Προς το περιεχόμενο

2 συνδέσεις ΟΤΕ και VPN μεταξυ τους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν χρειαστεις κανα demo account σου δινω και το δικο μου που εχω σε forthnet να το δοκιμασεις.τωρα ποσο ευκολα θα το αλλαξεις με team viewer ειναι και αυτο ενα προβλημα.για το πιο πανω στο ειπα διοτι το εχω δει και σε ρουτερ που δεν εχουν sip και ειχα δει μια δυο παραξενιες για αυτο στο λεω μηπως και φταιει αυτο.στην καρτελλα nat το ειχα βρει σε ενα zte.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο modem είναι ?

Τουλάχιστον στα Thomson που έχω δοκιμάσει άμα κλεισεις το firewall δεν ανοίγει χύμα όλο το modem θέλει ανοιχτό firewall και manual port forwarding.

Port Forwarding έχει κανεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο modem είναι ?

 

Τουλάχιστον στα Thomson που έχω δοκιμάσει άμα κλεισεις το firewall δεν ανοίγει χύμα όλο το modem θέλει ανοιχτό firewall και manual port forwarding.

 

Port Forwarding έχει κανεις ?

στο thomson το ping για να παιξει θελει μια απο τις παρακατω εντολες αναλογα το ρουτερ.

ifadd name=PING_RESPONDER group=lan

ifadd name=PING_RESPONDER group=wan

 

ενω σε αλλα θελει

service system ifadd name=PING_RESPONDER group=wan

 

ενω για telnet Κτλ

υπαρχουν και αυτα.

service system modify name=TELNET state=enabled port=23

service system ifadd name=TELNET group=wan

service system modify name=PING_RESPONDER state=enabled log=enabled

και υπαρχουν και αλλες εντολες αναλογως πολλα με τα thomson

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aμα κάνει bridge το modem με το PC το management πάει στο pc και έτσι μπορεί να άνοιξει τα πάντα ευκολα. Βεβαια αυτό είναι security risk.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα zyxel και ενα sagem ειναι.

 

θα ενημερωσω αυριο γιατι σημερα δεν ειχα καθολου χρονο να το κοιταξω. ουσιαστικα θελω να κανω ενα port forward σε ενα firewall που βρισκεται πισω απο καθε router και εκει να στηθει το ipsec tunnel..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα zyxel και ενα sagem ειναι.

 

θα ενημερωσω αυριο γιατι σημερα δεν ειχα καθολου χρονο να το κοιταξω. ουσιαστικα θελω να κανω ενα port forward σε ενα firewall που βρισκεται πισω απο καθε router και εκει να στηθει το ipsec tunnel..

αμα υπαρχει firewall απο πισω πως και δεν εχουν βαλει το firewall να κανει κληση Pppoe ωστε να κανεις τα παντα στο firewall?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να σου πω.. το ειχα σκεφτει και αυτο αν δεν καταφερνα τα routerακια απλα να κανουν forward τις πορτες που θελω στα firewall.

 

τα firewall ειναι 2 linux based IPcop απο οσο ξερω. κατι τετοιο. δεν ξερω αν μπορουν να κανουν ΡΡΡοΕ κληση, φανταζομαι θα μπορουν. δεν εχω μπει βαθια στο configuration τους, ειδικα απο τη στιγμη που δεν εχει λυθει το θεμα connectivity μεταξυ των 2 γραμμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα εxεις 3α firewall το firewall του οτε, το firewall του modem, το firewall του IPcop  ( Μην πω και το firewall τον windows )  τότε καληνύχτα δεν θα βγάλεις άκρη ποτε.

- OK κλείσαμε το firewall του ΟΤΕ πάει το ένα firewall.

- Τώρα μένει να κανεις bridge το modem με το Ipcop για να μεινει στο τέλος ΜΟΝΟ 1 firewall.

Δεν τα είχες πει όλα αυτά από την αρχή , φταίει το setup σου και όχι ο ISP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να σου πω.. το ειχα σκεφτει και αυτο αν δεν καταφερνα τα routerακια απλα να κανουν forward τις πορτες που θελω στα firewall.

 

τα firewall ειναι 2 linux based IPcop απο οσο ξερω. κατι τετοιο. δεν ξερω αν μπορουν να κανουν ΡΡΡοΕ κληση, φανταζομαι θα μπορουν. δεν εχω μπει βαθια στο configuration τους, ειδικα απο τη στιγμη που δεν εχει λυθει το θεμα connectivity μεταξυ των 2 γραμμων.

αν τα κανεις bridge μετα τα port forward θα γινουν στο firewall οχι στο ρουτερ που απλα θα παιζει σαν modem.καποιοι αλλοι μετα κανουν One to one nat για να περναει ολο το traffic sto firewall κτλ.

 

 

απλα Ping στην wan θα πρεπε να μπορει να κανει και ας υπαρχει firewall πιο πισω εφοσον εχει κλεισει το firewall του οτε και δεν τον κοβει κατι μετα στο ρουτερ.και telnet στο ρουτερ θα μπορουσε να κανει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τι συμβαινει πισω απο τα router δεν εχει καμμια σχεση με αυτο που εξεταζουμε νομιζω. δεν πα να εχω PIX, ASA η οτιδηποτε, οι 2 router επρεπε να pingαρονται στη wan IP.

 

αν λυθει πρωτα αυτο το προβλημα, τοτε μπορω να ψαχτω και να δω πως θα στηθει το vpn. οσο δεν υπαρχει connectivity, παμε για βρουβες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεεε ναι μετά μένει ΜΟΝΟ το IPCOP πολλα firewall δεν πρέπει να βάζεις κανεις και το έχω δει παρα πολλές φορες και σε εταιρίες 2pla 3pla firewall λόγο φοβίας και δεν δουλεύει τίποτα μετά

όπου λαλούν πολλά ..."Firewall" αργή να ξημερώσει

 

Tο IPCOP είναι αρκετά καλο και μοιάζει με το Smoothwall  είναι υπεραρκετό και ασφαλές για να είναι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ firewall.

 

Τα είχα δοκιμάσει όλα τα Linux firewall πριν χρονια αλλα κατέληξα στο PFsense γιατί μονο αυτό κάνει σωστά Multi wan Loadbalancing / Failover. Τώρα για μια γραμμή σε bridge mode το IPCOP είναι super.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεεε ναι μετά μένει ΜΟΝΟ το IPCOP πολλα firewall δεν πρέπει να βάζεις κανεις και το έχω δει παρα πολλές φορες και σε εταιρίες 2pla 3pla firewall λόγο φοβίας και δεν δουλεύει τίποτα μετά

 

όπου λαλούν πολλά ..."Firewall" αργή να ξημερώσει

 

Tο IPCOP είναι αρκετά καλο και μοιάζει με το Smoothwall  είναι υπεραρκετό και ασφαλές για να είναι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ firewall.

 

Τα είχα δοκιμάσει όλα τα Linux firewall πριν χρονια αλλα κατέληξα στο PFsense γιατί μονο αυτό κάνει σωστά Multi wan Loadbalancing / Failover. Τώρα για μια γραμμή σε bridge mode το IPCOP είναι super.

να ηταν μονο οι εταιρειες.και στα σπιτια το ιδιο.13 firewall.το βασικο ειναι βεβαια πως θα κανει και ολες τις αλλαγες remotely...αν γινει καμια στραβη μετα βλεπω να μενει απεξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...