Προς το περιεχόμενο

ΣτΕ: Δεκτή αίτηση πτυχιούχου ΤΕΙ για αποζημίωση


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

@Drlo έχουν οριστεί μεν, δεν τους καλύπτουν δε....

 

Τα επαγγελματικά δικαιώματα του τμήματος Ηλεκτρολογίας δεν έχουν ακόμη εκδοθεί 20 χρόνια μετά από την ίδρυση των Τ.Ε.Ι., παρά το ότι η Πολιτεία (ΥΠΕΠΘ & συναρμόδια Υπουργεία) έπρεπε –σύμφωνα με το Ν.1404/83. άρθρο 25, παρ.2, εδάφιο γ- να τα έχει εκδώσει «..το αργότερο έξι μήνες πριν την αποφοίτηση των πρώτων σπουδαστών Τ.Ε.Ι.»

Μέχρι σήμερα για τους Πτυχιούχους Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς Τ.Ε. δεν έχει εκδοθεί το αντίστοιχο Π.Δ. παρά τη γνωμοδότηση του Συμβουλίου Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (από το 1992).

Γι’ αυτό το τόσο σοβαρό θέμα υπάρχει καταδικαστική απόφαση σε βάρος του ελληνικού δημοσίου μετά από προσφυγή των ενδιαφερομένων (απόφαση Διοικητικού Πρωτοδικείου Αθηνών). 

Παρά ταύτα το Ελληνικό κράτος εξακολουθεί να κωφεύει έχοντας παραβιάσει εδώ και πολλά χρόνια την προθεσμία που το ίδιο έθεσε στον εαυτό του για την έκδοση των Ε.Δ.

Σήμερα οι Αρμόδιες Αρχές θεωρούν ότι για τις ειδικότητες Ηλεκτρολόγων, Μηχανολόγων & Ναυπηγών, ισχύουν τα αντίστοιχα δικαιώματα με αυτά των Υπομηχανικών, χωρίς βέβαια αυτά να μας αρκούν στο ελάχιστο καθώς είναι ξεπερασμένα και αναχρονιστικά (στηρίζονται σε Β.Δ. του 1935!!!!)

Αναμένοντας λοιπόν την έκδοση των Ε.Δ. παραθέτουμε αυτά τα οποία ισχύουν με το «Βασιλικό Διάταγμα» από το 1971 επί σχολής υπομηχανικών.

 

http://www.hlektrologoi-tei.gr/wrkRights.asp

 

 

 

Γενικά σωστό είναι να απαιτούν σαφή επαγγελματικά δικαιώματα.Το λάθος ήταν της πολιτείας εξ αρχής που τους ονόμασε μηχανικούς ανώτατης εκπαίδευσης. Μάλιστα επειδή προβάλουν πολύ το "ανώτατης εκπαίδευσης" και "τι παραπάνω έχουν οι άλλες σχολές μηχανικών από μας" έχουν γίνει πλέον ένας αχταρμάς θεωρητικών μαθημάτων (που γίνονται πολύ επιφανειακά) και κάποιων εργαστηρίων που γενικότερα είναι λίγο ότι να 'ναι.Για μένα έπρεπε να κάνουν κυρίως εργαστηριακά μαθήματα και να περιοριστούν σ' αυτά σε ένα 3ετές πρόγραμμα σπουδών έτσι ώστε και να είναι περισσότερο εξοικιωμένοι μ' αυτό , αλλά και να μην υπάρχει περιθώριο απαίτησης περαιτέρω δικαιωμάτων μόνο και μόνο λόγω του ενός επιπλέον έτους(4χρόνια).

Και θα πει τώρα κάποιος "είσαι αλλαζόνας είσαι εκείνο είσαι το άλλο" και μπλα μπλα και μλκίες τούμπανα, επειδή όμως τυχαίνει να ξέρω καλά καμιά δεκαριά άτομα που έχουν έρθει σχολή (ΗΜΜΥ ΕΜΠ) με κατατακτήριες από ΤΕΙ μπορώ να λέω αυτά που λέω και να δω τη διαφορά όχι μόνο σε θεωρητικό επίπεδο(που 'ναι αναμενόμενο) αλλά και σε πρακτικό/εργαστηριακό επίπεδο, όπου δεν πιστεύεις πραγματικά ότι έχουν έρθει από ΤΕΙ όλοι αυτοί. Και μιλάμε για τους καλύτερους μέσω κατατακτήριων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αντίστοιχες αιτήσεις είχαν υποβληθεί και από άλλους πτυχιούχους άλλων τομέων των ΤΕΙ κατά της παράλειψης έγκαιρης έκδοσης παρόμοιων διαταγμάτων όταν το ΣτΕ στο παρελθόν είχε ακυρώσει τα τότε ισχύοντα διατάγματα για τα επαγγελματικά τους δικαιώματα

 

Δηλαδη το ιδιο το ΣτΕ τους ακυρωσε τα επαγγελματικα δικαιωματα και τωρα του δινει αποζημιωση για παρηγορια. Παντως redonnin7 μην περιμενεις να παρεις λεφτα απο το πουθενα, μια υποθεση ειναι και μεχρι να τελεσιδικησει θα εχει βγει καποια λυση τυπου δινουμε ελαχιστα δικαιωματα και ξεμπερδευουμε.

