Προς το περιεχόμενο

Διγλωσσο site SEO ερωτηση


pant13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα σαιτ πχ mysite.com και η Ελληνικη του εκδοση βρισκετε στον subfolder mysite.com/GR.

Κατοχυρωσα το mysite.gr και θα ηθελα μια γνωμη για SEO. Ειναι καλυτερα να παρω τον GR folder και να κανω ενα καινουργιο hosting για το mysite.gr η με καποιον τροπο να κανω redirect το mysite.gr στο mysite.com/GR?

 

Δεδομενο οτι το mysite.com ειναι παλαιο domain με πολυ καλα αποτελεσμετα στις μηχανες αναζητησης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον έχεις ένα .com κι ένα .gr το σωστό είναι να κάνεις το com Αγγλικά και το gr Ελληνικά.

 

Μη βάλεις το gr να κάνεις redirect στο .com/gr αλλά το αντίστροφο εφόσον δε θέλεις να χάσεις πιθανή επισκεψιμότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό και αν είναι ενα ερώτημα που το έχω διαβάσει/ακούσει...

 

Η απάντηση του συγκεκριμένου θέματος έχει πολλές βασικές παραμέτρους.

Γιατί είχες το .com αρχικά; Το .com είναι η βασική πηγή των εσόδων(επισκέπτες/διαφημίσεις κλπ);Πόσοι είναι οι επισκέπτες που κάνουν Bounce απο .com σε /GR.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σαιτ δεν εχει διαφημισεις, στην αρχη εγινε .com γιατι το target group ηταν πελατες εξωτερικου και ηταν μονο στη Αγγλικη γλωσσα τωρα επεκτεινεται και στην Ελληνικη αγορα. Περιπου το 30% γιvεται bounce. Το gr αγοραστηκε για καλυτερα SEO αποτελεσματα και εχω ενδοιασμους αν θα το κανω ξεχωριστο hosting. Ο φοβος μου ειναι τι επιπτωσεις θα εχω στο .com παιρνοντας απο εκει τον GR φακελο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές τα πράγματα στο seo αλλάζουν συνέχεια. Η καλύτερη δυνατή επιλογή θα ήταν αν τα έφτιαχνες ευθύς εξαρχής να έχεις το .gr για Ελλάδα και το .com για το εξωτερικό. Αφού έχεις πλέον το αγγλικό και το ελληνικό μαζί, θα έμπαινα στο google webmaster tools και θα έκανα geolocation όλο τον subfolder στην Ελλάδα. Έτσι θα είχα τα ίδια θετικά αποτελέσματα όπως με το να είχα ένα .gr domain.

 

Δηλαδή αν έχεις το mysite.com/el, θα μπεις στα webmaster tools και θα κάνεις geolocation το συγκεκριμένο folder να δείχνει στην Ελλάδα και είσαι οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι αγόρασες to gr καλο είναι αλλα δε πιστεύω οτι θα πρέπει να πάρεις βιαστικά την απόφαση.Θα πρότεινα να δεις πρώτα το προφιλ των χρηστών, πως βλέπουν την αλλαγή που μπαίνουν σ'ενα αγγλικό site και πατάνε για τα ελληνικά πχ. Το site σχετικά με τι είναι;Πόσοι ειναι οι μοναδικοί επισκέπτες το μήνα;

 

Δε σου απαντάω γιατι είναι πολύπλοκο το να πάρεις μια τέτοια απόφαση. Δώσε μας περισσότερα στοιχεία απο Analytics/webmaster tools.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...