Προς το περιεχόμενο

Περιεργο Downclocking σε 7950boost


Prospector8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κλεινοντας λοιπον το τοπικ εγιναν οι τελευταίες ενεργεις με τα εξης αποτελεσματα: Για καλη του τυχη την ειχαμε παρει απο αμαζον, και ειχαμε ακομα 1 μηνα δικια τους εγγυηση!! Ω ναι καλα καταλαβατε, μιλησα με την εξυπηρέτηση πελατων και μου ειπαν οτι οποιοδηποτε προβλημα παρουσιασε η καρτα να τους την στειλω πισω, αλλα δυστηχως δεν εχουν το ιδιο μοντελο διαθεσιμο οποτε μου προτειναν να μου επιστρεψουν τα χρηματα πισω δλδ 275ΕΥΡΑ!!! Του το λεω οτι μου ειπαν και εκανε σαν τρελος απο την χαρα του, διοτι θα κανει ενα μηνα υπομονη για να παρει 9870/9950!! /jealous >.<

 

Ωραίος, θα τη στείλω κι εγώ πίσω σε λίγο καιρό.

 

~267.01€ :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φανταζομαι ολα αυτα ηταν too much information καθε φορα που το ανεφερες? Ή τουλαχιστον να το αναφερεις σαν πιθανοτητα και οχι σαν σιγουρια. Καποιο σχολιο για τις "αλλοπροσαλλες" AMD gpus?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πρόσεχες περισσότερο τα post μου και δεν τα έπαιρνες επιλεκτικά θα θυμόσουν οτι ανέφερα τον ρόλο των υλοποιήσεων για τις 770.Όπως και για τις 7970GE σε μικρότερο βαθμό.Κάποια batch υλοποιήσεων με θέματα δεν είναι κάτι πρωτόγνωρο και για τις 2 εταιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, θυμαμαι πολυ καθαρα, να βλεπω τετοια σχολια σου ανα δευτερη-τριτη μερα, και να μην προσφερεται καμια παραπανω πληροφορια στον υποψηφιο αγοραστη/ενδιαφερομενο. Ενα ξερο "Ειναι γνωστο οτι οι 770 throttlaroun" διαβαζα. Μηπως εσυ ποσταρες επιλεκτικα? Δεν μπορω να σε αμφισβητησω για τα υπολοιπα, εχεις πιο τιμιο λογο απο τους πρασινους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θυμάσαι καθαρά γιατί το είπα σε σένα.Δε βλέπω στα μηνύματα μου πάντως κάθε δεύτερη-τρίτη μέρα κάτι τέτοιο.Θυμάμαι πως το έχω πει όπως θυμάμαι να έχω πει και για τις υλοποιήσεις αλλά και αντίστοιχο και για την 7970GE στα "νέα συστήματα".Άμα υπήρχε κουβέντα για throttling όπως με τον psycho_warhead τις προάλλες δε βλέπω λόγο γιατί να μην αναφερθεί.Ταμπού είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι τι λες για τις μονες που δεν throttleαρουν...

 

Να ελεγες για κανενα Τιτανα ή 780 θα ελεγα οκ,αν και παλι ευκολα το φτιαχνεις και εκει!

 

Αποστολή από το GT-I9001 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδες. Τελευταια εχω φαει σκαλωμα με μια καρτα γραφικων που μου εχει φερει ενας φιλος οταν ειδε οτι οι επιδοσεις της καρτας του εχουν πεσει.

Οποτε εχουμε μια 7950 925/1250,οπου σε οποιοδηποτε παιχνιδι βαζεις,το gpuz και το msi ab δειχνουν οτι η καρτα πηγαινει συνεχεια 925-850-850-850-925-925-850-850-850,και απο οτι ειδα ανεβωκαταιβενε και το ρευμα . Ειναι συνδεδεμενη με dvi σε dvi. Δοκιμασα με Hdmi σε Hdmi και κανει το ιδιο.. Το θεμα ειναι οτι του το εκανε ετσι ξαφνικα αυτο.

 

Λύσεις που δουλεψαν : με το +20 power και το Disable 2D clocks,το προβλημα λυνεται αλλα δεν ειναι το στοκ που λες σαν στοκ :/

 

Λυσεις που δεν δουλεψαν: βασικα δοκιμασα παρα πολλα πραγματα οπως την εβαλα σε αλλο συστημα αρα και με διαφορετικο τροφοδοτικο, εκανε το ιδιο. Drivers δοκιμάστηκαν οι 13.4,13. 5 beta2,13.6,13.8 και 13.8 beta2 και σε ολους εκανε κανονικα το προβλημα. Διαφορες αλλες ρυθμισεις στο msi διχως επιτυχια.

