Προς το περιεχόμενο

Europa Universalis IV


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι η διπλωματία ειναι σημαντικός παραγοντας και για να λεμε την αληθεια  το μοντελο του game επιτρεπει την χειραγώγηση της ΑΙ ,καθως όλα μα ολα ειναι θεμα στο ποσο + ή - είσαι στις σχεσεις με καποιο κρατος την παρουσα στιγμή ,χωρις να υπάρχει κάποια «μνήμη» για το τι εκανες στο παρελθον η οποια σε τιμωρει με βαρυτατα πέναλτυ αλα CiV5.

Εκανες dishonor την alliance ?Με improve relations και better relations over time εισαι πάλι κομπλε σε μερικά χρονια και μπορεις να κανεις παλι καποια π.χ συμμαχία.

 

Στο παιχνιδι μου με τους Σουηδους εχω κανει form την Σκανδιναβια και εχω σε εμπάργκο τους Ρωσους (που εχουν κοντα στις 4 φορες στρατο και manpower σε σχεση με μενα) αλλα μεχρι στιγμης κάθονται στ αυγα τους,καθως με συνεχη improve relations ,κρατ'αω το αρνητικο πρόσημο πανω απο -100 και θεωρω οτι αυτος ειναι και ο λογος της μη επίθεσης μεχρι στιγμης(οκ και κάποιων πολεμων με crimea που εχουν,αλλα βασικα αν μου εκαναν κάποια επιθεση θα ηταν βόλτα στο παρκο η συντριβή μου).Απο συμμάχους στην περιοχη μονο τους Βρετανους και Πρωσους,με τους πρωτους πρακτικα αχρηστους σε εναν πολεμο εναντιων των Ρωσων και τους 2ους αμηλητέα ποσοτητα.

 

2430z6b.jpg

 



Η ΑΙ φαίνεται πολύ πιο επιθετική από το CK II.

 

Χωρις να χω παιξει CK2 ,η ΑΙ μου φαινεται οτι κανει υπερβολικό role play μεχρι στιγμής στο δικό μου game,αγκιστρωμενη στην πραγματικη Ιστορια.

Ειχα συνηθίσει την προ BnW AI του GnK στο CiV5 και η ολη κατάσταση μου φαινεται ...καπως.

 

Παντως το game αν και vanilla χωρις καποιο major patch,ειναι αριστουργημα.

Εχει απιστευτο feeling και ενα μοναδικο τροπο να παρουσιαζει κάποια γεγονοτα στην πραγματική τους διασταση.

Π.χ μετα απο ενα πολεμο εστω και νικηφόρο ,αντι να ανοιγεις αμεσα σαμπάνιες και να περιμενεις αμεσα τα οφελη,το πρωτο τελικα που κανεις ειναι να εχεις το αγχος αν θα καταφερεις να συμμαζεψεις στο εσωτερικο το κρατος σου απο revolts αλλά και το οικονομικο χρέος του.

Τα δε οφελη του πολέμου μετα απο αρκετα χρονια και με βαρυ τιμημα λόγω overetension και aggresive expansion penalty

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν παίξεις ένα μουσουλμανικό κράτος ιδίως σιιτες που παιζω τώρα αυτό με την διπλωματία δεν έχει μεγάλη εφαρμογή καθώς και να κάνεις improve έχει άλλους 10 παράγοντες που θα κρατάνε την βελιτώση της σχέσης σου αρκετά πίσω. Πάντως από τι βλέπω έχει αρκετά υψηλό prestige που βοηθάει πάρα πολύ στις σχέσεις σου με τα άλλη κράτη.

Να ρωτήσω δύο πράγματα που δεν έχω καταλάβει. Το ένα είναι με τα trade node και πως γίνετε να υπάρχει node στα εδάφη μου και να έχουν μερίδιο και άλλοι. Αυτό δεν το έχω καταλάβει και το tranfer trade power δεν έχω πάρει χαμπάρι στο τι παίζει.

Το δεύτερο είναι με τα κτίρια και τι έχετε προτίμηση να φτιάχνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να ρωτήσω δύο πράγματα που δεν έχω καταλάβει. Το ένα είναι με τα trade node και πως γίνετε να υπάρχει node στα εδάφη μου και να έχουν μερίδιο και άλλοι. Αυτό δεν το έχω καταλάβει και το tranfer trade power δεν έχω πάρει χαμπάρι στο τι παίζει.

Το δεύτερο είναι με τα κτίρια και τι έχετε προτίμηση να φτιάχνετε?

 

Tο trade ειναι οντως αρχικα βουνο.