 

Αυτοί των ΤΕΙ που σπούδασαν σε σχολές με μειωμένα επαγγελματικα δικαιώματα και τώρα παραπονιούνται γιατί δεν σπούδασαν εξαρχής στις αντίστοιχες με πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα?

 

Εγώ είμαι Πολ.Μηχ. και οι αντίστοιχη ΤΕΙτζήδες μας έχουν πρήξει που δεν έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με μας προερχόμενοι από μια κατώτερη σχολή με λιγότερη γνώση και εφόδια. Αφού ήξεραν εξαρχής τι δικαιώματα δίνει αυτή η σχολή γιατί μπήκαν?

Το θεμα με τα επαγγελματικα δικαιωματα εχει γινει γελοιο και πρεπει να ξεκαθαρισει καποια στιγμη. Υπαρχουν πολλα πραγματα που μπορει να κανει ενας τεχνολογος μηχανικος και δεν χρειαζεται διπλωματουχος μηχανικος αλλα πρεπει να ειναι ξεκαθαρα και απο την αρχη να ξερει ο καθενας την δουλεια του. Δεν μπορει να εχεις καποιους αποφοιτους χωρις δικαιωματα ή να επαφιεται στην συνδικαλιστικη πιεση για να αποκτησει καποιος δικαιωματα.

Οταν με το καλο μας αφησει χρονους το ΤΕΕ θα ξανα-ανοιξει η κουβεντα για ενα ποιο συγχρονο πλαισιο επαγγελματικων δικαιωματων των μηχανικων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και θα πει τώρα κάποιος "είσαι αλλαζόνας είσαι εκείνο είσαι το άλλο" και μπλα μπλα και μλκίες τούμπανα, επειδή όμως τυχαίνει να ξέρω καλά καμιά δεκαριά άτομα που έχουν έρθει σχολή (ΗΜΜΥ ΕΜΠ) με κατατακτήριες από ΤΕΙ μπορώ να λέω αυτά που λέω και να δω τη διαφορά όχι μόνο σε θεωρητικό επίπεδο(που 'ναι αναμενόμενο) αλλά και σε πρακτικό/εργαστηριακό επίπεδο, όπου δεν πιστεύεις πραγματικά ότι έχουν έρθει από ΤΕΙ όλοι αυτοί. Και μιλάμε για τους καλύτερους μέσω κατατακτήριων...

Το ιδιο μπορω να πω και γω για καθηγητες με Phd στο ΕΜΠ και δεν ξερουν που τους παν τα τεσσερα , οσο για τα δικαιωματα ειναι αστειο να μιλαμε δειτε ποσοι μηχανικοι ΑΕΙ/ΤΕΙ ειναι ανεργοι και μετα τσακωθειτε

 

 για τα δικαιωματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο μπορω να πω και γω για καθηγητες με Phd στο ΕΜΠ και δεν ξερουν που τους παν τα τεσσερα , οσο για τα δικαιωματα ειναι αστειο να μιλαμε δειτε ποσοι μηχανικοι ΑΕΙ/ΤΕΙ ειναι ανεργοι και μετα τσακωθειτε

 

 για τα δικαιωματα

 

Τι επιχείρημα είναι τώρα αυτό? Οι καθηγητές που λες έχουν τα πτυχία που πρέπει και υποτίθεται πως πέρασαν από εκπαίδευση και εξετάσεις ετών. Οι ΤΕΙτζήδες γιατί δεν πήγαν να τα πάρουν κι αυτοί αφού έχουν πρόβλημα με τα δικαιώματά τους?

Με αυτή την λογική μετά την λήψη πτυχίου θα πρέπει να γίνονται εξετάσεις για να πάρει κάποιος επαγγελματικά δικαιώματα ανεξαρτήτως πτυχίου και με βάση τις γνώσεις του. Άρα να δώσουμε και σε έναν μανάβη αν έτυχε να έχει τις γνώσεις και να καταργήσουμε τις σχολές  που περιλαμβάνουν πολυετή εκπαίδευση και εξετάσεις και σου δίνουν στο τέλος ένα χαρτί πως πέρασες απ αυτή την εκπαίδευση.