 

Και πολλα άλλα που προσπαθουσα να βρω απο ιντερνετ, ματαια ομως παντα το εκανε το προβλημα. Μια διευκρίνηση, η καρτα δεν παει ποτε 850mhz σε οποιο switch bios και αν την βαλεις, την ιδια εχω και ξερω. Παντα μα παντα η καρτα ειναι στα 925/1250. Επισης στο oc λογο που βαζουμε παντα το power target +20,δεν πεφτουν τα ρολογια, ολα νορμαλ εκει.

 

Οποτε ξεμεινα απο ιδεες, οποιαδήποτε ιδεα λοιπον ειναι ευπρόσδεκτη. Εχει ενα χρονο εγγυηση ακομα αππ την sapphire αλλα θα ειναι η τελευταια μας επιλογη, μεταφορικα - αναμονη κτλπα δεν ψηνεται ο φιλος.

 

 

Το θεμα ειναι οτι τι λες για τις μονες που δεν throttleαρουν...

 

Να ελεγες για κανενα Τιτανα ή 780 θα ελεγα οκ,αν και παλι ευκολα το φτιαχνεις και εκει!

 

Αποστολή από το GT-I9001 με τη χρήση Insomnia App

Το λεει πολυ ομορφα ο Prospector, δεν θα ειναι το stock ομως, out of the box αψογη. Η γνωμη μου (που προκυπτει απο την εμπειρια χρησης μιας καρτας που throttlarei) ειναι οτι δεν αξιζει να πειραξεις τιποτα, γιατι θα χαλασεις κατι αλλο (θερμοκρασιες, καταναλωση) ειδικα αν οπως και στην περιπτωση μου εισαι -2% απο τις stock επιδοσεις. Δεν μπορω να δω το throttling ως κατι αρνητικο, απο την στιγμη που περιοριζει καταναλωση και temps, και ταυτοχρονα δεν επιφερει ας πουμε frame drops/microstutter απο τα ανεβοκατεβασματα του ρολογιου ingame. Ισα ισα, το θεωρω τεχνολογικη εξελιξη. Το γιατι το κανουν οι μισες υλοποιησεις σε συνδυασμο με τα bios τους και οχι ολες, αυτο ειναι το μυστηριο. Και δεν ξερεις που να ριξεις ευθυνες..

 

Στην περιπτωση του φιλου του Prospector σημειωστε αυτο που εγραψε, χρειαστηκε +20% power limit για να εξαλειφθει το throttling. Αυτο αμεσα σημαινει οτι το stable oc potential της καρτας ειναι μικροτερο απο μια αλλη που χρειαζεται +0% ή +5%. Ενα αλλο αρνητικο τετοιων συνθηκων. (ή θετικο, αν σκεφτει κανεις οτι ευκολα μπορει να εντοπιστει ενας μπανανο-πυρηνας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι τι λες για τις μονες που δεν throttleαρουν...

 

Να ελεγες για κανενα Τιτανα ή 780 θα ελεγα οκ,αν και παλι ευκολα το φτιαχνεις και εκει!

 

Στο post που αναφέρομαι για τον Ashmadia είπαμε και για gk110.Οι μόνες που δε θροτλάρουν ποιές είναι; Oι 770? Άλλα λένε από οτι θυμάμαι χρήστες στο ocn και μερικά reviews όπως στο toms,overclockers για κάποιες υλοποιήσεις και είναι λογικό με τόσο χαμηλά όρια που έχει βάλει η nvidia.Το οτι μπορείς να τα πειράξεις θετικό είναι αλλά δε παύει να σε περιορίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περιπτωση του φιλου του Prospector σημειωστε αυτο που εγραψε, χρειαστηκε +20% power limit για να εξαλειφθει το throttling. Αυτο αμεσα σημαινει οτι το stable oc potential της καρτας ειναι μικροτερο απο μια αλλη που χρειαζεται +0% ή +5%. Ενα αλλο αρνητικο τετοιων συνθηκων. (ή θετικο, αν σκεφτει κανεις οτι ευκολα μπορει να εντοπιστει ενας μπανανο-πυρηνας)

 

Εμένα μου το κάνει και με +20% όταν είμαι με Boost BIOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...