Προς το περιεχόμενο

Πως να βάψω το ποδήλατο μου;;;


DimitrisPas13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα...τις τελευταίες μέρες αποφάσισα να αλλάξω το χρώμα του ποδηλάτου μου...όμως δεν ξέρω πως πρέπει να γίνει αυτό....θέλω να μου πείτε τι θα χρειαστώ εκτός από μπογιά(σπρέι)....και τι προεργασία πρέπει να κάνω...αυτήν την στιγμή το ποδήλατο είναι μπλε σκούρο και θέλω να το κάνω μαύρο...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες καλή δουλειά ή απλά ισα ισα να του αλλάξεις χρώμα πατώντας ενα σπρέϋ απο πάνω και κάθε φορά που θα γρατζουνιέται , και θα φεύγει το σπρέϋ , απλά να το βαφεις εκει λιγο ξανά ;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο πιθανά αποτελέσματα υπάρχουν:

  • a. Να καταφέρεις να βάψεις το ποδήλατο και να το κάνεις αγνώριστο.
  • b. Να μην το βάψεις, να σε δει στον δρόμο αυτός από τον οποίο το έκλεψες και να σου βουλώσει τα μάτια.
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δύο πιθανά αποτελέσματα υπάρχουν:

  • a. Να καταφέρεις να βάψεις το ποδήλατο και να το κάνεις αγνώριστο.
  • b. Να μην το βάψεις, να σε δει στον δρόμο αυτός από τον οποίο το έκλεψες και να σου βουλώσει τα μάτια.

 

 

από που και ως που το έκλεψα;;;....πας καλά? ...έδωσα όλες μου τις οικονομίες πριν ένα χρόνο για να το αγοράσω....δεν κατάλαβα δηλαδή,όποιος θέλει να αλλάξει το χρώμα του ποδηλάτου σημαίνει ότι είναι και κλεμμένο;;;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις με σπρευ. με τι σπρευ ομως

ψαξε τα motip metallic (και μονο...). περιπου 5-6 ευρω το σπρευ. εκει που θα τα βρεις θα σου πουν και τι ασταρι ή μινιο θα χρειαστεις σαν υποστρωμα

 

αν το εχεις κλεψει τοτε δε πηρες αυτες τις πληροφοριες απο μενα.... :devil:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από προσωπική εμπειρία με πολλαπλές στρώσεις σπρέι κατάληξα πως δεν είναι καλή ιδέα να πειράζεις το χρώμα ενός ποδηλάτου χωρίς σοβαρό λόγο (πχ σοβαρός λόγος = αναπαλαίωση ποδηλάτου 20-30 ετών), επειδή είναι απίθανο να φτιάξεις μια σκληρή στρώση βαφής όπως είναι η εργοστασιακή και θα είναι ευαίσθητο σε γδαρσίματα. Ακόμα και κατά την επανεγκατάσταση των ταχυτήτων κτλ θα το γδάρεις άθελά σου πριν το καβαλήσεις καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις με σπρευ. με τι σπρευ ομως

ψαξε τα motip metallic (και μονο...). περιπου 5-6 ευρω το σπρευ. εκει που θα τα βρεις θα σου πουν και τι ασταρι ή μινιο θα χρειαστεις σαν υποστρωμα

 

το σπρευ αυτό που θα το βρω;;;σε ειδικά καταστήματα;;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή μου λες να το αφήσω όπως είναι;;;

 

Οπως σου ειπαν και οι αποπανω...ε μην περιμενεις τωρα να κανεις και επαγγελματικο βαψιμο, εκτος αν τα σκασεις σε επαγγελματια

Απο την αλλη ποδηλατο ειναι , που να ηταν και..σπιτι  :-D

 

Ρωτα και για το ξεβαμα της (μπλε ) μπογιας .εΙΔΑ κατι διαβρωτικα που σε απαλλασουν απο αρκετο κοπο και τριψιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά...οκ...άμα πάω σε ένα βαφείο μηχανών μπορούν να μου την κάνουν την δουλειά ή όχι;;;....συμφέρει(οικονομικά);;;

 

Mε ενα γρηγορο γκουγκλαρισμα υπαρχει σε ελληνικο μαγαζι

μπορείς να μου στείλεις σε μήνυμα το μαγαζί;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Θέλω μια καλή δουλειά....</p>

 

Τότε είτε θα πας αε ποδηλατάδικο ζητώντας να σου λύσει τοβποδήλατο , είτε θα το κάνεις εσύ , ξεπατ´ωνοντας οτιδήποτε έχει βίδα και παξιμάδι .

Ροδες ταχύτητες τιμόνι πετάλια φρένα ρπυλεμάν... Τα πάντα .

 

Έπειτα πας σε μαγαΊ που βάφουν ζάντες ή σε απλό μαγαζί που βάφει αμάξια λαμαρίνες κλπ .

 

Ζητάς να του κάνουν μοα καλή αμοββολή ωστε να φύγει το παλιό χρώμα και έπειτα μια καλή ηλεκτροστατική βαφή και καθάρισες .

Επαγγελματική δουλειά .

Αν δεν βρίσκεται ηλεκτροστατική , παίρνεις αρκετά μετρα γυαλόχαρτο και τρίβεις μεχρι αηδίας μέχρι να βγεί απο κάτω το χρώμα του μετάλλου . Μετα το πας για την βαφή .

 

Έπειτα πας στον ποδηλατά ξανά και λες να σου το δέσει , ρυθμίσει γρένα,ταχύτητες κλπ.

 

Συνολικό κόστος πες ~60 - 100 η ηλεκτροστατική με την αμμοβολή ( μπορεί να βρείς και πολυ φθηνότερα ) και ενα ~50ρι το δέσιμο .

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

 

 

δηλαδή μου λες να το αφήσω όπως είναι;;;

Οπως σου ειπαν και οι αποπανω...ε μην περιμενεις τωρα να κανεις και επαγγελματικο βαψιμο, εκτος αν τα σκασεις σε επαγγελματια

Απο την αλλη ποδηλατο ειναι , που να ηταν και..σπιτι :-D

 

Ρωτα και για το ξεβαμα της (μπλε ) μπογιας .εΙΔΑ κατι διαβρωτικα που σε απαλλασουν απο αρκετο κοπο και τριψιμο

Σε καμία περίπτωση τέτοιου είδους υλικά διότι είναι πάρα πολύ ερεθιστικά και καρκινογόνα μιας και θα είσαι απο επάνω τους , και εξίσου πολυ τοξικά για το περιβάλλον .Sent from my iPhone using Insomnia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...