Προς το περιεχόμενο

mikrotik


tasoskont
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από tasoskont,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα για να μην ανοιγω νεο θεμα θα σας γραψω εδω :-D μεχρις στιγμης το ρουτερακι δουλευει μια χαρα προσπαθησα σημερα να διαχωρισω λιγο το δικτυο μου οποτε αποφασισα να φτιαξω ενα vlan και να βαλω εκει το wifi του σπιτιου που το χρισημοποιουν διαφοροι και το pcακι μου να μεινει μονο του σε δικο του δικτυο.το προβλημα ειναι οτι οι ασυρματες συσκευες ειτε θα περνουν ip απο τον dhcp που εχω  το Pc μου και οχι απο τον dhcp του vlan και θα βγαινουν κανονικα στο ιντερνετ ειτε δεν θα μπορουν να συνδεθουν καθολου με το wifi αναλογα σε ποιο interface του mikrotik θα εχω κανει attach το vlan.βρηκα και ενα guide στο νετ http://networkingforintegrators.com/2012/12/mikrotik-basic-vlan-example/

να δω μηπως κανω κατι λαθος αλλα τιποτα.καμια ιδεατι μπορει να φταιει???ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κανεις HOTSPOT σε άλλο subnet

μονο ετσι θα δουλεψει??χωρις hotspot δεν γινεται ο dhcp του vlan μου που ειναι σε αλλο subnet να δινει ip και να βγαινει ιντερνετ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορει να φτιαξει 2 vlan με 2 διαφορετικα ssid τα οποια οκ θα εχουν κοινο gateway.ειτε ενας dhcp στο ενα Interface και στο αλλο καρφωτες ειτε δεν ξερω αν μπορει να κανει 2 dhcp .εκτος αν εχει το Mikrotik ap isolation αλλα μετα δεν θα μπορει να μεταφερει τιποτα διαμεσω δικτυου(αν το χρειαζεται ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορει να φτιαξει 2 vlan με 2 διαφορετικα ssid τα οποια οκ θα εχουν κοινο gateway.ειτε ενας dhcp στο ενα Interface και στο αλλο καρφωτες ειτε δεν ξερω αν μπορει να κανει 2 dhcp .εκτος αν εχει το Mikrotik ap isolation αλλα μετα δεν θα μπορει να μεταφερει τιποτα διαμεσω δικτυου(αν το χρειαζεται ).

poulinos αυτη την στιγμη εχω 2 dhcp εναν για το δικτυο που ειμαι μονος και ενα για το vlan το προβλημα ειναι οτι ο ενας δουλευει αψογα δινει Ip στο acces-point και μπαινουν οι συσκευες κανονικα ενω ο αλλος του vlan σε αλλο δικτυο δεν δουλευει καθολου .ανεβαζω φωτο

t8zz.th.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση με το hotspot είναι άπειρος καλύτερη από τα virtual interfaces.

 

εξάλλου vlans κανεις και σε άλλες συσκευές. Εδώ έχεις Mikrotik μπορείς να κανεις κάτι καλύτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση με το hotspot είναι άπειρος καλύτερη από τα virtual interfaces.

 

εξάλλου vlans κανεις και σε άλλες συσκευές. Εδώ έχεις Mikrotik μπορείς να κανεις κάτι καλύτερο

απλα γιατι δεν του πετυχαινει ετσι ομως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Η λύση με το hotspot είναι άπειρος καλύτερη από τα virtual interfaces.</p>

<p> </p>

<p>εξάλλου vlans κανεις και σε άλλες συσκευές. Εδώ έχεις Mikrotik μπορείς να κανεις κάτι καλύτερο</p>

Επειδη ημουν με φιλοσοφια cisco ειπα να το κανω με vlan αλλα αφου σε μικροτικ ειναι καλυτερα ετσι θα δοκιμασω hotspot.το hotspot μπορει

Να ειναι σε αλλο sub απο το pc μου ετσι?? Εχω ομως την απορια και εγω γιατι δεν λου δουλευει ετσι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνήθως εγώ το οτιδήποτε virtual το αποφεύγω.

Κανονικά πρέπει να παίζει όμως e ok πρώτη φορα το κανεις σε Mikrotik κανένα λαθάκι θα υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Hotspot σηκωθηκε και λειτουργει αψογα οπως το ηθελα, 3 ερωτησεις universal 1)δεν γινεται ολοι οι χρηστες να μπαινουν με ενα user account?αμα εχω δηλαδη 30 χρηστες πρεπει να φτιαξω 30 user account??ειναι λιγο αβολο γιατι που να ξερει ο αλλος ποιο user ειναι ελευθερο και πιο κατειλημμενο θα πρεπει να δοκιμαζει 30 φορες ολα τα user μεχρι να βρει ενα ελευθερο.2)πως μπορω να κανω log out σαν user1 και να μπω σαν  admin πχ η σαν user2???μεχρι στιγμης το εχω καταφερει μονο με κλεισιμο wifi και restart της συσκευης υπαρχει ποιος ευκολος τροπος???3)αυτη ειναι λιγο γελοια ερωτηση :-D το tx/rx limit το μετραει σε kilobit η kilobyte???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ξανα, δοκιμασα να κοψω τα torrent στο μικροτικ αλλα δεν δουλευει γιατι απο οτι διαβασα το μtorret χρισημοποιει encryption

και δεν ανιχνευεται υπαρχει αλλος τροπος εκτος απο το rate limit???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έκανες ακριβώς;

Κάνε drop από το firewall όλα τα p2p και θα είσαι οκ.

αυτο εκανα επιλογη απο p2p all και drop αλλα κατεβαζει κανονικα.μηπως ισχιει αυτο που διαβασα σε ενα μικροτικ forum οτι χρισημοποιει encryption και δεν ανιχνευεται το traffic στο mtorrent?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...