Προς το περιεχόμενο

mikrotik


tasoskont
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από tasoskont,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα έχω δουλέψει αρκετά τα Cisco και δεν δει κανένα λόγο που να δικαιολογεί την φήμη τους και ποσο μάλλον την τιμή τους. Ακόμα και να σου περισσεύουν τα λεφτά δεν αξίζει να παρεις cisco παρα μονο ίσως κάποιο switch

καλα ναι προτιμησεις ειναι αυτες παντα.εγω πλεον στις περισσοτερες εταιρειες cisco βλεπω σχεδον σε ολα τα μηχανηματα.Juniper βλεπω λιγα.σε πιο φτηνες περιπτωσεις απλα βλεπω vigor αντι για zyxel που εβλεπα παλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ σε περίεργα μέρoι που το uptime είναι must όπως πλοίο, βουνά / λαγκάδια βλέπω Mikrotik

μαλλον το field μας ειναι σε διαφορετικα σημεια για αυτο.χεχε.mikrotik μια φορα ειχα δει στην εταιρεια πραγματι για ενα Link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπως φτιάχνεις το PC από τα διαφορα parts έτσι μπορείς να φτιάξεις και ένα Mikrotik router.

 

 

Τα Mikrotik είναι Routers δεν είναι modem ατα πρέπει να μπούν σε bridge mode με modem.

 

 

H περιγραφή σου δεν είναι αρκετή ποσα network interfaces χρειάζεσαι ? ποσα WiFi , Τι ταχύτητας ? πόσοι ταυτόχρονους χρηστες θα έχει καθε μηχανημα ,  θα μπούν σε εξωτερικό η εσωτερικό χωρό ? etc χρειάζονται details

καταλαβα οσο αφορα το κομματι με τα parts.δεν υπαρχει καποιο ενεργο project  αυτη την στιγμη για να δωσω περιγραφη ειναι καθαρα για εκμαθηση και μελλοντικα αν προκυψει κατι ισως να χρισημοποιηθει το συγκεκριμενο αν εχει αρκετα features.στην πλειοψηφια τους τα mikrotik τα φτιαχεις μονος σου η εχει και αρκετες επιλογες σε ετοιμες λυσεις??off topic τωρα οσο αφορα τα cisco γνωμη μου ειναι πως δεν εχουν αδικα την φημη που εχουν, εχω δει router να παιζουν ξεχασμενα χρονια μεσα σε συρταρια και router να παιζουν μετα απο φωτια με 3 στρωσεις μακας καπνου-καμμενων υλικων πανω στην πλακετα.αυτο που θελω να πω μια ποιοτητα την εχει.οι πιστοποιησεις ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προτιμώ πάντα να τα φτιάχνω custom ακριβώς στα specs που θέλω, αλλα υπάρχουν και πολλα έτοιμα όπως ειπα και στην αρχή αφού δεν ξέρεις τις θες πάρε το πιο φτηνό έτοιμo έχει 40-50 euro.

 

 

Με 0 κόστος μπορείς να βάλεις το RouterOS x86 σε ένα pc για να το δεις και περνεις board όταν αποφασίσεις τα Specs σου



καταλαβα οσο αφορα το κομματι με τα parts.δεν υπαρχει καποιο ενεργο project  αυτη την στιγμη για να δωσω περιγραφη ειναι καθαρα για εκμαθηση και μελλοντικα αν προκυψει κατι ισως να χρισημοποιηθει το συγκεκριμενο αν εχει αρκετα features.στην πλειοψηφια τους τα mikrotik τα φτιαχεις μονος σου η εχει και αρκετες επιλογες σε ετοιμες λυσεις??off topic τωρα οσο αφορα τα cisco γνωμη μου ειναι πως δεν εχουν αδικα την φημη που εχουν, εχω δει router να παιζουν ξεχασμενα χρονια μεσα σε συρταρια και router να παιζουν μετα απο φωτια με 3 στρωσεις μακας καπνου-καμμενων υλικων πανω στην πλακετα.αυτο που θελω να πω μια ποιοτητα την εχει.οι πιστοποιησεις ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.

 

 

Που να δεις Mikrotik  με φωλια από πουλι μέσα με αβγά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβα οσο αφορα το κομματι με τα parts.δεν υπαρχει καποιο ενεργο project  αυτη την στιγμη για να δωσω περιγραφη ειναι καθαρα για εκμαθηση και μελλοντικα αν προκυψει κατι ισως να χρισημοποιηθει το συγκεκριμενο αν εχει αρκετα features.στην πλειοψηφια τους τα mikrotik τα φτιαχεις μονος σου η εχει και αρκετες επιλογες σε ετοιμες λυσεις??off topic τωρα οσο αφορα τα cisco γνωμη μου ειναι πως δεν εχουν αδικα την φημη που εχουν, εχω δει router να παιζουν ξεχασμενα χρονια μεσα σε συρταρια και router να παιζουν μετα απο φωτια με 3 στρωσεις μακας καπνου-καμμενων υλικων πανω στην πλακετα.αυτο που θελω να πω μια ποιοτητα την εχει.οι πιστοποιησεις ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.

και εγω εχω δει πολλα cisco να δουλευουν σε χαλια καταστασεις.ευτυχως εχουν μεγαλο σασι και μεταλλικο περιβλημα και δουλευουν ακομα και σε μεγαλα temps λογω οτι γινεται καλη απαγωγη.τωρα σε Mikrotik στα μισα λεφτα φτιαχνεις οτι customia θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω εχω δει πολλα cisco να δουλευουν σε χαλια καταστασεις.ευτυχως εχουν μεγαλο σασι και μεταλλικο περιβλημα και δουλευουν ακομα και σε μεγαλα temps λογω οτι γινεται καλη απαγωγη.τωρα σε Mikrotik στα μισα λεφτα φτιαχνεις οτι customia θες.

εγινε σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις θα δοκιμασω ενα απλο board και βλεπουμε για οτι αλλο εδω ειμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγινε σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις θα δοκιμασω ενα απλο board και βλεπουμε για οτι αλλο εδω ειμαστε.

Για την ίδια δουλειά (πειραματισμούς και ίσως αργότερα χρήση κάπου) πήρα πριν κανένα μήνα το RB751U-2HnD στα 53 ευρώ. Μια χαρά είναι, κάνεις τα πάντα, μόνο που δεν είναι Gigabit. Με ένα 20άρικο παραπάνω πέρνεις την Gigabit έκδοση όμως αν θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτος αν ξερει πανω κατω τι θα χρειαστει αργοτερα μπας και παρει κατι πιο συγκεκριμενο και γλυτωσει λεφτα αργοτερα.θα μου πεις το πουλαει το παλιο και τερμα.ειναι και αυτο μια λυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα low end Mikrotik για test μια χαρα ειναι.

τοσο μικρο ειναι σε specs που κανει μονο για home use??απο οτι ειδα εχει αρκετα πραγματα μεσα να ασχοληθεις

 

Δεν χρειάζεται να το πουλήσει το βαζει στο δικό του δίκτυο σε bridge mode με το modem

δυσκολα να αλλαξω τον 887 μου στο σπιτι μονο και μονο για το γαμωτο και τις ωρες που εφαγα να τον παραμετροποιησω  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...