Προς το περιεχόμενο

H Samsung εξετάζει τη χρήση αλουμινίου στο Galaxy S5


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν εγω θέλω να αγοράσω 4 ιντσών και να μην είναι midrange δε γίνεται ε?

Τι με νοιαζει εμενα αν εσυ θες να κυκλοφορεις με ρακετες στα αυτια και να γελαει ο κοσμος?

Εγω θελω τουμπανο 4ρι γινεται?Οχι πλεον.

Οποτε θα γκρινιαζουμε οι αντιplablet οσο θελουμε.

 

Θες 4"; iPhone 5, Xperia P, Galaxy Ace 3 και πολλά άλλα υπάρχουν για να σε καλύψουν. Και τα 3 έχουν θετικά και αρνητικά, αλλά έχουν πολύ καλές οθόνες, κάμερα και είναι και γρήγορα.

Αν εξαιρέσεις την RAM, δεν νομίζω να δεις μεγάλη διαφορά στην ανάλυση της οθόνης ή στην αυτονομία ή στην γενικότερη εμπειρία χρήσης σε σχέση με τα high-end. Εκτός αν θες οπωσδήποτε τα κορυφαία χαρακτηριστικά, οπότε κάνεις συμβιβασμό στο μέγεθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργα πράγματα συμβαίνουν...

 

H apple βγάζει πλαστικό iphone.

H samsung βγάζει αλουμινένιο galaxy.

 

τι άλλο θα δούμε...

 

πάντρεμα του σάπιου μήλου με το S(logo)

 

κάτι τέτοιο δηλαδή...

 

applesamy.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον δεν μιλαμε για smartphone αλλα phablet οποτε αλλη κατηγορια

 

2ον υπαρχουν και τα hands free

 

3ον για αυτο υπαρχουν και οι mini εκδοσεις.

αυτό ακριβώς λέμε... οτι ΔΕΝ υπάρχουν οι "μίνι" εκδόσεις.

υπάρχουν κινητά που "μοιάζουν λίγο ή πολύ αλλά με πολύ κατώτερα specs, υπάρχει δλδ μια ώθηση ή ακόμα καλύτερα ένας "εξαναγκασμός" να πάρεις ένα "τέρας" 6 ή 6,5" αν θέλεις καλά τεχνικά χαρακτηριστικά, διαφορετικά "βολέψου" μες περσινό hardware....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά ο ορισμός phablet δεν ισχύει πια γιατι φτάσαμε τα τηλέφωνα των 4,7" να είναι το κανονικό μέγεθος.Phablet ήταν το πρώτο note στην εποχή που τα κινητά κινούνταν στις 4".Τώρα phablet είναι απο 6" και πάνω.Γενικά το phablet σαν όρος καθορίζεται απο το μέσο μέγεθός των κινητών που κυκλοφορούν.Ένας ψευδο-όρος είναι καθαρή δημιουργια του marketing της Samsung για να εντάξη το note 1 σε μια κατηγορία.

Τώρα όσον αφορά το μέγεθος των κινητών όλα γίνονται για να μπορέσουν σε λίγα χρόνια να μας δωσουν αναδιπλούμενες οθόνες. Σε λίγα χρόνια θα βλεπουμε διαφημηση που θα γελοιοποιεί αυτον που μιλάει με το 5,5" κινητό στο αυτι και θα δειχνει τον διπλα να μιλά με ένα μικρό κινητακι που μετά θα ξεδιπλώνει μια οθόνη 6" και θα σερφάρει.Ολα γίνονται έτσι ώστε να βγαλουν όσο πιο πολλά λεφτά με τη παρούσα τεχνολογία και όταν αρχίσει η κάμψη των πωλήσεων λόγω κορεσμού θα μα πασάρουν τις αναδιπλούμενες και φτου και από την αρχή.

Sent from my GT-I8750

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 3-4 χρονια θα ξετιλύγονται οθόνες ή θα αναδιπλώνονται και λόγω αυτού θα είναι μικρά σε μέγεθος τα smartphone με μια μικρή βασική οθόνη για τις βασικές λειτουργίες οπότε υπομονή.

 

Βέβαια αλίμονο, δεν θα σταματήσουμε να κράζουμε και να γκρινιάζουμε κάτι θα μας φταίει και τότε, κάτι θα βρούμε σίγουρα. Εξάλου μέχρι τότε οι μισθοί θα έχουν πέσει και άλλο οπότε και ευχαριστήμένοι να είμαστε με το τι υπάρχει, δεν θα μπορούμε να το αγοράσουμε.

