Προς το περιεχόμενο

Ποια compact να παρω ;


gpolic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα συντροφοι,

 

Εχω μια Canon 500D αλλα θελω και μια compact για ορισμενες ειδικες περιπτωσεις

 

Η παλια μου canon IXUS 90 αρχιζει να διαλυεται μετα απο παρα πολλες τουμπες που εχει φαει. Επισης οταν ανεβαζω το ISO η φωτο εχει απειρο θορυβο αν δεν ειναι και κουνημενη.

 

1. Νυχτερινες φωτο

Θελω να εχω μια ελαφρια μικρη μηχανη, στην τσεπη μου, που να εχει καλη αποδοση στα υψηλα ISO.

 

Δεν περιμενω την ποιοτητα της DSLR, απλως να μην ειναι κουνημενες οι φωτογραφιες. Και να μπορει να εστιασει κιολας! Μιλαμε παντα για σταθερα θεματα, αλλα αρκετα χαμηλο φωτισμο

 

Επισης θελω να αλλαζω το ISO αμεσα με κουμπακι και οχι απο το μενου.

 

 

2. Φυση

Επειδη κουβαλαω συγκεκριμενο εξοπλισμο δεν μπορω να εχω και την DSLR μαζι μου.

Εδω χρειαζομαι μια μηχανη που να αναβει γρηγορα και να βγαζει ενα γρηγορο shot. Μετα θα ξαναμπαινει στην τσεπη. Επισης να εχει καλη αυτονομια η μπαταρια της

 

3. Κατασκευη

Η μηχανη μπαινει σε τσεπες και τσαντακια αλλα ποτε σε θηκη. Φακοι που εξεχουν αποκλειονται! Θα φαει και τουμπες, και αμμο στις παραλιες

 

 

Μια φιλη για ολα αυτα μου προτεινε nikon p310 γιατι εχει γρηγορο φακο και καλη τιμη

Στα 200 ευρω περιπου μπορω να κανω τιποτα;;

 

Επειδη εχω την DSLR και φακους, δεν θελω να ξοδεψω πολλα σε compact, οποτε οσο λιγοτερα τοσο καλυτερα

 

Ευχαριστω

Επεξ/σία από gpolic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Εγω εχω μια NIKON P510 και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος για τα λεφτα που εδωσα!!! Πολυ καλη εικονα, τελειο βιντεο Full HD και φοβερο ZOOM 42X οπτικο.


Επισης τραβαει και 3D φωτογραφιες (τραβας 2 φορες το θέμα σου με μια μικρη γωνια αποκλισης στην οποια σε καθοδηγει η πρωτη τραβηγμενη φωτογραφια, δεν ειναι μια ληψη και μετα ψηφιακη επεξεργασια για να γινει 3D).


 


Tην προτεινω ανεπιφυλακτα ή ακομα και την Nikon P520!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη στιγμή η καλύτερη προσφορά είναι η Nikon J1 που είναι mirorrless, η ποιότητά της είναι ανώτερη από τις περισσότερες compact και την έχουν βγάλει σε προσφορά στα 199 euros μαζί με το φακό 10-30. πρέπει να βιαστείς όμως γιατί τελειώνουν τα αποθέματα και δεν την ξαναφέρνουν. περιμένουν την καινούρια. 

Γνώμη μου είναι ότι σε αυτά τα λεφτά είναι ότι καλύτερο.

Τώρα αν ψάχνεις κάτι με ζοομ 30 ή 40x μάλλον δε σου κάνει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα ειναι καλες μηχανες αυτες που προτεινετε, αλλα χρειαζομαι κατι πιο compact

Δηλαδη η μηχανη θα πρεπει να χωραει και σε τσεπη!  Διαφορετικα δεν θα μου ειναι πολυ χρησιμη σε αυτα που θελω

Το ζοομ δεν με απασχολει ιδιαιτερα, το 3x ειναι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.skroutz.gr/s/423089/Canon-Ixus-125-HS.html.χωραει μια χαρα στην τσεπη ειναι και κανον που την εχεις δουλεψει ειναι και φτηνη.τωρα τι κανει στα σκοταδια δεν ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κ γω ψαχνω μια σ αυτα τα λεφτα με κριτηριο να εχει καλη ποιοτητα χωρις φλας σε εσωτερικους χωρους κ εξωτερικουςμε  απογευματινο-βραδυνο ambient φωτισμο...

 

Στα 300 ευρω περίπου είναι η canon s110. σχετικά μεγάλος αισθητήρας για compact, διαφραγμα 2.0 και iso usable έως 1600.

 

http://www.dpreview.com/previews/canon-powershot-s110

 

 

 

Αν και ξεφευγει η τιμη, μαλλον σε κατι τετοιο πρεπει να παω.

Ευχαριστω

 

 

τη σκεφτομουν κ γω κ απ οτι ειδα η canon s100 ειναι πανω κατω η ιδια μηχανη κ εχει 50ε λιγοτερο

 

 

 

Αυτή τη στιγμή η καλύτερη προσφορά είναι η Nikon J1 που είναι mirorrless, η ποιότητά της είναι ανώτερη από τις περισσότερες compact και την έχουν βγάλει σε προσφορά στα 199 euros μαζί με το φακό 10-30. πρέπει να βιαστείς όμως γιατί τελειώνουν τα αποθέματα και δεν την ξαναφέρνουν. περιμένουν την καινούρια. 

Γνώμη μου είναι ότι σε αυτά τα λεφτά είναι ότι καλύτερο.

Τώρα αν ψάχνεις κάτι με ζοομ 30 ή 40x μάλλον δε σου κάνει....

 

 

τα review  που διαβασα την περιγραφουν γενικα μετρια αλλα την υπολογιζουν ως μηχανη των 400+ ευρω κ οχι των 200.

αν ξερει κανεις τπτ παραπανω ας πει...

Επεξ/σία από borndrunk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H s110 λογικα θα υπερτερει στα μεγαλα ISO απο τις αντιστοιχες IXUS λογω του μεγαλυτερου αισθητηρα. Λογικα...

 

Η S100 ειναι πιο οικονομικη αλλα δεν ξερω κατα ποσο κυκλοφορει ακομα. Ειναι και το "κολλημα" οτι παιρνεις παλιο μοντελο

 

Η Nikon J1 εχει ακομα μεγαλυτερο αισθητηρα οποτε θα ειναι ακομα καλυτερη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...