ΥΓ:Θα προσπαθησω να μην γραψω σεντονι 

 

O trade node ειτε ειναι στα εδαφη σου ειτε οχι δεν παίζει κανενα ρολο,για το ποιος μπορει να εχει μεριδιο.Το μεριδιο καθε κρατους στους trade nodes,εχει να κανει καθαρα με το trade power του στον node ,ενω σε πόσο μακρινους nodes μπορει να στειλει merchant,ειναι καθαρα θεμα trade range,που αυξανει με τεχνολογια και national ideas..

Παιζει ρολο μονο στο collect income που μπορεις να εχεις εκει (ουσιαστικά δεν εχεις καποιο πεναλτυ) εαν και εφ οσον η περιοχη του trade node συμπεριλαμβανει και την πρωτευουσα σου,ασχετα αν το province που εχει το κουτακι του trade node βρισκεται σε καποιο αλλο κρατος.

 

To trade power  που εχεις σε καθε node ειναι το ποσοστο επι του συνολικου trade power που εχουν ολα τα κρατη που δραστηριοποιουνται στο node.Ετσι αν εσυ με την Περσια εχεις 100 trade power σε ενα node ,οπου αλλα 4 κρατη εχουν και αυτα απο 100 εκαστο,τοτε το trade power σου (χωρις καποιο modifier απο τεχνολογια ,national idea κτλ)  ειναι 100/100*5=20%.Αν προσθεσεις και εναν merchant τοτε πας στο 102 trade power και παιρνεις ενα μπονους 10% στο εισοδημα που κανεις collect .Αν κτισεις και π.χ 5 market στα province που ανήκει το trade node ,τοτε πας στο 107.Αν στειλεις και 10 light ships για protect trade με 3 trade power εκαστο,τοτε πας στο 137 και πλεον εχεις το 27% του μεριδιου στο node ,οσο αφορα το trade power.

Υπ οψιν στον node που βρικεται η πρωτευουσα σου μπορεις να κανει παντα collect, ειτε εχεις merchant ειτε οχι.

Αναλογα επειτα για nodes εκτος των εδαφων της πρωτευουσας σου αναλογα πράττεις για το τι θα κανεις με trade power σου.

Για μενα αν η ροη ειναι προς το home trade node σου ,κανεις steering,αν οχι ίσως και να αξιζει το collect ,εστω και με πεναλτυ κοντα στο 50-60%.Αλλα ολα ειναι σχετικα με το τι trade power εχεις και που την εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν έχω βρει πως δουλεύει είναι όταν δημιουργείς ένα colition εναντίον σε άλλο κράτος και πως προσκαλέις κάποιο φιλικό κράτος σε σένα να πάρει μέρος. Δεν υπάρχει τέτοια επιλογή ακόμα και για τους συμμάχους μου.

Πάντως επειδή γενικά τον έχω πιεί λόγο της συμμαχίας των Ουζμπέκων και οθομανών που μπορούν στην κυριολεξία να με αφανήσουν άρχισα τις προσπάειες να δημιουργήσω συμμαχίες ακόμα και με ευρωπαικά κράτη που συνορεύουν με τους Οθωμανούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως δεν υπάρχει τετοια επιλογη στο να προσκαλεσεις τους συμμάχους σου σε κάποιο coalition ,καθως ετσι κι αλλιως αν επιτεθεις/σου επιτεθει ο στοχος του coalition μπορεις να κανεις call to arms στους συμμαχους σου.

 

Ασχετο αλλά βρηκα και κατι εξαιρετικά ενοχλητικό που πρεπει να πατσαριστει ASAP καθως πιστευω οτι ειναι στα ορια του exploit:

Στις αποικίες μου στην Β.Αμερικη κανω πολεμο με τους Huron,τους οποιους κερδιζω δια περιπατου καθως σε military tech ειναι στο 1ή2...Το αποτελεσμα? 6.000(!!!) δουκατα σε πολεμικη αποζημίωση !

Κοιτόντας και τις υπόλοιπες φυλες του N.World βλέπω οτι στο θησαυροφυλάκιο τους έχουν παρόμοια ποσα που ευκολα με τον ιδιο τροπο ,μπορω να τα κερδισω!

Βασικα μπρω με 3 πολεμους της πλακας να κερδισω κοντα στα 20.000 δουκατα(!!!),κατι το οποιο κανει πολυ ποιο συμφερων να κανεις πολεμο καθε 3 και λιγο με αυτες τις φυλες,παρα να αναπτυσεις τις αποικιες σου.καθως tarrifs και trade κ taxation ,με το τεραστιο oversea penalty αποκλειεται να δωσουν τοσα χρήματα ακομα και σε 200 χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα σε κάθε πόλεμο αν νικάς πρέπει να τους ζητάς και χρηματική αποζημίωση αλλά αυτό με τόσα πολλά δουκάτα μόνο στις χώρες τις βόρειας Αμερικής πρέπει να υπάρχει το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα σε κάθε πόλεμο αν νικάς πρέπει να τους ζητάς και χρηματική αποζημίωση αλλά αυτό με τόσα πολλά δουκάτα μόνο στις χώρες τις βόρειας Αμερικής πρέπει να υπάρχει το πρόβλημα.

