Προς το περιεχόμενο

Ο Steve Ballmer μετανιώνει για τα Windows Vista


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με ποιες δηλαδη ενοεις θέμα drivers η κατι αλλο ?

Γιατι αν ειναι για drivers ποιο πολλές πιθανότητες εχεις να βρεις για xp παρα για vista και εκτος των αλλων δεν μπορώ να σκεφτώ ποιες εφαρμογές θα παίζουν σε vista και οχι σε xp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Vista τα είχα αρκετά χρόνια στο pc μου και ήταν μια χαρά... ούτε κολλήματα ούτε μπλε οθόνες ούτε τίποτα...
Το pc μου τρέχει 24/7 άντε με κανα restart ανα 2μηνο...

Ναι, μπορεί να μην ήταν τόσο πετυχημένα εμπορικά όσο τα XP αλλά ήταν αξιοπρεπέστατα.
Επίσης έχω βαρεθεί να ακούω για την δήθεν αποτυχία των Windows 8, τα οποία τα συγκρίνουν κάποιοι με τα VIsta...
Τα Vista ήταν λίγο "βαριά" για την εποχή τους αλλά τα 8 είναι φτερά... είναι πανάλαφρα και τρέχουν άψογα!
Αν δεν σας άρεσε το UI, δεν σας δίνει το δικαίωμα να βγάλετε σκάρτο ένα λειτουργικό...
Οι μισές και παραπάνω διανομές linux είναι οπτικά απαίσιες αλλά δεν παύει να έχουν από πίσω τους έναν πυρήνα που τρέχει άψογα.
Δεν βγαίνει κανείς να πει ότι είναι αποτυχία....

Η MS δεν σας υποχρεώνει να αγοράσετε τα Win8, μπορείτε να μείνετε με τα 7 σας και να περιμένετε τα Windows 10...

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα vista είχαν κέντρο δικτύου και κοινής χρήσης. Ναι σίγουρα μετανιώνουν όπως τα λές. Παρότι το 99% των υπολογιστών χρησιμοποιούν windows. Για τα 8 που λες προφανώς δεν τα έχεις. Πιο γρήγορα δεν υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ τα Vista μια χαρά ήταν, για τα 8 θα μετανιώσει κανείς; Που μου βάλαν ίδιο UI σε desktop και σε tablet...

το ποιο πετυχημένο UI πάντως ε????

 

ρε παιδιά! αυτό το UI δεν έχει καμιά δυσκολία, γιατί έχει τόση πέραση?

 

ένα απλό τετράγωνο με κάποιο χρώμα background

 

Αυτά όλοι μπορούμε να τα κάνουμε, ο καθένας μπορεί να φτιάξει ένα πρόγραμμα και να έχει w8 style

 

Windows 7 UI > W8

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι τόσο εύκολο κάντο και βγάλε δις όπως η Microsoft.



Στα 8 έχει tiles που δεν χρειάζεται να ανοίγεις browser να δεις τα mail σου και άλλες ενημερώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που ο Έλληνας έχει πάντα άποψη για όλα χωρίς να ξέρει φυσικά. Είχα όλα τα windows και τώρα τα 8.1. Έχω να πω τα εξής. Τα vista ήταν καλύτερα απο τα xp τα 7 καλύτερα απο τα vista και τα 8 πολύ καλύτερα απο τα 7. Με τα vista μπορούσες να κάνεις πράγματα που δεν μπορούσες με τα xp. Ο ie 9 που έχουν τα vista είναι πιο γρήγορος απο τον ie 8. Ο ie 10 που έχουν τα 8 είναι έτη φωτός ανώτερος και γρηγορότερος απο φιρεφοξ και χρομ. Όποιος λέει ότι τα 8 είναι αποτυχία το λέει γιατί δεν έχει λεφτά να τα πάρει άρα δεν τα γνωρίζει. Επίσης για αυτούς που χρησιμοποιούν tablet και λένε ότι το pc πέθανε το λένε γιατί δεν έχουν λεφτά για pc. Άλλο το tablet άλλο το pc. Με το tablet μπορείς να κάνεις προγραμματισμό όπως εγώ σε visual studio σε java? Όχι. Μπορείς να παίζεις παιχνίδια με τρομερό ήχο και γραφικά και οθόνη 21 ιντσών? Όχι. Μπορείς να δουλεύεις με IIS? Όχι. Μπορείς σε εταιρεία να δουλεύεις με tablet? Όχι.

 

Ας πάρουμε λοιπόν τη δική σου άποψη "έλληνα".

 

1) "Τα vista ήταν καλύτερα από τα xp": φοβερό πράγμα, ένα λειτουργικό που κυκλοφορεί 5+ χρόνια μετά από τον προκάτοχό του να είναι καλύτερο . Αλλοίμονο αν ήταν το ίδιο ή χειρότερο αν και για κάποιους ήταν χειρότερο (συμπεριλαμβανομένου κι εμένα) από τα xp λόγω συνολικής απόδοσης & ευχρηστίας.

2) "Τα 7 καλύτερα από τα vista": Τα seven ήταν αυτό ακριβώς που έπρεπε να είναι τα vista. Τίποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο.

