Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ανεμιστηράκι λάπτοπ


christakos07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την παρέα.

Το ανεμιστηράκι της cpu του λάπτοπ σταμάτησε να λειτουργεί με αποτέλεσμα να ανεβάζει τρελές θερμοκρασίες.Το ζήτημα τώρα είναι αν χάλασε το ανεμιστηράκι ή η υποδοχή πάνω στη μητρική.Να σημειώσω ότι δεν έχω κάποιο πολύμετρο για να δω τι ακριβώς φταίει.

Παρήγγειλα από το ebay νέο fan(βέβαια θα κάνει κάμποσες μέρες για να φτάσει).

Στην περίπτωση που φταίει η μητρική τι κάνουμε?Πως θα σώσω το λαπτοπάκι?Το έχω τρία χρόνια αλλά ακόμα καλά κρατεί για τις εργασίες που το χρησιμοποιώ.

Κάθε βοήθεια δεκτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός ? Μπορούμε πχ να το τροφοδοτήσουμε από κάποια θύρα usb με κάποια πατέντα ?

αν δώσεις το ανάλογο ρεύμα στο 'χαλασμένο' θα δείς αν λειτουργεί.

γράψε τι στοιχεία αναφέρει το fanaki του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5V και 0.32Α. Δεν εχω τα κατάλληλα εργαλεία να το τροφοδοτησω βέβαια.(Αν μπορείς μου λες τι χρειάζετκή ). Στο προηγούμενο ποστ αναφερόμουν στην περίπτωση που και το καινούριο fan δεν λειτουργεί(πράγμα που θα αποδείξει ότι φταίει η μητρική ) αν θα μπορέσουμε μόνιμα να το τροφοδοτήσουμε ίσως από κάποια θύρα usb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5V και 0.32Α. Δεν εχω τα κατάλληλα εργαλεία να το τροφοδοτησω βέβαια.(Αν μπορείς μου λες τι χρειάζετκή ). Στο προηγούμενο ποστ αναφερόμουν στην περίπτωση που και το καινούριο fan δεν λειτουργεί(πράγμα που θα αποδείξει ότι φταίει η μητρική ) αν θα μπορέσουμε μόνιμα να το τροφοδοτήσουμε ίσως από κάποια θύρα usb.

μπορείς και απο usb(δεν στο συστήνω μην γίνει τπτ άλλο)

πήγαινε το σε κάποιον που ασχολείται και θα το κοιτάξει μπάμ-μπάμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς και απο usb(δεν στο συστήνω μην γίνει τπτ άλλο)

πήγαινε το σε κάποιον που ασχολείται και θα το κοιτάξει μπάμ-μπάμ

Αναστήθηκε.Το fan είχε τρία καλωδιάκια(κόκκινο,κίτρινο,μαύρο) τα οποία έμπαιναν σε μία υποδοχή και μετά καρφώνονταν στη μητρική.

Κατά το άνοιγμα του λάπτοπ είχαν φύγει από την υποδοχή τα καλώδια και φαίνεται όπως τα ξανάβαλα κατά λάθος άλλαξα την σειρά  τους.

Να σαι καλά που μου πες να το ανοίξω και να δω τα στοιχεία του fan και μου κόψε να αλλάξω την σειρά μπας και γίνει κάτι.

Τέλος καλό όλα καλά.  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ορισμένα ανεμιστηράκια η συνδεσμολογία παίζει ρόλο με την φορά περιστροφής. Μπορείς να δεις ποίος είναι ο αριθμός του serial number απο το ανεμιστηράκι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...