 

Ως προς την ανεργία που λες είναι ένας ακόμη λόγος να μην θέλω να μπουνε στον τομέα των επαγγελματικών μου δικαιωμάτων άλλοι τόσοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι κατάλαβα η συγκεκριμένη είδηση αφορά τον μη ορισμό δικαιωμάτων συγκεκριμένου ΤΕΙ αλλά επί της ευκαιρίας ανέφερα και την παράλογη κατά την γνώμη μου απαίτηση εξίσωσης δικαιωμάτων ΑΕΙ/ΤΕΙ.

Γιατι παραλογη φιλε μου εγω δεν λεω να ειμαι ισοτιμος με το πολυτεχνιο λεω να ειμαι με το ΑΕΙ δηλαδη Bachelor, το πολυτεχνιο ειναι 5ετις αρα ειναι πτυχιο μαζι με μαστερ κανω καπου λαθος ?

 

 

 

 

Φιλική συμβουλή ... άσε τα "δικαιώματα στο πτυχίο" και τα "όλα τα κιλά όλα τα λεφτά" και δες τι μπορείς να κάνεις με την καριέρα σου.

 

 

 Ξέρεις ότι σε πολλές δουλειές δεν σε παίρνουν γιατί δεν έχεις δικαιώματα, ξέρεις ότι έμενα μου έριξαν άκυρο από ξένο πανεπιστήμιο γιατί ήμουν από ΤΕΙ χωρίς να κοιτάξουν τίποτα άλλο.

 
Τώρα για το μέλλον τα πράγματα είναι παλούκια δεν πιστεύω να βρω δουλειά στην ειδικότητα μου εκτός αν βγει κανένας διαγωνισμός ΑΣΕΠ γιατί όλοι οι ιδιώτες θέλουν προϋπηρεσία και δεν έχω αφού κανένας δεν με εμπιστεύεται για το ξεκίνημά μου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γιατι παραλογη φιλε μου εγω δεν λεω να ειμαι ισοτιμος με το πολυτεχνιο λεω να ειμαι με το ΑΕΙ δηλαδη Bachelor, το πολυτεχνιο ειναι 5ετις αρα ειναι πτυχιο μαζι με μαστερ κανω καπου λαθος ?

 

 

Ε γιατί είναι παράλογη σου είπα στο ποστ μου.

Οι τίτλοι που λες δεν έχω πρόβλημα να ισχύουν αν δεν αλλάξουν τα επαγγελματικά δικαιώματα αλλά νόμιζα πως δεν συζητούσαμε για τίτλους αλλά για δικαιώματα άρα πας να τα διεκδικήσεις πλάγια μέσω αναβάθμισης του τίτλου?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

....

εκτός αν βγει κανένας διαγωνισμός ΑΣΕΠ γιατί όλοι οι ιδιώτες θέλουν προϋπηρεσία και δεν έχω αφού κανένας δεν με εμπιστεύεται για το ξεκίνημά μου.

 

 

αν το πλάνο σου είναι 

 

- αν και πότε θα βγει διαγωνισμός ΑΣΕΠ για την ειδικότητά σου

- αν θα περάσεις

- αν και πότε θα ξεκινήσεις να δουλέυεις εκεί που πέρασες

 

έχεις ήδη ξεκινήσει λάθος

 

 

ομολογώ ότι όταν ξεκίνησα εγώ τα πράγματα δεν ήταν ΤΟΣΟ σκατά όσο τώρα οπότε δεν έχω νοιώσει το αδιέξοδο που ζουν νεότεροι συνάδελφοι αλλά παρόλα αυτά νομίζω ότι δεν το έχεις σκεφτεί καλά το πράγμα

 

Φιλικά πάντα,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@Drlo έχουν οριστεί μεν, δεν τους καλύπτουν δε....

 

Τα επαγγελματικά δικαιώματα του τμήματος Ηλεκτρολογίας δεν έχουν ακόμη εκδοθεί 20 χρόνια μετά από την ίδρυση των Τ.Ε.Ι., παρά το ότι η Πολιτεία (ΥΠΕΠΘ & συναρμόδια Υπουργεία) έπρεπε –σύμφωνα με το Ν.1404/83. άρθρο 25, παρ.2, εδάφιο γ- να τα έχει εκδώσει «..το αργότερο έξι μήνες πριν την αποφοίτηση των πρώτων σπουδαστών Τ.Ε.Ι.»

