Προς το περιεχόμενο

Τηλεφωνικές μπρίζες στο σπίτι και διακλαδώσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

μέσα στο σπίτι έχω 4 τηλεφωνικές μπρίζες απο τις οποίες 2 χρησιμοποιούνται, στην μία είναι συνδεμένο το router και στην άλλη το τηλέφωνο με φίλτρο.

Έξω απο την εξώπορτα υπάρχει πάνω στον τοίχο ένα στρόγγυλο καπάκι και μέσα υπάρχει το καλώδιο του χαλκού που έρχεται απο τον ΟΤΕ. Σε αυτό το καλώδιο υπάρχουν ενωμένα πάνω του 4 διακλαδώσεις, που υποθέτω δίνουν σήμα στις 4 μπρίζες που έχω στο σπίτι. Θα ήθελα να ρωτήσω αν αποσυνδέσω τις 2 που δεν χρειάζομαι και αφήσω αυτές που χρησημοποιώ θα είμαι καλύτερα απο άποψη ταχύτητας ή ping? Η γραμμή "βαραίνει" και μόνο που είναι συνδεμένες και αυτές που δεν χρησημοποιούντε? (δεν έχω κάποια συσκευή συνδεμένη πάνω τους). ή δεν αξίζει να ασχοληθώ?

Δεν έχω κάποιο πρόβλημα στην γραμμή μου, ούτε έχω αποσυνδέσεις, τα στατιστικά είναι:

 

Downstream Upstream : 15893 kbps 1023 kbps 

 

SNR Margin: 8.6 dB 9.1 dB      

 

Line Attenuation: 11.9 dB 4.8 dB      

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω φίλε μου, απλά κανείς δεν πιάνει 24 (όσο λεει).

 

Εγώ πιάνω 15-16Mbps και κάτι.

 

Εξαρτάται φυσικά την περιοχή, πιστεύω ότι σε μεγάλες πόλεις είναι λίγο παραπάνω αλλά σε καμιά περίπτωση πάνω από 20-21.

 

Ένας φίλος μου που μένει δίπλα στον ΟΤΕ, έχει πιάσει(Και πιάνει νομίζω) 19Mbps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

υπάρχουν άτομα που πιάνουν 24 αλλά είναι ελάχιστα :P

 

για 12db attenuation που έχει πάντως τα 16mbps είναι λίγα, είχα 29db κι έπιανα λίγο πιο πάνω, βέβαια παίζει ρόλο και το crosstalk οπότε η θεωρία από την πράξη διαφέρουν...

 

 

λογικά πάντως αν θέλει μπορεί να βάλει VDSL ακόμα κι από Α/Κ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να παρατηρήσω ότι η συνδεσμολογία που αναφέρεις δεν πρέπει να είναι σωστή.

Κατ' αρχάς, η κεντρική πρίζα του ΟΤΕ δεν μπορεί να είναι έξω από την εξώπορτα αλλά μέσα στο σπίτι και συνήθως είναι μέσα στο σαλόνι.

 

Εάν έχουν εγκατασταθεί στο σπίτι, από τον ηλεκτρολόγο, 2 ζευγάρια τηλεφωνκών γραμμών, το ένα, συνήθως, σταματάει στην κεντρική πρίζα και το άλλο διακλαδίζεται στα δωμάτια του σπιτιού. Επομένως, δεν είναι σωστό να παίρνεις από τη μία πρίζα adsl και από την άλλη τηλέφωνο. Από την κεντρική πρίζα πρέπει να πάρεις το adsl, να βάλεις φίλτρο και από την έξοδό του να πάρεις τηλέφωνο και αν θέλεις να το συνεχίσεις σε άλλα δωμάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν άτομα που πιάνουν 24 αλλά είναι ελάχιστα :P

 

για 12db attenuation που έχει πάντως τα 16mbps είναι λίγα, είχα 29db κι έπιανα λίγο πιο πάνω, βέβαια παίζει ρόλο και το crosstalk οπότε η θεωρία από την πράξη διαφέρουν...

 

 

λογικά πάντως αν θέλει μπορεί να βάλει VDSL ακόμα κι από Α/Κ...

 

Έπιανα παλιότερα 20 με SNR 6 απο Forthnet με ΟΤΕ με μειώθηκε λόγο του αυξημένου SNR.

 

Θέλω να παρατηρήσω ότι η συνδεσμολογία που αναφέρεις δεν πρέπει να είναι σωστή.

Κατ' αρχάς, η κεντρική πρίζα του ΟΤΕ δεν μπορεί να είναι έξω από την εξώπορτα αλλά μέσα στο σπίτι και συνήθως είναι μέσα στο σαλόνι.

