Προς το περιεχόμενο

Μπαταρίες Laptop Κινέζικές


Federacion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν βρίσκω στα μαγαζιά που ξέρω μπαταρίες για laptop. Γνωρίζει κανείς;

Αξίζουν να δοκιμαστούν οι κινέζοι σε αυτό το θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρίσκω στα μαγαζιά που ξέρω μπαταρίες για laptop. Γνωρίζει κανείς;

Αξίζουν να δοκιμαστούν οι κινέζοι σε αυτό το θέμα;

για καλες μπαταριες κοιτα σε δησιο.batteries.gr .απο εκει και περα υπαρχουν διαφορες κινεζικες.υπαρχουν καλες και υπαρχουν και χαλια.φαινεται και απο την τιμη.αλλα σε ebay θα βρεις και αυθεντικες σε καλυτερες τιμες .η θα βρεις 3rd party αλλα με εγγυηση κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση. Μπορείς να μου προτείνεις κινέζικα; Δεν βρίσκω μπαταρίες εκεί που ξέρω (πανταγουιλ, μινιντιλ κ.α).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ.είδα τη πιο φτηνη αλλά επώνυμη 4400 με μεταφορικά στα 30 ευρώ.

ψαχνω το ακόμη πιο φτηνό (αν γίνεται). Γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ.είδα τη πιο φτηνη αλλά επώνυμη 4400 με μεταφορικά στα 30 ευρώ.

ψαχνω το ακόμη πιο φτηνό (αν γίνεται). Γίνεται;

σκοπος ειναι να παρεις μια μπαταρια που να κρατησει .αν ειναι να παρεις με 10 ευρω και μετα απο 3 μηνες να αντεχει 10 λεπτα εκει παμε αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν τη βιάζομαι. Σ΄ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

τιποτα.αφου ειχε και λιγα ταχυδρομικα οκ.γιατι καποιες φορες απο αμερικη σε σκιζουν στα ταχυδρομικα.απλα υπολογισε κανα 20 ημερο ανετα.καλο θα ηταν να ειχε και κανα tracking number but ok τωρα την παρεγγειλες.επισης εγω προσωπικα το κανω αυτο και στο προτεινω.

εχω ενα λαπτοπ toshiba .εχω δυο μπαταριες.μια που ειναι η παλια και κραταει 5 λεπτα και μια καινουρια.οταν ειναι να βαλω το λαπτοπ στο ρευμα αφηνω πανω την παλια ωστε να σκιζεται αυτη.οταν θελω μπαταρια τοτε βαζω την καινουρια πανω.οποτε κανω 4-10 κυκλους φορτισης τον μηνα.αν εχες κανα Lenovo που εχει προγραμμα για την μπαταρια που οριζεις εσυ ποτε θα γεμισει τοτε οκ.το sony εχει ενα program για care της μπαταριας αλλα βλακειες κανει.απλα στο λεω αυτο για να κρατησεις οσο γινεται την μπαταρια σε καλυτερη κατασταση .διοτι αμα το εχεις πανω στο ρευμα με το που η μπαταρια πεσει στο 97-98 τις 100 θα την ξαναγεμισει .καποιοι λενε οτι οι li-ion δεν εχουν τετοια θεματα αλλοι λενε οτι δεν παυει να ειναι ενας κυκλος φορτισης.αλλοι λενε οτι δεν μετραει σαν κυκλος .anyway.εγω για να εχω το κεφαλι μου ησυχο το κανω και η μπαταρια η νεα παροτι περασε ενας χρονος παιζε πολυ καλα.ειναι και αυθεντικη.επισης με τον ιδιο τροπο με το lenovo μονο που δεν εβγαζα την μπαταρια αλλα ειχα ρυθμισει το προγραμμα η μπαταρια επαιζε περιποου στο 75 τις 100 τις αρχικης capacity μετα απο 3 χρονια.τελικα χαλασε το λαπτοπ πριν χαλασει η μπαταρια.ενω στο toshiba που την πρωτη μπ-αταρια την ειχα ταραξει λιγακι στα 3 χρονια μην πω 2 ειχε βγει off

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα έχει νόημα να βγαζεις τη μπαταρία.

Μάλιστα. Και να κάνω αλλη μια ερώτηση. Έχω ένα Lenovo. Για την ακρίβεια το notebook ideapad s206.

