Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στην αναπαραγωγή μεγάλων αρχείων και όχι μόνο


adamakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ θα (ξανά)προτείνω την αγορά ενός hardware media player στα 30-40€ (και θα (ξανα)προτείνω το crystal audio prime hd στα 30-35€, mpeg4 αποκωδικοποιητής και media player 2-σε-1).

Μην μπλέκεις με μετατροπές θα φας σου σπάσει τα νεύρα.

 

Υ.Γ. Το (ξανά) είναι γιατί το έχω προτείνει και άλλες φορές στο forum αλλά το έχω δοκιμασμένο και δουλεύει πολύ καλά. Το μόνο που με ψιλοχάλασε είναι ότι έχει σχετικά λεπτό outline στους υπότιτλους και σε κάποιες περιπτώσεις (όπως πολύ φωτεινό background ή γράμματα πάνω στην εικόνα, ιδίως στις σειρές) δυσκολεύεται κάπως η ανάγνωση τους. Τους έκανα κίτρινους τους υπότιτλους και είναι πολύ καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ θα (ξανά)προτείνω την αγορά ενός hardware media player στα 30-40€ (και θα (ξανα)προτείνω το crystal audio prime hd στα 30-35€, mpeg4 αποκωδικοποιητής και media player 2-σε-1).

Μην μπλέκεις με μετατροπές θα φας σου σπάσει τα νεύρα.

 

Υ.Γ. Το (ξανά) είναι γιατί το έχω προτείνει και άλλες φορές στο forum αλλά το έχω δοκιμασμένο και δουλεύει πολύ καλά. Το μόνο που με ψιλοχάλασε είναι ότι έχει σχετικά λεπτό outline στους υπότιτλους και σε κάποιες περιπτώσεις (όπως πολύ φωτεινό background ή γράμματα πάνω στην εικόνα, ιδίως στις σειρές) δυσκολεύεται κάπως η ανάγνωση τους. Τους έκανα κίτρινους τους υπότιτλους και είναι πολύ καλύτερα.

 

είχα τέτοιο και χάλασε αλλά δεν είχε την ευελιξία που ήθελα. υπάρχουν στην αγορά 100 διαφορετικοί τύποι βίντεο και άλλοι τόσοι για ήχο, χώρια οι υπότιτλοι.

ενας υπολογιστής τα παίζει όλα ενώ μια τέτοια συσκευή έχει περιορισμούς.

 

αυτό που θα κάνω τελικά ειναι να πάρω ένα netbook που έχω στη δουλειά που είναι πολύ καλύτερο (επεξεργαστής 1,6 , 2 γιγα μνημη και καρτα γραφικων intel mobile 965)  και το δοκίμασα και παίζει τα πάντα και να βάλω αυτό στη θέση του. (δεν θα πάρω κάτι ''παράνομα'' από τη δουλειά, δικό μου μαγαζί είναι)

στη δουλειά το μόνο που κάνει το netbook είναι να παίζει μια παρουσίαση σε powerpoint σε μια τηλεόραση.

 

έτσι θα γλιτώσω από προβλήματα και μετατροπές αρχείων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν έχεις τώρα αυτό που είπε ο TheELF (με την Intel GMA 500), είναι έτη φωτός ταχύτερος σε επιτάχυνση HD υλικού απ αυτόν με το 965 που χεις στη δουλειά. Βασικά είναι το μόνο πράμα που μπορεί να κάνει καλά το συγκεκριμένο μηχανάκι χωρίς να σέρνεται. Απαραίτητο βέβαια να υποστηρίζεται το DXVA (που στην συντριπτική πλειοψηφία ισχύει) από την ταινία και τον media player.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα κ δε φευγεις απο pc για να πας σε  media player !

εγω εχω αυτο ειναι μικροσκοπικο κουμπωνει πισω απ την τηλεορ και παιζει τα παντα κυριολεκτικα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν έχεις τώρα αυτό που είπε ο TheELF (με την Intel GMA 500), είναι έτη φωτός ταχύτερος σε επιτάχυνση HD υλικού απ αυτόν με το 965 που χεις στη δουλειά. Βασικά είναι το μόνο πράμα που μπορεί να κάνει καλά το συγκεκριμένο μηχανάκι χωρίς να σέρνεται. Απαραίτητο βέβαια να υποστηρίζεται το DXVA (που στην συντριπτική πλειοψηφία ισχύει) από την ταινία και τον media player.

 

δεν ξερω αν σας τσιπ το ενα ειναι ταχυτερο απο το αλλο, ξερω ομως οτι αυτο που εχω στη δουλεια παιζει και τα mkv και ολα τα υπολοιπα που το αλλο στο σπιτι δεν παιζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως είμαι ευχαριστημένος με το εν λόγω (crystal).

Όσον αφορά το dxva νομίζω ότι δεν υποστηρίζεται σε Intel κάρτες γραφικών οπότε πέφτει το βάρος στον επεξεργαστή.

Με άλλο πρόγραμμα δοκίμασες; (mpc-hc ή kmplayer)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως είμαι ευχαριστημένος με το εν λόγω (crystal).

Όσον αφορά το dxva νομίζω ότι δεν υποστηρίζεται σε Intel κάρτες γραφικών οπότε πέφτει το βάρος στον επεξεργαστή.

Με άλλο πρόγραμμα δοκίμασες; (mpc-hc ή kmplayer)

 

Στο GMA500 υποστηρίζεται. Στο ψοφήμι κατά τ άλλα netbook μου παίζουν άνετα mkv 1080p με bitrate ~15-20Mbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια και εγω ειπα να χρησιμοποιησω τον vlc για λιγες μερες και παρατηρησα μικρα κολληματακια(οχι ευκολα αντιληπτα) οταν το αρχειο ηταν απο 1.5giga και πανω ενω με τους αλλους players που εχω(potplayer και mpc) δεν μου εμφανιζουν κανενα θεμα!!δεν νομιζω οτι φταει το pc μου δειτε το στην υπογραφη μου ;) ξαναλεω τα κολληματακια δεν ειναι ευκολα αντιληπτα αλλα καποιος που παρατηρει την κινηση μιας ταινιας πολυ καλα τα αντιλαμβανεται οταν αυτα γινονται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβες τι σου ειπα ! δε πρεπει να ειναι μαμα οι ρυθμισεις , εννοουσα αλλαξε τες ! μαμα ειναι οπως τις εχεις ομως θελουν αλλαγη δε πρεπει να  ειναι μαμα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...