Προς το περιεχόμενο

Ο Steve Ballmer μετανιώνει για τα Windows Vista


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα windows 8 αλλάζουν με κάθε αναβάθμιση, οπότε θα περιμένω να δω πώς θα καταλήξουν. Πιστεύω θα το πάρουν απόφαση και θα επιστρέψουν οι desktop λειτουργίες που θέλουν οι χρήστες. Ήδη άλλαξαν σε μεγάλο βαθμό από την πρώτη έκδοση.

Πάντως μέχρι τότε και λόγω έλλειψης οδηγών μένω με τα 7.

Αν είχα λεφτά θα έπαιρνα μακ πάντως για να συνεχίσω την κόντρα, Χαχα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όταν είχα πρωτοβάλει τα vista ο υπολογιστής μου απλά δεν λειτουργούσε. Τίποτε δεν δούλευε σωστά. Σερνόταν, δεν δούλευαν σωστά οι drivers, πέταγε μπλέ οθόνες, για ότι το κατηγορούσαν ο υπολογιστής μου το έπαθε. Όταν έβαλα τα windows 7 στο ίδιο υπολογιστή μετά από λίγα χρόνια είχα ενθουσιαστεί. Καινούριο όμορφο περιβάλλον, νέες δυνατότητες και καλή ταχύτητα και συμβατότητα με το hardware. Και όλες οι αλλαγές, μπορεί να με κούραζαν λίγο μέχρι να τις συνηθίσω αλλά μου άρεσαν. Το ίδιο χαρούμενος ήμουν όταν δοκίμαζα και το linux. Τα windows 8 προσπαθώ να τα συνηθίσω αλλά δεν μπορώ με τίποτα. Σχεδόν όλες οι αλλαγές μου φαίνονται χάλια, είτε ποιο άσχημες, είτε ποιο δυσλειτουργικές είτε εντελώς άχρηστες απλά για να με παιδεύουν. Βελτίωση στη ταχύτητα ή στις δυνατότητες προσωπικά δεν βρήκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μου αρέσει που ο Έλληνας έχει πάντα άποψη για όλα χωρίς να ξέρει φυσικά. Είχα όλα τα windows και τώρα τα 8.1. Έχω να πω τα εξής. Τα vista ήταν καλύτερα απο τα xp τα 7 καλύτερα απο τα vista και τα 8 πολύ καλύτερα απο τα 7. Με τα vista μπορούσες να κάνεις πράγματα που δεν μπορούσες με τα xp. Ο ie 9 που έχουν τα vista είναι πιο γρήγορος απο τον ie 8. Ο ie 10 που έχουν τα 8 είναι έτη φωτός ανώτερος και γρηγορότερος απο φιρεφοξ και χρομ. Όποιος λέει ότι τα 8 είναι αποτυχία το λέει γιατί δεν έχει λεφτά να τα πάρει άρα δεν τα γνωρίζει. Επίσης για αυτούς που χρησιμοποιούν tablet και λένε ότι το pc πέθανε το λένε γιατί δεν έχουν λεφτά για pc. Άλλο το tablet άλλο το pc. Με το tablet μπορείς να κάνεις προγραμματισμό όπως εγώ σε visual studio σε java? Όχι. Μπορείς να παίζεις παιχνίδια με τρομερό ήχο και γραφικά και οθόνη 21 ιντσών? Όχι. Μπορείς να δουλεύεις με IIS? Όχι. Μπορείς σε εταιρεία να δουλεύεις με tablet? Όχι.

Όταν διαβάσεις και κατανοήσεις την έννοια του opportunity cost για μια εταιρεία, ξαναπέρνα να τα πούμε. Μέχρι τότε συνέχιζε να παίζεις με τα κουβαδάκια.
Ευτυχώς που υπάρχουν και κάποιοι που γνωρίζουν τι εστί opportunity cost (= κόστος ευκαιρίας, στην αγγλική) μαζί με άλλη ψαγμένη γνώση που αποκόμισαν από τα ταραχώδη χρόνια τους στο Λύκειο και στο μάθημα Α.Ο.Θ., για να τη μοστράρουν σε τούτο το φόρουμ...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα windows 8 αλλάζουν με κάθε αναβάθμιση, οπότε θα περιμένω να δω πώς θα καταλήξουν. Πιστεύω θα το πάρουν απόφαση και θα επιστρέψουν οι desktop λειτουργίες που θέλουν οι χρήστες. Ήδη άλλαξαν σε μεγάλο βαθμό από την πρώτη έκδοση. Πάντως μέχρι τότε και λόγω έλλειψης οδηγών μένω με τα 7. Αν είχα λεφτά θα έπαιρνα μακ πάντως για να συνεχίσω την κόντρα, Χαχα!

