Προς το περιεχόμενο

Φήμες για εγγραφή βίντεο 4K και μικρό bezel οθόνης στο Galaxy Note III


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με την παρουσίαση του Galaxy Note III να πλησιάζει, πιο συγκεκριμένες πληροφορίες για τα τεχνικά του χαρακτηριστικά γίνονται γνωστές όπως επίσης και φωτογραφίες από την οθόνη που θα διαθέτει η συσκευή.Σύμφωνα με την Korea Economic Daily, το Galaxy Note III θα μπορεί να κάνει εγγραφή 4K (UHD) βίντεο, σε αρκετά μεγαλύτερη ανάλυση από το Full HD video που έχουμε συνηθίσει τα τελευταία χρόνια. Παρόμοια δυνατότητα φημολογείται ότι θα έχει και το νέο smartphone της Sony, το Xperia Z1.

 

Το chipset του Snapdragon 800 με τετραπύρηνο επεξεργαστή στα 2.3 GHz αναμένεται να μην έχει πρόβλημα στο να υποστηρίξει τη συγκεκριμένη δυνατότητα, ένα chipset το οποίο φέρεται να ενσωματώνει το Galaxy Note III στις περισσότερες ευρωπαϊκές αγορές. Οι ίδιες πληροφορίες αναφέρουν ότι το Exynos 5420 chipset θα βρίσκεται σε διαφορετική έκδοση του Galaxy Note III που θα κυκλοφορήσει κυρίως σε χώρες εκτός Ευρώπης, κάτι αντίστοιχο όπως έγινε με την κυκλοφορία του Galaxy S4. Φημολογείται ακόμα κάμερα 13mp καθώς και μπαταρία 3.450 mAh.

 

Η ικανότητα εγγραφής σε τόσο μεγάλη ανάλυση δε θα μπορούσε να επηρεάζει και την εγγραφή ήχου με το Galaxy Note III να υποστηρίζει όπως φαίνεται 24bit ήχο στα 192KHz, κάτι που αποτελεί σημαντική αναβάθμιση από τον ήχο 16bit που βλέπουμε σήμερα σε όλα τα Galaxy smartphones.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Ακόμα, με βάση τις φωτογραφίες που διέρρευσε η εταιρεία Etrade Supply, θα πρέπει να περιμένουμε ακόμα οθόνη 5.68' ιντσών με εξαιρετικά μικρό bezel δεξιά και αριστερά της οθόνης το οποίο υπολογίζεται στα 2.2 χιλιοστά. Με βάση το παραπάνω στοιχείο, η Samsung μπορεί να έχει μεγαλώσει την οθόνη κατά 0.2 ίντσες σε σχέση με το περσινό μοντέλο, κρατώντας ίδιες όμως τις διαστάσεις του.

 

Το Galaxy Note III θα παρουσιαστεί στις 4 Σεπτεμβρίου στο Βερολίνο από όπου και θα έχουμε την πρώτη επαφή με τη συσκευή.

 

Link.png Site: GigaOM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χαρακτηριστικά ξεπερνούν κάθε φαντασία. Τρέμε iPhone . 

24bit ήχος στα 192 KHz από κινητό. Ποιός μπορούσε να το πιστέψει πριν λίγα χρόνια. Όσο για την 4Κ κάμερα , είναιλίγο υπερβολή. Έχουμε πήξει στις Full HD κάμερες με χάλια ποιότητα εικόνας. Και από την άλλη που θα καταλάβεις την ανάλυση; Πρέπει να τα ακουμπίσεις χοντρά για καινούρια τηλεόραση γιατί για υπολογιστή δύσκολα θα βρεις οθόνη 4K σε βολικό μέγεθος. 

Μου φαίνεται πως δημιουργούν ανάγκες που δεν υπάρχουν όπως και με τα 3D κινητά και κάμερες. 

Προσωπικά θεωρώ πως ένα κινητό με οπτικό ζουμ έστω και μικρό λείπει από την αγορά. Είχε φτιάξει ένα σχετικά χοντρό πριν πολλά χρόνια η Nokia. Και το pureview είναι μια μεσοβέζικη κατάσταση. Πάντως για όσους ασχολούνται λιγάκι με την φωτογραφία το οπτικό  ζουμ σε κινητό είναι προτιμότερο από της μεγάλες αναλύσεις. Υπάρχει ένα στα σκαριά από την samsung αλλά είναι απαράδεκτα χοντρό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρίνοντάς το με το S4 μου (χοντρικά φυσικά), δεν θα είναι τραγικά μεγαλύτερο. Υπάρχει μία μικρή περίπτωση να είναι λίιιιιγο μικρότερο από το Note II.

Aν φοράει και 3gb RAM, θα είναι θηρίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελουμε 16πυρινο 3gb ram μνημη128gb(εσωτερικη βεβαιως βεβαιως) και οθονη απο 6 ιντσες και πανω!

Η οθονη ειναι το μονο που το λεω σοβαρα! καντε το ρε παιδια στις 6 να χορτασει το ματι μας!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χαρακτηριστικά ξεπερνούν κάθε φαντασία. Τρέμε iPhone . 