 

Εάν έχουν εγκατασταθεί στο σπίτι, από τον ηλεκτρολόγο, 2 ζευγάρια τηλεφωνκών γραμμών, το ένα, συνήθως, σταματάει στην κεντρική πρίζα και το άλλο διακλαδίζεται στα δωμάτια του σπιτιού. Επομένως, δεν είναι σωστό να παίρνεις από τη μία πρίζα adsl και από την άλλη τηλέφωνο. Από την κεντρική πρίζα πρέπει να πάρεις το adsl, να βάλεις φίλτρο και από την έξοδό του να πάρεις τηλέφωνο και αν θέλεις να το συνεχίσεις σε άλλα δωμάτια.

 

πίσω απο κάθε μπρίζα μου υπάρχει 1 ζευγάρι καλωδίων. Αυτό που έχω έξω απο την πόρτα είναι ένα κυκλικό κουτάκι-κανάλι μέσα στον τροίχο που έρχετε η γραμμή απο τον ΟΤΕ και είναι πάνω της 4 ζεύγη καλωδίων που συνεχίζουν μέσα στους τοίχους βγαίνοντας σε κάθε μπρίζα του σπιτιου. Επίσης έχω δοκιμάσει το router σε όλες τις μπρίζες οι αυξομειώσεις στην ταχύτητα είναι ελάχιστες, παντού πιάνω την ίδια ταχύτητα. Απλά σκεφτόμουνα να "ελαφρύνω" την γραμμή κόβοντας τα 2 απο 4 ζεύγη που είναι ενωμένα στον χαλκό του ΟΤΕ, και ρωτάω αν είχε νόημα κάτι τέτοιο ή δεν θα άλλαζε τίποτα, απο την άποψη ότι στις 2 μπρίζες που θέλω να κόψω δεν υπάρχει έτσι και αλλιώς συνδεμένο κάτι πάνω τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αμφισβητώ το ότι πίσω από κάθε πρίζα υπάρχει έα ζευγάρι καλωδίων. Το θέμα είναι ποια είναι η συνδεσμολογία των πριζών που έχεις στο σπίτι σου. Δηλαδή που είναι η κεντρική πρίζα και πώς έγινε η δικτύωση.

Ακούγται περίεργα να παίρνεις adsl από μία πρίζα και τηλέφωνο από άλλη.

 

Οι πρίζες που δεν έχουν τηλέφωνο επάνω τους δεν βαρύνουν το δίκτυο ώστε να χρειάζεται να το ελαφρύνεις.

 

Πρόκειται για μονοκατοικία ή διαμέρισμα πολυκατοικίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο όλες τις μπρίζες μπορώ να πάρω και τηλέφωνο και internet. Άμα βάλω το splitter σε κάποια μπορώ να έχω και τηλ και internet απο 1 μπρίζα, αλλά με βολέυει να έχω στην 2η στο τηλέφωνο με φίλτράκι γιατι είναι στο σαλόνι και το router στο δωμάτιο. Ακριβώς δεν ξέρω πως έγινε η δικτύωση (δεν ζούσα τότε :P). 2 διαμερίσματα 2 ορόφους 2 διαφορετικά τηλέφωνα είναι εδώ που μένω, εγώ είμαι στον δεύτερο όροφο.  Απλά άμα απο εκεί που είναι ενωμένα όλα τα καλώδια έξω απο την πόρτα, ξεσυνδέσω κάποιο καλώδιο παρατηρώ ότι δεν έχει τόνο κάποιες απο τις μπρίζες. και επειδή είναι 4 ζεύγη καλωδίων και έχω 4 μπρίζες στο σπίτι συμπαιρένω πως δεν υπάρχει "κεντρική" μπρίζα μέσα στο σπίτι. Έρχετε απο έξω το καλώδιο του ΟΤΕ σταματάει έξω απο την πόρτα και απο εκεί συνδέονται πάνω του (χαλκό με χαλκό γυμνά καλώδια στις άκρες τους, κουλουριασμένα μεταξύ τους, καταλάβατε πως είναι) και οι 4 μπρίζες που έχω μέσα στο σπίτι (αυτά καταλαβαίνω έτσι όπως τα βλέπω.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις 4 πρίζες το λογικό θα ήταν να έχεις 5 ζευγάρια καλώδια (4 πρίζες + 1 παροχή). Αν θες να αυξήσεις την ταχύτητά σου (που θεωρώ ότι είναι ήδη πολύ καλή) θα μπορούσες να αντικαταστήσεις τη διακλάδωση του κουτιού με μια ρεγκλέτα που επάνω της θα καρφωθούν όλα τα καλώδια. Αν τα καλώδια είναι πολύ κοντά τότε ίσως με κόλληση με καλάι ίσωα να κέρδιζες λίγο αλλά μη φανταστείς ότι θα πάρεις τίποτα τρελλό. Γενικά δεν αξίζει να κάνεις κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή, από το κουτί της εξώπορτας το δίκτυο πάει πρώτα στην πρίζα στο σαλόνι, που έχεις μόνο το τηλέφωνο, και στη συνέχεια σε ένα δωμάτιο, που έχεις το router;

