Προς το περιεχόμενο

Mac mini or Mbp για επεξεργασια εικόνας?


JoEone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!

Λογω επεξεργασίας εικόνας[φωτογράφος],πήρα την μεγάλη απόφαση και λεω να...μετακομείσω σε

OSX περιβάλλον[απο win7ultimate],εχω πιστεί πως για το σκοπό που το θέλω αξίζει η αλλαγή...

Το 'θέμα' μου λοιπον ειναι:με γύρω στα 1000e να πάρω καινούργιο macmini i7 `η macbookpro?

Με ενδιαφέρει να ειναι [`η να το κάνω]16gb+250ssd λογω της δουλειας, οπότε σε pro και να ηθελα δεν φτάνουν τα φράγκα..Να κοιτούσα σε mbp μεταχειρησμένο?Η φορητότητα και τα παιχνίδια δεν με ενδιαφέρουν καθόλου!!!Μήπως το mini λογω μεγέθους εχει πρόβλημα με πολύωρη,απαίτητικη εργασία??

ευχαριστώ εκ των προτέρων.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηγαινοντας σε mac os x για επεξεργασια εικονας, θα χασεις σε επιδοσεις κ αντοχη στο χρονο, οπως επισης θα παρεις κ αισθητα πιο αργο hardware για τα λεφτα που θα δωσεις.

Δεν ειναι τυχαιο οτι πολλοι που ασχολουνται με επεξεργασια εικονας κανουν την μεταβαση απο mac os x  σε windows, ενω πριν 10 χρονια σε αυτον τον τομεα τα mac επαιζαν μπαλα μονα τους.

 

Αλλα απο την στιγμη που πηρες την αποφαση, ας δουμε τις 2 επιλογες που εχεις.

Περα απο τις επιδοσεις, το σημαντικοτερο στην επεξεργασια εικονας ειναι η οθονη.

Τι οθονες εχεις αυτην την στιγμη?

 

Το mbp στα 1000€ ειναι το mbp 13" που εχει διπυρηνο επεξεργαστη σε σχεση με τον quad core του mac mini. Επισης, το mbp 13" εχει απο τις χειροτερες οθονες σε λαπτοπ αυτων των χρηματων με στριμοκωλη αναλυση 1280x800 , που ειδικα σε επεξεργασια εικονας δεν μπορεις να εισαι παραγωγικος.

Επιπροσθετα, στο mbp 13" μπορεις να συνδεσεις μονο μια εξωτερικη οθονη, εκτος αν τα σκασεις κ παρεις μια οθονη με thunderbolt που ειναι αισθητα ακριβες.

 

Οποτε απο αποψη επιδοσεων , αλλα και συνδεσιμοτητας με οθονες το mac mini με τον quad core i7(οχι δηλαδη το base model) ειναι αισθητα καλυτερη επιλογη στα 1000€ απο το mbp 13" που εχει διπυρηνο επεξεργαστη κ για να συνδεσεις 2 οθονες πρεπει να δωσεις αρκετα χρηματα..

Δεν θα εχεις θεμα με θερμοκρασιες μετα απο πολυωρη επεξεργασια με το mac mini. Με το mbp ισως κ να ειχες, που ειναι ακομα πιο στριμωγμενα τα πραγματα.

 

 

 

---------------------------------------

 

 

Τελος, χρησιμοποιεις photoshop? Μην ξεχνας οτι θα πρεπει να το ξανααγορασεις για mac os x. H αδεια για windows δεν ισχυει για mac os x.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν δεν σε ενδιαφέρει η φορητότητα τότε πήγαινε σε macmini, το έχω 2 χρόνια ανοιχτό,

μικρό σε όγκο, αθόρυβο, οικονομικότατο, ταχύτατο.

Βάλτου μνήμη όμως και εάν μπορείς 16GB.

Μην πέφτεις στην παγίδα του hardware τρέχει OSX.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ παίδες,μάλλον θα "γύρω" προς mac mini πλευρά..  :) Αλλωστε ακόμα και τα χρήματα για Mbp retina 15" να ειχα θα χρειαζόμουν 2η οθόνη για color accuracy(οχι οτι δεν ειναι καλή η retina,απλα ειναι μικρή..) .16gb σίγουρα θα βάλω,ακόμα και αν οφεληθεί μόνο το Lightroom..!

Διάβασα σε αλλα post εδω μέσα πως παιζει να φέρεις απο Amazon.uk ΧΩΡΙΣ επιπλέον φόρους/δασμούς κλπ,ισχύει αυτο??