 

Ναι σ αυτο εστιαζω,οτι ειναι παρα πολλα τα χρηματα που διαθετουν αυτες οι φυλες (λογω λογικα του χαμηλου tech lvl δεν μπορουν να ξοδεψουν χρηματα σε buildings κτλ,) με αποτελεσμα να μην εχει νοημα να κανεις αρκετες αποικιες αναπτυσσοντας τες κτλ,παρα μονο πολεμο καθε 10 χρονια εναντιον τους και να παιρνεις ευκολα και μαζεμενα τοσα χρηματα.

Και δυστηχως δεν συμβαινει μονο σε φυλες τις Β.Αμερικης αλλα και σε Ινκα,Μαγια,Μαλι κτλ απο οτι φαινεται στο κουτακι των πληροφοριων που εχει το treasury της καθε χωρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ξεκινήσει με αζτέκους και έχουν τρελό penalty στην τεχνολογία τους σε σημέιο που είναι μάταιο να παίζεις μαζί τους γιατί αργά η γρήγορα θα στην πέσουν οι Ευρωπαίοι και θα σε θερίσουν.

Η μόνη ελπίδα είναι να έχεις save από crusader kings 2 με το rise of the sun dlc και να τα κάνεις import και να παίξεις με φυλές της Αμερικής χωρίς το penalty που αναφέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θυμαμαι που το ποσταρες εδω.

λογικα η μονη ελπιδα ειναι να προσπαθησεις να κανεις westernization αλλά και αυτό πρεπει να ειναι ζαριά απο οτι κατάλαβα.

Οι ευρωπαιοι οταν σου κανανε ντου,σου κανανε ολοκληρωτικα πολεμο με full anaxation/vassalization ή σταδιακά παιρνανε τα εδαφη σου?

Θελω να πω ειχες καποια ευκαιρια να ρισκαρεις με westernization?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά εμφανίστηκαν σε περιοχές που δεν μπορούσα να φτάσω λόγο του fog και μετά ένας από αυτούς αφού πρώτα είχε καταλάβει αρκετά εδάφη στην συνέχεια μου έκανε πόλεμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To game είναι γενικά απίστευτα προσεγμένο. Εχώ φτάσει μέχρι το 1720 με την Περσία και νομίζω έχω βιώσει γενικά τα πάντα που θα μπορούσαν να συμβούν σε όλα αυτά τα χρόνια διακυβέρνησης. Συμμαχίας, πολέμους και κράτη να γιγαντόνονται και μετά να μετατρέπονται σε ερείπια. Θέλει φοβερή ικανότητα διαχείρισης για να επιβιώσεις στον κόσμο του. 

Μου αρέσει και πάρα πολύ το  σύστημα διπλωματίας που έχει που αν το παίξεις σωστά σου δίνει μεγάλο πλεονέκτημα στον αγώνα επιβίωσης και επέκτασης του κράτους σου.

Πλέον στο δικό μου gameplay αφού δύο φορές η Οθωμανοί με τους Ουζμπέκους πήγαν να με αφανίσουν μετά από έναν γενικευμένο και πολυετή πόλεμο μαζί τους που με έφερε στα όρια της οικονομικής καταστροφής τελικά κατάφερα να κάνω ειρήνη με τους Οθωμανούς και στην συνέχεια να συντρίψω τους ουζμπέκους και να τους διαμελίσω το κράτος σε πολλά διάσπαρτα κομμάτια.

Ο μεγάλος κίνδυνος πλέόν έιναι στα ανατολικα μου με το γιγάντιο κράτος των Οθωμανών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας! το παιχνιδι μου εχει κεντρισει το ενδιαφερον ,αλλα αποτι εχω δει το θεωρώ αρκετά δύσκολο ιδικά για αχαριους παίχτες,υπαρχει

περίπτωση να γίνει κάτι σαν < review> ωστε ενθαρρυνθούν καποι να ασχοληθούν με αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα gameplay που κάνουμε είναι σαν review. Πάντως να αντιμετωπίσετε οποιοδήποτε πρόβλημα μην διστάσετε να μας ρωτήσετε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@panosdark

 

Εκτος απο αυτο που λεει ο chek ,μην ξεχνας οτι υπάρχει και demo στο steam.Κατεβάζεις και δοκιμάζεις!

Και εννοειται οποια ερωτηση καλοδεχουμενη !

Παντως στο λεω απο τωρα ενα μικρο διαβασμα το θελει το game (οπως οποιοδηποτε Grand strategy εξάλλου ! )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...