Προς το περιεχόμενο

Συρία: Έτοιμες για στρατιωτική επίθεση οι ΗΠΑ


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως δεν είδα να φέρουν πουθενά την δημοκρατία.Αντίθετα τα κάνουν όλα σκ@τά και φεύγουν αφού πάρουν ό,τι θέλουν αφηνοντάς τες σε χειρότερη μοίρα να συνεχίσουν να σφάζονται.Αλλά μετά δεν κάνουν κάτι.Φέρανε την δημοκρατία.Δεν είναι μετά δική τους υπόθεση το τί θα κάνουν μετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 565
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εφοσον δεν εχει να κρυψει κατι για ποιο λογο δεν συνεργαζεται με τον ΟΗΕ

 

Διότι δεν είναι υποχρεωμένος να «συνεργαστεί», επειδή ο μπάρμπα Σαμ έχρισε εαυτόν, γενικό σερίφη/νταβατζή τού πλανήτη. Αξιοπρέπεια λέγεται αυτό...

 

 παρα προσπαθει να κοροιδεψει τους Αμερικανους με δικαιολογιες του στυλ "Σας εριξαν οι τρομοκρατες".  Αυτο δεν στεκει και τοσο για ποιο λογο να ριξουν αυτοι που λεει? αυτος δεν θελει τις ερευνες.

 

...αυτό δε στέκει;;; Η πιθανότητα να έριξαν τρομοκράτες; Ρωτάς «για ποιο λόγο να έριξαν τρομοκράτες;»...

 

...Ξέρω 'γω; Επειδή είναι ...τρομοκράτες και δε χρειάζονται λογική αιτιολόγηση για τις επιθέσεις τους, ίσως;

 

Στέκει δηλαδή, το ότι οι Σύριοι, ήθελαν να χτυπήσουν, να προκαλέσουν, ή να ...φοβερίσουν τους Αμερικανούς, με τις ελπίδες να γλυτώσουν, να βρίσκονται ...υπό το μηδέν; Μιλάς σοβαρά; 

 

Και με την Β.Κορεα πηγε να γινει κατι αλλα στο τελος ο χοντρουλης που τρολαριζε και ηταν ολο θα και θα δεν εκανε τιποτα οι Αμερικανοι ετοιμοι ηταν και εμενα προσωπικα κερδισαν τον σεβασμο μου ως προς αυτο ουτε γαυγιζανε τσαμπα και βερεσε ουτε τιποτα σου λεει εισαι μαγκας? προκαλεις? σε περιμενω. Αμα εχεις τα @@ σε περιμενω ελα. Εκει κινηθηκαν πολυ εξυπνα ειχαν στησει τις δυναμεις και περιμεναν.

 

Άλλο το «πήγε να γίνει κάτι» και άλλο το «έγινε». Άλλο το «προτάσσω την ισχύ μου και σού δείχνω ότι δε σε παίρνει να κάνεις μαγκιές» και άλλο το «είμαι βέβαιος πως ...θα(!) κάνεις μαγκιές (Ιράκ)», ή «είμαι βέβαιος ότι αυτά που μου λες για τρομοκράτες είναι παραμύθια (Συρία)», οπότε ...ντου! 

 

Αν υποστηριζεις Ρωσια τοτε να σου πω πως δεν υπαρχει χειροτερο βρωμοσκυλο απο τον Πουτιν.

 

Μη βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα. Αφενός είναι λανθασμένη τακτική, αφετέρου δεν έχουν την παραμικρή σημασία για τη συζήτησή μας.

 

Δεν ασχολήθηκα - ούτε και μ' ενδιαφέρει - με το αν και πόσο «βρωμόσκυλο» είναι ο Putin. Τη Ρωσία την ανέφερα, ως μια χώρα με την οποία μια ζωή βρίσκονται στα μαχαίρια οι Αμερικανοί, ως μια χώρα με απίστευτα πλουτοπαραγωγικά κοιτάσματα (σχεδόν κάθε είδους...), προς την οποία δε διανοούνται να «κουνηθούν» - όπως έκαναν με το Ιράκ και δείχνουν ότι θέλουν να επαναλάβουν με τη Συρία - διότι υπολογίζουν τη δύναμή της (με απλά λόγια: κλάνουν μέντες στη σκέψη των απωλειών που θα είχαν σε μια ενδεχόμενη σύγκρουση μαζί της, ανεξαρτήτως τού ποιος τελικώς θα επικρατούσε). 