Πέρασα πάνω του τα 8άρια του Μπιλ. Έτσι που μου κίνησες τη περιέργεια ψάχνω τέτοιο πρόγραμμα που αναφέρεις αλλά δεν έχει πουθενά. Το έχεις εσύ η κανείς άλλος;

υγ. βρεθηκε είναι το energy management  ... ωραίο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα έχει νόημα να βγαζεις τη μπαταρία.

Μάλιστα. Και να κάνω αλλη μια ερώτηση. Έχω ένα Lenovo. Για την ακρίβεια το notebook ideapad s206.

Πέρασα πάνω του τα 8άρια του Μπιλ. Έτσι που μου κίνησες τη περιέργεια ψάχνω τέτοιο πρόγραμμα που αναφέρεις αλλά δεν έχει πουθενά. Το έχεις εσύ η κανείς άλλος;

υγ. βρεθηκε είναι το energy management  ... ωραίο!

σε ενα lenovo που ειχα πριν απο 4-5 χρονια φορουσε xp.και ειχε ενα προγραμμα δεν θυμαμαι ονομα στο οποιο πηγαινες και ρυθμιζες εσυ καθε ποτε θα γεμισει η μπαταρια.δηλαδη δεν εκανε το κλασσικο που οταν η μπαταρια παει 97-98 τις εκατο την γεμιζει αλλα του εδινα εγω οτι την μπαταρια θα την γεμισει οταν πεσει κατω απο 19 τις 100 πχ.οποτε οταν το ανοιγα και 90 τις 100 να ηταν η μπαταρια δεν μου την γεμιζε.βεβαια τοτε υπηρχε ενα μικρο bug που οκ ειχα βρει την λυση του.

αν ειχα κλειστο το laptop και το εβαζα στο ρευμα τοτε επειδη το προγραμμα αυτο δεν ετρεχε πηγαινε και μου γεμιζε την μπαταρια.οποτε για να το αποφυγω αυτο.οταν ξεκιναγα το λαπτοπ μεχρι να μπει windows του εβγαζα την τροφοδοσια απο πανω.δηλαδη για ενα λεπτο που ηθελε να μπει μεσα.οταν εμπαινε την κουμπωνα τοτε δηλαδη με το που φορτωνε το προγραμμα οποτε ολα οκ.αν την ειχα απο την αρχη κουμπωμενη ειχα θεμα.και θα μου πεις εσυ αλλα καθε φορα που το ανοιγω αν το εχω στην μπαταρια για ενα λεπτο τοτε καποια στιγμη θα αδειασει η μπαταρια.και η απαντηση ειναι αν για καθε ενα boot τρως 1 τις 100 της μπαταριας θα πρεπει να κανεις 70-80 boot για να αδειασει που μπορει αυτα να ειναι μετα απο 1 μηνα.οποτε σε ενα μηνα καλο θα ηταν να κανει ενα κυκλο φορτισης.επισης ειχε και κατι σαν calibrate της μπαταριας.την γεμιζε την αδειαζε και την ξαναγεμιζε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος! Ριξε μια ματιά πως εξελίχθηκε το προγραμματάκι.energy.JPG

Το αντίστοιχο για το vaio δεν το βρίσκω πάντως...

του vaio δεν εχει τα feautures που εχει της lenovo δηλαδη να γεμιζει την μπαταρα μονο αμα πεσε κατω απο το  χ ποσοστο.το μονο που ειχε τουλαχιστον πριν 2-3 χρονια που ειχα sony ηταν ενα προγραμμα υποτιθεται για care της μπαταριας το οποιο το μονο που εκανε οσο θυμαμαι ηταν απλα να γεμιζει την μπαταρια μεχρι το 50 τις 100 αντι για να την γεμισει full με σκοπο να μην την φτανει στα ορια της και να κρατησει περισσοτερο.τωρα για της lenovo λογικα καπου θα πρεπει να εχει επιλογη περα απο αυτα που μου δειχνεις στην εικονα και ποτε θα γεμισει την μπαταρια.δεν ξερω  αν το εχουν ακομα αυτο το προγραμμα αλλα νομιζω το εχουν.εγω το ειχα δει πριν απο 5-6 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...