 

Εμένα πάντως το πλαστικό μαρέσει όπως και η 5ρα οθόνη με έχει βολέψει και δεν μου φαίνεται τεράστα, δεν θα ήθελα αλουμίνιο στο κινητό μου και σίγουρα δεν θα ήθελα στερηθώ την δυνατότητα να βάζω εξωτερική μνήμη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν δεν έχεις δουλέψει multitasking σε κινητό κατασκευασμένο από αλουμίνιο και 3.5 ίντσες οθόνη, τότε δεν ξέρεις τι θα πει smartphone.....Επίσης η full hd οθόνη σε αυτές της διαστάσεις τα σπάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Μωρέ ας βάλει και αλουμίνιο και οτι θέλει οστε να ειναι ποιοτικότερο εξωτερικά μην ξεφύγει το κόστος ομως</p>

 

Το ότι το s4 κάνει 210 δολλάρια και το πουλάει 700, σου λέει κάτι; Άντε να χάσει κάνα ταλιρο παραπάνω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός αν θες οπωσδήποτε τα κορυφαία χαρακτηριστικά, οπότε κάνεις συμβιβασμό στο μέγεθος.

Αυτο λεμε.Οτι αν καποιος θελει 4ρι τουμπανο πρεπει να παρει μοντελο περσινο,να δεις του χρονου

που θα ψαχνουμε και 5ρι με τα κυαλια.Το οποιο 5ρι μπορεις να το πεις και phablet και smartphone συμφωνα με το ατυπο ορισμο

"is a smartphone form factor describing devices with a screen between 5.0 to 6.9 inches in size"

Κακα τα ψεματα ΜΕΧΡΙ 5ρι απο ολους μπορει να παλευτει στο κρατημα με λιγη καλη θεληση.

:)

Ειδικα σε μεγεθος s4 που για 5ρι ειναι οσο να ναι μαζεμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δηλαδη που το smartphone το θελω για τηλεφωνα,sms,κανενα τραγουδι και Internet αλλα και αλλοι παρομοιοι με μενα,για ποιο λογο να μην κοιταξουμε και σε χαμηλοτερες ιντσες.

Εσύ που τα θέλεις όλα αυτά, τι να τα κάνεις τα specs;;;; Ακόμα και συσκευή διετίας σου κάνει. Xperia P, S, L, S3 mini κλπ και σου βγαίνει και οικονομικά. Προς τι ολη η φασαρία; Και αμα θες και specs στο τσακίρ κέφι πάρε το Meizu MX2 ή το Xiaomi MI2S...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια ιδέα για σας που θέλετε πολλες inches πάρτε την τηλεόραση που έχετε σίγουρα 47 inches πάτε στον μπάρμπα Κώστα τον μάστορα της γειτονιάς δλδ να σας βάλει λογισμικό και κανά δυο αλλα πράγματα κάντε πειράματα και εσείς για κανά δυο αλλα πράγματα που θέλετε και κάντε την smartphone....... :Ρ έλεος δλδ ρε παιδια για ποιον λόγο κάτι τόσο μεγάλο; Για ταινία η για να μην σας περνει ο αέρας όταν φυσάει;;;;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν από το iphone των 3,5 ιντσών στις 5 του S4 δέν είναι και τόσο τραγική η διαφορά και σε βάρος και σε όγκο....Δεν είναι το τηλεφωνάκι που βάζεις στην κολότσεπη αλλά αυτή τη στιγμή η σχέση δυνατότητες-που κάποιοι τις χρειάζονται-και μεγέθους κρίνω οτι είναι πολύ καλή....

 

Δέν παίζουν όλοι παιχνιδάκια μόνο ή κάνουν μόστρα σε καφέ.... υπαρχουν γιατροί, επαγγελματίες κλπ που χρειάζονται τις δυνατότητες , και ένα τηλέφωνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσους λόγους θέλεις να σου πω; Γιατί κάποιοι σερφάρουν σχεδόν αποκλειστικά από το smartphone, γιατί βλέπουν πολλά video, γιατί χρησιμοποιούν δυο εφαρμογές ταυτόχρονα, γιατί επεξεργάζονται αρχεία Office. Έχω κι άλλους :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...