 

Αν παλι υποστηριζεις ισλαμιστες ειναι καργα φανατισμενοι και αδιστακτοι.Με φανατισμενο δεν μπορεις να συνεργαστεις

 

Κράτος το οποίο μετράει σκάρτα 250 χρόνια «ιστορίας», βουτηγμένης από την πρώτη ημέρα της στο αίμα, στις αρπαγές εδαφών και στον αφανισμό ολόκληρων πληθυσμών οι οποίοι προϋπήρχαν στα εδάφη αυτά, αποτελεί τον ορισμό τού «αδίστακτου» και τού «φανατισμένου», ο οποίος ...αποφασίζει και διατάσσει «συνεργασίες» όπου και με όποιον τον βολεύει και τον συμφέρει.

 

Λέω δε ξανά: Ούτε «υποστηρίζω» κανέναν, ούτε και θα είχε κάποια σημασία για τη συζήτησή μας, αν το έκανα. Απλώς αναφέρω την ψυχρή αλήθεια, η οποία σε πολλούς δεν αρέσει...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Τουρκία δεν ήταν με τον Άξονα, έκανε την πάπια

 

 

 

Έχεις ένα δίκιο, αλλά παρείχε (μη επίσημα) βοήθεια στους γερμανούς όταν υποχωρούσαν απο την ρωσία, όσο και απο την Ελλάδα, αν δεν κάνω λάθος. Στα τέλη του πολέμου (κάτι μήνες πριν) "αποφάσισε" να ενταχθεί στο μέρος των συμμάχων (αφού έβλεπε την έκβαση του πολέμου) , χωρίς όμως να μην συμμετέχει πουθενά και σε καμία μάχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συρια,ειναι χαμένη υπόθεση και ο Ασαντ φταίει,οσο κανεις άλλος.

Δε γίνεται εν έτι 2012 να σκοτώνεις με άρματα μάχης ΔΙΑΔΗΛΩΤΕΣ.

Πλεον το πράγμα εχει ξεφύγει απο καθε έλεγχο,η Συρια εχει γινει μαγαζί των τρελών της περσιας και του λιβανου,ειδάλλως θα γινει των τρελών του Καυκάσου και των γύρω περιοχών..

 

Οποτε λογικά οι ΗΠΑ,θα προσπαθήσουν να ψιλόγονατίσουν τον Ασαντ,ωστε να προσέλθει στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων,με καλύτερους γιαυτους όρους.

Βεβαια,τπτ δεν συνεπάγεται ο,τι κι αυτος θα καμπτει,αφου δείχνει ο,τι ειναι αξιος διάδοχος του τυράννου πατερα του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διότι δεν είναι υποχρεωμένος να «συνεργαστεί», επειδή ο μπάρμπα Σαμ έχρισε εαυτόν, γενικό σερίφη/νταβατζή τού πλανήτη. Αξιοπρέπεια λέγεται αυτό...

 

 

1. ...αυτό δε στέκει;;; Η πιθανότητα να έριξαν τρομοκράτες; Ρωτάς «για ποιο λόγο να έριξαν τρομοκράτες;»...

 

...Ξέρω 'γω; Επειδή είναι ...τρομοκράτες και δε χρειάζονται λογική αιτιολόγηση για τις επιθέσεις τους, ίσως;

 

Στέκει δηλαδή, το ότι οι Σύριοι, ήθελαν να χτυπήσουν, να προκαλέσουν, ή να ...φοβερίσουν τους Αμερικανούς, με τις ελπίδες να γλυτώσουν, να βρίσκονται ...υπό το μηδέν; Μιλάς σοβαρά; 

 

 

Άλλο το «πήγε να γίνει κάτι» και άλλο το «έγινε». Άλλο το «προτάσσω την ισχύ μου και σού δείχνω ότι δε σε παίρνει να κάνεις μαγκιές» και άλλο το «είμαι βέβαιος πως ...θα(!) κάνεις μαγκιές (Ιράκ)», ή «είμαι βέβαιος ότι αυτά που μου λες για τρομοκράτες είναι παραμύθια (Συρία)», οπότε ...ντου! 

