχουν πολλά νέα accounts, αλλά όσοι παίζανε ήδη θα έχουν και το όποιο συν από το grinding που θα έχουν κάνει μέχρι τότε. Έτσι είναι όλα τα card games, δε μπορείς να κάνεις κάτι.

 

ε αν δεν παιξεις λιγο αρενα να φτιαξεις μερικες καρτες τι περιμενεις?

 

Το θέμα είναι να σε θέλει και λίγο. Σε 20+ boosters έχω ανοίξει μόλις 4 epics κι από κει και πέρα τίποτα. Άμα γίνει κάνα κουλό και κάποιο booster έχει κάτι εξτρά πέρα από τη 1 rare κάνω κωλοτούμπες. Commons που θεωρούνται απαραίτητα έχουνε πέσει, αλλά ούτως ή άλλως τα craftάρεις όποτε θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως ακυρο αυτο που ειπα για τους rush hunters οτι ειναι λιγοι...σαν επιδημια εξαπλωθηκαν σε μια μερα...3 στα 4 παιχνιδια ειναι κοντρα σε αυτο το deck...

 

ειναι πολυ ευκολο να το παιξεις και παμφθηνο...αν ειχα eaglehorn θα το ειχα γυρισει και εγω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...