Προς το περιεχόμενο

ΣτΕ: Δεκτή αίτηση πτυχιούχου ΤΕΙ για αποζημίωση


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεκτή έκανε τo Συμβούλιο της Επικρατείας αίτηση πτυχιούχου των ΤΕΙ του τομέα Μηχανικών – Ηλεκτρολόγων, και αναίρεσε απόφαση του διοικητικού Εφετείου, το οποίο είχε απορρίψει αγωγή του για χρηματική ικανοποίηση από το Δημόσιο λόγω ηθικής του βλάβης.
 
Ο πτυχιούχος προσέφυγε στο Διοικητικό Πρωτοδικείο πριν από περίπου δέκα χρόνια αξιώνοντας αποζημίωση για ηθική βλάβη λόγω παραλείψεως των οργάνων του δημοσίου να εκδώσουν τα αναγκαία προεδρικά διατάγματα για την αναγνώριση των επαγγελματικών δικαιωμάτων των αποφοίτων ΤΕΙ και ειδικότερα του Μηχανικών – Ηλεκτρολόγων.
 
Αντίστοιχες αιτήσεις είχαν υποβληθεί και από άλλους πτυχιούχους άλλων τομέων των ΤΕΙ κατά της παράλειψης έγκαιρης έκδοσης παρόμοιων διαταγμάτων όταν το ΣτΕ στο παρελθόν είχε ακυρώσει τα τότε ισχύοντα διατάγματα για τα επαγγελματικά τους δικαιώματα.
 
Ο αιτών υποστήριζε με την αγωγή του ότι με την παράλειψη και καθυστέρηση του δημοσίου, περιορίστηκε η επαγγελματική του δραστηριότητα και το διοικητικό Πρωτοδικείο του επιδίκασε αποζημίωση 8.500 ευρώ λόγω ηθικής βλάβης.
 
Το Διοικητικό εφετείο έκανε δεκτή την έφεση του Δημοσίου και απέρριψε την αποζημίωση κρίνοντας ότι δεν εθίγησαν συνταγματικά δικαιώματα του.
Το ΣτΕ με την 2544/13 απόφαση του έκανε δεκτή την αίτηση του πτυχιούχου και έκρινε μη νόμιμα αιτιολογημένη την εφετειακή κρίση καθώς δέχτηκε ότι η έκδοση διαταγμάτων για τα επαγγελματικά δικαιώματα αποτελούσε δέσμια υποχρέωση της διοίκησης που πήγαζε ευθέως από το Σύνταγμα.
Έκρινε επίσης ότι η παράλειψη έκδοσης του διατάγματος σε σύντομο διάστημα αποτελούσε παράβαση των διατάξεων του συντάγματος για την ανώτατη εκπαίδευση και τα ΤΕΙ και την οικονομική – επαγγελματική ελευθερία, διότι αποστερούσε τον πτυχιούχο και από την δυνατότητα συμμετοχής στην οικονομική και κοινωνική ζωή και επομένως θεμελιώνεται ευθύνη του δημοσίου για χρηματική ικανοποίηση λόγω ηθικής βλάβης.
 
Η υπόθεση παραπέμφθηκε στο διοικητικό Εφετείο για νέα κρίση και προσδιορισμό της αποζημίωσης.

 

http://goo.gl/fYCX6o

 



Πολύ ενδιαφέρουσα είδηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτά με τα 'επαγγελματικά δικαιώματα' είναι βλακείες έτσι κι αλλιώς. Στην ουσία είναι 'προνόμια' για να δικαιολογούν τα διάφορα ΤΕΙ/ ΑΕΙ που δημιουργούσαν αφειδώς και δεν είχαν ανταπόκριση στην αγορά εργασίας. Δηλαδή μέχρι την τάδε ημέρα ο ένας δεν είχε το 'επαγγελματικό δικαίωμα' και ξαφνικά 'πουφ' δημιουργήθηκε, αλλά άργησε μια εβδομάδα να εφαρμοστεί και του δημιούργησε ψυχολογικό σοκ; Άμα είναι να κάνει μύνησει και για όλα τα προηγούμενα χρόνια που δεν είχε νόμιμα το 'επαγγελματικό δικαίωμα', ενώ είχε τις ίδιες γνώσεις.

 

Τέλος πάντων, αν η δικαιοσύνη θέλει να κάνει σωστά τη δουλειά της θα πρέπει να πάρει τα κεφάλια αυτών που έφταιγαν, ή να τους βάλει αυτούς να πληρώσουν για την ηθική βλάβη. Όχι κάνουμε τις βλακείες μας και την πληρώνει ο λαουτζίκος πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μας λες και λιγο το τι παιζει; Δεν ημαστε ολοι μηχανικοι.

Ενας ηλεκτρολογος μηχανικος ζητησε αποζημειωση για τα λεφτα που χανει επειδη δεν εχει επαγγελματικα δικαιωματα που εχουν αργησει να δωθουν και κερδισε.

 

Αυτά με τα 'επαγγελματικά δικαιώματα' είναι βλακείες έτσι κι αλλιώς. Στην ουσία είναι 'προνόμια' για να δικαιολογούν τα διάφορα ΤΕΙ/ ΑΕΙ που δημιουργούσαν αφειδώς και δεν είχαν ανταπόκριση στην αγορά εργασίας. Δηλαδή μέχρι την τάδε ημέρα ο ένας δεν είχε το 'επαγγελματικό δικαίωμα' και ξαφνικά 'πουφ' δημιουργήθηκε, αλλά άργησε μια εβδομάδα να εφαρμοστεί και του δημιούργησε ψυχολογικό σοκ; Άμα είναι να κάνει μύνησει και για όλα τα προηγούμενα χρόνια που δεν είχε νόμιμα το 'επαγγελματικό δικαίωμα', ενώ είχε τις ίδιες γνώσεις.

