Προς το περιεχόμενο

Το "χρυσό" iPhone 5s και το οικονομικό iPhone 5c, πρωταγωνιστές σε νέο video


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε μου η άφιξη του 5c σημαίνει πολλά...μην κοιτάς μόνο την επιφάνεια...Κάποια άτομα έχουν δώσει 700 € για το iphone 5, δεν μπορεί ή apple και η κάθε apple να το ακυρώνει αυτό έτσι απλά..

 

Ασε που είναι ΤΡΑΓΙΚΟ κάθε Σεπτέμβριο να αλλάζουν τα κινητά! ΕΛΕΟΣ!! το 4s που έχω, τον οκτώμβριο θα θεωρείτε αρκετά παλιό! Το Iphone 4 θα θεωρείτε αρχαιολογία... Πάλι καλα που το macbook pro που έχω είναι ακόμα "new!"

 

 

Σαμπανιζέ... Ξανθιά με πλατινέ μαλλι, trumpstamb στον πισινό, ρόζ φόρμα και φουτεράκι καθημερινή του στυλ πάω καφέ για μπουρνάζι, νύχια ακρυλικά τιγρέ, γυαλί gucci και iphone 5s σαμπανιζέ!

 

 

Παιδιά μην με παρεξηγείτε μερικοί. Δεν λέω οτι πρέπει να αλλάζεις κινητό κάθε χρόνο! Εγω το iphone 4s το έχω 2,5 χρόνια και δεν προτίθεμαι να το αλλάξω μέχρι να μου χαλάσει τελείως. Απλά δεν μ'αρέσει αυτό που γίνεται απο όλες τις εταιρείες. Το να αγοράζεις κάτι 600€ και σε εναν χρόνο να κάνει 350€ είναι απλά ντροπή! Οχι επειδή θα το πουλήσεις σε χαμηλή τιμή, αλλα επειδή είναι μαλακία και σε κάνει να κλαις τα λεφτά σου.

 

Η apple το έχει παραχέσει γιατι ανανεώνει όλα τα μοντέλα της με ρυθμό απίστευτα γρήγορο. Παρτε σαν παράδειγμα τα ipad. Πάλι καλα που με τα laptop δεν είναι ετσι γιατι θα είχα τραβήξει κάτι φρίκες, ανελέητες!

 

Φαντάσου κάποιος που είχε αγοράζει το macbook pro 13.3 late 2011 με τον i5 στην τιμή των 1.259€ που έκανε τότε, και τώρα late 2013 να είχαν βγεί ήδη 3-4 "βελτιωμένα" μοντέλα. Ε του πούστη!

@Leonidas_fs 

 

Kαι επειδη καποιοι εχουν δωσει 700 γιατι η αpple το ακυρωνει επειδη βγαζει πιο φτηνο κινητο?Μα ειναι αλλη κατηγορια προφανως για εκεινους που θελουν να εχουν os εμπειρια με φτηνοτερη συσκευη.Αλλες εταιρειες ειναι αυτες που βγαζουν συνεχεια μοντελα και ξεφτυλιζονται οι τιμες των προηγουμενων μην μπερδευεσαι .Αν εξαιρεσεις μια φορα που το εκανε με το ipad δεν ειναι επιχειρημα αυτο.

Μια φορα τον χρονο  να ανανεωνονται τα μοντελα με τον ρυθμο που τρεχουν οι τεχνολογικες εξελιξεις ειναι πολυ λογικο χρονικο διαστημα.

 

@aris1986

 

Kατι μου λεει πως θα ηθελες να το φας αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 105
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@Leonidas_fs 

 

Kαι επειδη καποιοι εχουν δωσει 700 γιατι η αpple το ακυρωνει επειδη βγαζει πιο φτηνο κινητο?Μα ειναι αλλη κατηγορια προφανως για εκεινους που θελουν να εχουν os εμπειρια με φτηνοτερη συσκευη.Αλλες εταιρειες ειναι αυτες που βγαζουν συνεχεια μοντελα και ξεφτυλιζονται οι τιμες των προηγουμενων μην μπερδευεσαι .Αν εξαιρεσεις μια φορα που το εκανε με το ipad δεν ειναι επιχειρημα αυτο.

