Προς το περιεχόμενο

Europa Universalis IV


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ενω οι πάντες που γουσταρουν strategy στο steam παιζουν Rome II ,εγω συνεχιζω το EUIV.

Μετα το δοκιμαστικο game με Timurids που στην ουσία μαθαινα τα mechanics του παιχνιδιου ,ωρα για την Σουηδία.

Αμέσως πολεμος για Ανεξαρτησία απο τους Δανους,αφου ήμουν vassal.Εναντίον μου μπαίνει και η άλλη vassal τους Νορβηγία.Με την χωρα να εχει χρεωθει 7 δάνεια ,για να υποστηρίξει τις πολεμικες της επιχειρήσεις και να ειναι στο χειλος της οικονομικης καταστροφης,λογω αρνητικου ισοζυγίου πιστευω οτι μετα απο 4 χρονια πολέμου ειναι η ωρα με ενα 53% warscore για ειρήνη,καθως ο κυριως στοχος για  Ανεξαρτησία επετεύχθει (επαιξε και ενα ρόλο οτι 27 Δανέζικα και Νορβηγικά πλοια τσακιζουν τον στολο μου οπως φαινεται και στην εικονα :P )

 

post-79924-0-63829800-1378316148_thumb.jpg

 

Τσιμπάω εκτος απο την Ανεξαρτησία μου , μια περιοχή που θεωρειται core απο το εθνος μου και 82 υπερπολύτιμα Δουκατα απο το θησαυροφυλάκιο των Δανων,που ειναι πραγματικός θησαυρός για την υπο καταρρευση οικονομία μου

 

post-79924-0-85395500-1378316417_thumb.jpg

 

Βεβαια υπάρχει ακόμα δουλεια να γίνει στο στρατιωτικό σκέλος,πριν μειωθουν τα στρατιωτικά έξοδα και επανέλθει η οικονομία μου σε θετικό προσιμο,καθως peasant rebels κανουν siege μια περιοχη εξω απο την πρωτευουσα,ενω εχουν καταλάβει και μια περιοχη στα ανατολικά της χωρας κατα την διάρκεια του πολεμου για Ανεξαρτησία.Βεβαια οι μερες τους ειναι μετρημένες αφου ειναι θέμα χρόνου να συντριβουν απο τα ανωτερα σε αριθμο Σουηδικά στρατευματα  :P

 

post-79924-0-48689600-1378316910_thumb.jpg

 

 

Αυτα ειναι τα πρωτα 4 ταραχωδη χρόνια της Σουδίας,στο ταξίδι της στον κοσμο του ΕUIV ...επόμενη ενημέρωση σε καμιά 20ρια χρόνια (αν υπάρχω ακόμα  :P ).Τα διλήμματα αρκετα:επέκταση στο πληγωμένο Novgorod ανατολικά ή αναμονη για την κατάλληλη ευκαιρία να τελειωνω με Δανους-Νορβηγους,κανοντας form την Σκανδιναβία ;

National idea που να βασίζεται στο trade ή στο colonization;

Θα δουμε...Το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να υπάρξει προσεκτικος σχεδιασμος,γιατι το παιχνίδι ειναι τεραστιο (κοντα στα 400 χρονια το timeline) και οπως διδαχθηκα απο το δοκιμαστικό μου game με τους Timurids,βιαστικές κινήσεις πληρώνονται ακριβα! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και εγώ ξεκίνησα με την Ιαπωνία το δεύτερο gameplay μου και εκεί κάπως τα πήγα καλύτερα. Να σημιώσω ότι το game σέβεται αρκετά την ιστορική αλήθεια σε πολλά σημεία του.

Αν και έχω κατακτήσει όλα τα νησιά του αρχιπελάγους και αποφάσισα να επενδύσω στο explore ώστε να μπορώ να αποκίζω τα ανεξερεύνητα εδάφη δεν μπορώ να μπω στην Αυστραλία ούτε και να πάρω τα καράβια και να πάω έτσι στα καλά καθούμενα στην Αμερική.

Πλέον έχω αρκετές περιοχές προς την Σιβηρία, το βόρνεο ενώ τώρα έχω αρχίσει και αποικίζω τις Φιλιππίνες. 

 

vnf8.jpg

 

το μεγαλύτερο μου πρόβλημα δεν είναι οι γείτονες που δεν μου έχουν κάνει κάποιο ανοιχτό πόλεμο αλλά η θρησκεία. Γύρω στα 1500 εμφανίστηκαν οι Ευρωπαίοι και μαζί τους έφεραν και τον Χριστιανισμό στα εδάφη μου. το κακό είναι ότι όχι μόνο ρίζωσε για τα καλά αλλά πλέον σε κάθε περιοχή μου κάνουν επαναστάσεις οι χριστιανοί μια και η επίσημη θρησκεία του κράτους είναι ο Σιντοισμός.

