Προς το περιεχόμενο

Το "χρυσό" iPhone 5s και το οικονομικό iPhone 5c, πρωταγωνιστές σε νέο video


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παντως οπως και να εχει αν το "φτηνο" iphone ειναι καλυτερο απο το 5 τοτε περιμενει μεγαλη απογοητευση αυτους που το αγορασαν και περιμεναν να το πουλησουν ακριβα..και επισης αν ειναι καλυτερο τοτε πρεπει να υπαρξει η θεωρια γιατι ειναι τοσο ακριβο το 5 ενω η apple μπορει να παραγει τηλεφωνο και να το πουλησει φτηνοτερα....Εγω παντως στην Ελλαδα το κοβω να εχει 450 ευρω το 5c και θα ειναι στα 16 gb και κανα 550 στα 32,δεν νομιζω να βγαλει 64 για να μπορεσει να πουλησει το 5s οπου το 5s δεν θα εχει 16 γιγα εκδοση και πιθανον ειναι να βγει και 128 γιγα οπου θα εχει κανα χιλιαρικο..

 

 

Επισης περιμενω να διαβασω απο ατομα που θα δικαιολογουν τα 500 ευρω για το iphone 5c και ταυτοχρονα βρισκουν ακριβο το xbox one..

ναι ειναι ενα παραπονο κατα ενα τροπο...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το πρόβλημα δεν ειναι να ανανεώνει τις συσκευές της με γοργούς ρυθμούς, εφόσον και με ενα 4-4s ειναι κάποιος ικανοποιημενος

 

Το πρόβλημα ειναι να μην εχουν υποστήριξη τέτοιες συσκευές απο θέμα software.

Πχ. 3gs και να μην "παίρνει" skype γιατι χρειάζεται απο ios 5 και πάνω ενώ το 3gs φτάνει με το 4 ξέρω εγώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην με παρεξηγείτε μερικοί. Δεν λέω οτι πρέπει να αλλάζεις κινητό κάθε χρόνο! Εγω το iphone 4s το έχω 2,5 χρόνια και δεν προτίθεμαι να το αλλάξω μέχρι να μου χαλάσει τελείως. Απλά δεν μ'αρέσει αυτό που γίνεται απο όλες τις εταιρείες. Το να αγοράζεις κάτι 600€ και σε εναν χρόνο να κάνει 350€ είναι απλά ντροπή! Οχι επειδή θα το πουλήσεις σε χαμηλή τιμή, αλλα επειδή είναι μαλακία και σε κάνει να κλαις τα λεφτά σου.

 

Η apple το έχει παραχέσει γιατι ανανεώνει όλα τα μοντέλα της με ρυθμό απίστευτα γρήγορο. Παρτε σαν παράδειγμα τα ipad. Πάλι καλα που με τα laptop δεν είναι ετσι γιατι θα είχα τραβήξει κάτι φρίκες, ανελέητες!

 

Φαντάσου κάποιος που είχε αγοράζει το macbook pro 13.3 late 2011 με τον i5 στην τιμή των 1.259€ που έκανε τότε, και τώρα late 2013 να είχαν βγεί ήδη 3-4 "βελτιωμένα" μοντέλα. Ε του πούστη!

Και γιαυτο το λογο και δεν δινεις 600 και πλεον 750ευρο με αυτην την λογικη.Και για το Iphone 4 που αναφερθηκε για την τιμη του,ειχα διαβασει σε παλιοτερη ερωτηση σε μελος της apple για πιο λογο δεν ειχαν βγαλει φτηνο Iphone (το αρθρο ηταν του Δεκεμβριου αν θυμαμαι καλα)και ειχε απαντησει οτι''αφου με το που ριξαμε την τιμη στο Iphone 4 τα αγορασανε ολα σαν τρελοι.

