Προς το περιεχόμενο

Περιεργο Downclocking σε 7950boost


Prospector8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

AMD's Powertune Technology. (Google for info, παρομοιο με το boost της Nv)

Ειναι το λεγομενο throttling που εμφανιζουν λογω α) θερμοκρασιας β) ορια ισχυος/καταναλωσης. Αφου δεν ειναι το α) ειναι το β).

Το φαρμακο (και στην δικη μου περιπτωση) ειναι το power limit. (δεν χρειαζεται και 20% μερικες φορες, εγω με 8% ειμαι οκ)

 

Αλλη εναλλακτικη ειναι στο afterburner > unofficial oc mode > without powerplay > restart και προσευχη να εφαρμοστει (μπορει να μην κανει ποτε τιποτα, γιατι παιζουν conflicts με Catalyst,Windows registry)

Τελος, οπως ηδη ανεφερε ο Caution, αλλαγη bios, με καποιο που ψαγμενα λειτουργει σωστα.

 

Και ενα σχολιο απ την δικη μου εμπειρια:

Στην καρτα μου η διαφορα αποδοσης με ή χωρις throttling ειναι στο 1-3% και αν. Βεβαια χρειαζομαι μολις +8% οποτε καποιος που χρειαζεται 20% πχ μπορει να εχει και μεγαλυτερη διαφορα σε επιδοσεις. (οπως ηδη εχει γραφει, αν το ρολοι "καθεται" πιο πολυ στην μικρη συχνοτητα, θα εχει και μεγαλυτερο αντικτυπο στο performance)

Τελος εχω διαβασει για περιπτωσεις microstutter οταν πεφτει throttling, αλλα εγω δεν εχω εντοπισει τιποτα αρνητικο στην δικη μου.

Φαινομενικα, δεν ειναι RMAble προβλημα, διοτι ολο αυτο δεν αποτελει δυσλειτουργια. Παρ'ολα αυτα σαν τελικη λυση αξιζει να το δοκιμασετε, καθως η αλλαγη bios μπορει να επιφερει απωλεια εγγυησης/bricking κτλπ. Μπορει να το αποδεχτει και η εταιρια αμεσα (εδω παιζει ρολο η υλοποιηση). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχασα επισης να αναφερω και κατι αρκετα "περιεργο", οταν συμβαινει το throttlαρισμα, ανεβαζω screenshot και θα σας αφησω να το ερμηνευσετε μονοι... Αν μπορειτε :P

post-257402-0-46479500-1377451854_thumb.jpg

post-257402-0-46085800-1377451860_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα ελπιδες για το powerplay αλλα δεν πετυχε :( Οριστε και οι δικες μου φωτο,παρομοιο προβλημα εχουμε μαλλον :

 

Χωρις power 

with_problem.jpg

 

Με Power Μονο στο +20 ηταν stable O_O

wihtout_problem.jpg

 

.. Και δεν ειναι νομιζω να μην Rmable αφου η καρτα ειναι η Boost edition δεν λειτουργει ποτε κατω απο 925,πληρωσες δλδ για την boost edition οχι την απλη 7950. Bios Change θα κανω,εχω ξανακανει απλα δεν μπορω να θυμηθω πως γινεται μεσω windows πως λεγοταν το πραγαμμα ξερει κανεις για αλλαγη Bios Vga?



Ξεχασα να δειξω το USAGE

usadge.jpg

 

783Mhz λεει αν ειναι δυνατον... Χλωμο το βλεπω να φτιαχνεται με bios :/

 

***Το βρηκα το προγραμματακι,ΑΤΙ winFlash utility λεγεται.Ξεκιναω λοιπον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ούτε με +20% είναι σταθερά τα ρολόγια. Αυτό φαίνεται από τα screenshots τουλάχιστον.

 

Το ίδιο έχω παρατηρήσει κι εγώ και το έχω αναφέρει, αλλά μόνο με το Boost BIOS στη Vapor-X μου. Με το άλλο BIOS φαινόταν να παίζει με σταθερά ρολόγια. Βαρέθηκα να την τσεκάρω όπως και να 'χει.

