Προς το περιεχόμενο

Κολλάει στην εγκατάσταση των windows


zarzonis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, έχω έναν παλιό υπολογιστή με pentium 4 του 2002-2003 και θέλω να τον σετάρω για να τον δώσω στους γονείς μου. Πάω να κάνω εγκατάσταση τα windows xp(τα έχω και αυθεντικά και αντιγραμμένα) αλλά πάντα κολλάει σε διαφορετικό σημείο. Είτε την στιγμή που διαμορφώνει το δίσκο, είτε στην αντιγραφή των αρχείων που κάνει αμέσως μετά. Στο γραφικό γραφικό περιβάλλον δεν έφτασε ποτέ. Δοκίμασα επίσης και άλλο DVD Drive αλλά και πάλι τα ίδια.

Τι μπορεί να φταίει; Ο σκληρός δίσκος είναι λογικά ε; Τα cd δουλεύουν σίγουρα γιατί τα δοκίμασα και σε άλλους υπολογιστές.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκείνο που έφταιγε σε μένα σε παρόμοιο πρόβλημα ήταν ένα dim μνήμης. Μου κόλλαγε σε διαφορετικό σημείο κάθε φορά με μήνυμα ότι δεν μπορεί να βρει κάποιο αρχείο.

Νομίζω οτι το hirens boot cd που εχει πολλά εργαλεία  για να ελέγξεις σκληρούς, αλλά και το mem86 για τις μνήμες, για να ξεκινήσεις θα σου είναι χρήσιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δύο δίσκους. Και οι δύο είναι IDE. Ο ένας είναι 60GB και ο άλλος είναι 250GB. Ο 250αρης είχε μείνει πολύ καιρό έξω σε υγρασία σε άλλο υπολογιστή οπότε τα έπαιξε τελείως. Τον δοκίμασα να τον βάλω, αλλά κολλάει στο σημείο ελέγχου του δίσκου. Δεν πάει παραπέρα.

Αυτός είναι για πέταμα λογικά. Ο 60αρης ήταν προστατευμένος, ενώ την τελευταία φορά που θυμάμαι να δούλευα τον υπολογιστή, δεν είχε πρόβλημα. Τώρα δυστυχώς έβγαλε. Με ποιο πρόγραμμα να δω τους δίσκους; Το hirens CD έχει και το HD Sentinel αλλά έχει και ένα άλλο που λέει είναι για IDE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Το hdsentinel χρησιμοποιήσε αν και το πιο πιθανό ειναι να εχει καποιο πρόβλημα και αυτος ειναι και αρκετά παλιος</p>

 

Σίγουρα. Και εγώ έτσι πιστεύω, αλλά άμα είναι να το εκιβεβαιώσω. Αμα είναι χαλασμένος θα πάρω ένα sata μεταχειρισμένο να τελειώνω. Ο υπολογιστής δέχεται sata 1. Αν πάρω sata 2 δεν έχω πρόβλημα ε; Θα περιορίζεται στην ταχύτητα του sata 1.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι το έχει το ξέρω. Είδα ένα βίντεο στο YouTube και το είδα στα dos programs. Οταν πάω όμως εκεί δεν έχει κανένα πρόγραμμα. Επειδή δεν το έβρισκα, έβαλα πρώτα να κάνει το memtest και ήδη βρήκε 10 σφάλματα... Παίζει να είναι εδώ το πρόβλημα;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα βρήκε σφάλματα στην ram μπορεί να ειναι και εκει το πρόβλημα αλλα μπορει και οχι , ποσα gb έχεις βγάλε ενα dimm η 2 απο πανω και ξανα κανε το test μεχρι να δεις με ποια η ποιο dimm σου βγάζει το πρόβλημα για να το βγάλεις τελείως και οταν το βρείς δοκίμασε παλι τοτε να δεις μηπως σου περάσει κανονικά τα windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Αμα βρήκε σφάλματα στην ram μπορεί να ειναι και εκει το πρόβλημα αλλα μπορει και οχι , ποσα gb έχεις βγάλε ενα dimm η 2 απο πανω και ξανα κανε το test μεχρι να δεις με ποια η ποιο dimm σου βγάζει το πρόβλημα για να το βγάλεις τελείως και οταν το βρείς δοκίμασε παλι τοτε να δεις μηπως σου περάσει κανονικά τα windows</p>

 

Εχει 768mb ram DDR. Ενα dimm 512 και ένα 256 Το έκανε μια φορά το πέρασμα και βρήκε 10. Τώρα το ξεκίνησε πάλι και βρήκε άλλα 2. Πόσα pass να αφήσω να κάνει;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά το memtest το αφήσουμε περίπου 2 ώρες αλλα αφου σου βρήκε σφάλματα απο την αρχή τοτε δεν χρειάζεται. Ασε πανω το 512 κανε το test για 1 ώρα περίπου και δες αν θα βγάλει σφάλματα αν δεν βγάλει δοκίμασε και το αλλο μετα μονο του , με τα πολλα πρέπει να δεις ποιο εχει το πρόβλημα και να το βγάλεις τωρα αν εχουν και τα 2 πρόβλημα πρέπει να δοκιμάσεις μια αλλη ram  που να ξέρεις οτι ειναι κομπλές και να δεις αν μπορέσει να συνεχίσει την εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Κανονικά το memtest το αφήσουμε περίπου 2 ώρες αλλα αφου σου βρήκε σφάλματα απο την αρχή τοτε δεν χρειάζεται. Ασε πανω το 512 κανε το test για 1 ώρα περίπου και δες αν θα βγάλει σφάλματα αν δεν βγάλει δοκίμασε και το αλλο μετα μονο του , με τα πολλα πρέπει να δεις ποιο εχει το πρόβλημα και να το βγάλεις τωρα αν εχουν και τα 2 πρόβλημα πρέπει να δοκιμάσεις μια αλλη ram που να ξέρεις οτι ειναι κομπλές και να δεις αν μπορέσει να συνεχίσει την εγκατάσταση.</p>

 

Με δύο pass έβγαλε 34 σφάλματα. Αφησα μόνο την 512 και το έβαλα πάλι να ελέγξει. Περιμένω μια ώρα περίπου και βλέπω.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...