Αρα οπως πρωτα το μεριδιο ευθυνης εχει ο καταναλωτης και μετα παει στην εταιρια.Και εγω προσωπικα πανω απο 350ευρο κινητο δεν προτεινω σε ατομα που ξερω οτι η χρηση τους θα ειναι κλασικα Internet,τηλεφωνα,και κανα παιχνιδι γιατι με παραπανω λεφτα απλα δεν θα κερδισει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην με παρεξηγείτε μερικοί. Δεν λέω οτι πρέπει να αλλάζεις κινητό κάθε χρόνο! Εγω το iphone 4s το έχω 2,5 χρόνια και δεν προτίθεμαι να το αλλάξω μέχρι να μου χαλάσει τελείως. Απλά δεν μ'αρέσει αυτό που γίνεται απο όλες τις εταιρείες. Το να αγοράζεις κάτι 600€ και σε εναν χρόνο να κάνει 350€ είναι απλά ντροπή! Οχι επειδή θα το πουλήσεις σε χαμηλή τιμή, αλλα επειδή είναι μαλακία και σε κάνει να κλαις τα λεφτά σου.

 

Η apple το έχει παραχέσει γιατι ανανεώνει όλα τα μοντέλα της με ρυθμό απίστευτα γρήγορο. Παρτε σαν παράδειγμα τα ipad. Πάλι καλα που με τα laptop δεν είναι ετσι γιατι θα είχα τραβήξει κάτι φρίκες, ανελέητες!

 

Φαντάσου κάποιος που είχε αγοράζει το macbook pro 13.3 late 2011 με τον i5 στην τιμή των 1.259€ που έκανε τότε, και τώρα late 2013 να είχαν βγεί ήδη 3-4 "βελτιωμένα" μοντέλα. Ε του πούστη!

Τα χεις σκεφτει διεξοδικα αυτα που λες? Καταρχας η apple και αν ΔΕΝ αλλαζει μοντελα συχνα. 1 το χρονο ειναι..

 

Κατα δευτερον, οταν πας και δινεις 600 - 800 η και 5 δις ευρω, τα δινεις γιατι πιστευεις οτι τα αξιζει αυτο που αγοραζεις, οχι γιατι, παροτι αυτο που αγοραζεις το θεωρεις μαλακια, ξερεις οτι δεν θα βγει αλλο καλυτερο. Εσυ απο οτι καταλαβα οταν πας και αγοραζεις iphone δνε το αγοραζεις γιατι πιστευεις οτι αξιζει τα λεφτα που δινεις αλλα γιατι ειναι το καλυτερο που υπαρχει. Ε περαστικα, τι να σου πω. 

Επισης,με την ιδια λογικη αλλα απτην αναποδη, εσυ αγορασες το i4s 600 καινουργιο, εγω που θα παω σημερα να το αγορασω σου φαινεται λογικο να δωσω τα ιδια λεφτα για μια συσκευη 2ετιας? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιλαμε που σε spec το Iphone 4s ειναι στα ιδια με το τελευταιο Ipod touch,βεβαια το 4s εχει μεγαλυτερη καμερα το pod μεγαλυτερη οθονη και ειναι πιο φτηνο....

Οπως και αναρωτιεμαι τι τιμη θα εχει το 4s με την κυκλοφορια του 5c.Θα ειναι πολυ αστειο να βλεπεις το Iphone 5c απο πλαστικο να ειναι πιο ακριβο απο το 4s με τη γνωστη κατασκευη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιλαμε που σε spec το Iphone 4s ειναι στα ιδια με το τελευταιο Ipod touch,βεβαια το 4s εχει μεγαλυτερη καμερα το pod μεγαλυτερη οθονη και ειναι πιο φτηνο....

Οπως και αναρωτιεμαι τι τιμη θα εχει το 4s με την κυκλοφορια του 5c.Θα ειναι πολυ αστειο να βλεπεις το Iphone 5c απο πλαστικο να ειναι πιο ακριβο απο το 4s με τη γνωστη κατασκευη....

Γιατί πόσο παραπάνω νομίζεις θα τους κοστίζουν τα υλικά κατασκευής; 5; 10 ευρώ; Την διαφορά στην τιμή την κάνει το hardware κ όχι το υλικό του σασι του κινητού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τολμίσει κάνα b***p και πει ότι αυτό δεν είναι μαρκετινγκ γιατί θα θυμώσω άσχημα.

 

σε κάποιες προηγούμενες ειδήσεις όπως αυτό με τα 40mpx της Sony ή με τα 450~ppi της LG μας κοπανάγατε ότι "είναι μαρκετινγκ" (και συμφωνώ)

 

μην μου πείτε τώρα ότι αυτό δεν είναι μαρκετινγκ γιατί θα χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο από την τρέλα σας!!