 

 

2. Μη βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα. Αφενός είναι λανθασμένη τακτική, αφετέρου δεν έχουν την παραμικρή σημασία για τη συζήτησή μας.

 

Δεν ασχολήθηκα - ούτε και μ' ενδιαφέρει - με το αν και πόσο «βρωμόσκυλο» είναι ο Putin. Τη Ρωσία την ανέφερα, ως μια χώρα με την οποία μια ζωή βρίσκονται στα μαχαίρια οι Αμερικανοί, ως μια χώρα με απίστευτα πλουτοπαραγωγικά κοιτάσματα (σχεδόν κάθε είδους...), προς την οποία δε διανοούνται να «κουνηθούν» - όπως έκαναν με το Ιράκ και δείχνουν ότι θέλουν να επαναλάβουν με τη Συρία - διότι υπολογίζουν τη δύναμή της (με απλά λόγια: κλάνουν μέντες στη σκέψη των απωλειών που θα είχαν σε μια ενδεχόμενη σύγκρουση μαζί της, ανεξαρτήτως τού ποιος τελικώς θα επικρατούσε). 

 

 

3. Κράτος το οποίο μετράει σκάρτα 250 χρόνια «ιστορίας», βουτηγμένης από την πρώτη ημέρα της στο αίμα, στις αρπαγές εδαφών και στον αφανισμό ολόκληρων πληθυσμών οι οποίοι προϋπήρχαν στα εδάφη αυτά, αποτελεί τον ορισμό τού «αδίστακτου» και τού «φανατισμένου», ο οποίος ...αποφασίζει και διατάσσει «συνεργασίες» όπου και με όποιον τον βολεύει και τον συμφέρει.

 

Λέω δε ξανά: Ούτε «υποστηρίζω» κανέναν, ούτε και θα είχε κάποια σημασία για τη συζήτησή μας, αν το έκανα. Απλώς αναφέρω την ψυχρή αλήθεια, η οποία σε πολλούς δεν αρέσει...

 

1. Η Ρωσια λεει οτι δεν υπαρχουν γενικα αποδειξεις οποτε και η Αμερικη μπορει να σου πει δεν υπαρχουν αποδειξεις για το αν αυτοι που εριξαν ηταν αντικαθεστωτικοι. Υπαρχει μεγαλος λακος εδω αμα τον Συριο τον ενδιεφερε οντως να βγει λαδι επρεπε να διευκολυνει τις ερευνες με καθε τροπο δηλαδη μου λες οτι οι ανταρτες κτυπησαν τον ΟΗΕ επειδη ηθελαν να φανει ο πρωθυπουργος τι ειναι τελοςπαντων υποπτος και να τον τεζαρουν οι Αμερικανοι?

 

2. Δεν ειναι βιαστικα τα συμπερασματα μου. Παρακολουθω εδω και καιρο το πως ξηγιεται η Ρωσια γενικοτερα και με το θεμα της Κυπρου και προσφατα με τις δηλωσεις Πουτιν. Θεωρω οτι ο Πουτιν ειναι μαζι με την χωρα του απο τους πιο ψυχρους υπολογιστες και υπουλους ανθρωπους. Τουλαχιστον ο Ομπαμα ειπε οχι αλλη λιτοτητα εδειξε πιο ανθρωπινος ΕΤΣΩ ΚΑΙ αυτο θα μου πεις απο αυτο πιαστηκες? ΝΑΙ ΕΣΤΩ και αυτο δειχνει προθεσεις ενω ο αλλος??? βγηκε και ειπε δε πα να ψοφησετε? χεστηκα αμα εχετε κριση ειστε η χειροτερη χωρα οικονομικα και λυπαμαι που εστω και ενας επενδυτης ηρθε σε σας και δεν εμεινε σε μενα. Και μετα μου λετε για ρωσους? κατω να τον εβλεπα τον Πουτιν δεν θα τον βοηθουσα

 

