Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με wind στο download speed


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχτες εδωσε παλι νεα βλαβη γιατι οπως μου ειπαν ειχε λυθει το προβλημα σημερα μου εστειλαν sms  και μου λενε οτι τελικα βρεθηκε προβλημα και εχει ξεκινησει η διαδικασια για την λυσει του προβληματος

 

ολα αυτα βεβαια μετα απο την χτεσινη επικοινωνια που ειχα μαζι τους και αφου ζητησα να μιλησω με το δευτερο επιπεδο του τεχνικου  και μετα την απειλη οτι θα αναγκαστω να φυγω απο την wind με ευθυνη δικη τους

 

φυσικα τωρα που γραφω αυτα το προβλημα συνεχιζει να κανονικα να υπαρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά μου είπαν ότι διαπιστώθηκε καλωδιακό πρόβλημα εξωτερικά στη γραμμή μου και ότι περιμένουμε απάντηση από τον ΟΤΕ.Πράγματι ήρθαν σήμερα και έκαναν κάποιες μετρήσεις έξω από το διαμέρισμα κάτω στο κουτί.Από εκεί και πέρα βλέπουμε...

αν ειναι καλωδιακο προβλημα συνηθως εχεις παραξενες μετρησεις και συνηθως εχεις προβλημα ειτε στο τηλεφωνο ειτε και στο ιντερνετ σε επιπεδο συγχρονισμου αποσυνδεσεων κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παράδειγμα κάνω μία μέτρηση στο speedtest και μου βγάζει 6Mbps σε 10 δευτερόλεπτα αν ξανακάνω μου βγάζει 0.68Mbps.Επιπλέον φαίνεται στο διάγραμμα σκαμπανέβασμα της ταχύτητας ότι και να δείξει.Από εχτές αποσυγχρονίστηκε και το ρούτερ από τα 11500 στα 3500.Αν όλα αυτά σε βοηθούν πες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχτες εδωσε παλι νεα βλαβη γιατι οπως μου ειπαν ειχε λυθει το προβλημα σημερα μου εστειλαν sms  και μου λενε οτι τελικα βρεθηκε προβλημα και εχει ξεκινησει η διαδικασια για την λυσει του προβληματος

 

ολα αυτα βεβαια μετα απο την χτεσινη επικοινωνια που ειχα μαζι τους και αφου ζητησα να μιλησω με το δευτερο επιπεδο του τεχνικου  και μετα την απειλη οτι θα αναγκαστω να φυγω απο την wind με ευθυνη δικη τους

 

φυσικα τωρα που γραφω αυτα το προβλημα συνεχιζει να κανονικα να υπαρχει

ειπαν ποιο ειναι το προβλημα?και αν η βλαβη δωθηκε σε οτε η σε αλλο τμημα?το προβλημα λυνεται οταν γινει επιβεβαιωση με τον πελατη συνηθως και οχι να λενε αυτοι οτι οκ λυθηκε αν δεν μπορουν πραγματι να το τσεκαρουν καπως.χτες δηλαδη ειπαν οτι ολα οκ και σημερα σου λενε δεν λυθηκε αλλα βρηκαμε τι φταιει:P.

υπομονη

 

 

Για παράδειγμα κάνω μία μέτρηση στο speedtest και μου βγάζει 6Mbps σε 10 δευτερόλεπτα αν ξανακάνω μου βγάζει 0.68Mbps.Επιπλέον φαίνεται στο διάγραμμα σκαμπανέβασμα της ταχύτητας ότι και να δείξει.Από εχτές αποσυγχρονίστηκε και το ρούτερ από τα 11500 στα 3500.Αν όλα αυτά σε βοηθούν πες μου.