Μέχρι σήμερα για τους Πτυχιούχους Ηλεκτρολόγους Μηχανικούς Τ.Ε. δεν έχει εκδοθεί το αντίστοιχο Π.Δ. παρά τη γνωμοδότηση του Συμβουλίου Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (από το 1992).

Γι’ αυτό το τόσο σοβαρό θέμα υπάρχει καταδικαστική απόφαση σε βάρος του ελληνικού δημοσίου μετά από προσφυγή των ενδιαφερομένων (απόφαση Διοικητικού Πρωτοδικείου Αθηνών). 

Παρά ταύτα το Ελληνικό κράτος εξακολουθεί να κωφεύει έχοντας παραβιάσει εδώ και πολλά χρόνια την προθεσμία που το ίδιο έθεσε στον εαυτό του για την έκδοση των Ε.Δ.

Σήμερα οι Αρμόδιες Αρχές θεωρούν ότι για τις ειδικότητες Ηλεκτρολόγων, Μηχανολόγων & Ναυπηγών, ισχύουν τα αντίστοιχα δικαιώματα με αυτά των Υπομηχανικών, χωρίς βέβαια αυτά να μας αρκούν στο ελάχιστο καθώς είναι ξεπερασμένα και αναχρονιστικά (στηρίζονται σε Β.Δ. του 1935!!!!)

Αναμένοντας λοιπόν την έκδοση των Ε.Δ. παραθέτουμε αυτά τα οποία ισχύουν με το «Βασιλικό Διάταγμα» από το 1971 επί σχολής υπομηχανικών.

 

http://www.hlektrologoi-tei.gr/wrkRights.asp

 

 

 

Γενικά σωστό είναι να απαιτούν σαφή επαγγελματικά δικαιώματα.Το λάθος ήταν της πολιτείας εξ αρχής που τους ονόμασε μηχανικούς ανώτατης εκπαίδευσης. Μάλιστα επειδή προβάλουν πολύ το "ανώτατης εκπαίδευσης" και "τι παραπάνω έχουν οι άλλες σχολές μηχανικών από μας" έχουν γίνει πλέον ένας αχταρμάς θεωρητικών μαθημάτων (που γίνονται πολύ επιφανειακά) και κάποιων εργαστηρίων που γενικότερα είναι λίγο ότι να 'ναι.

 

Δεν ξέρω στις άλλες σχολές τι έκαναν εγώ όμως έκανα αρκετά πράγματα και σε θεωρητικό και σε πρακτικό επίπεδο.
 
Στο θεωρητικό έκανα ανώτερα μαθηματικά δηλαδή διπλά ολοκληρώματα, la place , Fourier , δυναμοσειρές,σαε και και, ένα στα πρακτικά έκανα μηχανές, εγκαταστάσεις, ηλεκτρονικά, ηλεκτρονικά ισχύος και πολλά άλλα στα οποία έστηνα κύκλωμα απέξω. 

 

Ε γιατί είναι παράλογη σου είπα στο ποστ μου.

Οι τίτλοι που λες δεν έχω πρόβλημα να ισχύουν αν δεν αλλάξουν τα επαγγελματικά δικαιώματα αλλά νόμιζα πως δεν συζητούσαμε για τίτλους αλλά για δικαιώματα άρα πας να τα διεκδικήσεις πλάγια μέσω αναβάθμισης του τίτλου?

Τα κολεγια εχουν δικαιωματα εγω γιατι να μην εχω ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το πλάνο σου είναι 

 

- αν και πότε θα βγει διαγωνισμός ΑΣΕΠ για την ειδικότητά σου

- αν θα περάσεις

- αν και πότε θα ξεκινήσεις να δουλέυεις εκεί που πέρασες

 

έχεις ήδη ξεκινήσει λάθος

 

 

ομολογώ ότι όταν ξεκίνησα εγώ τα πράγματα δεν ήταν ΤΟΣΟ σκατά όσο τώρα οπότε δεν έχω νοιώσει το αδιέξοδο που ζουν νεότεροι συνάδελφοι αλλά παρόλα αυτά νομίζω ότι δεν το έχεις σκεφτεί καλά το πράγμα

 

Φιλικά πάντα,

Ρε φιλε μου σε καταλαβαινω τι θες να πεις αλλα εδω πηγα με πτυχιο ΤΕΙ για 3 κ 60 σε μαγαζι που πουλαει ηλεκτρολογικο εξοπλισμο και δεν με πηραν.