Μια φορα τον χρονο  να ανανεωνονται τα μοντελα με τον ρυθμο που τρεχουν οι τεχνολογικες εξελιξεις ειναι πολυ λογικο χρονικο διαστημα.

Aν και στα λοιπα συμφωνω, το bold τι κουλο ειναι? Ξεφτυλιζονται? Really? Δηλαδη ας πουμε ειναι ξεφτιλα το s3 να κανει 300ευρω, ενω το iphone4 στην ιδια τιμη ειναι λογικο? Θα μας τρελανετε ορισμενοι ετσι? Η τεχνολογια ΔΕΝ ειναι σαν τα οικοπεδα, εξελισεται ΚΑΘΕ μερα. Αυτο που χτες (ΝΑΙ, ΧΤΕΣ) ηταν καινουργιο και σουπερτουμπανο και κοστιζε Χ ποσο να κατασκευαστει και και και, σε 24 ωρες ειναι πλεον παρωχημενο και η κατασκευη του κοστιζει ψειρες. That's the way it works. Το να κρατιεται τεχνηεντως υψηλη η τιμη του για να μην κλαιγονται κατι ατομα (οπως αυτο που κανεις quote) το θεωρω ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ γελοιο. Το να ΜΗΝ πεφτει η τιμη ενος τεχνολογικου αγαθου μερα με τη μερα (ναι, ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΜΕΡΑ) ειναι παρανοια.

 

Μηπως θες να σου θυμισω ποσα πληρωνες πριν 10 χρονια για μια 64αρα isdn και ποσα πληρωνεις τωρα για μια 24αρα adsl? Να κανουμε παραπονα στον ΟΤΕ οτι ξεφτυλιζει τις τιμες που τις ριχνει τοσο πολυ η εκει δεν μας συμφερει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω s3 kai iphone 4 αν εβγαζε σε 4.5 ιντσες το 5 θα το αγοραζα χτες 4 οθονη το 2013 καλα κρασια ,μη λεμε χαζα η μεγαλη οθονη ειναι αλλο πραγμα βρε παιδι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην με παρεξηγείτε μερικοί. Δεν λέω οτι πρέπει να αλλάζεις κινητό κάθε χρόνο! Εγω το iphone 4s το έχω 2,5 χρόνια και δεν προτίθεμαι να το αλλάξω μέχρι να μου χαλάσει τελείως. Απλά δεν μ'αρέσει αυτό που γίνεται απο όλες τις εταιρείες. Το να αγοράζεις κάτι 600€ και σε εναν χρόνο να κάνει 350€ είναι απλά ντροπή! Οχι επειδή θα το πουλήσεις σε χαμηλή τιμή, αλλα επειδή είναι μαλακία και σε κάνει να κλαις τα λεφτά σου.

 

Η apple το έχει παραχέσει γιατι ανανεώνει όλα τα μοντέλα της με ρυθμό απίστευτα γρήγορο. Παρτε σαν παράδειγμα τα ipad. Πάλι καλα που με τα laptop δεν είναι ετσι γιατι θα είχα τραβήξει κάτι φρίκες, ανελέητες!

 

Φαντάσου κάποιος που είχε αγοράζει το macbook pro 13.3 late 2011 με τον i5 στην τιμή των 1.259€ που έκανε τότε, και τώρα late 2013 να είχαν βγεί ήδη 3-4 "βελτιωμένα" μοντέλα. Ε του πούστη!

