Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce 8 Series


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ΜΕΓΑΛΟ είναι που θα αξίζει και θα κάνει την διαφορά σε σχέση με τις τωρινές κάρτες μιας και θα βγει στα 20nm, τότε ίσως πω ό,τι αξίζει να στείλω την 670 μου και να πάω σε κάτι τέτοιο.

Έρχεται και το Witcher 3 που θα γονατίσει τα πάντα με το fur tech οπότε πρέπει να προετοιμαζόμαστε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλά νταξ οι άλλοι έβγαλαν και το χρονισμό, πριν να γίνει το binning :D

Prophet /Profit mode on: Οκ τότε να πώ και εγώ στον αέρα ότι το target για ~500μμ^2 πύρινα είναι μεταξύ 850-1150 για δυο ή τρείς κουβάδες :p

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΜΕΓΑΛΟ είναι που θα αξίζει και θα κάνει την διαφορά σε σχέση με τις τωρινές κάρτες μιας και θα βγει στα 20nm, τότε ίσως πω ό,τι αξίζει να στείλω την 670 μου και να πάω σε κάτι τέτοιο.

Έρχεται και το Witcher 3 που θα γονατίσει τα πάντα με το fur tech οπότε πρέπει να προετοιμαζόμαστε :P

Φέξε Μάη μου να φας τριφύλλι, καλημέρα για αύριο, αφόδευσε η φοράδα στο αλώνι και άλλα τόσα χαριτωμένα για την μεθεπόμενη χρονιά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

“We will begin volume production of 20nms in the first quarter 2014. That's 90 days from now. 16nm will follow 20nm in one year. We view both 20nm and 16nm as virtually one node,” said Morris Chang, chief executive officer and chairman of TSMC, during a conference call with financial analysts


http://www.xbitlabs.com/news/other/display/20131022230815_TSMC_Shares_More_Details_Regarding_16nm_FinFET_and_20nm_Progress.html
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρουμε το λόγια του κατά λέξη, δεν προβλέπονται tape-outs για GPU στα 20nm (mobile computing, CPU and PLD).

Αντίθετα προβλέπονται στα 16 FinFET (mobile computing, CPU, GPU, PLD and networking applications).

Να ξέρει κάτι, ή τυχαίες λέξεις είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρουμε το λόγια του κατά λέξη, δεν προβλέπονται tape-outs για GPU στα 20nm (mobile computing, CPU and PLD).

Αντίθετα προβλέπονται στα 16 FinFET (mobile computing, CPU, GPU, PLD and networking applications).

Να ξέρει κάτι, ή τυχαίες λέξεις είναι;

 

Θα πουν στην nvidia οτι φτιαχνουν τα παντα σε 20 nm εκτος απο gpu...

 

Q1 του 2014 θα εχουμε maxwell στο σπιτι μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρουμε το λόγια του κατά λέξη, δεν προβλέπονται tape-outs για GPU στα 20nm (mobile computing, CPU and PLD).

Αντίθετα προβλέπονται στα 16 FinFET (mobile computing, CPU, GPU, PLD and networking applications).

Να ξέρει κάτι, ή τυχαίες λέξεις είναι;

Για να το πάρουμε από την αρχή: αντί να έχουν όπως στα 28nm: 28LP, 28HP, 28HPL, 28HPM και τα κέρατά μου τα τράγια θα έχεις πλέον ένα και μοναδικό 20SOC πρωτόκολλο για όλα. Πουθενά δεν λέει ότι δεν θα υπάρξουν GPUs πάνω σε αυτό, εκτός αν μου διαφεύγει κάτι.

 

Το 16 FinFET τώρα δεν είναι τυχαίο που λένε ότι το βλέπουν σαν "ένα πρωτόκολλο με τα 20-άρια" αφού δεν είναι τίποτε άλλο παρά 20nm+FinFET :P

 

Σιγά μην κράταγε την σημερινή εποχή κανούργιο πρωτόκολλο ένα χρόνο μόνο :D

Θα πουν στην nvidia οτι φτιαχνουν τα παντα σε 20 nm εκτος απο gpu...

 

Q1 του 2014 θα εχουμε maxwell στο σπιτι μας...

Το Logan παρασκευάζετε σε 28HPM πληροριακά και θα κυκλοφορήσει αρχές του 2014. Για το δεύτερο πολλά μπορούν να "υπάρξουν" ακόμα και πολύ νωρίτερα από ότι υπολογίζετε μερικοί απλά κανένας δεν ενδιαφέρεται για πολύ μικρούς πυρήνες.

 

Ο λόγος που κανένας IHV δεν θα τολμήσει να βγάλει στο πρώτο εξάμηνο του 14 πολύπλοκο πυρήνα στα 20SOC είναι απλά ότι θα στοιχίζει περισσότερο από ότι στα 28nm στις αρχές και ας είναι στο δεύτερο διαμετρικά μεγαλύτερος ο πυρήνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχες 2014 ε? Aυτο σημαινει οτι αντε  αλλους 3-4 μηνες το πολυ να μεινω με την 560 ti και μετα παω σε maxwell!!!

Ετοίμασε καμιά 600 ευρώπουλα και βλέπουμε όταν θα έχουμε φουσκοδεντριές ;)

 

***edit: και μια και το είδα στην άλλη ενότητα στο ενδιάμεσο πάρε και μια πιο πρόσφατη οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοίμασε καμιά 600 ευρώπουλα και βλέπουμε όταν θα έχουμε φουσκοδεντριές ;)

 

***edit: και μια και το είδα στην άλλη ενότητα στο ενδιάμεσο πάρε και μια πιο πρόσφατη οθόνη.

Τα εχω ηδη ετοιμα δεν ειναι προβλημα τα λεφτα. Πουλαω και την 560 ti κανω 560 ευρο και μου κανουν και εκπτωση οποτε θα την παρω πιο φθηνα! Για οθονη δεν το βλεπω μια χαρα ειναι και αυτην που εχω τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε τους mobile επεξεργαστες...

 

Ο Maxwell θα ειναι στα 20 nm και σε λιγους μηνες θα ειναι στα pc μας...

Σε 20HP, 20HPL ή 20ΗPM; Τώρα που το λέει ο ThReSh κάτι γνώριμο έχει το IP σου. Λες να το ψάξω ή να σε αφήσω για μερικά μηνυματάκια ακόμα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχω ηδη ετοιμα δεν ειναι προβλημα τα λεφτα. Πουλαω και την 560 ti κανω 560 ευρο και μου κανουν και εκπτωση οποτε θα την παρω πιο φθηνα! Για οθονη δεν το βλεπω μια χαρα ειναι και αυτην που εχω τωρα.

Not sure if srs. Πέραν του τι θα τον κάνεις τον καϊφέ σε 1280*1024 οθόνη, τα μάτια σου δεν τα λυπάσαι; Και μας λες ότι είναι και μια χαρά η οθόνη 10ετίας...

 

@Αίλουρος, τελικά θα βγει και 28nm maxwell πρώτα ή πάνε απευθείας σε 20nm; Επίσης σε μισώ για εκείνο το google-translated review από hardware.fr, ήταν κατατοπιστικότατο για τις διαφορές στην αρχιτεκτονική μεταξύ Hawaii/GK110 αλλά έχει μέλλον ακόμα το AI translation :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...