 

Εάν είναι αυτή η συνδεσμολογία σου, έχεις πρόβλημα, γιατί πρέπει να πάρεις πρώτα adsl και μετά, με φίλτρο, το τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη πειραξεις τιποτα,μια χαρα εισαι για adsl,οταν βαλεις VDSL

θα αφησεις ενα ζευγος,προς τη πριζα που θα βαλεις το σπλιτερ για το μοντεμ και τηλεφωνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο όλες τις μπρίζες μπορώ να πάρω και τηλέφωνο και internet. Άμα βάλω το splitter σε κάποια μπορώ να έχω και τηλ και internet απο 1 μπρίζα, αλλά με βολέυει να έχω στην 2η στο τηλέφωνο με φίλτράκι γιατι είναι στο σαλόνι και το router στο δωμάτιο. Ακριβώς δεν ξέρω πως έγινε η δικτύωση (δεν ζούσα τότε :P). 2 διαμερίσματα 2 ορόφους 2 διαφορετικά τηλέφωνα είναι εδώ που μένω, εγώ είμαι στον δεύτερο όροφο.  Απλά άμα απο εκεί που είναι ενωμένα όλα τα καλώδια έξω απο την πόρτα, ξεσυνδέσω κάποιο καλώδιο παρατηρώ ότι δεν έχει τόνο κάποιες απο τις μπρίζες. και επειδή είναι 4 ζεύγη καλωδίων και έχω 4 μπρίζες στο σπίτι συμπαιρένω πως δεν υπάρχει "κεντρική" μπρίζα μέσα στο σπίτι. Έρχετε απο έξω το καλώδιο του ΟΤΕ σταματάει έξω απο την πόρτα και απο εκεί συνδέονται πάνω του (χαλκό με χαλκό γυμνά καλώδια στις άκρες τους, κουλουριασμένα μεταξύ τους, καταλάβατε πως είναι) και οι 4 μπρίζες που έχω μέσα στο σπίτι (αυτά καταλαβαίνω έτσι όπως τα βλέπω.).

 

Κάνε μια δοκιμή και σύνδεσε το τηλέφωνο στην ίδια πρίζα που έχεις το router, αφού βάλεις πρώτα στην πρίζα το splitter με φίλτρο και συνδέσεις το router στην έξοδο adsl και το τηλέφωνο στο phone.

 

Αφού κάνεις τη δοκιμή, δες τα στατιστικά της γραμμής σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη πειραξεις τιποτα,μια χαρα εισαι για adsl,οταν βαλεις VDSL

θα αφησεις ενα ζευγος,προς τη πριζα που θα βαλεις το σπλιτερ για το μοντεμ και τηλεφωνο

λες να το κάνω απο τώρα? το σκεφτόμουνα.

 

Κάνε μια δοκιμή και σύνδεσε το τηλέφωνο στην ίδια πρίζα που έχεις το router, αφού βάλεις πρώτα στην πρίζα το splitter με φίλτρο και συνδέσεις το router στην έξοδο adsl και το τηλέφωνο στο phone.

 

Αφού κάνεις τη δοκιμή, δες τα στατιστικά της γραμμής σου.

το έκανα, καμία διαφορά, τα ίδια στατιστικά παίρνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά πάσα πιθανότητα η γραμμή σου και η εγκατάστασή σου είναι πολύ καλές, οπότε θεωρώ ότι ακόμη και αν αποκλείσεις τις αχρείαστες πρίζες δεν θα δεις διαφορά.

 

Ωστόσο σε θεωρητική προσέγγιση του ερωτήματος υπάρχει ενδεχόμενο αχρείαστα καλώδια να σου ρίχνουν ελαφρά τον συγχρονισμό ακόμη και όταν δεν συνδέονται με τηλεφωνικές συσκευές.

Αυτό δεν είναι κανόνας αλλά, ειδικά σε απρόσεκτες εγκαταστάσεις, ενδέχεται κάποιο ζευγάρι να περνά κοντά από ισχυρά ρεύματα και να τραβά "θόρυβο" μεταφέροντάς τον παντού.