 

Τελικα αυτο το κινητο ειναι ο iPhone-Killer? Τα καταφεραμε το βρηκαμε? Μονο μη λαγκαρει κι αυτο οπως κι η υπολοιπη androidοπαρεα (Note II, S4 κτλ) γιατι θα ψαχνουμε του χρονου παλι τον δολοφονο του iPhone

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα η όλη φάση με τα specs μου ακούγεται σαν καθρεφτάκια για ιθαγενείς. Συγγνώμη κύριοι αλλά ακόμα και το note 2 που όλο άκουγα ότι πετάει έχει εμφανέστατο lag. Γενικά μετά από σχεδόν 4 χρόνια συμβίωσης με android κινητά αγόρασα ένα wp8 ( ativ s ) και νιώθω σα να βρήκα το φως μου.

4K κάμερα με τί αισθητήρα; 24bit ήχο με τί ακουστικά θα ακούσετε τη διαφορά; 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Τα χαρακτηριστικά ξεπερνούν κάθε φαντασία. Τρέμε iPhone . </p>

<p>24bit ήχος στα 192 KHz από κινητό. Ποιός μπορούσε να το πιστέψει πριν λίγα χρόνια. Όσο για την 4Κ κάμερα , είναιλίγο υπερβολή. Έχουμε πήξει στις Full HD κάμερες με χάλια ποιότητα εικόνας. Και από την άλλη που θα καταλάβεις την ανάλυση; Πρέπει να τα ακουμπίσεις χοντρά για καινούρια τηλεόραση γιατί για υπολογιστή δύσκολα θα βρεις οθόνη 4K σε βολικό μέγεθος. </p>

<p>Μου φαίνεται πως δημιουργούν ανάγκες που δεν υπάρχουν όπως και με τα 3D κινητά και κάμερες. </p>

<p>Προσωπικά θεωρώ πως ένα κινητό με οπτικό ζουμ έστω και μικρό λείπει από την αγορά. Είχε φτιάξει ένα σχετικά χοντρό πριν πολλά χρόνια η Nokia. Και το pureview είναι μια μεσοβέζικη κατάσταση. Πάντως για όσους ασχολούνται λιγάκι με την φωτογραφία το οπτικό ζουμ σε κινητό είναι προτιμότερο από της μεγάλες αναλύσεις. Υπάρχει ένα στα σκαριά από την samsung αλλά είναι απαράδεκτα χοντρό. </p>

 

Το iPhone δεν τρέμει καθόλου πουτέ δεν έτρεμε γιατι ποτε δεν είχε τα καλύτερα spec και πάντα είχε παρα πολυ καλές επιδόσεις.

 

Λογικό δεν ειναι το software στο iPhone να ειναι καλύτερο αφού φτίαχνετε μόνο για αυτή τη συσκευή;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το iPhone δεν τρέμει καθόλου πουτέ δεν έτρεμε γιατι ποτε δεν είχε τα καλύτερα spec και πάντα είχε παρα πολυ καλές επιδόσεις.

 

Λογικό δεν ειναι το software στο iPhone να ειναι καλύτερο αφού φτίαχνετε μόνο για αυτή τη συσκευή;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

δεν τρέμει καθόλου σε σημείο που δε θα βγει ποτέ "φθηνό" iphone 

 

όπως και το ipad που ήταν ο αδιαμφισβήτητος βασιλιάς των tablet δεν έτρεμε ποτέ για αυτό και δε βγήκε ποτέ ipad mini ;)

 

πάντως δεν ξέρω από που κι ως που μπορεί να θεωρηθεί iphone killer το note.. εδώ ούτε galaxy s killer δεν είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν τρέμει καθόλου σε σημείο που δε θα βγει ποτέ "φθηνό" iphone 

 

όπως και το ipad που ήταν ο αδιαμφισβήτητος βασιλιάς των tablet δεν έτρεμε ποτέ για αυτό και δε βγήκε ποτέ ipad mini ;)

 

πάντως δεν ξέρω από που κι ως που μπορεί να θεωρηθεί iphone killer το note.. εδώ ούτε galaxy s killer δεν είναι 

Το ipad mini βγήκε γιατί υπήρχε μια τεράστια αγορά που άφηνε η apple ανεκμετάλλευτη. Το ipad παραμένει ο βασιλιάς των tablet και πραγματικά έχω μια απορία. Ολοι εσείς που τα λέτε όλα αυτά έχετε πιάσει ποτέ ios συσκευή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε και του χρονου οι 5.68 ιντσες θα θεωρουνται στανταρακι και θα μπαινουν στα galaxy s σιγα σιγα και θα προσπαθησουμε να πεισουμε τους εαυτους μας οτι ειναι το ιδανικο μεγεθος οθονης :)

 

4Κ video..Σε ποιες οθονες βρε παιδια θα βλεπουμε τα βιντεο που τραβαμε;; Σε αυτην που θα παρουμε σε 3-4 χρονια οταν πεσουν οι τιμες τους ? Τοτε θα εχει βγει το Note 8 που θα τρβαει βιντεο 12κ....