 

Απλά τα BIOS της Sapphire (και μάλλον όχι μόνο) είναι για κλωτσιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι σταθερο ειναι οταν αρχιζει η ευθεια γραμμη ξεκινησε το bench με το +20 Power. Αλλαξα bios,αποτυχια ελεγα να βαλω της vaporX αλλα δεν ανοιγει το pc μετα οποτε αλλαξα switch τωρα. Για να το επαναφερω το bios 2,θα δουλεψει αν αλλαξω την θεση του switch οταν ειναι ανοιχτο το pc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλεινοντας λοιπον το τοπικ εγιναν οι τελευταίες ενεργεις με τα εξης αποτελεσματα: Για καλη του τυχη την ειχαμε παρει απο αμαζον, και ειχαμε ακομα 1 μηνα δικια τους εγγυηση!! Ω ναι καλα καταλαβατε, μιλησα με την εξυπηρέτηση πελατων και μου ειπαν οτι οποιοδηποτε προβλημα παρουσιασε η καρτα να τους την στειλω πισω, αλλα δυστηχως δεν εχουν το ιδιο μοντελο διαθεσιμο οποτε μου προτειναν να μου επιστρεψουν τα χρηματα πισω δλδ 275ΕΥΡΑ!!! Του το λεω οτι μου ειπαν και εκανε σαν τρελος απο την χαρα του, διοτι θα κανει ενα μηνα υπομονη για να παρει 9870/9950!! /jealous >.<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ούτε με +20% είναι σταθερά τα ρολόγια. Αυτό φαίνεται από τα screenshots τουλάχιστον.

 

Το ίδιο έχω παρατηρήσει κι εγώ και το έχω αναφέρει, αλλά μόνο με το Boost BIOS στη Vapor-X μου. Με το άλλο BIOS φαινόταν να παίζει με σταθερά ρολόγια. Βαρέθηκα να την τσεκάρω όπως και να 'χει.

 

Απλά τα BIOS της Sapphire (και μάλλον όχι μόνο) είναι για κλωτσιές.

Προφανως, το "κολλημα", "λαθος" ειναι στην τεχνολογια boost (ή στην εφαρμογη της τουλαχ, δηλαδη bios ή driver προβλημα) και γιαυτο το ενα μονο bios το παρουσιαζει. Το αλλο bios σου δεν φαινεται, παιζει με σταθερα ρολογια, γιατι εχει μονο μια target clock τιμη και την πιανει και τελος.

Ειλικρινα, στην περιπτωση αυτη δεν ξερω που να ριξω ευθυνες. (αν και εγω τονισα ηδη οτι ΔΕΝ μπορω να το θεωρησω για προβλημα, γελουσα με την διαφορα 1-3% ειδικα μολις διαπιστωσα οτι με +8 power ανεβαινει ~5-6 βαθμους η θερμοκρασια)

 

Fun fact: Μονο οι GTX 770 throttlaroun! 

 

Κλεινοντας λοιπον το τοπικ εγιναν οι τελευταίες ενεργεις με τα εξης αποτελεσματα: Για καλη του τυχη την ειχαμε παρει απο αμαζον, και ειχαμε ακομα 1 μηνα δικια τους εγγυηση!! Ω ναι καλα καταλαβατε, μιλησα με την εξυπηρέτηση πελατων και μου ειπαν οτι οποιοδηποτε προβλημα παρουσιασε η καρτα να τους την στειλω πισω, αλλα δυστηχως δεν εχουν το ιδιο μοντελο διαθεσιμο οποτε μου προτειναν να μου επιστρεψουν τα χρηματα πισω δλδ 275ΕΥΡΑ!!! Του το λεω οτι μου ειπαν και εκανε σαν τρελος απο την χαρα του, διοτι θα κανει ενα μηνα υπομονη για να παρει 9870/9950!! /jealous >.<

Αυτα ειναι λοιπον... Χωρις πονο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το Throttle αρχίζει από τα 1375Mhz και πάνω με 1.28 ρεύμα...
Αμα δείτε throttle σε 770 υπο φυσιολογικές συνθήκες πάρτε με τηλέφωνο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...