Αυτό που έλεγα για την ιστορική αλήθεια έχει και εδώ εφαρμογή καθώς αν παίξεις την Ιαπωνία δεν σε αφήνει να αλλάξεις θρησκεία. 

Ακόμα αυτοί που προσυλιτίζουν δεν μπορουν να κάνουν τπτ στις χριστιανικές κοινότητες καθώς νομίζω για να είχα μπορέσει να επιβάλω την θρησκεία μου θα έπρεπε να αναπτύξω και την ιδέα της θρησκέιας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το EU4 πάντως είναι παιχνιδάρα. Πρώτη φορά ακουμπάω game της Paradox και ενώ νόμιζα ότι τα TW ήταν μοναχικός πρωταθλήτης στα grand strategy games, μάλλον η γνώμη μου έχει πλέον αλλάξει (ειδικά και με την άθλια beta έκδοση του Rome 2).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω ότι τελικά η Ιαπωνική αυτοκρατορία μου κατέρρευσε στα ερείπια τις οικονομικής καταστροφής, της κατάκτησης εδαφών από τους γείτονες και των συνεχών επαναστάσεων από τους χριστιανούς και όλα αυτά γύρω στα 1650

Το τσουνάμι άρχισε με συχνές επαναστάσεις από τους χριστιανούς σε όλες τις περιοχές που είχα στην κατοχή μου παραλύοντας την οικονομία της χώρας και καθώς δεν είχα επενδύσει στην θρησκεία ήταν αδύνατο να αντιδράσω η να τους προσηλυτίσω αλλά και ήταν αδύνατο γιαυτούς να αλλάξουν την θρησκεία. Γνώμη μου είναι ότι θα έπρεπε να επιτρέπει την αλλαγή θρησκείας στην Ιαπωνία και να είναι ποιο ευέλικτο προς την ιστορική αλήθεια.

Μέσα σε όλο αυτό τον χαμό μου κήρυξε πόλεμο η Κορέα με τους Zhou κατακτώντας μου όλα τα εδάφη που βρίσκονται στα βόρεια συνόρα τους ενώ το κερασάκι στην τούρτα ήταν το bankrupt που βάρεσα κάποια στιγμή μέσα σε όλο αυτό το χαμό.

Φυσικά έκανα resign και αποδέχθηκα την ήττα μου.. 

Tώρα σκέφτομαι η να πάρω τους πέρσες που ξεκινάνε γύρω στο 1500 η να πάω σε κάτι ποιο συμβατικό και να πάρω καστίλη η Ούγγρους.

Σκεφτόμουν για αφρικανικό έθνος αλλά είδα το penalty και το lvl τους στην τεχνολογία και θα είχα καμία τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 χρόνια μετα αισίως στο 1491.

Μετα απο 2 πολεμους με Δανους -Νορβηγούς και 1 πολεμο με  Novgorod -το οποιο έχει σβηστει απο τον χάρτη με Livonian Order και Muskovy να εχουν κατακτήσει την μεριδα του λέοντος απο τα εδάφη του- εχω απελευθερωσει οσα εδαφη μου ανήκανε απο τους Δανους -αρπάζοντας παραλληλα άλλες δυο περιοχές τους που γινονται core στο κρατος μου-,ενω τους εχω αναγκάσει να απελευθερωσουν και το κρατίδιο του Holstein στο νότο.

Εχω συμμαχους Livonian Order και Poland που βρισκονται νοτια της Ρωσικής αρκουδας που εχει αρχίσει να βρυχάται επικύνδινα και γιγαντώνεται βορειοδυτικά,ενω ατγα αλλά σταθερα βελτιώνονται και οι υποδομές της χωρας μου.