 

Ποιες Desktop λειτουργίες λείπουν ώστε να επιστρέψουν στα Windows 8?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που ο Έλληνας έχει πάντα άποψη για όλα χωρίς να ξέρει φυσικά. Είχα όλα τα windows και τώρα τα 8.1. Έχω να πω τα εξής. Τα vista ήταν καλύτερα απο τα xp τα 7 καλύτερα απο τα vista και τα 8 πολύ καλύτερα απο τα 7. Με τα vista μπορούσες να κάνεις πράγματα που δεν μπορούσες με τα xp. Ο ie 9 που έχουν τα vista είναι πιο γρήγορος απο τον ie 8. Ο ie 10 που έχουν τα 8 είναι έτη φωτός ανώτερος και γρηγορότερος απο φιρεφοξ και χρομ. Όποιος λέει ότι τα 8 είναι αποτυχία το λέει γιατί δεν έχει λεφτά να τα πάρει άρα δεν τα γνωρίζει. Επίσης για αυτούς που χρησιμοποιούν tablet και λένε ότι το pc πέθανε το λένε γιατί δεν έχουν λεφτά για pc. Άλλο το tablet άλλο το pc. Με το tablet μπορείς να κάνεις προγραμματισμό όπως εγώ σε visual studio σε java? Όχι. Μπορείς να παίζεις παιχνίδια με τρομερό ήχο και γραφικά και οθόνη 21 ιντσών? Όχι. Μπορείς να δουλεύεις με IIS? Όχι. Μπορείς σε εταιρεία να δουλεύεις με tablet? Όχι.

 

ενώ εσύ που "δεν" έχεις άποψη για όλα κάθεσαι και μας φλομώνεις στις @@διες για τα windows (λες και μόνο εσύ στον πλανήτη γη δοκίμασες παλιές εκδόσεις ενώ εμείς κατεβήκαμε απ΄τον κρόνο), για φτωχούς και κατατρεγμένους (σιγά ρε μπρούκλη, τους ξέρεις και προσωπικά) και διάφορα άλλα καραγκιοζιλίκια. Στάκα πιτσιρίκο που έβγαλες (αν) μια σχολή και μου την είδες γκουρού της τεχνολογίας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ποιο πετυχημένο UI πάντως ε????

 

ρε παιδιά! αυτό το UI δεν έχει καμιά δυσκολία, γιατί έχει τόση πέραση?

 

ένα απλό τετράγωνο με κάποιο χρώμα background

 

Αυτά όλοι μπορούμε να τα κάνουμε, ο καθένας μπορεί να φτιάξει ένα πρόγραμμα και να έχει w8 style

 

Windows 7 UI > W8

 

Δεν έχω δει όμως κανέναν να το έχει κάνει μέχρι τώρα. Το Win 8 πετάει. Το πέρασα στο laptop ου που είχε Win7 και αναστήθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαμε καλύψει σε παλιότερη συζήτηση ότι τα vista έπασχαν στο θέμα optimization στο scheduling και στα ανοικτά services. Δηλαδή αν κάποιος γνώστης καθόταν να ρυθμίσει τα συχνότατα schedules που έτρεχαν όποτε τους κάπνιζε και έκλεινε τα αχρείαστα services, το σύστημα πετούσε (δεδομένου οτι υπήρχαν έστω τα ελάχιστα 2gb μνήμης).

 

Και μια ιστορία:

 

 

Αυτό το παιχνίδι που λέτε το έχω παίξει εν είδει στοιχήματος με ένα επαγγελματία, έναν κλασικό κ. πολυξερόπουλο απ'αυτούς τα ξέρουν όλα επειδή απλά αγόρασαν pc των 1500ε και κάθονται σε δερμάτινη διευθυντική καρέκλα. Αφού άκουσα για κάμποση ώρα πόσο άχρηστα είναι τα windows σvista, του έβαλα στοίχημα 200ε αν σε 1 ώρα το σύστημα του πετάει. Με ντοκουμέντα όμως, χρονομετρημένα κτλ. Επειδή εκείνο τον καιρό ασχολούμουν με το benchmarking ήξερα ακριβώς τι πρέπει να πειράξω για να του φτιάξω τους χρόνους όπως έπρεπε.

