Προς το περιεχόμενο

Ανακτηση των program files


PaokToTheBone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω το forum.

 

Σε ενα pc χαλασε ο σκληρος (ειχε 27 % health στο sentinel και γενικα εβγαζε πολλα bad sectors).Το pc δουλευε,αλλα πετουσε μπλε οθονες.Τρεχοντας το sentinel και μετα οταν παει να ανοιξει πριν μπει στα windows (εκει που λεει εκινηση των windows ,το συστημα εχει windows 7) πεταει μπλε οθονες.

 

Επειδη εχει καποια προγραμματα τα οποια ειναι πανακριβα και δεν γινεται να ειναι εγκατεστημενα απο τον θειο και δεν μπορω να τα ξαναβαλω ψαχνω εναν τροπο να παρω τις εγκαταστασεις και να τα περασω σε νεο φορμαρισμενο συστημα.

Αν δεν γινεται αυτο θελω να βρω εναν τροπο να παρω τα windows οπως ηταν απο εκει και να τα βαλω σε εναν νεο λειτουργικο σκληρο. 

 

Εκανα ενα image με το arconis αλλα οταν το βαζω πανω στο νεο σκληρο πεταει παλι bsod στην εκκινηση των windows.

 

Εχω γραψει τον κωδικο που γραφει η bsod αλλα δεν βρηκα καποια λυση για αυτο τον κωδικο στο ιντερνετ.


Ειναι κρισιμο να παρω τα προγραμματα οπως ειναι εγκατεστημενα και να μην τα ξανακανω εγκατασταση γιατι εχουν απειρα pluggins και libraries.

Aν γνωριζεται κατι θα σας ημουν υποχρεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφερον θεμα, λοιπον στη θεση σου με το image αυτο, θα εκανα ενα repair τα windows για το blue screen - chkdsk fixboot fixmbr. και τον σταυρο μου..:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Repair δεν κανει... chkdsk δεν εκανα...θα το δοκιμασω.

fixboot fixmbr εχει νοημα να κανω?Aφου bootarei κανονικα αλλα πριν μπει στα windows τρωω το bsod.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παοκι ειναι δυσκολο αυτο το migration που ζητας, θελει ορεξη υπομονη και πολυ..... λαδακι.

 

Εγω θα προσπαθουσα τα εξης, θα επαιρνα ολα τα prog files, τους φακελλους απο application data και οτι εβρισκα σχετικο στη registry και ο θεος βοηθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που και στον νέο δίσκο πετάει bsod πρέπει να έχει και άλλο πρόβλημα πέρα από το δίσκο. Μπορεί και οι μνήμες να έχουν πρόβλημα, κατέβασε το hirrens boot cd και κάνε ένα memtest για μερικές ώρες. Μπορεί πάλι να έχουν πρόβλημα τα win γενικώς, ίσως από προβληματικούς drivers ή κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαια το ποιο πιθανο ειναι να εχασε αρχεια συστηματος , με τα badsector.

πηρε το χαλασμενο Image και συνεχιζει να τρωει bsod γιατι ακομα λειπουν τ αρχεια..

 

εγω θα εκανα σε εναν δισκο μια νεα εγκατασταση, θα σηκωνα ολο το system32 και θα το εκανα paste στο παλιο 'image'.

 

επισης μπες με hirens , βρες το report των windows για να δουμε για ποιο λογο τρως την μπλε οθονη.μπορει να εχασες μονο ενα αρχειο ρε παιδι μου και με ενα copy paste να φτιαξει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...