Προς το περιεχόμενο

Φορτιση μπαταριας καινουργιου λαπτοπ


sarantatessera

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αδικος, δεν εχω καποιον ιδιαιτερο λογο, απλα βρηκα κατι που μου κανει σε προσιτη τιμη και το πηρα. Επισης, εχω σταθερο που θελει φτιαξιμο και καποια στιγμη μες στο χειμωνα θα το φτιαξω.

Τωρα, οσον αφορα το ups, αν ειναι μονο η μπαταρια και δεν ειναι καποια βλαβη (στο προσπεκτους ελεγε διακεκομενος ηχος και κοκκινο λαμπακι χαμηλη μπαταρια ενω συνεχομενος ηχος και κοκκινο λαμπακι βλαβη), θα την αντικαταστησω, αφου, απ' ο,τι ξερω σεν παει πανω απο 20€. Το θεμα ειναι μην την αγορασω τσαμπα, αν φταιει κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάω μιας και είδα και το νήμα που αναζητούσες λαπτοπ (προφανώς ούτε τότε υπήρχε ιδιαίτερος λόγος).

Αν αναλογιστεί κανείς πως θα τον έχεις σα σταθερό (φαίνεται προφανές εδώ αφού θέλεις να τον κουμπώσεις σε ups), καθώς και τα χαρακτηριστικά που αναζητάς:

 

α) Να μην κολλαει, τουλαχιστον οχι ευκολα.
β) Να "τρεχει" σχετικα γρηγορα. Κυριως για διαδικτυο(βιντεακια και skype), office και για να βλεπω ταινιες. Εδω νομιζω εχει να κανει με τις μνημες RAM, ετσι δεν ειναι;
γ) Να μην θερμαινεται γρηγορα. Εδω αν θελετε μου προτεινετε τροπους για να το πετυχω - π.χ. ξερω οτι υπαρχουν καποιες βασεις που βοηθουν, αν και θα ηθελα να μην ξεφυγω απ' τα 450€.

τότε η επιλογή σου για λάπτοπ είναι ξεκάθαρα λάθος.

Όπως είπε και ο disqualified ακυρώνεις από μόνος σου τη φορητότητα του, χαρακτηριστικό που δεν χρειάζεσαι, παρ'όλαυτα θυσίασες τα παραπάνω χαρακτηριστικά που αναζητούσες για να το αποκτήσεις!

 

Χρήστες που κάνουν αυτή την επιλογή (παίρνουν λάπτοπ επειδή είναι μοδάτα) συνήθως το μετανιώνουν.

Δεν είναι σκοπός μου να σου τη μπω, μου έκανε απλά εντύπωση το γεγονός αυτό και νόμιζα πως δεν τον είχες αγοράσει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω γιατι ειναι λαθος επιλογη (και μαλιστα "ξεκαθαρα"!!!) απο τη στιγμη που καλυπτει τις αναγκες μου. Επισης δεν καταλαβαινω πως "θυσιασα" τα χαρακτηριστικα που αναζητω. Εννοω οτι δεν καταλαβαινω πως εβγαλες αυτο το συμπερασμα... Και εννοειται οτι δεν το παιρνω επειδη ειναι "μοδατο" (αληθεια, ειναι; ). Ειλικρινα, δεν απανταω για να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου, απανταω κυριως επειδη δεν βρισκω που στηριζεται η λογικη σου και η "ξεκαθαρη" αποψη σου πως εκανα λαθος επιλογη.

Οπως και να 'χει παντως (λαθος - ξελαθος), τωρα ηδη το εχω παραγγειλει.

 

Οσον αφορα το ups τωρα, πιστευετε οτι αν παρω μπαταρια θα λυθει το προβλημα; 'Η παιζει να φταιει και τιποτα αλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυσίασες τα χαρακτηριστικά που αναζητάς γιατί εξ'ορισμού:

α) Θα κολλάει πιο εύκολα

β) Δε θα τρέχει τόσο γρήγορα

γ) Θα θερμαίνεται πάρα πολύ

(αυτά ήταν τα points που αναζητούσες) σε σχέση με ένα σταθερό στα ίδια χρήματα.

Συν όλα τα επιπλέον αρνητικά ενός laptop (δύσκολα αναβαθμίσιμο, πανάκριβο service κλπ).

Το μόνο πλεονέκτημα ενός laptop σε σχέση με ένα σταθερό είναι η φορητότητα - αδιάφορη στη περίπτωση μας.

Δε λέω πως δε καλύπτει τις ανάγκες σου & δε σερφάρει ή δε παίζει ταινίες - όλα το κάνουν - αλλά δεν έκανες σωστή αγορά κατά τη γνώμη μου.

Είναι κάτι που βλέπω πολλούς χρήστες να μετανιώνουν, που παίρνουν χωρίς να χρειάζονται φορητότητα.

Μοδάτο τρόπος του λέγειν. Πες πως αυτό είναι το trend, αυτά πλασάρουν, αυτά πείθουν τον απλό καταναλωτή πως χρειάζεται τα τελευταία χρόνια.

 

My 2 cents, όταν θέλεις "σταθερό", αγόρασε σταθερό. 

Δε τίθεται θέμα αντιπαράθεσης. Sorry για το offtopic. 

 

Το ups είναι νεκρό τελείως;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, καταλαβαινω τι εννοεις, ισως να εχεις και δικιο. Μου περασε κι απ' το μυαλο το σταθερο, αλλα τελικα κατεληξα στο λαπτοπ.

Το ups, ναι, ειναι τελειως νεκρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να πας σε κατάστημα πήγαινε με ηλεκτρονικά και δώστους να δουν το ups αν θέλει μπαταρία. 

Αν ναι παίρνεις από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...