Προς το περιεχόμενο

Περι e-bay


H1llzFr4D

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας forumίτες! :-)

 

Μια πρόσφατή μου αναζήτηση για περιφερειακά Η/Υ και καλύτερες τιμές με οδήγησε στο ebay. Βρήκα έτσι την ευκαιρία να ανοίξω ένα καινούργιο thread, με γενικό ερώτημα:

Ποιά είναι η άποψη σας για τις αγορές ηλεκτρονικών απο το ebay;

Δεν αναφέρομαι φυσικά σε auctions, αλλά σε μαγαζιά (συνήθως κινέζικα) που λειτουργούν μέσω του ebay και προσφέρουν αντικείμενα συχνά σε εξευτελιστικές τιμές.

 

Έχει κάποιος εμπειρία από αυτά;

 

Για να μην μιλάω χωρίς πρακτικό υπόβαθρο, να αναφερθώ απλά στην σειρά της razer (mouses/keyboards/headsets), της οποίας βρήκα πχ το deathadder με ~20ευρώ, ενώ το αντίστοιχο από το skroutz είναι στα 65 τουλάχιστον. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω φιλο που αγοραζει απο ebay και πολλες φορες αν δω κατι τον βαζω να μου το παιρνει.

 

Αν η αξιολογηση του πωλητη ειναι υψηλη ( 98% και ανω) , ο,τι και να ειναι.. ειτε ιδιωτης ειτε κινεζικη εταιρια δεν θα εχεις σχεδον ποτε καποιο προβλημα.

 

Μεχρι τωρα ειτε σε δικες μου αγορες ειτε σε αγορες του φιλου μου ποτε δεν μας παρουσιαστηκε το παραμικρο και στους πωλητες περιλαμβανονταν πολλες φορες και κατι κινεζικες εταιριες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

inb4 lock

 

Για να μην μιλάω χωρίς πρακτικό υπόβαθρο, να αναφερθώ απλά στην σειρά της razer (mouses/keyboards/headsets), της οποίας βρήκα πχ το deathadder με ~20ευρώ, ενώ το αντίστοιχο από το skroutz είναι στα 65 τουλάχιστον. B)

 

Μούφα όμως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς οτι αυτά που πουλάνε είναι μαιμού; Είναι κανόνας ή μπορείς να βρεις και αυθεντικά;

 

Σε φάση να του πετάς μπανάνα και να την τρώει

Μπορείς να βρεις και αυθεντικά αλλά όχι με τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙα περιφερειακά Η/Υ κερδίζεις μόνο αν πετύχεις καλές τιμές σε δημοπρασίες και κυρίως Ευρώπη. Με Κίνα, Αμερική κλπ ίσως έχεις θέμα με το τελωνείο συν ότι μπορεί να έχεις θέμα με την εγγύηση αν δεν υπάρχει εδώ αντιπροσωπία. Προσωπικά προτιμώ την εγχώρια αγορά παρά να γλιτώσω 10-20% απ έξω.

Για ψιλοπράγματα πάντως όπως μαλανάκια εκτυπωτή, ακουστικά, στικάκια κάρτες μνήμης καλά είναι γιατί τα βρίσεις στα ~5€ και δεν χρεώνουν μεταφορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η china είναι μανούλα σε αντιγραφές.

πρωτού αγοράσεις θέλει και έρευνα αγοράς

και πως θα έλεγες οτι μπορείς να κάνεις έρευνα αγοράς στα κινέζικα?

Αρκεί πιστεύεις να έχει υψηλό rating ο seller, και ξέρω γω να φαίνεται της προκοπής η σελίδα (εικόνες, περιγραφή κλπ);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...