Η αλήθεια ειναι πως αυτο που με κραταγε και δεν έκανα την αλλαγή νωρίτερα(εκτος του οικονομικού)ηταν κατα πόσο ευκολο `η οχι,ειναι να μάθεις να...βρήσκεις "πράγματα" οπως στα win.. :ph34r:

Το ομολογώ,δεν μπορω ν` αντέξω όλα τα προγράμματα γνήσια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ παίδες,μάλλον θα "γύρω" προς mac mini πλευρά..  :) Αλλωστε ακόμα και τα χρήματα για Mbp retina 15" να ειχα θα χρειαζόμουν 2η οθόνη για color accuracy(οχι οτι δεν ειναι καλή η retina,απλα ειναι μικρή..) .16gb σίγουρα θα βάλω,ακόμα και αν οφεληθεί μόνο το Lightroom..!

Διάβασα σε αλλα post εδω μέσα πως παιζει να φέρεις απο Amazon.uk ΧΩΡΙΣ επιπλέον φόρους/δασμούς κλπ,ισχύει αυτο??

Η αλήθεια ειναι πως αυτο που με κραταγε και δεν έκανα την αλλαγή νωρίτερα(εκτος του οικονομικού)ηταν κατα πόσο ευκολο `η οχι,ειναι να μάθεις να...βρήσκεις "πράγματα" οπως στα win.. :ph34r:

Το ομολογώ,δεν μπορω ν` αντέξω όλα τα προγράμματα γνήσια...

 

 

Εννοειται πως απο amazon.co.uk δεν πληρωνεις φορους.

 

Επισης, αν θελεις να δωσεις λιγοτερα χρηματα , μπορεις να κοιταξεις σε κατι μεταχειρισμενο με εγγυηση.

Πχ αυτο, που εχει ακριβως οτι θελεις (quad core, ssd, 16gb, εντος εγγυησης, πολυ-πολυ καλη τιμη, ετοιμο για χρηση πολλων ετων) :

http://www.insomnia.gr/classifieds/apple/macmini/182784-mac-mini-2012-i7-23ghz-ssd-hdd-16gb-ram/

 

Και ναι, μπορεις να βρισκεις "πραγματα" οπως στα win.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται πως απο amazon.co.uk δεν πληρωνεις φορους.

 

Επισης, αν θελεις να δωσεις λιγοτερα χρηματα , μπορεις να κοιταξεις σε κατι μεταχειρισμενο με εγγυηση.

Πχ αυτο, που εχει ακριβως οτι θελεις (quad core, ssd, 16gb, εντος εγγυησης, πολυ-πολυ καλη τιμη, ετοιμο για χρηση πολλων ετων) :

http://www.insomnia.gr/classifieds/apple/macmini/182784-mac-mini-2012-i7-23ghz-ssd-hdd-16gb-ram/

 

Και ναι, μπορεις να βρισκεις "πραγματα" οπως στα win.

Eυχαριστώ πολύ!Θα κάνω μια έρευνα αγοράς με τα νέα δεδομένα...Το mac mini αυτο το είδα,πράγματι με καλύπτει οσων αφορα τα specs..Οσων αφορά τα "πράγματα" που εγραψα παραπάνω,μη με παρεξηγείς,δεν εχω πρόβλημα να πληρώσω για καποιο πρόγραμμα οταν το "αντέχω".Απλα με τις τώρα οικονομικες δυσκολειες(και δουλεύοντας ουτε ημιαπασχόληση)δεν μπορω π.χ να γίνω και συνδρομητης του creative cloud... :fear:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ πολύ!Θα κάνω μια έρευνα αγοράς με τα νέα δεδομένα...Το mac mini αυτο το είδα,πράγματι με καλύπτει οσων αφορα τα specs..Οσων αφορά τα "πράγματα" που εγραψα παραπάνω,μη με παρεξηγείς,δεν εχω πρόβλημα να πληρώσω για καποιο πρόγραμμα οταν το "αντέχω".Απλα με τις τώρα οικονομικες δυσκολειες(και δουλεύοντας ουτε ημιαπασχόληση)δεν μπορω π.χ να γίνω και συνδρομητης του creative cloud... :fear:

 

Γιατι να σε παρεξηγησω?

 

Οπως σου ειπα, βρισκεις κ σε mac τα "πραγματα" που θελεις, ειδικα τα διασημα-διαδεδομενα.

Απλα ας μην το συνεχισουμε λογω κανονισμων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σωστα,εχεις απόλυτο δίκιο,αν μη τι αλλο να σεβαστώ το χώρο που μας φιλοξενεί!