 

Οτι αγγελια βλεπω λεει με εργασιακη πειρα, ενας γνωστος βρηκε με κονε μετα απο πολυ καιρο δουλεια σε ηλεκτρολογιο να περναει συναγερμους, τι να λεμε τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τι επιχείρημα είναι τώρα αυτό? Οι καθηγητές που λες έχουν τα πτυχία που πρέπει και υποτίθεται πως πέρασαν από εκπαίδευση και εξετάσεις ετών. Οι ΤΕΙτζήδες γιατί δεν πήγαν να τα πάρουν κι αυτοί αφού έχουν πρόβλημα με τα δικαιώματά τους?

Με αυτή την λογική μετά την λήψη πτυχίου θα πρέπει να γίνονται εξετάσεις για να πάρει κάποιος επαγγελματικά δικαιώματα ανεξαρτήτως πτυχίου και με βάση τις γνώσεις του. Άρα να δώσουμε και σε έναν μανάβη αν έτυχε να έχει τις γνώσεις και να καταργήσουμε τις σχολές  που περιλαμβάνουν πολυετή εκπαίδευση και εξετάσεις και σου δίνουν στο τέλος ένα χαρτί πως πέρασες απ αυτή την εκπαίδευση.

 

Ως προς την ανεργία που λες είναι ένας ακόμη λόγος να μην θέλω να μπουνε στον τομέα των επαγγελματικών μου δικαιωμάτων άλλοι τόσοι.

 

 

Ηταν επιχειρημα του στυλ οτι στο ΤΕΙ δεν μαθαινουν τιποτα το ιδιο μπορω να πω και για το ΕΜΠ ή για οποιαδηπωτε σχολη ολοι ξερουμε τι αντιγραφες πεφτουν μεσα στις σχολες , οσο για τα δικαιωματα δεν με νοιαζει καθολου για η οικοδομη εχει σκασει και οπως ολοι ξερουμε ο ιδιωτης θα θα παρει καποιον που θα εχει προυπηρεσια και θα ξερει να κανει καλα την δουλεια του και δεν θα χει πτυχιο ωστε να του δινει πιο λιγα και θα εχει εναν τυπα που θα του δινει 200 € το μηνα για να βαζει απλα την υπογραφη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Βασιλιάδες έχουν παλάτι, εγώ γιατί να μην έχω;

Δεν εχω να σου δωσω παλατια και λεφτα εσυ αν εχεις πλουτη εγω εχω καρδια :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα κολεγια εχουν δικαιωματα εγω γιατι να μην εχω ? 

 

 

Μέχρι τώρα σε ότι απάντηση σου δίνω την προσπερνάς και κάνεις μια νέα ερώτηση.

Κολέγια ποια εννοείς? Τα ξένα πανεπιστήμια?

 

Ηταν επιχειρημα του στυλ οτι στο ΤΕΙ δεν μαθαινουν τιποτα το ιδιο μπορω να πω και για το ΕΜΠ ή για οποιαδηπωτε σχολη ολοι ξερουμε τι αντιγραφες πεφτουν μεσα στις σχολες , οσο για τα δικαιωματα δεν με νοιαζει καθολου για η οικοδομη εχει σκασει και οπως ολοι ξερουμε ο ιδιωτης θα θα παρει καποιον που θα εχει προυπηρεσια και θα ξερει να κανει καλα την δουλεια του και δεν θα χει πτυχιο ωστε να του δινει πιο λιγα και θα εχει εναν τυπα που θα του δινει 200 € το μηνα για να βαζει απλα την υπογραφη του.

 

Αυτό που λες για την εμπειρία ισχύει.

Τώρα για τις αντιγραφές και αυτά καλό θα ήταν να κρατήσουμε την συζήτηση και τα επιχειρήματα σε επίπεδο ενηλίκων. Αν προτείνεις να καταργήσουμε τις σχολές επειδή μπορεί να αντιγράφουν ή να λαδώνουν ή δεν ξέρω κι εγώ τι και να αποκτάς επαγγελματικά δικαιώματα μέσω ανεξάρτητων εξετάσεων είτε πήγες σε σχολή και πέρασες ένα σύνολο εκπαίδευσης και εξετάσεων ήδη, είτε είσαι μανάβης και διάβασες τότε τι να σου πω...

Κι αν αντιγράφουν και σε αυτές τις εξετάσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τώρα σε ότι απάντηση σου δίνω την προσπερνάς και κάνεις μια νέα ερώτηση.

Κολέγια ποια εννοείς? Τα ξένα πανεπιστήμια?

 

 

 

Εννοω τα μαγαζια που εχουν ανοιξει και καλα συνεργαζονται με ξενα πανεπιστήμια αμφιβολου αξιας

Σε τι δεν σου απαντησα πρακαλω ξαναρωτα αν αυτο νομιζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...