 

2yx3zn4.jpg

 

 

 

Ολα καλά θα πει κάποιος μεχρι στιγμης και ετσι θα ελεγα και εγω,αν δεν έκανα ΤΗΝ πατατα ,να επιλέξω ως national idea Exploration... :mad:

Το αποτέλεσμα ειναι μια μεγαλειώδης τρυπα στο νερό :P οπως φαινεται και στην παρακάτω εικόνα ,καθως την Ισλανδια την προλάβανε οι Νορβηγοί,ενω η Γροιλανδία ειναι uncolonised wasteland...Αποτέλεσμα να μεινω με την...national idea στο χερι,καθως ο Καναδας ειναι εκτος του colonial range μου...(τον ανακαλυψα λιγο πριν βρεθουν στον πάτο της παγωμενης θάλασσας ,απο attrition τα 2 heavy ships μου :P )

Πραγματικα πεταμένα diplomacy points για κατι που μου αποδεικνύεται άχρηστο,ενω κάλλιστα θα μπορουσα να ειχα επιλεξει ως national idea Trade καθως εχω 3 trade nodes πολυ κοντα μου (με τις 2 στην επικράτεια μου)

 

 

2hqxf01.jpg

 

Το σχεδιο για μετα εαν πανε ολα καλα (με το ματι στραμμενο στην ρωσικη αρκουδα που έχει αρχισει να κανει fabricate claims στις περιοχες μου):Form της Σκανδιναβίας,ολοκληρωτικο σβησιμο απο τον Χαρτη της Δανίας και σιγουρα capture 2 λιμανια απο τους Νορβηγους (το ενα στην Ισλανδια).

Μεγαλος προβληματισμος για tyxon θρησκευτικες αναταραχες στο μέλλον,καθως ενα 55% απαιτει μεταρρυθμισεις στον καθολικισμό 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ μεγάλη μλκ έκανα με το exploration που είχα επιλέξει σαν ιδέα καθώς με την Ιαπωνία με διέλυσε το θέμα με την θρησκεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον όπως είπα έχω ξεκινήσει με τους πέρσες που μπορείς να τους επιλέξεις γύρω στο 1500. Η ιδιαιτερότηα σε αυτούς είναι ότι υπάρχουν γύρω από τα σύνορα τους πολλά σιίτικα έθνη που μπορείς άνετα να τα προσυλητισεις και να τα προσαρτήσεις στα εδάφη σου. 

Επειδή και η περιοχή έχει καθαρά θρησκευτικό χαρακτήρα με σουνίτες και σιίτες πήρα και το religious idea για να την αναπτύξω ώστε να προχωράω εύκολα στον προσυλητισμό. Υπάρχει και μια εθνική ιδέα που δεν δέχεσαι αλλόθρησκους στα εδάφη σου. Δυο φορές το έχω κάνει ήδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τα Europa Universalis αλλά με ενδιαφέρουν πολύ. Να δοκιμάσω το 4 ή να προτιμήσω το 3 Complete? Έχουν ουσιαστικές διαφορές πέρα από τα γραφικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια είναι τα πιο ευκολα κράτη για να ξεκινήσει ένας πρωταρης το game;

 

Σίγουρα κάποιο μεγάλο ευρωπαικό ενώ αν θέλεις για ασία παίρνεις μια κινέζικη δυναστεία της εποχής και την μετατρέπεις σε αυτοκρατορία.

 

Παιδιά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τα Europa Universalis αλλά με ενδιαφέρουν πολύ. Να δοκιμάσω το 4 ή να προτιμήσω το 3 Complete? Έχουν ουσιαστικές διαφορές πέρα από τα γραφικά?

 

Η μόνη τους διαφορά είναι τα γραφικά. Νομίζω ότι έχει και ποιο βάθος το gameplay του 3 πάντως χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το 4 είναι τελείως απλοποιημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια είναι τα πιο ευκολα κράτη για να ξεκινήσει ένας πρωταρης το game;

 

Για μένα Timurids για τα βασικα game machanics .

Παρα πολύς στρατος και manpower αρχικα με σχετικά αδύναμους γειτονες (πλην Οθωμανών),ενω μετ επειτα μπορεις να παρεις national desicion και να μπεις σε muslim tech με ποιο υποφερτο tech penalty σε σχεση με το nomad.Γενικά δεν θα εχεις θεμα μέχρι και το 1650+ ,αλλά μετά τα κρατη με western tech θα αρχίσουν να μεγαλουν αρκετα την ψαλίδα τους,αλλά μπορεις να εισαι σχετικά ασφαλής αν δεν ασχοληθεις με την ευρωπη και επικεντρωθεις κυριως στην Αν Ασία

 

Συνεχεια του game μου με την Σουηδία...

Αργα αλλα σταθερα προσαρτω εδαφη τοσο στην Νορβηγία ,όσο και στην Δανία,που εχει εξαλειφθεί απο τον χαρτη με τα εδαφη της μοιρασμενα σε μενα και στην Hansa.