 

Τέλος πάντων, αν η δικαιοσύνη θέλει να κάνει σωστά τη δουλειά της θα πρέπει να πάρει τα κεφάλια αυτών που έφταιγαν, ή να τους βάλει αυτούς να πληρώσουν για την ηθική βλάβη. Όχι κάνουμε τις βλακείες μας και την πληρώνει ο λαουτζίκος πάλι.

Δεν μιλάμε για όλα τα ΤΕΙ αλλά για μηχανικούς ΤΕ και πιο συγκεκριμένα ηλεκτρολόγους.

Εσύ δηλαδή θεωρείς σωστό εμείς να μην έχουμε δικαιώματα και τα παιδιά από τα κολέγια να έχουν ε ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας ηλεκτρολογος μηχανικος ζητησε αποζημειωση για τα λεφτα που χανει επειδη δεν εχει επαγγελματικα δικαιωματα που εχουν αργησει να δωθουν και κερδισε.

 

Όχι ακριβώς.

 

Το κείμενο μιλα για ηθική βλάβη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ακριβώς.

 

Το κείμενο μιλα για ηθική βλάβη.

 

Όχι ακριβώς.

 

Το κείμενο μιλα για ηθική βλάβη.

Εχεις δικιο αλλα αφου λεει 

 

Ο αιτών υποστήριζε με την αγωγή του ότι με την παράλειψη και καθυστέρηση του δημοσίου, περιορίστηκε η επαγγελματική του δραστηριότητα και το διοικητικό Πρωτοδικείο του επιδίκασε αποζημίωση 8.500 ευρώ λόγω ηθικής βλάβης.

 

Δεν επρεπε να ζητησει διαφυγοντα κερδη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο αλλα αφου λεει 

 

Ο αιτών υποστήριζε με την αγωγή του ότι με την παράλειψη και καθυστέρηση του δημοσίου, περιορίστηκε η επαγγελματική του δραστηριότητα και το διοικητικό Πρωτοδικείο του επιδίκασε αποζημίωση 8.500 ευρώ λόγω ηθικής βλάβης.

 

Δεν επρεπε να ζητησει διαφυγοντα κερδη ?

 

Πως να ζητήσει διαφυγόντα κέρδη ?

 

Είχε "εξασφαλίσει" κατά οποιαδήποτε τρόπο κέρδη και του τα στέρησε κάποιος ?

 

 

Φαντάζομαι ότι μόνο στη ηθική βλάβη μπορούσε να πατήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως να ζητήσει διαφυγόντα κέρδη ?

 

Είχε "εξασφαλίσει" κατά οποιαδήποτε τρόπο κέρδη και του τα στέρησε κάποιος ?

 

 

Φαντάζομαι ότι μόνο στη ηθική βλάβη μπορούσε να πατήσει.

Σωστος  :-D

Αυτο που λενε οτι ολοι η ηλε/μηχ θα μπορουν να παρουν αποζημειωση το εχεις καταλαβει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί των ΤΕΙ που σπούδασαν σε σχολές με μειωμένα επαγγελματικα δικαιώματα και τώρα παραπονιούνται γιατί δεν σπούδασαν εξαρχής στις αντίστοιχες με πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα?

 

Εγώ είμαι Πολ.Μηχ. και οι αντίστοιχη ΤΕΙτζήδες μας έχουν πρήξει που δεν έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με μας προερχόμενοι από μια κατώτερη σχολή με λιγότερη γνώση και εφόδια. Αφού ήξεραν εξαρχής τι δικαιώματα δίνει αυτή η σχολή γιατί μπήκαν?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί των ΤΕΙ που σπούδασαν σε σχολές με μειωμένα επαγγελματικα δικαιώματα και τώρα παραπονιούνται γιατί δεν σπούδασαν εξαρχής στις αντίστοιχες με πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα?

 

Εγώ είμαι Πολ.Μηχ. και οι αντίστοιχη ΤΕΙτζήδες μας έχουν πρήξει που δεν έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με μας προερχόμενοι από μια κατώτερη σχολή με λιγότερη γνώση και εφόδια. Αφού ήξεραν εξαρχής τι δικαιώματα δίνει αυτή η σχολή γιατί μπήκαν?

 

Αν έχω καταλάβει σωστά την ιστορία (δε με απασχόλησαν ποτέ τα "δικαιώματα" μου ως μηχανικός ... στη δουλειά μου είναι κενές λέξεις), το θέμα δεν είναι ότι δεν έχουν εξισωθεί τα διακιώματα ΑΕΙ/ΤΕΙ αλλά ότι απλά δεν έχουν οριστεί των ΤΕΙ ..

...

ή κάτι τέτοιο τέλως πάντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχω καταλάβει σωστά την ιστορία (δε με απασχόλησαν ποτέ τα "δικαιώματα" μου ως μηχανικός ... στη δουλειά μου είναι κενές λέξεις), το θέμα δεν είναι ότι δεν έχουν εξισωθεί τα διακιώματα ΑΕΙ/ΤΕΙ αλλά ότι απλά δεν έχουν οριστεί των ΤΕΙ ..

...

ή κάτι τέτοιο τέλως πάντων.

 

Απ' ότι κατάλαβα η συγκεκριμένη είδηση αφορά τον μη ορισμό δικαιωμάτων συγκεκριμένου ΤΕΙ αλλά επί της ευκαιρίας ανέφερα και την παράλογη κατά την γνώμη μου απαίτηση εξίσωσης δικαιωμάτων ΑΕΙ/ΤΕΙ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...