Για τον λόγω αυτό είθισται να χρησιμοποιείται οριολωρίδα στις (ειδικά σε μεγάλες) εγκαταστάσεις ώστε εύκολα να αφαιροτοποθετούνται κατά το δοκούν τα ζεύγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεμπέρδεψα λίγο το χάος και άφησα 1 μπρίζα μέσα στο σπίτι.

 

Παραθέτω παρακάτω μια εικόνα να δείτε πως είναι τα καλώδια.

 

Τα καλώδια στον Κιντρινο κύκλο πάνε στην μπρίζα που έχω στο Σαλόνι.

 

Τα καλώδια που έχω γαλάζιο κύκλο πάνε στο δεύτερο δωμάτιο του σπιτιού.

 

Έχω ακόμα μια μπρίζα στην κρεβατοκάμαρα αλλά δεν βρήκα ποια καλώδια πάνε εκεί.

 

Τα καλώδια στον κόκκινο κύκλο, το κόκκινο και το μαύρο είναι τα 2 καλώδια που έρχεται το σήμα στο σπίτι μου. Είναι αυτά που έρχοντε απο τον ΟΤΕ για να έχω τηλέφωνο, στις δοκιμές που έκανα ήταν τα μόνα που δίναν "τόνο".

Σε αυτά τα 2 καλώδια ήταν κολουριασμένα-τυλιγμένα όλα τα απο πάνω.

 

Το Γκρί καλώδιο δεν μπαινει μέσα σε τοίχο, πάει εξωτερικά και έρχετε στην μπρίζα που έχω μέσα στο δωμάτιο που έχω το router. Σύνδεσα μόνο σε αυτό το καλώδιο τα καλώδια που έχουν σήμα και παίρνω τα στατιστικά:

 

 

 

 

Downstream Upstream : 16242 kbps  1023 kbps

 

SNR Margin: 8.5 dB  9.0 dB      

 

Line Attenuation: 9.9 dB  dB 4.7 dB  

 

Η ταχύτητα βελτιώθηκε πολύ λίγο, κυμαίνεται απο 16 έως 16,3 mpbs από 15,7 έως 16,0 που ήταν πριν, και το Attenuation μειώθηκε στα 10 dB απο τα 12 που ήταν πριν.

 

άμα το γυρίσουν απο τον ΟΤΕ σε interleaved θα έχω 17,5 mbps με fast path έχω 16~16,5.

 

Με την Forthnet είχα 19.5 ~ 20.0 mbps με fast path και την ίδια ταχύτητα και με interleaved (άντε να χανα κάνα μισό mbit αλλά όχι παραπάνω). Μάλλον οι διαφορές στην ταχύτητα οφείλονται εξ'ολοκλήρου στο SNR, γιατί με 10dB att έπρεπε να έχω παραπάνω ταχύτητα. Πείρα τον ΟΤΕ τηλέφωνο μου το γύρισαν σε 6 SNR για δοκιμή (μετά απο πολύ πρίξιμο) και έπιασα 21 mbps. Αλλά είχα 45ms στο ntua.gr και στο gr-ix.gr σε σχέση με τα 16ms που είχα στο fastpath. Ο ΟΤΕ δεν μου το αλλάζει σε fastpath + SNR 6 σε καμία περίπτωση. Αν θέλω μου το αφήνει σε SNR 6 + interleaved. Στη ερώτηση μου γιατί μου λέει ότι θα υπάρχουν αποσυνδέσεις και επιπλέον δεν το υποστηρίζει το φάσμα του ΟΤΕ.

Με λίγα λόγια κατάλαβα ότι για την γραμμή μου Forthnet ">" OTE και φθηνότερη όπως ακριβώς το είχα συμπεράνει σε παλιότερο thread μου. Τέσπα τουλάχιστον το μάθημα γίνεται πάθημα, όταν λήξει το συμβόλαιο πάμε σε Forthnet. :)

 

post-78505-0-33422000-1377528481_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να πας στην forthenet ποια η διαφορά και η forthenet την καλωδίωση του ΟΤΕ χρησιμοποιεί ιδιόκτητα δίκτυα δεν υπάρχουν ακόμη στην Ελλάδα όλοι εξαρτώνται από τον ΟΤΕ το μόνο στις άλλες εταιρείες πας για φτηνότερο τιμολόγιο έχω και εγώ forthenet καμιά  διαφορά από τον ΟΤΕ παίζει μεγάλο ρόλο και η απόσταση του σπιτιού σου από το κέντρο  του ΟΤΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...