3. Εγω δεν ενοχλουμαι με το αν ο αλλος διατασει συνεργασια με εκεινον που τον συμφερει εξυπναδα λεγεται αυτο να συνεργαζεσαι με τους σωστους ανθρωπους ωστε να βγαινεις μπροστα. Πρεπει να δεχθουμε οτι καποιοι λαοι φερονται πιο εξυπνα και πανουργα απο εμας για αυτο και βρισκονται μπροστα.Αντι να τους ζηλευουμε να τους μισμουμε και να τους κραζουμε μηπως να βλεπαμε τι κανουν ????  Ειπα εξαρχης οτι αυτα που για τον Ελληνα ανηκουν στο "Δε βαριεσαι" για αλλους ειναι μεγιστης σημασιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ρωσοι δεν ειναι καλη φαρα να το ξερεις αυτο. Ειναι μακραν οι χειροτεροι και μαλιστα ειδατε και δηλωσεις Πουτιν για την Ελλαδα ο κυριος δεν τον ενδιαφερει αμα εσυ πεθαινεις θελει να παρει αυτος ΟΛΟΥΣ τους επενδυτες.

 

Για κινεζους δεν ξερω μονο οτι εχουν κομμουνισμο και το βιοτικο επιπεδο ειναι 0. Αυτα για τους φιλους μας τους κομμουνιστες εδω στο φορουμ. Να τα βλεπουν και να θυμουνται και τι εκανε το ΚΚΕ με τον 902.

 

Αυτό το κριτήριο αξιολόγησης τής ...φάρας τού άλλου, αναλόγως τού αν αυτά που κάνει ή λέει με συμφέρουν, πάντα θα με αφήνει άφωνο...

 

άμα δεν ήταν η Αμερική πίσω από το ΝΑΤΟ τώρα θα ήμασταν τούρκικη επαρχία.

 

Ενώ τώρα είμαστε ...αυτόνομοι. Εκτός κι αν η λέξη-κλειδί, δεν είναι το «επαρχία», αλλά το «τουρκική», οπότε 'ντάξει, δε γαμιέται!

 

απλα πεινανε επειδη οι μαυροι ειναι τεμπεληδες.

 

Γεια σου ρε περήφανε ...λευκέ! Να σού πω: Το δικό μας το χρωματάκι πως το κόβεις; Είμαστε κι εμείς μαυρούληδες, ή οφείλεται αλλού η τεμπελιά μας;

 

Μην γράφεις για να γράφεις....ψάξε το λίγο...

 

http://www.bbc.co.uk/greek/specials/115_africa/

 

Εσύ να μας κάνεις τη χάρη και να μην παραθέτεις links, εντάξει; Είπαμε: Πεινάνε διότι είναι τεμπέληδες...

 

...και μαύροι...

 

...και ξυπόλυτοι...

 

...και ανθρωποφάγοι...

 

...και να σκάσεις!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το κριτήριο αξιολόγησης τής ...φάρας τού άλλου, αναλόγως τού αν αυτά που κάνει ή λέει με συμφέρουν, πάντα θα με αφήνει άφωνο...

 

 

Ενώ τώρα είμαστε ...αυτόνομοι. Εκτός κι αν η λέξη-κλειδί, δεν είναι το «επαρχία», αλλά το «τουρκική», οπότε 'ντάξει, δε γαμιέται!

 

 

Γεια σου ρε περήφανε ...λευκέ! Να σού πω: Το δικό μας το χρωματάκι πως το κόβεις; Είμαστε κι εμείς μαυρούληδες, ή οφείλεται αλλού η τεμπελιά μας;

 

 

Εσύ να μας κάνεις τη χάρη και να μην παραθέτεις links, εντάξει; Είπαμε: Πεινάνε διότι είναι τεμπέληδες...

 

...και μαύροι...

 

...και ξυπόλυτοι...

 

...και ανθρωποφάγοι...

 

...και να σκάσεις!

 

Οταν ο αλλος λεει πραγματα που δεν συμφερουν την χωρα μου και την πατανε ειναι εχθρος μου εννοειται. Αλλο αν δεν εχω τα μεσα να τον πολεμησω οπως του αξιζει. Οι δηλωσεις Πουτιν εδειξαν μικροψυχια και ψυχρη υπολογιστικοτητα.Μπορουσε να μην σχολιασει καν. Ειναι εχθρος οταν ξηγιεται ετσι και δεν εχει φιλικη διαθεση απεναντι στην χωρα μας.