Ευχαριστώ και πάλι,πάω να εξετάσω τις εναλλακτικές μου! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ασχολούμαι με αυτο που θές δηλαδή επεξεργασία εικόνας θα σου έλεγα:

- Επειδή στο γραφείο έχουμε και Windows Pc και iMAC Και Μac Mini,  Τρελές διαφορές Mac Και Windows PC δέν υπάρχουν , πέρα κάποιων ευκολιών που προσφέρουν τα mac. Προσωπικά προτιμώ Mac αλλα κάνεις την δουλειά σου και με windows pc χωρίς πρόβλημα. 

Θα διαφωνήσω με τον Haha οι περισσότεροι απο τους καλύτερους του χώρου έχουν Mac και μόνο, βέβαια αυτοί έχουν και το χρήμα για αυτη την πολυτέλεια.

 

- Βασικότερο απο το Mac ή PC , ειναι μια πολύ καλή οθόνη (π.χ eizo coloredge) 

- Επίσης σου λύνει τα χέρια μια καλη ταμπλέτα οπως η Wacom Intuos

 

Άν δεν έχεις τα δυο τελευταία και το Pc σου την παλευει ακόμα καλύτερη και πιο φτηνή επένδυση ειναι να επενδύσεις σε αυτά και στο μέλλον επενδύεις και σε ένα Mac Mini (τα οποία πιστευω θα αναβαθμιστούν σύντομα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνήσω με τον Haha οι περισσότεροι απο τους καλύτερους του χώρου έχουν Mac και μόνο, βέβαια αυτοί έχουν και το χρήμα για αυτη την πολυτέλεια.

offtopic:

Ισως δεν το εθεσα σωστα. Δεν ξερω τι εχουν οι περισσοτεροι , ποσο μαλλον τι εχουν οι καλυτεροι του χωρου, οπως λες.

Αυτο που ειπα ειναι οτι σε σχεση με το παρελθον, πολλοι περισσοτεροι εχουν windows pc. Αρκετοι εχουν κανει την μεταβαση σε windows, ενω παλιοτερα στην επεξεργασια εικονας κυριαρχουσαν τα mac.

 

Και αυτο ειναι λογικο οταν παιρνεις wintel workstation μηχανημα με το hardware, επιδοσεις και την αξιοπιστια του mac pro, με εξαιρετικη υποστηριξη κ εγγυηση, με επαγγελματικη καρτα γραφικων, αλλα στην τιμη ενος mac mini.

 

Πχ:

https://www.skroutz.gr/s/2580333/Dell-Precision-T1650-MT-E3-1225V2-8GB-500GB.html

https://www.skroutz.gr/s/2504090/Dell-Workstation-Precision-T3600-E5-1607-8GB-500GB.html

https://www.skroutz.gr/s/3526765/Dell-Precision-T3600-MT-E5-1620-8GB-2TB-Quadro-600.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και εγώ αυτο που λές θα ακολουθούσα ,προφανώς και θα πήγαινα σε ενα value for money workstation σαν αυτο.

 

Αλλα άμα έβγαζα τόσα λεφτά απο το επάγγελμα και δεν με ενδιέφερε τόσο το οικονομικό κομμάτι πολύ πιθανών να πήγαινα σε apple.

 

Δές ένα εξοπλισμό σαν και αυτό του συγκεκριμένου τύπου 

 .(ΟΚ η υπερβολή στο μεγαλείο της αλλα...συμβαίνει)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ φανφαρα κλπ, ενω η backup λυση που παρουσιαζει ειναι καπως "ερασιτεχνικη" για τα hardware resources που χρησιμοποιει(3 locations κλπ)

Ισως βεβαια γιατι τα δεδομενα που αποθηκευουν δεν ειναι τοσο production environments και databases, αλλα κυριως φωτογραφιες.

 

Δεν προσεξα καν αν αναφερει ποιο software για backup χρησιμοποιουν.

 

Συνηθως οι μεγαλες εταιριες(ισως βεβαια μεγαλυτερες απο αυτην) νοικιαζουν υπηρεσιες backup, πχ απο ibm/hp κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ασχολούμαι με αυτο που θές δηλαδή επεξεργασία εικόνας θα σου έλεγα:

 

- Επειδή στο γραφείο έχουμε και Windows Pc και iMAC Και Μac Mini,  Τρελές διαφορές Mac Και Windows PC δέν υπάρχουν , πέρα κάποιων ευκολιών που προσφέρουν τα mac. Προσωπικά προτιμώ Mac αλλα κάνεις την δουλειά σου και με windows pc χωρίς πρόβλημα. 

Θα διαφωνήσω με τον Haha οι περισσότεροι απο τους καλύτερους του χώρου έχουν Mac και μόνο, βέβαια αυτοί έχουν και το χρήμα για αυτη την πολυτέλεια.