αν κανεις Reboot παλι στα 3500 συγχρονιζει?αν ναι τοτε ναι σιγουρα υπαρχει θεμα.η αν συγχρονιζει μια στα 11 μια στα 3,5 ναι τοτε το margin μαλλον ανεβοκατεβαινει οποτε ειναι θεμα χαλκου.αν ανεβοκατεβαινει το margin μπορεις να το δεις και μεσα απο το ρουτερ αν κανεις Refresh στα στατιστικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Downstream margin πάντα στα 16db μένει από εχτές έχει κολήσει στα 3500 και μετά από reboot αλλά το πρόβλημα είναι 7-8 μέρες περίπου τώρα και πιο πριν συγχρόνιζε κανονικά στα 11500

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Downstream margin πάντα στα 16db μένει από εχτές έχει κολήσει στα 3500 και μετά από reboot αλλά το πρόβλημα είναι 7-8 μέρες περίπου τώρα και πιο πριν συγχρόνιζε κανονικά στα 11500

το margin θα πρεπε να ειναι κανονικα στο 9 και οχι στο 16.εκτος αν στο εβαλαν αυτοι 16 και για αυτο συγχρονιζεις τοσο χαμηλα.ισως να ηθελαν να κανουν δοκιμες?αρα μπορει να μην ειναι και θεμα χαλκου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 6 με σχεση το 9 δεν ειναι παραλογο.το 16 με το 9 ειναι παραξενο εκτος αν το κανε η wind>αλλα το 16 με το 28 ναι κατι δεν παει καλα και δεν νομιζω να το εκανε η wind.να κανουν δοκιμες δυσκολο.υπομονη



Ο οτε εκανε μετρησεις ή η wind με δικο της τεχνικο?γιατι αν ηταν ο οτε και βρηκε προβλημα ΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΤΟ ΕΦΤΙΑΧΝΕ.λεω λογικα διοτι μπορει να εκατσε ενα λεπτο ο τεχνικος να ειδε οτι ολα ειναι οκ και να εφυγε.οποτε μετα παει συνδυαστικο.εκτος αν ειναι κατι μεσα στο σπιτι σου μετα που τα κανει αυτα και επεσε και η γραμμη τοσο αλλα αμα δεν μπορεις να τσεκαρεις σε κατανεμητη υποχρεωτικα περιμενεις την wind να το δει



απλα αλλο προβλημα οτι συγχρονιζεις στα 3,5 Mbit και αλο προβλημα οτι συγχρονιζες 11,5 αλλα δεν κατεβαζες σωστα.το ενα ειναι θεμα χαλκου το αλλο συνηθως θεμα παροχου(ΣΥΝΗΘΩΣ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΟΤΕ ήταν σίγουρα.Ήρθε και εχτές και άφησε έναν σημείωμα.Σήμερα ήρθε πάλι και έκανε κάτι ελέγχους κάτω και έξω.Λες να έρθουν και αύριο ? Πολυ πιθανόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΟΤΕ ήταν σίγουρα.Ήρθε και εχτές και άφησε έναν σημείωμα.Σήμερα ήρθε πάλι και έκανε κάτι ελέγχους κάτω και έξω.Λες να έρθουν και αύριο ? Πολυ πιθανόν

το σημειωμα εγραφε κατι?εκτος αν ειναι καλωδιακη καιγια αυτο ξαναηρθε σημερα.δυστυχως δεν μπορεις να ξερεις.μπορει να μην προλαβε χτες μπορει να μην φτιαχνοταν.μπορει να ηταν καλωδιακη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν έγραφε τίποτα μόνο τι ώρα ήρθε και ότι δεν έχουν ενημερώσει ακόμα τη wind.Τί να πω έχει κουράσει λίγο το θέμα γιατί στην αρχή δήλωναν βλάβη για άλλο πράγμα.H wind μου είπε ότι έχει εντοπιστεί πιθανό βραχυκύκλωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ενημερωση απο τον οτε γινεται συνηθως απο το λαπτοπ που εχουν εκεινη την στιγμη.δηλαδη γραφουν τι βρηκαν.τωρα ποτε περνιεται μεσα στο προγραμμα που βλεπει και ο οτε δεν ξερω.πιθανοτατα προς το μεσημερι οπως εχω παρατηρησει.δηλαδη στο τελος της ημερας για τον οτε συνηθως φαινονται και οι βλαβες και τι εγινε στο wcrm.οποτε μετα το βλεπει και ο παροχος και ενημερωνει  το ticket σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...