 

Για τους μαυρους επετρεψε μου να εχω πιο αξιοπιστη γνωμη εφοσον τους εχω δει πως δουλευουνε απο κοντα και ολες αυτες οι εκτασεις που εχουνε κατω στην Αφρικη ειναι ανεκμεταλευτες.Σοβατιζουν μια ωρα και κοιμουνται τις 3. Αυτο δεν νομιζω να γινεται στις ελληνικες οικοδομες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εσύ να μας κάνεις τη χάρη και να μην παραθέτεις links, εντάξει; Είπαμε: Πεινάνε διότι είναι τεμπέληδες...

 

...και μαύροι...

 

...και ξυπόλυτοι...

 

...και ανθρωποφάγοι...

 

...και να σκάσεις!

 

Ε καλά συγνώμη... σκάω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ο αλλος λεει πραγματα που δεν συμφερουν την χωρα μου και την πατανε ειναι εχθρος μου εννοειται. Αλλο αν δεν εχω τα μεσα να τον πολεμησω οπως του αξιζει. Οι δηλωσεις Πουτιν εδειξαν μικροψυχια και ψυχρη υπολογιστικοτητα.Μπορουσε να μην σχολιασει καν. Ειναι εχθρος οταν ξηγιεται ετσι και δεν εχει φιλικη διαθεση απεναντι στην χωρα μας.

 

Για τους μαυρους επετρεψε μου να εχω πιο αξιοπιστη γνωμη εφοσον τους εχω δει πως δουλευουνε απο κοντα και ολες αυτες οι εκτασεις που εχουνε κατω στην Αφρικη ειναι ανεκμεταλευτες.

 

δυο μέτρα κάτω από τη γη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους μαυρους επετρεψε μου να εχω πιο αξιοπιστη γνωμη εφοσον τους εχω δει πως δουλευουνε απο κοντα και ολες αυτες οι εκτασεις που εχουνε κατω στην Αφρικη ειναι ανεκμεταλευτες.

 

Ένα πράγμα σαν τους ινδιάνους δηλαδή. Είχανε όλη την αμερική για πάρτη τους, τόσες ανεκμετάλευτες εκτάσεις... καλά τους έκαναν οι Ευρωπαίοι άποικοι (και νυν αμερικάνοι) που τους ρημάξανε...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ασαντ μπορεί να έριξε τα χημικά πιστεύοντας ότι με την υποστήριξη της Ρωσίας,η ΗΠΑ και οι υπόλοιπες χώρες του ΝΑΤΟ δεν θα επιχειρήσουν επίθεση.Αν φύγει ο ασαντ η κυβέρνηση που θα εκλεγεί πιθανότατα θα υποστηρίζει της ΗΠΑ.Η Ελλάδα μάλλον δεν θα παίξει ιδιαίτερο ρόλο και η συμμετοχή της θα είναι περίπου όπως ήταν με την Λιβύη.Αν χρειαστεί κάτι παραπάνω θα ήταν καλό καθώς θα ενίσχυε την θέση της χώρας στο ΝΑΤΟ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α επισης δεν μ αρεσε που εδωσε πολιτικο ασυλο στον ρουφιανο τον Σνοουντεν. Ο Πουτιν αλλα και αυτος ρουφιανος ειναι οποτε ο ομοιος τον ομοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α επισης δεν μ αρεσε που εδωσε πολιτικο ασυλο στον ρουφιανο τον Σνοουντεν. Ο Πουτιν αλλα και αυτος ρουφιανος ειναι οποτε ο ομοιος τον ομοιο.

Τι μας νοιάζει εμάς ο Σνοουντεν;Ίσα ίσα μην ξεχνάς ότι αποκάλυψε σημαντικά πράγματα που συμφέρουν την ΕΕ και φυσικά εμάς ως χώρα της.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μας νοιάζει εμάς ο Σνοουντεν;Ίσα ίσα μην ξεχνάς ότι αποκάλυψε σημαντικά πράγματα που συμφέρουν την ΕΕ και φυσικά εμάς ως χώρα της.

 

τους εκανε ρομπα τους Αμερικανους χαχαχχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...