Προς το περιεχόμενο

Πολλαπλές άδειες χρήσης Windows/Office για κέντρο ξένων γλωσσών και πληροφορικής.


BritGreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ερώτηση για όσους γνωρίζουν γιατί δεν μπορώ να βρω τι ισχύει ακριβώς.

 

Έστω ότι κάποιος ανοίγει ένα μικρό φροντιστήριο ξένων γλωσσών και πληροφορικής και θέλει να εγκαταστήσει νόμιμα windows 7 και office 2007, σε υπάρχοντες υπολογιστές (αγορασμένους από internet cafe που έκλεισε, χωρίς λειτουργικό). Πληρώνει μια-μια τις άδειες χρήσης ή υπάρχει κάποια έκπτωση για εκπαιδευτικό οργανισμό και μαζική αγορά; Στην περίπτωσή μου, ρωτάω για 5-6 άδειες χρήσης. Έτσι όπως μου τα είπαν σε καταστήματα λιανικής που πήγα, θέλω για 6 υπολογιστές περίπου 750 για windows (λένε ότι δεν επιτρέπονται τα home premium, εκτός αν είναι προεγκατεστημένα σε λάπτοπ) και 2650 για το Office και τη δυνατότητα μόνο για μεμονωμένες άδειες.

 

Επίσης, πήρα ένα Toshiba laptop το οποίο έχει προεγκατεστημένα windows 7 professional, και παρέχει σε DVD τα Windows 8. Στην κάτω πλευρά του λάπτοπ, υπάρχει μόνο το αυτοκόλλητο των 8. Σε έλεγχο της εφορίας, εγώ τι δείχνω; Ρώτησα στην Toshiba και μου είπαν ότι δεν βάζουν πια αυτοκόλλητα στα 7άρια για να μην κλέβουν τους κωδικούς. Το λάπτοπ το πήρα καινούργιο σφραγισμένο και στην απόδειξη δεν γράφει τίποτα σχετικό με την άδεια. To πήρα μέσα από την ideal και είναι αυτό http://www.skroutz.gr/s/2654030/Toshiba-Satellite-Pro-R950-14L-i5-3210M-4GB-500GB.html

 

 

Παρακαλώ τα φώτα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...