 

Αποτέλεσμα, μετά από μια ώρα τα σvista έγιναν vista, τσίμπησα τη 200αρού και ο τύπος δεν μου ξαναείπε καλημέρα από τα νεύρα του. Και φτηνά του βγήκε βέβαια, γιατί ήταν αποφασισμένος να πάρει Μηλαράκι -αφού τα λεφτά γι'αυτόν δεν ήταν πρόβλημα. :)

 

Γι'αυτό κάθε φορά που βλέπω ή ακούω σvista, με πιάνει μια φαγούρα στη δεξιά μου τσέπη. :P

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχαμε καλύψει σε παλιότερη συζήτηση ότι τα vista έπασχαν στο θέμα optimization στο scheduling και στα ανοικτά services. Δηλαδή αν κάποιος γνώστης καθόταν να ρυθμίσει τα συχνότατα schedules που έτρεχαν όποτε τους κάπνιζε και έκλεινε τα αχρείαστα services, το σύστημα πετούσε (δεδομένου οτι υπήρχαν έστω τα ελάχιστα 2gb μνήμης).

 

Και μια ιστορία:

 

 

Αυτό το παιχνίδι που λέτε το έχω παίξει εν είδει στοιχήματος με ένα επαγγελματία, έναν κλασικό κ. πολυξερόπουλο απ'αυτούς τα ξέρουν όλα επειδή απλά αγόρασαν pc των 1500ε και κάθονται σε δερμάτινη διευθυντική καρέκλα. Αφού άκουσα για κάμποση ώρα πόσο άχρηστα είναι τα windows σvista, του έβαλα στοίχημα 200ε αν σε 1 ώρα το σύστημα του πετάει. Με ντοκουμέντα όμως, χρονομετρημένα κτλ. Επειδή εκείνο τον καιρό ασχολούμουν με το benchmarking ήξερα ακριβώς τι πρέπει να πειράξω για να του φτιάξω τους χρόνους όπως έπρεπε.

 

Αποτέλεσμα, μετά από μια ώρα τα σvista έγιναν vista, τσίμπησα τη 200αρού και ο τύπος δεν μου ξαναείπε καλημέρα από τα νεύρα του. Και φτηνά του βγήκε βέβαια, γιατί ήταν αποφασισμένος να πάρει Μηλαράκι -αφού τα λεφτά γι'αυτόν δεν ήταν πρόβλημα. :)

 

Γι'αυτό κάθε φορά που βλέπω ή ακούω σvista, με πιάνει μια φαγούρα στη δεξιά μου τσέπη. :P

 

 

 

 

Αυτό μου θυμίζει κάπως όλους όσους αγοράζουν ibiza (εντελώς τυχαίο το μοντέλο) και ξοδεύουν άλλα τόσα χρήματα όσα έδωσαν για να του ανεβάσουν τα άλογα και να το κάνουν να τρέχει δίπλα σε αμιγώς σπορ αυτοκίνητα.

 

Για να σοβαρευτούμε, λειτουργικό που θέλει (αν θέλει) να κάνεις άλλα κόλπα για να δουλέψει όπως πρέπει out of the box, δεν είναι αποδεκτό. Επίσης, αφού όπως λες τόσο απλά μπορείς να κάνεις τα vista να "πετούν", γιατί δεν το έκανε η ίδια η m$ για να κλείσει στόματα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό μου θυμίζει κάπως όλους όσους αγοράζουν ibiza (εντελώς τυχαίο το μοντέλο) και ξοδεύουν άλλα τόσα χρήματα όσα έδωσαν για να του ανεβάσουν τα άλογα και να το κάνουν να τρέχει δίπλα σε αμιγώς σπορ αυτοκίνητα.

 

Για να σοβαρευτούμε, λειτουργικό που θέλει (αν θέλει) να κάνεις άλλα κόλπα για να δουλέψει όπως πρέπει out of the box, δεν είναι αποδεκτό. Επίσης, αφού όπως λες τόσο απλά μπορείς να κάνεις τα vista να "πετούν", γιατί δεν το έκανε η ίδια η m$ για να κλείσει στόματα?

 

Το ibiza που αναφερεις θελει χρημα. Το tweaking του υπολογιστη θελει χρονο και φυσικα δεν ισχυει μονο για τα vista.

 

Η MS που λες ισως το εκανε και αυτο εν μερει, ενσωματωνοντας καποια optimizations στα service pack η/και υιοθετοντας τες στα 7.