Το γεγονος βεβαια της τοσο συντομης επεκτασης μου δημιουργεί προβλημα στις σχεσεις μου με τα υπόλοιπα γειτονικα κρατη,λογω agressive expansion.Αποφασιζω λοιπον για μια αρκετα μεγαλη περιοδο να αναστειλω καθε πολεμικη επιχειρηση και να επικεντρωθω σε improve relations&royal marriages.

Η Ρωσική αρκουδα βεβαια εξακολουθει να με τρομάζει,αλλά μια ευνοϊκη συγκυρία,με κανει να αναστειλω προσωρινα τις αποφάσεις μου και να εμπλακω σε εναν τελευταίο πολεμο,

 

Ετος 1522 και η Muskovy ειναι σε ενα εξαντλητικο πολυετη πολεμο με την Crimea,που εχει  μολις 15.000 στρατο και διαθεσημο manpower μολις ...7000 ψυχες!

 

mwe6go.jpg

 

 

Η ευκαιρία ειναι εξαιρετική και κυρήτω πολεμο χωρις δευτερη σκεψη ,καθως εχω CB εναντιον τους.Μετα απο ενα στρατιωτικο περιπατο,οπου συναντησα μηδενικη αντισταση,κανω ειρηνη μετα απο 3 χρονια κερδιζοντας 2 περιοχες ,οπου βρισκεται και η trade node τoy Novgorod συν 200 πολυτιμα δουκατα στα ταμεία μου

2ekkejc.jpg

 

Τα επομενα 52 χρονια θα κυλήσουν ειρηνικά απο πλευρας πολεμων (προσπαθουσα με νυχια και με δοντια να κρατησω τους Ρωσους ευχαριστιμένους,καθως ανεκαμψαν εκπλικτηκά γρηγορα μετα την ηττα τους το 1525 και αφου εκαναν form την Russia,φιγουραρουν στην 2η θεση μετα τους Γαλλους με 50.000 στρατο και 85.000 manpower).

Δεν περασαν ομως τοσο ησυχα απο πλευρας εσωτερικων προβληματων,καθως με το event "religious turmoil" εγινε της πουτανας απο θρησκευτικες αναταραχες.Σχεδον τα 3/4 των περιοχων μου ηταν ειτε προτεσταντες ,ειτε reiformed.H σωτηρια ηρθε οταν ξεκλειδωσε μια national desicion που εκανε 3 τους missionaries και με αρκετα buffs και ετσι πετυχα ξανα μετα απο αρκετα χρονια να κανω convert τις περιοχες στην επισημη θρησκεια του κρατους.

 

Ετσι φτανουμε στο1577 και επιτελους το colonian range μου επιτρεπει την αποικιση της ΒΑμερικής!

Ενας  Νεος Κοσμος που στο μαγικο ταξιδι του EU4 πλεον φιλοξενει 2 Σουηδικες Αποικίες! 

 

2i73cyt.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γενικά μεγάλο θέμα με την θρησκεία. Αν δεν επενδύσεις σε κάποιο national decision που θα περιορίζει τις θρησκείες μετά έχεις φοβερό πρόβλημα με εξεγέρσεις. Την περσία την έχω κάνει τελείως θεοκρατικό καθεστώς και έχει εξαλέιψει όσο μπορώ αυτά τα προβλήματα αλλά από την άλλη σε φέρνει πίσω στην τεχνολογική εξέλιξη σε άλλους τομείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια άλλη παράμετρο που δεν πρέπει να αμελήσεις στο game είναι η διπλωματία και οι συμμαχίες που θα φτιάξεις κατά το πέρασμα του χρόνου. 

Με την περσία την πάτησα και η ιστορία με εκδικήθηκε.. 

Παραμέλησα όχι μόνο να αντιδράσω στην υπερβολική αύξηση της δύναμης της οθωμανικής αυτοκρατορίας αλλά και άφησα να γιγαντωθεί στα ανατολικά μου το κράτος των ουζμπέκων σε μια τεράστια αυτοκρατορία ενώ είχα την ευκαιρία αρκετές φορές να τους συντρίψω. 

Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά κάνουν και συμμαχία μεταξύ τους και μετά μου κάνουν πόλεμο και φυσικά αδυνατούσα να τους σταματήσω. 

Κατά την διάρκεια του πολέμου βρήκαν ευκαιρία και άλλοι να μου πάρουν κάποια κομμάτια από το βασίλειο μου.

 

5obu.jpg

 

Πλέον μαζεύω τα κομμάτια της ήττας μου και προσπαθώ να επανορθώσω το κράτος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...