3) "Με τα vista μπορούσες να κάνεις πράγματα που δεν μπορούσες με τα xp": τώρα εδώ δεν ξέρω πως να το σχολιάσω... Θα ήθελα να μου δικαιολογήσεις πως γίνεται ακόμα και σήμερα τα xp να έχουν μεγαλύτερη εγκατεστημένη βάση από τα vista (link) αφού με τα τελευταία μπορείς να κάνεις πράγματα που δε μπορούν τα xp(!)

4) "Ο ie 9 που έχουν τα vista είναι πιο γρήγορος απο τον ie 8": Τί σχέση έχει η απόδοση του IE σε σχέση με την απόδοση του λειτουργικού? Ξέρεις, υπάρχουν κι άλλοι browsers μακράν πιο γρήγοροι από οποιαδήποτε έκδοση IE ακόμα κι από αυτήν που δεν έχει καν κυκλοφορήσει!

5) "Ο ie 10 που έχουν τα 8 είναι έτη φωτός ανώτερος και γρηγορότερος απο φιρεφοξ και χρομ": Κατ' αρχήν ο IE10 υπάρχει και στα seven. Κατά δεύτερον πάλι τον ανακατεύεις με την απόδοση του λειτουργικού. Κατά τρίτον κι επειδή έχω δοκιμάσει και τους τρεις που αναφέρεις, ο IE10 είναι μεν καλός (για m$) αλλά σε καμία περίπτωση δε φτάνει σε ταχύτητα τον chrome σε όποιο λειτουργικό κι αν έχω δοκιμάσει (εκτός από τα 8 που ίσως αποφασίσω να δοκιμάσω μετά την κυκλοφορία του update που αναμένεται).

6) " Όποιος λέει ότι τα 8 είναι αποτυχία το λέει γιατί δεν έχει λεφτά να τα πάρει άρα δεν τα γνωρίζει": Άλλο εξαιρετικό σχόλιο... Προφανώς εσύ είσαι λεφτάς κι έδωσες τα χρήματα που ζητούσε η m$ για νέο λειτουργικό ή αναβάθμιση. Έτσι για την ιστορία, έχω αγορασμένα 8άρια τα οποία περιμένω να τα εγκαταστήσω μετά το update για να αποφασίσω αν θα τα κρατήσω.

7) "Επίσης για αυτούς που χρησιμοποιούν tablet και λένε ότι το pc πέθανε το λένε γιατί δεν έχουν λεφτά για pc": Άντε πάλι με αυτούς που δεν έχουν χρήματα... Νεόπλουτος είσαι?

 

Από αυτά που γράφεις για τα υπόλοιπα περί προγραμματισμού κλπ, ξέρεις υπάρχουν κι άλλα λειτουργικά που τα κάνουν και σχεδόν το ίδιο αν όχι καλύτερα... και το κυριότερο: ΤΖΑΜΠΑ.

Το μόνο πράγμα που τα win δεν έχουν αντίπαλο είναι τα παιχνίδια. Πολύ οξύμωρο να τα εκθειάζεις για τις δυνατότητες σε προγραμματισμό, IIS (καλά, εδώ γελάμε) κλπ.

  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που ο Έλληνας έχει πάντα άποψη για όλα χωρίς να ξέρει φυσικά. Είχα όλα τα windows και τώρα τα 8.1. Έχω να πω τα εξής. Τα vista ήταν καλύτερα απο τα xp τα 7 καλύτερα απο τα vista και τα 8 πολύ καλύτερα απο τα 7. Με τα vista μπορούσες να κάνεις πράγματα που δεν μπορούσες με τα xp. Ο ie 9 που έχουν τα vista είναι πιο γρήγορος απο τον ie 8. Ο ie 10 που έχουν τα 8 είναι έτη φωτός ανώτερος και γρηγορότερος απο φιρεφοξ και χρομ. Όποιος λέει ότι τα 8 είναι αποτυχία το λέει γιατί δεν έχει λεφτά να τα πάρει άρα δεν τα γνωρίζει. Επίσης για αυτούς που χρησιμοποιούν tablet και λένε ότι το pc πέθανε το λένε γιατί δεν έχουν λεφτά για pc. Άλλο το tablet άλλο το pc. Με το tablet μπορείς να κάνεις προγραμματισμό όπως εγώ σε visual studio σε java? Όχι. Μπορείς να παίζεις παιχνίδια με τρομερό ήχο και γραφικά και οθόνη 21 ιντσών? Όχι. Μπορείς να δουλεύεις με IIS? Όχι. Μπορείς σε εταιρεία να δουλεύεις με tablet? Όχι.

Όταν διαβάσεις και κατανοήσεις την έννοια του opportunity cost για μια εταιρεία, ξαναπέρνα να τα πούμε. Μέχρι τότε συνέχιζε να παίζεις με τα κουβαδάκια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μιλάω με παραδείγματα. Είπα τα vista είναι πιο γρήγορα σε όλα. Επίσης κέντρο δικτύου και κοινής χρήσης. Όποιος δεν ξέρει απο τοπικά δίκτυα φυσικά δεν καταλαβαίνει γιατί το λέω. Κενά ασφαλείας. Στα xp ακόμα και να μην είχες το password έμπαινες απλά ενεργοποιόντας τον admin account σε command prompt πριν το login. Τα 8άρια είναι τέλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...