Για αυτό δεν παίρνεις κινητό 600 ευρώ, περιμένεις να κάνει 300 για παράδειγμα

 

Πολλούς μας βολεύει αυτό και το τελευταίο που σκεφτόμαστε είναι να πουλήσουμε, τι να πουλήσουμε; Και να πάρουμε τι; Εγώ προσωπικά ότι παλιώσει το χαρίζω στην οικογένεια δε θα κάτσω να ασχοληθώ να διαπραγματευτω το 100αρικο στη 3ετία, ούτε θέλω να ντυνω το κινητό μου με καποτες για να μη γρατζουνιεται και να αρέσει στον επομένο

 

Το χρησιμοποιώ πολύ, προκύπτουν φθορές και το δίνω δωρεάν σε κάποιον που δε θα έχει πρόβλημα να το πάρει.

 

Οι αγοραπωλησίες ενδιαφέρουν κυρίως αυτούς που αλλάζουν κινητά κάθε χρόνο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχει βγει που έχει βγει off topic το θέμα, ας σχολιάσω κι εγώ :-Ρ

 

Η μεταπωλητική αξία μιας συσκευής έχει νόημα. Και έχει νόημα για όσους θέλουν πάντα το τελευταίο μοντέλο με το που βγει, είτε για μόστρα είτε γιατί είναι tech junkies είτε γιατί έτσι. Για παράδειγμα, παίρνω εγώ τώρα το 5S 750€. Τον επόμενο Σεπτέμβριο θα το πουλήσω 400€ και θα δώσω 350€ για το iPhone 6. And so on κάθε επόμενο Σεπτέμβριο. Οπότε θα μου βγαίνει το iPhone 350€ πλην της πρώτης φοράς. Δυστυχώς, δεν μπορεί να γίνει σε άλλη συσκευή αυτό μιας και π.χ. το S4 σε ένα χρόνο από την κυκλοφορία του δεν θα μπορεί να πωληθεί πάνω από 300€ μιας και καινούργιο θα κοστίζει 350€ τότε. Οπότε θα πρέπει να δώσω άλλα 450€. Κατά προσέγγιση δηλαδή, σε βάθος χρόνου μια συσκευή με καλή μεταπωλητική αξία βγαίνει πιο οικονομική από μια που δεν έχει.

 

Υπάρχει και η άλλη φιλοσοφία που κάποιον δεν τον απασχολεί να έχει την ναυαρχίδα μόλις κυκλοφορήσει και την παίρνει 6 μήνες μετά που θα έχει πέσει η τιμή της. Για παράδειγμα, παίρνω το S4 470€ τώρα που έχει πέσει και το κρατάω έναν χρόνο που θα το πουλήσω 300€ και θα δώσω άλλα 170€ για το S5. Αυτό είναι πιο δύσκολο να γίνει με το iPhone γιατί πέφτει πιο αργά η τιμή του απ' ό,τι στις άλλες συσκευές.

 

Οπότε δεν υπάρχει άσπρο-μαύρο αλλά έχει να κάνει με τα θέλω του καθενός.

 

 

Όσον αφορά στο 5c και κατά πόσο θα αντικαταστήσει το 5 στη γκάμα προϊόντων της Apple, προσωπική μου γνώμη είναι ότι είναι εντελώς παράλογο να συνεχίσει να κρατάει δύο αναλύσεις και να μην αποσύρει το 4S που έχει την "παλιά" ανάλυση. Εγώ πιστεύω ότι θα κρατήσει 5S, 5 και 5c.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειπαμε η apple εχει φτιαξει καλυτερο δικτυο.

δηλ.εχει εναν εισαγωγεα προς ευρωπη που καθοριζει τιμες...γι αυτο και δεν υπαρχουν τρελες διαφορες ουτες στα σκρουτζομαγαζα εδω και μηνες.

