Προς το περιεχόμενο

Case fans air flow απορία


gregpec2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Αγόρασα 4 fans 120mm με σκοπό να τα εγκαταστήσω στο κουτί μου έτσι ώστε να δροσίσει λιγάκι.
Το ερώτημα λοιπόν, μιας και είμαι άσχετος, είναι όπως λέει και ο τίτλος το airflow. Θέλω να εγκαταστήσω 1 στην μπροστινή όψη, 1 στην πίσω όψη, και 2 στο πάνω μέρος. Πως λοιπόν πρέπει να πηγαίνει το airflow? Κάνα σχεδιάγραμμα/photo θα εκτιμηθεί ιδιαιτερα :-)

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι οι fans είναι στις ίδιες στροφές;

Σίγουρα θα βάλεις ένα μπροστά να βάζει αέρα και ένα πίσω για να βγάζει... Ποιο είναι το κουτί σου;

 

Άσ'το, άχρηστο ποστ...

Τα είπε όλα ο universal soldier

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουτί μου είναι ένα εχμ.. turbo-x δυστυχώς, (το γιατί το έχω αναλύσει σε άλλο παλαιότερο post) όλα τα υπόλοιπα είναι επώνυμα.
Ωραία το μπροστά θα βάζει αέρα, το πίσω θα βγάζει, κάπως έτσι το φανταζόμουνα και εγώ, απλά είχα αμφιβολίες για τα πάνω. Τα πάνω θα βγάζουν και αυτά λοιπόν συμφωνα με το διάγραμμα. Ένα μονο fan δεν είναι λίγο για εισαγωγή αέρα όμως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι σιγουρος οτι παιρνει ανεμιστηρες στο επανω μερος?

ποια ψυχτρα εχεις στον επεξεργαστη σου και τι ψυχτρα εχει η καρτα γραφικων σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εισαι σιγουρος οτι παιρνει ανεμιστηρες στο επανω μερος?

ποια ψυχτρα εχεις στον επεξεργαστη σου και τι ψυχτρα εχει η καρτα γραφικων σου?

 

Ναι είμαι σίγουρος ότι παίρνει στο πάνω μέρος, γιατί μπορώ να δω τα slots. Η cpu έχει την stock ψύκτρα μιας και δεν κάνω oc. Η gpu είναι η gigabyte 7950 (στην οποία κάνω oc).

 

EDIT:

 

Έβαλα photos των τριών πλευρών του case

 

IMG_20130826_154647.jpg

 

IMG_20130826_152814.jpg

 

IMG_20130826_154533.jpg

Επεξ/σία από gregpec2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις;

 

Μια που ειπες οτι σε προβληματιζει οτι ενας ανεμιστηρας θα βαζει μονο αερα στο κουτι, εχεις θεση και στο κατω μερος και πλαγια στο κουτι για την τοποθετηση ανεμιστηρα εισαγωγης αερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να τα βάλεις και τα 4, βάλε ένα μπρος και ένα κάτω να βάζουν και ένα πισω και ένα πάνω να βγάζουν. 

Αλλιώς ένα μπροστά και ένα πίσω δε νομίζω να μη σε καλύψουν. Κοίτα να είναι και τακτοποιημένα τα καλώδια μέσα στο κουτι για να μην χαλάνε το airflow και θα είσαι κομπλε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που ειπες οτι σε προβληματιζει οτι ενας ανεμιστηρας θα βαζει μονο αερα στο κουτι, εχεις θεση και στο κατω μερος και πλαγια στο κουτι για την τοποθετηση ανεμιστηρα εισαγωγης αερα.

 

Εάν αναφέρεσαι στη 2η photo, αυτή απεικονίζει το πάνω μέρος :P

Οποτε με 2+2 fans νομίζω είμαι καλυμμένος? μπρός-πλαγια(in) / πίσω-πάνω(out)

 

 

@ Nikos

 

Δεν είναι καλύτερα πλαγια, και όχι από κάτω όμως? Μιας και πλαγια δεν ακουμπάει σε κάποια επιφάνεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πλάι κατα πασα πιθανοτητα θα σου χαλάει την ομοιόμορφη ροή του αέρα. Δοκίμασε αν θες και βάλτα όπως έχεις καλύτερες θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν αναφέρεσαι στη 2η photo, αυτή απεικονίζει το πάνω μέρος :P

Οποτε με 2+2 fans νομίζω είμαι καλυμμένος? μπρός-πλαγια(in) / πίσω-πάνω(out)

 

 

@ Nikos

 

Δεν είναι καλύτερα πλαγια, και όχι από κάτω όμως? Μιας και πλαγια δεν ακουμπάει σε κάποια επιφάνεια

 

Αναφερομαι στην πρωτη φωτογραφια οπου φαινεται καθαρα το φιλτρο και η θεση για τον κατω ανεμιστηρα. Το κουτι σου ειναι εξαλλου αντιγραφο του Coolerrmaster CM 690 που εχει κατω ανεμιστηρα.

Με 2 ανεμιστηρες να βαζουν και 2 να βγαζουν εισαι καλυμμενος.

Καλυτερα να βαλεις κατω τον ανεμιστηρα παρα πλαγια.

Οπως σου ειπε και ο Νικος δοκιμασε και πραττεις αναλογα.

Να ξερεις οτι πλαγια ο ανεμιστηρας αρκετες φορες δεν προσφερει τα αναμενομενα και ακουγεται περισσοτερο απο τους αλλους ανεμιστηρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα ok λοιπόν, έβαλα και τα 4 fans όπως είπαμε, έριξα και ένα καλο ξεσκόνισμα, και αμέσως είδα διαφορα στις θερμοκρασίες. Και μια χαζή ερώτηση: τα φίλτρα του κουτιού να τα αφήσω πάνω; (εκεί που είναι τα fans εννοώ), η να τα βγάλω για να περνάει ο αέρας ευκολότερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα ok λοιπόν, έβαλα και τα 4 fans όπως είπαμε, έριξα και ένα καλο ξεσκόνισμα, και αμέσως είδα διαφορα στις θερμοκρασίες. Και μια χαζή ερώτηση: τα φίλτρα του κουτιού να τα αφήσω πάνω; (εκεί που είναι τα fans εννοώ), η να τα βγάλω για να περνάει ο αέρας ευκολότερα?

 

Να μην τα βγαλεις τα φιλτρα και ειδικα απο τους ανεμιστηρες εισαγωγης αερα, εκτος αν σου αρεσει να καθαριζεις το 

κουτι καθε τρεις και λιγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...