 

- Βασικότερο απο το Mac ή PC , ειναι μια πολύ καλή οθόνη (π.χ eizo coloredge) 

- Επίσης σου λύνει τα χέρια μια καλη ταμπλέτα οπως η Wacom Intuos

 

Άν δεν έχεις τα δυο τελευταία και το Pc σου την παλευει ακόμα καλύτερη και πιο φτηνή επένδυση ειναι να επενδύσεις σε αυτά και στο μέλλον επενδύεις και σε ένα Mac Mini (τα οποία πιστευω θα αναβαθμιστούν σύντομα)

Θα συμφωνίσω με αυτά που λές!!...Χρήματα δυστυχώς δεν παιζουν αφθονα αλλα η φωτογραφία ειναι η δουλειά μου και ναι

Wacom intuos 5 medium touch+Eizo[CG 223W μάλλον..] color edge ειναι οι επόμενες συμαντικές αγορές μου[μετα απο `κει...με βλέπω να κάνω τράκα! :wacko: ]

Οσων αφορά το Mac,δεν ειναι οτι ειμαι Mac fanboy[οχι οτι εχω τπτ με οποιον ειναι..] απλα θεωρώ το Mac καλύτερο  εργαλείο για τη δουλεία που το θέλω(μετα απο πολύ ψάξιμο,φίλους,συνάδελφους,reviews κλπ...)

Οσο για το pc,φαντάσου οτι τωρα δουλεύω με το "οικογενειακό"[pentium® dual-core,4gb,32bit] και  σχεδόν αντέχει Lightroom5+Photoshop cs6+NIK silverEfexPro2 μαζί(!!!!!!!!).Κρασάρει τις περισσότερες φορές βέβαια[50%]

ευχαριστώ! :-)

 

Φυσικά και εγώ αυτο που λές θα ακολουθούσα ,προφανώς και θα πήγαινα σε ενα value for money workstation σαν αυτο.

 

Αλλα άμα έβγαζα τόσα λεφτά απο το επάγγελμα και δεν με ενδιέφερε τόσο το οικονομικό κομμάτι πολύ πιθανών να πήγαινα σε apple.

 

Δές ένα εξοπλισμό σαν και αυτό του συγκεκριμένου τύπου 

 .(ΟΚ η υπερβολή στο μεγαλείο της αλλα...συμβαίνει)

Χαχαχα παίδια μάλλον εχω δώσει λάθος εντύπωση...Εγω σαν φωτογράφος ειμαι ακόμα σχεδόν άνεργος,ημιαπασχόληση και αν δουλεύω(ειμαι και νέος σχετικά στον χώρο)για να πάρω αυτα που γράφω και θέλω... δεν πηγα διακοπές(φυσικά) και αλλα πολλά![μην λαικίζω κιολλας.. :P ]  Το videάκι το εχω ξαναδεί,κατα την γνώμη καλός ο Jase αλλα υπερβολικό για `μενα,για τα τώρα κυβικά μου.. (χωρις παρεξήγηση Rush13 ετσι??)

 

offtopic:

Ισως δεν το εθεσα σωστα. Δεν ξερω τι εχουν οι περισσοτεροι , ποσο μαλλον τι εχουν οι καλυτεροι του χωρου, οπως λες.

Αυτο που ειπα ειναι οτι σε σχεση με το παρελθον, πολλοι περισσοτεροι εχουν windows pc. Αρκετοι εχουν κανει την μεταβαση σε windows, ενω παλιοτερα στην επεξεργασια εικονας κυριαρχουσαν τα mac.

 

Και αυτο ειναι λογικο οταν παιρνεις wintel workstation μηχανημα με το hardware, επιδοσεις και την αξιοπιστια του mac pro, με εξαιρετικη υποστηριξη κ εγγυηση, με επαγγελματικη καρτα γραφικων, αλλα στην τιμη ενος mac mini.

 

Πχ:

https://www.skroutz.gr/s/2580333/Dell-Precision-T1650-MT-E3-1225V2-8GB-500GB.html

https://www.skroutz.gr/s/2504090/Dell-Workstation-Precision-T3600-E5-1607-8GB-500GB.html

https://www.skroutz.gr/s/3526765/Dell-Precision-T3600-MT-E5-1620-8GB-2TB-Quadro-600.html

Πωπωωω,τούμπανα τα εργαλεία "Hehe"...και θα δουλεύουν το ιδιο (αξιόπιστα/επιδόσεις) και αυτα ε??χωρις κρασαρίσματα κλπ

αν μη τι αλλο με βάζεις σε σκέψεις... :-)

Ο xeon κάνει για τη δουλειά που το θέλω(νεος είπαμε,σόρρυ..)

Δυστυχώς σας αφήνω για σήμερα,το πρωι ξυπνάω νωρίς,καλη συνέχεια και ευχαριστώ για τα tips!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...