αυτο βγαινει ως θετικο γιατι κραταει τις τιμες και την ζητηση υψηλα...τοσο new οσο και used.

h samsung με το σ3 οδευε καλα μεχρι που βγαλε το 4αρη και εδειξε την αδυναμια της.Εβγαλαν οι πανηγυρτζιδες 10 εκδοσεις s4 και συνεχιζει και με την ευρωπαικη 8πυρινη!!!!!

κανει τα παντα να πουλησει χωρις να την νοιαζει το μαρκετινγκ κτλ.ξεστοκαρει-πουλαει οτι εχει για τα νουμερα σε χωμα τιμες και με αρκετους εισαγωγεις σε καθε χωρα!!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κανω μια μαντεψια να δω αν θα βγει αληθινη, και αν βγει αληθινη θα σας λεω "σας τα ελεγα εγω!!"

 

Λοιπον:

Το iphone 5c θα αντικαταστησει το ipod touch το οποιο θα σταματησει η παραγωγη του.

 

Τα υπολοιπα iphone θα συνεχιζονται να πωλουνται κανονικα οπως γινεται και τωρα, δηλαδη τα τελευταια τρια μοντελα 4s, 5, 5s θα πωλουνται κανονικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην με παρεξηγείτε μερικοί. Δεν λέω οτι πρέπει να αλλάζεις κινητό κάθε χρόνο! Εγω το iphone 4s το έχω 2,5 χρόνια και δεν προτίθεμαι να το αλλάξω μέχρι να μου χαλάσει τελείως. Απλά δεν μ'αρέσει αυτό που γίνεται απο όλες τις εταιρείες. Το να αγοράζεις κάτι 600€ και σε εναν χρόνο να κάνει 350€ είναι απλά ντροπή! Οχι επειδή θα το πουλήσεις σε χαμηλή τιμή, αλλα επειδή είναι μαλακία και σε κάνει να κλαις τα λεφτά σου.

 

 

 

Η apple το έχει παραχέσει γιατι ανανεώνει όλα τα μοντέλα της με ρυθμό απίστευτα γρήγορο. Παρτε σαν παράδειγμα τα ipad. Πάλι καλα που με τα laptop δεν είναι ετσι γιατι θα είχα τραβήξει κάτι φρίκες, ανελέητες!

 

 

 

Φαντάσου κάποιος που είχε αγοράζει το macbook pro 13.3 late 2011 με τον i5 στην τιμή των 1.259€ που έκανε τότε, και τώρα late 2013 να είχαν βγεί ήδη 3-4 "βελτιωμένα" μοντέλα. Ε του πούστη!

Τι το περάσαμε το iPhone, για μπάρα χρυσού επειδή θα βρει σε χρώμα σαμπάνιας;;; Ή γουστάρει κανείς να πουλάει μούρη ότι έχει ένα ακριβό κινητό και φοβάται ότι σε κανά τρίμηνο θα υποβαθμιστεί η αξία του και θα χάσει μούρη; Τα καταναλωτικά τεχνολογικά προϊόντα ανανεώνονται συνεχώς και ταχύτατα για να γυρνάει το χρήμα με φυσικό επακόλουθο την κάθετη πτώση των τιμών. Παίρνεις κινητό για να το χρησιμοποιείς ως μέσο επικοινωνίας (και διασκέδασης πλέον) και όχι για υποθήκη!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειπαμε η apple εχει φτιαξει καλυτερο δικτυο.

δηλ.εχει εναν εισαγωγεα προς ευρωπη που καθοριζει τιμες...γι αυτο και δεν υπαρχουν τρελες διαφορες ουτες στα σκρουτζομαγαζα εδω και μηνες.

αυτο βγαινει ως θετικο γιατι κραταει τις τιμες και την ζητηση υψηλα...τοσο new οσο και used.