 

Οκ πλεον οι εταιριες το εχουν ξεφτιλισει το θεμα με τα χαρακτηριστικα. Πλεον κατανταει γελοιο.

 

Και μην ακουσω παλι το κλασικο α η τεχνολογια προχωραει και πριν απο 30 χρονια πλεναμε στο χερι κλπ κλπ. γιατι σε πολλους τομεις που οντως επρεπε η τενολογια να εχει κανει βηματα προοδου (π.χ. ιατρικη) μενει σκοπιμως πισω....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι εσείς που τα λέτε όλα αυτά έχετε πιάσει ποτέ ios συσκευή;

συνέχεια, λες να μας έχουν αποκλείσει σε κάνα βουνό και να μην έχουμε επαφή με άτομα που έχουν ios; :lol:

 

καλές είναι, αλλά όχι για μένα μου φαίνονται πολύ δύσχρηστες και περιορισμένων δυνατοτήτων παρά τη ποιότητα τους 

 

Αντε και του χρονου οι 5.68 ιντσες θα θεωρουνται στανταρακι και θα μπαινουν στα galaxy s σιγα σιγα και θα προσπαθησουμε να πεισουμε τους εαυτους μας οτι ειναι το ιδανικο μεγεθος οθονης :)

 

εγώ πάντως το σταμάτησα αυτό το πράγμα, δεν προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου για τίποτα και παραδέχομαι πλέον  ότι είναι παντόφλες :P 

τα όρια μου ξεπεράστηκαν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και μην ακουσω παλι το κλασικο α η τεχνολογια προχωραει και πριν απο 30 χρονια πλεναμε στο χερι κλπ κλπ. γιατι σε πολλους τομεις που οντως επρεπε η τενολογια να εχει κανει βηματα προοδου (π.χ. ιατρικη) μενει σκοπιμως πισω....

Τωρα σοβαρα τα λες αυτα? Εχει μεινει πισω η ιατρικη? Θα μας τρελανεις? Επειδη δεν εχουν κανει ακομα νεκρανασταση και μεταμοσχευση εγκεφαλου εχει μεινει πισω? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

4Κ video..Σε ποιες οθονες βρε παιδια θα βλεπουμε τα βιντεο που τραβαμε;; Σε αυτην που θα παρουμε σε 3-4 χρονια οταν πεσουν οι τιμες τους ? Τοτε θα εχει βγει το Note 8 που θα τρβαει βιντεο 12κ....

 

και σε αυτό θα συμφωνήσω (αν και θα με πούνε όπως κι εσένα οπισθδοδρομικό και άνθρωπο των σπηλαίων) κυρίως γιατί αυτές οι οθόνες απλά "δεν υπάρχουν" 

 

και επειδή είναι ακριβές και επειδή αυτή τη στιγμή δεν έχει νόημα να πάρεις μια τέτοια.. 

να πάρεις μια tv να δεις τι? bluray στα 1080? 

 

να τη πάρεις στο pc σου να παίξεις τί; το τίποτα; εδώ σε βίντεο στο youtube θα αγκομαχούν τα περισσότερα pc και οι κάρτες γραφικών ακόμα και αν κοστίζουν πολλά λεφτά δεν μπορούν να υποστήρίξουν σωστά το 2Κ  και αυτοί πάντε στις φορητές συσκευές στα 4 ?  :shock:

 

δε λέω να γίνει 4k και το ρολόι της κουζίνας μου , δώσε μου όμως hw σε λογικές τιμές και υλικό σε αυτή την ανάλυση για να έχει νόημα η αγορά γιατί προς το παρόν αυτό που γίνεται είναι ότι οι κορεάτες προσπαθούν να εντυπωσιάσουν με τον έυκολο τρόπο επειδή έχουν ξεμείνει από ιδέες 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνέχεια, λες να μας έχουν αποκλείσει σε κάνα βουνό και να μην έχουμε επαφή με άτομα που έχουν ios; :lol:

 

καλές είναι, αλλά όχι για μένα μου φαίνονται πολύ δύσχρηστες και περιορισμένων δυνατοτήτων παρά τη ποιότητα τους 

Δεν φαίνεται να έχεις κατανοήσει το πως δουλεύουν όμως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμφανισιακά είναι σαφώς ομορφότερο από το Note 2, αν είναι έτσι το τελικό προϊόν, και αυτό γιατί απουσιάζουν αυτές οι κακόγουστες καμπύλες στα άκρα αλλά και το υλικό στη πρόσοψη δείχνει πιο premium. Περιμένω να δω τις βελτιώσεις της Samsung στις εφαρμογές της, διαφορετικά θα πάμε πάλι σε λύσεις τρίτων για πράγματα τόσο απλά αλλά και τόσο βασικά όπως ο dialer!!! Μετά, φυσικά, θα χρειαστείς root, titanium για να το κάνεις εφαρμογή συστήματος κλπ κλπ...

 

Α, ξέχασα. Με τη φωτεινότητα της οθόνης και την απόδοσή της κάτω από τον ήλιο τί θα γίνει; Θα πρέπει να μη βγαίνουμε από το σπίτι/γραφείο για να δουλέψουμε τη συσκευή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...