Προς το περιεχόμενο

Φορτιση μπαταριας καινουργιου λαπτοπ


sarantatessera

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα καινουργιο λαπτοπ πρεπει να φορτιστει για αρκετη ωρα πριν ανοιχτει, οπως τα κινητα; Αν ναι, ποση ωρα ειναι καλο να το φορτισει κανεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτο για το αν ειναι καλυτερα να φοραει την μπαταρια ακομα κι οταν ειναι στο ρευμα (λειτουργει και ως ups) ή οχι (θερμαινεται περισσοτερο) ; Τι ειναι καλυτερο τελικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα καινουργιο λαπτοπ πρεπει να φορτιστει για αρκετη ωρα πριν ανοιχτει, οπως τα κινητα; Αν ναι, ποση ωρα ειναι καλο να το φορτισει κανεις;

αν το εκανες αυτο και σε νεας γενιας τηλεφωνα(τα τελευταια 5 χρονια στανταρ)τοτε κακως το εκανες.

για το φοραει τη μπαταρια οταν ειναι στο ρευμα

1)οταν τελειωσει η φορτιση τη διακοπτει απο μονο του λαπτοπ

2)ενδεχεται να εχει software που μπορεις να ρυθμιζεις το ποσο % θες να φορτιζει(ξερω οτι τα dell εχουν στανταρ)

3)σε περιπτωση διακοπης ρευματος εχασες ο,τι εκανες εκεινη την ωρα(αν ηταν καποια εργασια πχ; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O λόγος που προτείνεται να βγάζεις τη μπαταρία όταν είναι στο ρεύμα είναι επειδή αυτή θερμαίνεται άσκοπα και μειώνεται η διάρκεια ζωής της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε, αν καταλαβαινω καλα, απο τη στιγμη που εχεις ups, καλο ειναι να μη φοραει την μπαταρια το λαπτοπ, ενω αν δεν εχεις φυσικα και να την φοραει για να λειτουργει ως ups. Και στις δυο περιπτωσεις, προφανως, μια αποφορτιση και μια πληρης φορτιση που και που ειναι αναγκαια για να διευρυνθει η διαρκεια ζωης της μπαταριας.

Τα λεω καλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πληρης αποφορτιση δεν χρειαζεται,ουτε πληρες γεμισμα επισης απλα να "κουνηθει" λιγο.

Αν οι ερωτησεις σου παντως ειναι εγκυγκλοπαιδικες εχει καλως,αν απο την αλλη νομιζεις οτι θα εχεις ενα φορητο για 4-5 χρονια και θα σου αντεξει η μπαταρια μεχρι τοτε κακως το σκεφτεσαι ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και να κάνεις η μπαταρία έχει χρόνο ζωής συνήθως 2-3 χρόνια (οκ εξαρτάται και πόσο το χρησιμοποιείς βέβαια), τώρα αν το βγάζεις να μην ζεστένετε κτλ. άντε να της δώσης ένα 6 μηνο παραπάνω....ότι και να λέμε εγώ πιστεύω πως σε φορητό μετά απο 3 χρόνια πολύ απλά θες άλλη μπαταρία...

 

Αποψή μου...άστην επάνω μόνιμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ρωταω τοσο για να μαθω πως θα κρατησει πιο πολυ η μπαταρια. Ρωταω επειδη θελω να μαθω τι ειναι πιο καλο για τον φορητο: αν δηλαδη φοραει την μπαταρια για να λειτουργει και ως ups, το οποιο προφανως και ειναι καλο, ή αν ειναι πιο σωστο να μη φοραει την μπαταρια και να το εχεις σε ξεχωριστο ups για να μη θερμαινεται το λαπτοπ οπως εχω διαβασει καπου οτι μπορει να γινει.

 

Η αληθεια ειναι οτι εμενα με συμφερει με την μπαταρια πανω για να μην παιρνω καινουργιο ups μιας και το παλιο εχει χαλασει ή τελειωσε η μπαταρια του (δεν εχω καταλαβει), καποια στιγμη αναβε το κοκκινο λαμπακι και εβγαζε συνεχομενο ηχο. Τωρα το βαζω στην πριζα, το ανοιγω και δεν κανει τιποτα. Πλακα πλακα αν εχει καποιος καμια ιδεα και γι' αυτο, ας μου πει μπας και βγαλω ακρη, γιατι τωρα παιρνω καινουργιο υπολογιστη επειδη επαθα ζημια που δεν ειχα το παλιο (σταθερο) σε ups και με δυο απανωτες διακοπες ρευματος μου τον τσακισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέτε να παίζει τίποτα περίεργο με τις μπαταρίες των λάπτοπ;Έχω ένα λάπτοπ 4 χρόνια τώρα.Στα 2 χρόνια η μπαταρία ήταν gtp.Σε 2 λεπτά έκλεινε.Τον άφησα και εγώ μια φορά να κλείσει και τον ξαναάνοιξα αφού τον σύνδεσα στο ρεύμα και μου έδειχνε οτι έχει 30%Το έβγαλα απο το ρεύμα και έπαιξε κάνα μισάωρο έτσι.Μετά πάλι τα ίδια.Σε 2-3 λεπτά έσβηνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ρωταω τοσο για να μαθω πως θα κρατησει πιο πολυ η μπαταρια. Ρωταω επειδη θελω να μαθω τι ειναι πιο καλο για τον φορητο: αν δηλαδη φοραει την μπαταρια για να λειτουργει και ως ups, το οποιο προφανως και ειναι καλο, ή αν ειναι πιο σωστο να μη φοραει την μπαταρια και να το εχεις σε ξεχωριστο ups για να μη θερμαινεται το λαπτοπ οπως εχω διαβασει καπου οτι μπορει να γινει.

 

Η αληθεια ειναι οτι εμενα με συμφερει με την μπαταρια πανω για να μην παιρνω καινουργιο ups μιας και το παλιο εχει χαλασει ή τελειωσε η μπαταρια του (δεν εχω καταλαβει), καποια στιγμη αναβε το κοκκινο λαμπακι και εβγαζε συνεχομενο ηχο. Τωρα το βαζω στην πριζα, το ανοιγω και δεν κανει τιποτα. Πλακα πλακα αν εχει καποιος καμια ιδεα και γι' αυτο, ας μου πει μπας και βγαλω ακρη, γιατι τωρα παιρνω καινουργιο υπολογιστη επειδη επαθα ζημια που δεν ειχα το παλιο (σταθερο) σε ups και με δυο απανωτες διακοπες ρευματος μου τον τσακισε.

Απλά θέλει καινούργια μπαταρία το UPS όταν ανάβει συνέχεια κόκκινο και σφυράει σου λέει πως πάπαλα η μπαταρία...

 

Στο φορητό απλά άσε τη μπαταρία επάνω...δεν πρόκειτε να κερδίσεις κάτι σημαντικό απο το να τη βγάζεις και πολύ σωστά όπως είπαν τα παλικάρια θα έχεις πρόβλημα αν πέσει το ρεύμα...που μπορεί να σου βγάλει εκτός κανένα σύστημα...(μια πιθανή περίπτωση λέμε τώρα)

Και μην αγοράζεις έτσι ούτε UPS ούτε τίποτα...πάρε ένα καλό πολύμπριζο ασφαλείας μονάχα ( της APC προτείνω ) και βάζε εκεί πάνω το laptop...και είσαι νομίζω μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...