 

 

Το να μενει η τιμη του new οσο και used για ποιο λογο ειναι "καλο" (δεν θα αναλυσω καν το για ποιο λογο ειναι χαζο). Περα απο την apple, δεν συμφερει κανεναν αλλο. Ναι οκ, εσυ θα του πουλησεις 50 ευρω ακριβοτερα, καποιος ομως θα το αγορασει και 50 ευρω ακριβοτερα, οποτε εν τελει οι καταναλωτες σαν συνολο ουτε κερδιζουν ουτε χανουν απο την μεταπωλητικη αξια. Αυτος που χανει ειναι αυτος που αγοραζιε καινουργια, οποτε εν τελει, μονο για την Apple ειναι θετικο. Αν εισαι μετοχος τοτε πασο, αν δεν εισαι, ψαξτο, κατι δεν παει καλα με σενα

 

 

κανει τα παντα να πουλησει χωρις να την νοιαζει το μαρκετινγκ κτλ.ξεστοκαρει-πουλαει οτι εχει για τα νουμερα σε χωμα τιμες και με αρκετους εισαγωγεις σε καθε χωρα!!!!

ΤΙΙΙΙ? Πουλαει σε τιμες χωμα? Μα πως τολμαει? Παω τωρα να πουλησω τις μετοχες μου
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού έχει βγει που έχει βγει off topic το θέμα, ας σχολιάσω κι εγώ :-Ρ

 

Η μεταπωλητική αξία μιας συσκευής έχει νόημα. Και έχει νόημα για όσους θέλουν πάντα το τελευταίο μοντέλο με το που βγει, είτε για μόστρα είτε γιατί είναι tech junkies είτε γιατί έτσι. Για παράδειγμα, παίρνω εγώ τώρα το 5S 750€. Τον επόμενο Σεπτέμβριο θα το πουλήσω 400€ και θα δώσω 350€ για το iPhone 6. And so on κάθε επόμενο Σεπτέμβριο. Οπότε θα μου βγαίνει το iPhone 350€ πλην της πρώτης φοράς. Δυστυχώς, δεν μπορεί να γίνει σε άλλη συσκευή αυτό μιας και π.χ. το S4 σε ένα χρόνο από την κυκλοφορία του δεν θα μπορεί να πωληθεί πάνω από 300€ μιας και καινούργιο θα κοστίζει 350€ τότε. Οπότε θα πρέπει να δώσω άλλα 450€. Κατά προσέγγιση δηλαδή, σε βάθος χρόνου μια συσκευή με καλή μεταπωλητική αξία βγαίνει πιο οικονομική από μια που δεν έχει.

 

Υπάρχει και η άλλη φιλοσοφία που κάποιον δεν τον απασχολεί να έχει την ναυαρχίδα μόλις κυκλοφορήσει και την παίρνει 6 μήνες μετά που θα έχει πέσει η τιμή της. Για παράδειγμα, παίρνω το S4 470€ τώρα που έχει πέσει και το κρατάω έναν χρόνο που θα το πουλήσω 300€ και θα δώσω άλλα 170€ για το S5. Αυτό είναι πιο δύσκολο να γίνει με το iPhone γιατί πέφτει πιο αργά η τιμή του απ' ό,τι στις άλλες συσκευές.

 

Οπότε δεν υπάρχει άσπρο-μαύρο αλλά έχει να κάνει με τα θέλω του καθενός.

 

 

Όσον αφορά στο 5c και κατά πόσο θα αντικαταστήσει το 5 στη γκάμα προϊόντων της Apple, προσωπική μου γνώμη είναι ότι είναι εντελώς παράλογο να συνεχίσει να κρατάει δύο αναλύσεις και να μην αποσύρει το 4S που έχει την "παλιά" ανάλυση. Εγώ πιστεύω ότι θα κρατήσει 5S, 5 και 5c.

 

Υπαρχει και η περιπτωση του τι θα προτιμουσα να ειχα αγορασει το 2010 και να χρησιμοποιω το 2013, το iphone 4 ή το galaxy s. Νομιζω η απαντηση ειναι προφανης

Επεξ/σία από disqualified
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...