Προς το περιεχόμενο

psu issue


converse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας εχω μια ερωτηση για το τροφοδοτικο μου εαν ο ανεμιστηρας του θα επρεπε να κοιταει πανω η κατω.

Pc case:Aerocool templarious telum 2 fans @ front ,1 @ back ,1 @ bottom.

Το γραφειο ειναι ξυλινο και διπλα ακριβως μπαλκονοπορτα,θα υπαρχει ενας ανεμιστηρασ μπροστα απο το pc (και για εμενα)

Η καρτα γραφικων μια palit gtx 650 ti

Και cpu cooler stock.

Οποτε τι ειναι καλυτερο ο ανεμιστηρας πανω η κατω (ο ανεμιστηρας κατω θα διωχνει αερα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε γιατι εγώ μπερδεύτηκα.

Έχεις

2 ανεμιστήρες μπροστά

1 ανεμιστήρα πίσω

1 κάτω

Εσύ τώρα ρωτάς για τον ανεμιστήρα του τροφοδοτικού ή τον ανεμιστήρα που έχεις στο κάτω μέρος του κουτιου;

Ο ανεμιστήρας του τροφοδοτικού βάζει αέρα στο τροφοδοτικό, δεν διώχνει. Συνηθίζεται να μπαίνει από κάτω για να φερνει στο τροφοδοτικό αέρα κρύο κατευθείαν απέξω από το κουτί (από κάτω). Τώρα κι εγώ προσωπικά δε θα το προτιμούσα αυτό γιατι παρόλο που εχουν φιλτρο τα κουτια, σίγουρα θα γίνεται επίθεση σκόνης από το πάτωμα αλλά τέλος πάντων :P

 

Αν μιλάς για τον κάτω ανεμιστήρα του κουτιού, τότε εκείνος θα πρέπει να βάζει αέρα στο κουτί όπως και οι μπροστά. 

Αλλά μου φαινεται οτι εχεις υπερβολικούς να βάζουν αέρα σε σύγκριση με τον 1 πίσω που βγάζει. Γνώμη μου ειναι να βάλεις 2 μπροστά να βάζουν, 1 πίσω να βγάζει και 1 πάνω να βγάζει. Το τροφοδοτικό ας προτείνει άλλος γιατί εγώ προσωπικά δε θέλω να φέρνει αέρα (σκόνη) από το πάτωμα, αλλά ίσως δεν είναι και σωστός ο τρόπος που σκέφτομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τροφοδοτικο μιλαω σκεφτομουνα να περνει την ζεστη οστε να κρυωνουν τα αλλα εξαρτηματα αλλα και παλι ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση και τις χρησιμες πληροφοριες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα για αυτό που σκέφτεσαι δε νομίζω να κάνει κάτι γιατί η ζέστη ανεβαίνει προς τα πάνω και το τροφοδοτικό είναι πολύ χαμηλά. Θα πρέπει να διώξεις την ζέστη από το πίσω/πάνω μέρος του κουτιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας εχω μια ερωτηση για το τροφοδοτικο μου εαν ο ανεμιστηρας του θα επρεπε να κοιταει πανω η κατω.

 

 

ΚΑΤΩ.- ακολουθείς το σχεδιασμό που επέλεξε ο κατασκευαστής του κουτιού ΕΚΤΟΣ αν το έχεις πάνω σε μοκέτα όπου το τροφοδοτικό θα "πνίγεται" και τελικά θα καεί 

 

μόνο σε αυτή τη περίπτωση το βάζεις με τον ανεμιστήρα προς τα πάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι ο ανεμιστηρασς που θα προηγητε τ τροφοδοτικου θα περνει και αυτος αερα απο κατω συνεπως δεν θα ηταν καλυτερα να κοιταει πανω παρα κατω? Και το αλλο κακο μεν εχει dust filter αλλα αφου καθαρισω και ειναι στην εντελεια ενα 10λεπτο μετα εχει σχηματισει κουβερτα σκονης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτό τρυπάνε τα κουτιά από κάτω και βάζουνε στα περισσότερα κουτιά πλέον το τροφοδοτικό κάτω, για να τραβάει  αέρα από το κάτω μέρος και να μην επηρεάζει το υπόλοιπο airflow του κουτιού ή να τραβάει ζεστό αέρα που μπορεί να κυκλοφορεί μέσα στο κουτί

 

δεν υπάρχει κάτι να συζητήσουμε, έτσι το έφτιαξε ο κατασκευαστής, αυτό ακολουθείς 

 

εκτός αν όπως σου είπα πριν έχεις το κουτί πάνω σε μοκέτα

 

σε όλες τις άλλες περιπτώσεις κοιτάει κάτω και τραβάει κρύο αέρα από έξω από το κουτί και τον διώχνει από το πίσω μέρος 

 

για να ακολουθούν όλοι ουσιαστικά πλέον αυτό το σχεδιασμό προφανώς και το έχουν μελετήσει το πράγμα, οπότε οι όποιες άλλες θεωρητικές σκέψεις, είναι απλά υποθέσεις 

 

η σίγουρη λύση είναι μία, ο ανεμιστήρας κάτω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...