 

Καποια πραγματα παλι που θα μπορουσες να κοψεις με γνωμονα τη δικη σου χρηση μπορει να μην αποτελουν την καλυτερη επιλογη για out of the box ρυθμιση γιατι καπου καποιος θα χρειαστει τη λειτουργικοτητα και δεν θα θελει να ασχοληθει

Επεξ/σία από Bspus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ibiza που αναφερεις θελει χρημα. Το tweaking του υπολογιστη θελει χρονο και φυσικα δεν ισχυει μονο για τα vista.

Το παράδειγμα αυτό το έθεσα γιατί ο pigeon ανέφερε ιστορία όπου ο τεχνικός έβγαλε χρήματα από το tweaking των vista.

 

Η MS που λες ισως το εκανε και αυτο εν μερει, ενσωματονωντας καποια optimizations στα service pack η/και υιοθετοντας τες στα 7.

Το θέμα είναι τι έκανε για τα vista, όχι για τα 7. Δε νομίζω ότι ο pigeon αναφερόταν σε "κάποια optimizations", αλλά σε ιδιαίτερα σημαντικά - τόσο, ώστε να μεταμορφώνεται το λειτουργικό.

 

Καποια πραγματα παλι που θα μπορουσες να κοψεις με γνωμονα τη δικη σου χρηση μπορει να μην αποτελουν την καλυτερη επιλογη για out of the box ρυθμιση γιατι καπου καποιος θα χρειαστει τη λειτουργκοτητα και δεν θα θελει να ασχοληθει

Εδώ συμφωνούμε, αυτό είναι υποκειμενικό - εννοούσα σε γενικές γραμμές κι όχι ειδικά. Ίσως δεν το έγραψα τόσο ξεκάθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η MS που λες ισως το εκανε και αυτο εν μερει, ενσωματονωντας καποια optimizations στα service pack η/και υιοθετοντας τες στα 7. Καποια πραγματα παλι που θα μπορουσες να κοψεις με γνωμονα τη δικη σου χρηση μπορει να μην αποτελουν την καλυτερη επιλογη για out of the box ρυθμιση γιατι καπου καποιος θα χρειαστει τη λειτουργκοτητα και δεν θα θελει να ασχοληθει

 

Αυτό. Μόνο τα μισά automatic services να γύρναγες σε manual, έφτανε και περίσσευε. Αλλα τελικά, η καλύτερη απόδειξη αυτών που έγραψα ήταν η κυκλοφορία των win7. Το 90% των αναφερόμενων προβλημάτων στα vista ήταν θέμα optimization και το 10% ήταν θέμα drivers συσκευών, γι'αυτό και προέκυψε το αυστηρό WHQL .

 

 

@hawkpilot , στοίχημα ήταν δεν είμαι επαγγελματίας τεχνικός. Κάπως έτσι ξεκίνησε και με τον κ. πολυξερόπουλο και έχασε το 200αρι του. Αυτονόητα πράγματα έγραψα, για εκείνη την εποχή όποιος κατείχε το άθλημα ήταν εκ των ων ουκ άνευ, ένα checklist πειραγμάτων μετά την εγκατάσταση. Ξαναδιάβασε προσεκτικά τι έγραψα πως έκανα:

 

Είχαμε καλύψει σε παλιότερη συζήτηση ότι τα vista έπασχαν στο θέμα optimization στο scheduling και στα ανοικτά services. Δηλαδή αν κάποιος γνώστης καθόταν να ρυθμίσει τα συχνότατα schedules που έτρεχαν όποτε τους κάπνιζε και έκλεινε τα αχρείαστα services, το σύστημα πετούσε (δεδομένου οτι υπήρχαν έστω τα ελάχιστα 2gb μνήμης).

 

Συμφωνώ δε οτι τα vista όπως κυκλοφόρησαν ήταν crippled. Προσωπικά -και για να μείνουμε εντός θέματος- πιστεύω οτι ο Balmer ήταν απόλυτα αποτυχημένος γιατί λειτουργούσε πάντα ως μανατζερ-διαφημιστής κι όχι ως project manager σε developers. Δηλαδη προχωρούσε με τη νοοτροπία "δεν δουλεύει αυτό είναι buggy, οκ, βάλε 10 wallpapers ακόμα". Στη ζυγαριά του entry-level χρήστη κέρδιζε πόντους, οι high-end τα σκάλιζαν μόνοι τους, επομένως ζωή χαρισάμενη και το ταμείο γέμιζε πάλι. Αυτό θεωρώ πως πλήρωσε στα 8 γιατί ο χρήστης windows ωρίμασε και δεν ψήνεται από αναμονές, service packs, γυαλάδες και aeroλογίες, θέλει να κάνει τη δουλειά του out-of-the-box που λες κι εσυ. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...