 

όπως είπαμε για την LG ότι πάνω από 350 περίπου ppi δεν έχει νόημα γιατί δεν το αντιλαμβανόμαστε, έτσι και σε αυτό που θα βγει τώρα, πολύ απλά!, δεν θα δείτε διαφορά γιατί και οι εφαρμογές δεν βοηθάνε.

 

Έλεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

 

Εντος θεματος τωρα, να που τελικα η apple αντιγραφει τη sammy και στο χρωμα...να τα λεμε και αυτα, μιας και η sammy ειχε σαμπανιζε συσκευη απτο 08

 

Την οποία samsung την είχε ήδη προλάβει η Nokia! Δεν τα θυμάσαι καλά! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την οποία samsung την είχε ήδη προλάβει η Nokia! Δεν τα θυμάσαι καλά! :P

Tην οποια τη Νοκια την προλαβε εταιρια που βγαζει χρωματα για βαψιμο!  :P

Αστα φαυλος κυκλος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την οποία samsung την είχε ήδη προλάβει η Nokia! Δεν τα θυμάσαι καλά! :P

Χαιρομαι που αρχιζεις και αντιλαμβανεσαι που το παω. Βεβαια, θα συνεχισει το "κακια samsung αντιγραφει" αλλα δεν βαριεσαι, εχουμε και ντοκουμεντα τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 5c δεν μου αρέσει εμφανισιακά, και αν κάνει κάνα 350-400 ευρώ θα είναι πεταμένα λεφτά, καλύτερα να πάρεις το 4s από το Internet (450-500eyrw).

 

Σαν παιχνίδι φαίνεται, το πλαστικό καθόλου ωραίο, ένα φτηνιάρικο πλαστικό φαίνεται...

Όσο για το σχήμα.. απαπα αυτό καλέ είναι στρογγυλές γωνίες.

Μας έχει συνηθίσει με άλλο shape και τώρα αυτό με τις στρογγυλές γωνίες είναι αυτοκτονία.

 

Σε άλλους πάνε οι στρογγυλές γωνίες, όχι στην αππλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην με παρεξηγείτε μερικοί. Δεν λέω οτι πρέπει να αλλάζεις κινητό κάθε χρόνο! Εγω το iphone 4s το έχω 2,5 χρόνια και δεν προτίθεμαι να το αλλάξω μέχρι να μου χαλάσει τελείως. Απλά δεν μ'αρέσει αυτό που γίνεται απο όλες τις εταιρείες. Το να αγοράζεις κάτι 600€ και σε εναν χρόνο να κάνει 350€ είναι απλά ντροπή! Οχι επειδή θα το πουλήσεις σε χαμηλή τιμή, αλλα επειδή είναι μαλακία και σε κάνει να κλαις τα λεφτά σου.

Ειδικά στα κινητά του Android, μέσα σε 3 χρόνια:

- Επεξεργαστές: Από μονοπύρηνο φτάσαμε σε 4 πύρηνους, χρονισμένους σε 2GHz

- RAM: Από 384ΜΒ στα 2GB 

- Οθόνη: Από 480x854 ανάλυση είμαστε πλέον στα 1080x1920 (!), με μεγαλύτερες οθόνες όχι απαραίτητα σε πολύ μεγαλύτερες διαστάσεις συσκευής

- Συνδεσιμότητα: 4G, DLNA, Wi-Fi direct, NFC, USB OTG, κτλ

Βάλε και τις κάρτες γραφικών και το OS, η εμπειρία χρήσης άλλαξε δραστικά.

 

Η πτώση των τιμών είναι δικαιολογημένη. Οι αρχικές τιμές πάλι, κατά την ταπεινή μου γνώμη, όχι. Για το λόγο αυτό δεν πρόκειται να πάρω κινητό με 600+ ευρώ αρχική, αλλά θα περιμένω ώστε με βάση τα προσωπικά μου κριτήρια να εξορθολογιστεί η τιμή του.

 

Το ίδιο ισχύει και για τα tablets. Η αγορά των laptops είναι πιο κορεσμένη και εντελώς διαφορετική. Η αλήθεια είναι ότι το 4S ίσως να είναι και καλύτερη αγορά από το 5c, αν και πιστεύω ότι θα σταματήσει η διάθεσή του για να μην υπάρξει κανιβαλισμός των πωλήσεων του 5c.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...